В какъв блок живеете? Имате ли доверие на панелното строителство след труса?

  • 34 726
  • 227
# 195
А как би могла да се укрепи една сграда? В моя квартал са предимно стари къщи и едва ли може да се направи някакво саниране. Повечето са строени в началото на миналия век и нямат носещи колони:ooooh:, а плочата е плесната направо върху тухлата. #Cussing out
Виж целия пост
# 196
Има много възможности за укрепяването на сградите, които зависят главно от конструктивната им система и степента на дефектиране - панацея няма - за всеки случай се взема индивидуално решение. Едни от модерните начини за укрепване на аварирала греда например е с ленти от карбонови нишки. Вариант е също изграждане на "кожух", увеличаващ сечението на елемента, също торкретиране, междинно подпиране (ако е благоприятно). 
По отношение на плочата "плесната" директно върху тухления зид - това според мен е невъзможно...
Виж целия пост
# 197
За съжаление не е невъзможно. Преди да се нанесем правихме ремонт и свалихме всичко до тухла, та ни се разкри мила картинка Sick. Първоначално е било гредоред, а впоследствие комшиите отгоре са изливали плоча ooooh! Явно не говориш наизуст, а разбираш от материята, затова ще те помоля да дадеш някакъв линк за цени, защото точно детската няма колони и ... #Crazy
Виж целия пост
# 198
Цени за какво те интересуват?
Виж целия пост
# 199
Интересува ме кой е най-подходящия метод да укрепя детската, но едва ли през нета някой може да ми даде съвет Laughing Както си написал всяко решение е индивидуално и зависи от конкретните условия. dontknow
Виж целия пост
# 200
Ако няма повреди, няма нужда да я укрепваш, а ако има, трябва да я види специалист - конструктор.
Виж целия пост
# 201
Няма повреди, но явно този тип сгради са доста несигурни.И не че ще настава Армагедон, но сън не ме лови, когато знам, че точно при детето е най-слабата конструкция. Може малко да съм  newsm57 ,но по-добре да взема някакви мерки, отколкото да се надявам, че точно на мен няма да се случи. Mr. Green
Виж целия пост
# 202
Точно тази се е оказала доста сигурна нали? Явно е стара сграда, издържала е толкова години без дефекти по конструкцията, не мисля, че каквато и да е интервенция е оправдана, и ще я укрепи. По-скоро може да има обратен ефект, ако не се проектира и изпълни както трябва. Както писах някъде по-нагоре, най-добрата проверка за сградите, е проверката на времето... Щом досега й няма нищо, значи не е изчерпала резервите си. Това е моето мнение. И аз живея в стар блок от 66-та, има колони, но няма шайби. Но... няма и повреди от нито едно от досегашните земетресения - визирам Вранча, Свищов, едно по-локално, което се усети доста силно в Пловдив и сегашното.
Виж целия пост
# 203
Благодаря!  bouquet Явно съм луднала повечко Mr. Green
Виж целия пост
# 204
Това че от сегашния трус няма повреди не значи, че няма нужда от укрепване, възможно е къщата да е наистина здрава и зависи много кога е строена ( дали е съществувал правилник за земетръсно осигуряване... ). Със сигурност потърсвайки мнението на експерт - конструктор ще  установите има ли нужда от усилване и какво точно, смятам че има достатъчно кадърни инженери, които биха проектирали надеждно укрепване, ако сградата го позволява.
По отношение на Калитко - в една сграда не е задължително да има шайби! Сеизмични въздействия (в случая при масивни сгради от възможните хоризонтални въздействия - вятър и земетръс, меродавен е земетръса) могат да се поемат и с рамкова конструктивна система.  Не помня точната година, в която е влязъл в сила първия правилник за земетръсно проектиране в България, но мисля, че беше сравнително късно. Предвид факта, че сградата ти сигурно не е многоетажна и факта, че нормите не са били осъвършенствани е нормално да няма шайби.
Виж целия пост
# 205
 newsm12 newsm10 Съмнявам се, че е достатъчно надеждна. Строена е 193.. и тогава със сигурност не е имало сеизмично осигуряване.
Виж целия пост
# 206
Не е, междувременно проверих - 1957 год. е издаден първият правилник.
Виж целия пост
# 207
Това че от сегашния трус няма повреди не значи, че няма нужда от укрепване, ....

      Точно това означава - щом няма повреди, няма напукани и деформирани елементи, какво точно ще й се укрепва? По твоята логика, целият сграден фонд е за усилване, защото от 15.03.2012г влязоха в сила най-новите земетръсни норми за проектиране, и никоя от построените сгради не отговаря на завишените им изисквания.
       Както сам каза, има различни конструктивни системи, и една от  тях (макар и остаряла, но съществуваща и в най-новите норми) е, зидани конструкции - неармирани зидарии, с дървен гредоред, без стоманобетонни пояси, необрамчени с колони - с коефициент на реагиране R=0.67.
        Не бих се учудила, ако 50-60% от старите къщи, строени майсторски и с добри материали, вземат, че отговорят на днешните изисквания, ако някой реши да ги сметне на земетръс. Също така, много от съвременните сгради, строени и проектирани от хора, без нужната подготовка и отговорност, показват дефекти и без да има земетресения (макар, че уж са смятани да издържат доста висока степен - над 8 по Рихтер)- неравномерни слягания, напукани зидове и подове, големи провисвания на конзолни плочи, в следствие на което,  отлепени зидове по еркери, и др., които се наблюдават нерядко.
        И накрая, ако много се притесняваш, ta-ra, извикай някой конструктор да огледа, може да забележи неща, които вие не сте видели, и да ви препоръча какво да правите. Лично аз, не бих пипала, нещо, което се държи перфектно, вече 80г. Ако искате сграда, която да отговаря на съвременните изисквания, мисля, че икономически по-изгодно ще е, ако съборите старата къща, и построите нова, вместо да правите скъпоструващи и трудни за изпълнение кърпежи, със съмнителен краен ефект.
Виж целия пост
# 208
По - време на земетресението живеЕХ в прехваления Лозенец - ново строителство от 2007г. Преди 7 дни се пренесох в панелен блок от 85 година. Вярвам, че панела е най - дуракоустойчив (изключвам свръзките за които все още нямам информация). Исках да споделя за Лозенец - имаме 2 подземни етажа с гаражи, та втория или по - просто казано най - ниския под земята е около 1 метър пълен с вода от както сме се нанесли. Причината е, че когато е строен блока, при копаенето за основата се стига до сметище и строителя копае до чисто, но попада под нивото на реката, която е на 50 м от блока.......е какво да кажа повече - вие преценете къде ще съм по - спокойна - аз за себе си прецених. По време на труса имах чувството, че пропадаме, а да не ви казвам колко неща изпопадаха, та дори и супер добре закрепени  Tired
Виж целия пост
# 209
Да, определено ще е по-евтино да се строи наново. Май така ще си остане за момента Peace, освен ако не спечелим от тотото. Wink Благодаря за разясненията Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия