Консултации с адвокат

  • 129 096
  • 1 106
# 735
Аз съм имала случаи, при които със свидетели сме доказвали, че бащата живее и работи в чужбина и от какъв характер е работата му. Съдът определи издръжка над минималната /100, 120 лв./. Ако няма данни,  че работи, обикновено се определя минимална издръжка.
Виж целия пост
# 736
Нашият татко е в чужбина от раждането на дъщеря си до днес.3години.Брак с него нямам.В началото пращаше пари, но постепенно спря и вече половин година нищо.Когато го заплаших, че ще го съдя в началото на този месец чрез баща си, който е в БГ изпрати 100лв на сметка.Искам да добавя, че той там е на много добра работа, в голяма фирма, а там както знаете са доста добре платени.Получава над 2000Е.
Питах в lex.bg, питах и една позната адвокатка как мога да го осъдя за издръжка, коята да е повече от 100лв.Адвокатите нещо се дърпат като чуят, че е в чужбина.А аз знам общо взето всичко за фирмата му.Имат си и сайт.Моля да ми помогнете със съвет или да ми препоръчате адвокат, който е запознат с подобен род казуси.

Нито съда, нито ЧСИ-тата имат правомощията да ограничават напускането на страната заради парични задължения.
Възможността за забрана за напускане на страната беше обявена за противоконституционна и несъответстваща с европейския принцип за свободно движение на хора.

И съдилищата, и ЧСИ-тата боравят само с информация от българските институции: МВР, Полиция, КАТ, НАП, НОИ, ГРАО и т.н. Аз поне не съм срещала случай, а и начин, по който да изискват информация от др. държави за събиране на информация. Друг е въпроса ако по някакъв частен път узнаят къде живее и работи длъжника. Тогава ще може да се приложи реда за изпълнение на Европейска заповед за плащане т.е. ще се ангажира чуждестранният еквивалент на Съдебен изпълнител в държавата от ЕС. Всичко това обаче струва пари и за по-малки суми много ме съмнява, че някой български адвокат ще започне такава сложна и скъпа процедура. Адвокатските хонорари в чужбина са в пъти по-големи от тези на адвокатите в България.

Практически, ако БНД няма имущество в България, ЧСИ-то няма какво да направи, така че БНД може да плаща издръжка по толкова, колкото иска.
Виж целия пост
# 737


Здравейте!
Бившият ми съпруг не беше плащал определените от съда издръжки за двете ни деца в продължение на почти две години.  Заведох дело и се стигна до съдия-изпълнител. Да не загуби част от имуществото си, БНД ми предложи да подпише Декларация за извеждане на децата ни в чужбина до навършване на тяхното пълнолетие при условие, че подпиша твърдение, че съм получила дължимата сума за неплатени издръжки / над 3000 лева /. Съгласих се, защото не бях в състояние с оскъдните си приходи да покривам всички разходи на тричленно ми семейство и исках да отида да работя в чужбина. Много пъти бях го молила да подпише подобна Декларация, но той все отказваше!
Когато се стигна до издаване международни паспорти на двете ни деца, БНД ме принуди да
подпиша другo невярно твърдение, че той ми е платил 5000 лева за неплатени издръжки. Задграничните самолетни билети бяха закупени и аз информирах бившия си съпруг, че  възнамерявам да отида с деца в чужбина да работя там в продължение на няколко години. Още на следващия ден, той оттегли съгласието, дадено в Декларацията на пътуване на децата ни в чужбина.
Сега съм под стрес и не зная какво да прави.
Какво бихте ме посъветвали да направя?
1.Към кого да се обърна за помощ и защита?
2.Нося ли наказателната отговорност за подписването на две неверни твърдения?
/И двете съм подписала без свидетели, за съжаление./
3. Носи ли наказателната отговорност бащата в този случай?
Ще бъда много благодарна, ако отговорите на въпросите ми!   bouquet


Виж целия пост
# 738
ruzha, за съжаление нищо не можеш да направиш, освен да искаш заместване на липсващото от него съгласие!
Никой не носи наказателна отговорност, за такъв тип документ на основание чл.164 от ГПК според мен свидетелски показания са недопустими!

Не знам как са оформени бъдещите издръжки дали като плащане или като отказ, ако е отказ има някаква светлина в тунела, но ако е плащане - смятам, че просто няма на какво да се надяваш!
Виж целия пост
# 739
Здравейте имам следния въпрос.
Заведох дело за увеличение на издръжката на детето. БНД е съгласен на определена сума, но държи да подпишем нотариално заверено споразумение за размера на издръжката на детето и да оттегля иска си.
Въпроса ми е ако подпишем споразумение пред нотариус, то ще има ли тежест? Ако в един момент БНД се откаже да плаща договореното мога ли да образувам изпълнително производство на база на такъв документ?
Според адвоката ми е най - добре да се мине през съда, но БНД казва, че ако ще минаваме през съда няма да се споразумеем.
Виж целия пост
# 740
Минете през съда, спогодбата ще има и изпълнителна сила за присъдените в този размер издръжка (суми), т.е. ще може да се снабдите незабавно с изпълнителен лист и съответно да си образувате изпълнително дело. Иначе пак ще трябва да се занимавате с екстра съдопроизводствени действия, а и с нот.заверено споразумение не може да пристъпите направо към принудително изпълнение за събиране на дължимите ви суми!
Виж целия пост
# 741
Дело за издръжка на малолетно дете.
На делото липсва представител на Агенцията за защита на детето - процесуално нарушение, мисля не малко. Не е упоменато нищо по въпроса в протокола от делото.
Възможно ли е Окр.Съд да върне делото за ново разглеждане на това основание?
Подадена е жалба по делото в Р.Съд, чака се насрочване на делото в Окр. Съд.
Виж целия пост
# 742
Ако са дали доклад, не е налице нарушение! Да не говорим, че част от съдилищата приемат, че не е нужно по дела за издръжка да конституират ДСП.
Виж целия пост
# 743
При нас никога не присъства представител.
Виж целия пост
# 744
Моля Ви за съвет,
имам 2 деца на 12 и 8 г. , на които бившия ми плаща издръжка. През 2010 когато се развеждахме, решихме да се споразумеем на минималната, тъй като тогава всеки от нас гледаше по 1 дете. Аз получих родителските права, но тогава никой не търсеше пари от другия. Обаче преди година и половина при мен дойде и второто дете и бившия  започна да плаща издръжка в размер на 130ле за двете деца. Май месец му казах, че искам увеличение на издръжката и той едва не избухна. Взе да ми говори, колко много заеми имал и нямал повече пари да плаща.  Сам започна да плаща  155лв. за 2-те , защото каза че се е консултирал с адвокат и това ми се полагало.
Аз нямам излишни пари за да заведа дело(за съжаление). Той получава и се осигурява на над 1500лв.
Въпросите ми са:
1. Може ли да ми заплати разноските по делото, ако заведа такова?
2.Колко мога да поискам като сума, при неговия доход, като моя е 310лв.

Ако можете по-подробно да ми разясните и да отговорите на въпроси, които дори не съм задала, ще съм Ви много благодарна.
Виж целия пост
# 745
Той ще ви плати разноските, но след като приключи делото, първо вие ще си платите на адвокат.
Сумата зависи от нуждите на децата и от практиката на съда /зависи в кой град живеет/.
Ако нямате възможност да наемете адвокат, можете да ползвате безплатна правна помощ при доказване на необходимост от такава http://www.nbpp.government.bg/obraztsi-dokumienti/obraztsi-dokum … i-dokumienti.html
Виж целия пост
# 746
Благодаря Ви   bouquet
Виж целия пост
# 747
Здравейте. Имам следния въпрос. За утре имам насрочена дата на заседание , водя дело за бащинство. " Бащата" тотално отрича, дават му се и двама свидетели.Направихме акушеро- гинекологична експертиза, кръвно-групова също.Според втората ответника е баща 94% вероятност.Аз имам двама свидетели- зет ми и един съсед, които за докажат че през периода на зачеване сме поддържали връзка.Упълномощила съм адвокат да ме представлява на делото, по ред причини, най вече психологически.Въпросът ми е - може ли това да ми изиграе лоша шега.Че не предявявам иска лично.Ако " бащата" се яви с лъжесвидетели, какво следва.Благодаря предварително и се извинявам че така некомпетентно написах всичко но съм и притеснена доста.
Виж целия пост
# 748
Редактирам се, защото се консултирах и ми отговориха.
Виж целия пост
# 749
Здравейте. Имам следния въпрос. За утре имам насрочена дата на заседание , водя дело за бащинство. " Бащата" тотално отрича, дават му се и двама свидетели.Направихме акушеро- гинекологична експертиза, кръвно-групова също.Според втората ответника е баща 94% вероятност.Аз имам двама свидетели- зет ми и един съсед, които за докажат че през периода на зачеване сме поддържали връзка.Упълномощила съм адвокат да ме представлява на делото, по ред причини, най вече психологически.Въпросът ми е - може ли това да ми изиграе лоша шега.Че не предявявам иска лично.Ако " бащата" се яви с лъжесвидетели, какво следва.Благодаря предварително и се извинявам че така некомпетентно написах всичко но съм и притеснена доста.

Онзи ден ми попадна една практика на ВКС точно по този повод, ВКС препоръчва по-съвременни методи на изследване от кръвно-груповата експертиза, това е така защото на всеки 100 души поне няколко ще са вероятни бащи по кръвно-групова експертиза, вече не помня колко беше съотношението. В самото решение ВКС беше цитирало една лаборатория, което наистина ме изненада, стори ми се странно, но пък от друга страна има логика поне да се изисква ДНК, а не кръвно-групова експертиза, предвид, че същата не е с висока степен на надеждност. Бащата каквото и да каже, това са твърдения за страната, принципно като изгодни за него факти няма да се ползват с доказателствена сила. Така или иначе, ако съдът не е убеден, може и служебно да назначи ДНК експертиза...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия