Първо ваканция, после "рантре", това го знае всяко дете - Франция 31

  • 39 797
  • 735
# 645
la vie est belle, на кое казваш къдраво зеле? Тук има поне 4-5 вида. Има едно супер зелено и с изпъкнали линии на листата, много сбръчкано - http://www.gradinata.bg/_images/i009286.jpg

kookai, в къщи ядът тиквата само на тиквеник с много канела, лимон и орехи и не мога да помогна с нещо, което съм пробвала от тиква. Големи са консерви моите по отношение на храната и трудно пробивам с нещо ново. Grinning
Виж целия пост
# 646
На гугъл не се доверявам за превод на рецепти. Търся нещо с тиква, но трябва и да е вкусно.

Аз правя тиквеник. Моите много обичат. Обелвам и настъргвам тиквата на едрото ренде. Запържвам я в масло да омекне леко. Добавям две супени лъжици захар и счукани орехи плюс канела по желание. Завивам плънката в листи за баница и пека в загрята фурна 20 тина минути. Листите според дебелинвата им ги нареждам по два или по три като ръся на долния лист разтопено масло, а на горния слагам плънката. Казано честно предпочитам да правя щрудел щото беленето и рендосването на тиквата са истинско приключение.
Виж целия пост
# 647
la vie est belle, на кое казваш къдраво зеле? Тук има поне 4-5 вида. Има едно супер зелено и с изпъкнали линии на листата, много сбръчкано - http://www.gradinata.bg/_images/i009286.jpg

kookai, в къщи ядът тиквата само на тиквеник с много канела, лимон и орехи и не мога да помогна с нещо, което съм пробвала от тиква. Големи са консерви моите по отношение на храната и трудно пробивам с нещо ново. Grinning
Точно от това зеле стана по-сполучливото  Peace
А между другото, можете да си направите мезенце... Влез в кулинарния има тема за мезета и суджуци... Аз съм решила да си правя филе Елена като изляза оттук
Виж целия пост
# 648
la vie est belle, на кое казваш къдраво зеле? Тук има поне 4-5 вида. Има едно супер зелено и с изпъкнали линии на листата, много сбръчкано - http://www.gradinata.bg/_images/i009286.jpg

kookai, в къщи ядът тиквата само на тиквеник с много канела, лимон и орехи и не мога да помогна с нещо, което съм пробвала от тиква. Големи са консерви моите по отношение на храната и трудно пробивам с нещо ново. Grinning
Точно от това зеле стана по-сполучливото  Peace
А между другото, можете да си направите мезенце... Влез в кулинарния има тема за мезета и суджуци... Аз съм решила да си правя филе Елена като изляза оттук
Ние си ядем местния шукрут. Продават го варен, който не е много кисел и суров, който е по-кисел. Купувала съм и от двата, но напоследък предпочитаме неварения. Готвя го в гърнето.
Филе "Елена" и прочее Бг колбаси нося от Бг при всяко пътуване.
Виж целия пост
# 649
la vie est belle, мислех си аз за филе Елена , защото тук продават рибица, има морска сол , а подправките ги имам от България. При нас на север проблемът е,че е влажно и не знам дали ще изсъхне.
Виж целия пост
# 650
Здравейте момичета!

Може ли да ми каже който знае- колко струва гинекологичен преглед, без да имаш здравна осигуровка? Не е нищо спешно, но незнам дали ще можем да се прибрем до края на годината в България, а ми идва времето за профилактичен преглед  Flutter
При моя лекар струва 28 евро, но съм ходила и при по-скъпи... Не те питат дали си осигурен /зависи де/, но това не променя цената..
Много евтино ми се вижда.
Виж целия пост
# 651
И при нас е влажно, и аз се чудя дали ще стане, но ще пробвам... Пише, че може и в хладилника да се суши....

А за прегледа, да, евтино е... Не знам как успяват да имат такива различни цени... Доколкото разбрах, ако лекар личния ти вземе среща е скъпо, а ако ти се обадиш сам е по-евтино, но това е с частните кабинети... Ако се ходи в клиника или болница тарифите са си нормални.
Виж целия пост
# 652
И при нас е влажно, и аз се чудя дали ще стане, но ще пробвам... Пише, че може и в хладилника да се суши....

А за прегледа, да, евтино е... Не знам как успяват да имат такива различни цени... Доколкото разбрах, ако лекар личния ти вземе среща е скъпо, а ако ти се обадиш сам е по-евтино, но това е с частните кабинети... Ако се ходи в клиника или болница тарифите са си нормални.

Миналата година паднах в домашни условия. За една рентгенова снимка и една стягаща превръзка доплатих 36 евро. Не ми признаха европейската здравна карта, тъй като имам адресна регистрация във Франция.
В същност мъжът ми казва, че първичен преглед при специалист в държавна болница е 29 евро. При частник няма горна граница.
Виж целия пост
# 653
Ех, как сте се разписали, не ми остана време за учене  Wink
Ивенце, аз съм с Мастер ССА и ми е останало само едно UV за DSCG, но ... май ще почака поне до догодина  Embarassed
Виж целия пост
# 654
И при нас е влажно, и аз се чудя дали ще стане, но ще пробвам... Пише, че може и в хладилника да се суши....

А за прегледа, да, евтино е... Не знам как успяват да имат такива различни цени... Доколкото разбрах, ако лекар личния ти вземе среща е скъпо, а ако ти се обадиш сам е по-евтино, но това е с частните кабинети... Ако се ходи в клиника или болница тарифите са си нормални.

Миналата година паднах в домашни условия. За една рентгенова снимка и една стягаща превръзка доплатих 36 евро. Не ми признаха европейската здравна карта, тъй като имам адресна регистрация във Франция.
В същност мъжът ми казва, че първичен преглед при специалист в държавна болница е 29 евро. При частник няма горна граница.

ariel да те попитам- аз  имам европейска здравноосигурителна карта (от БГ си я изкарах със срок на валидност 1 година е),  нямам адресна регистрация във Франция, демек ще ми свърши ли работа тази карта?  newsm78
Виж целия пост
# 655
И при нас е влажно, и аз се чудя дали ще стане, но ще пробвам... Пише, че може и в хладилника да се суши....

А за прегледа, да, евтино е... Не знам как успяват да имат такива различни цени... Доколкото разбрах, ако лекар личния ти вземе среща е скъпо, а ако ти се обадиш сам е по-евтино, но това е с частните кабинети... Ако се ходи в клиника или болница тарифите са си нормални.

Миналата година паднах в домашни условия. За една рентгенова снимка и една стягаща превръзка доплатих 36 евро. Не ми признаха европейската здравна карта, тъй като имам адресна регистрация във Франция.
В същност мъжът ми казва, че първичен преглед при специалист в държавна болница е 29 евро. При частник няма горна граница.

ariel да те попитам- аз  имам европейска здравноосигурителна карта (от БГ си я изкарах със срок на валидност 1 година е),  нямам адресна регистрация във Франция, демек ще ми свърши ли работа тази карта?  newsm78

Само ако е спешност.
Виж целия пост
# 656
Лелеее, нямате изчитане Simple Smile. Май още преди Хелоуин ще трябва да пускаме новата тема  Laughing

Мария, завид-завид за ваканцията! Чудесно решение за изкарване на празниците  Grinning.
Аз си мечтая за 2 круиза - фиордите на Норвегия и от Москва до Питер по време на белите нощи, ама да видим кога ще ме огрее.

La vie est belle, и аз от доста време гледам темата за суджуците, та май най-накрая ще се престраша да пробвам да изсуша едно филе Елена в хладилника.
Кисело зеле си правя на балкона от 2 години, от това тукашното бялото и твърдото. Само дето все още не мога да му уцеля точното време на ферментацията. Миналата година го сложих в началото на ноември, стана прилично за ядене едва в края на януари. И, да му се не види, не мога да намеря хрян тук! Като търся на корени ме гледат като изкопаемо  Shocked  Laughing
Тази година ще пробвам 2 зелени къдрави и 2 бели зелки, дано да ги докарам Simple Smile.

Чумби, за такава система за учене на езици не бях чувала  newsm78. Много ви е модерно училището  Wink.

Kookai, Марта Стюарт е класика  Grinning.
Ето и превода (не много професионален, ама толкоз си мога  Grinning)

Скрит текст:
Тиквен пай с меренг в дълбока тава
за 1 пай с диаметър 23 см и високи стени

За кората:
1 руло пат бризе
Брашно за поръсване

За плънката:
3 яйца голям калибър
1 кутия (425 г) тиквено пюре
1 кутия (340 г) неподсладено кондензирано мляко
3/4 чаша плътна кафява захар (най-близкият тукашен вариант е sucre vergeoise, 1 стандартна мерителна чаша е 250 мл)
1 с.л. царевично нишесте
1 ч.л. ванилов екстракт
3/4 ч.л. смляна канела
3/4 ч.л. смлян джинджифил
1/4 ч.л. прясно настъргано индийско орехче
едра сол

За меренга (тестото за целувки)
2 чаши кристална захар
8 белтъка от големи яйца на стайна температура

Фурната се загрява на 190 градуса.
Тестото се разточва върху леко набрашнена повърхност и с него се облицова формата за пай. Заравнява се на височината на стените като се оставя около 1 см допълнително тесто, което може да се подгъне леко навътре. Охлажда се за 30 мин в хладилник.
Тестото се покрива с пекарска хартия, върху която се поставят топчета за печене или зрял боб. Пече се за около 15 минути или докато краищата порозовеят. Маха се хартията за печене и се пече допълнително 15-20 минути или докато основата стане златиста. Изважда се от фурната и се оставя да изстине на решетка.

Междувраменно се приготвя плънката: яйцата се разбиват с тиквеното пюре, кондензираното мляко, захарта, нишестето и подправките в голяма купа.

Фурната се загрява на 170 градуса. Плънката се изсипва върху готовата основа и се пече допълнително около 50-55 минути, докато остане леко "треперлив" в средата. Оставя се за изстине напълно върху решетка и се прибира поне за 6 часа в хладилник, а най-добре за цяла нощ.

Преди сервиране се приготвя целувченото тесто: Белтъците и захарта се поставят в купа, която се поставя на загрята (но не вряща) водна баня. Разбиват се докато захарта се разтвори, около 3 минути. Разбива се с миксер на средна скорост за още 3 минути. Скоростта се вдига на висока и се разбива за още 6 минути, докато се получи стегнат и лъскав белтъчен сняг. Белтъчният сняг се разстила върху студения тиквен пай, заглаждя се с шпатула.
Обгаря се с домакинска горелка под ъгъл 90 градуса и на около 10 см от повърхността, докато меренгът стане златист.
Какви рецепти с тиква търсиш, сладки или солени?

Ние пък тази седмица се гледаме двете с Камбанката. Роцев е в болница за изследвания, та сме двете по женски. Малко е зор, ама се оправяме Simple Smile.
Виж целия пост
# 657
Здравейте! Сигурно тук не е мястото да задам въпроса, но нали темата е за Франция. Имаме намерение да пътуваме през месец ноември за Париж за 5 дни на екскурзия и ми се иска да намерим квартира на по-прилична цена за двамата на по-централно място, че цените на хотелите са доста високи за някои хора. Ако може да ми помогнете с линкове или ако има такъв човек, който отдава такава стая, ще съм ви благодарна много.
Виж целия пост
# 658
Здравейте! Сигурно тук не е мястото да задам въпроса, но нали темата е за Франция. Имаме намерение да пътуваме през месец ноември за Париж за 5 дни на екскурзия и ми се иска да намерим квартира на по-прилична цена за двамата на по-централно място, че цените на хотелите са доста високи за някои хора. Ако може да ми помогнете с линкове или ако има такъв човек, който отдава такава стая, ще съм ви благодарна много.
Според мен много по -евтино ще ви излезе на хотел 45-50 евро на вечер, ако не се лъжа, отколкото на кватира... Не вярвам да има по-евтини квартири от хотел, когато става въпрос за 5 дена  Peace
Но парижанки да се изкажат..
Виж целия пост
# 659
Лелееее, какво правите бе девойки Laughing Няма изчитане!

ragazza84 за квартира може да видиш тук

http://www.homelidays.com/FR-Locations-Vacances/110_Search/Searc … TYPE=STUDIO#TopSL

или тук:

http://www.papvacances.fr/annonces/location-appartement-paris-75-g439


Роца, кураж ! Дано Роцев не ви липсва много Wink и най-вече резултатите да са добри!

Иначе за круиза, да ви кажа честно никога не ми е бил мечта. Стана случайно. Исках да отбележа с нещо "по-така" титуляризацията ми на работата, която овенча един период от 12 години ходене по мъките за приавняване на дипломи, конкурси и какво ли не. Периода се наложи от само себе си-обикновено на Коледа нищо особено не правим (имам предвид през десетината дни отпуска, които имаме, не на самите празнични дни, които отбелязваме разбира се). За сега ходенето в Бг не е в програмата през зимния период, във Франция също по това време на годината времето не е супер. Та взех аз да търся "екзотични " ваканции на ол-инклузив ИИИИ се хванах за главата Laughing И така случайно се загледах в круизите-и какво да видиш, нормални цени!
Ще отидем, ще видим, пък каквото това Wink Ако ни хареса ще опитаме и други дестинации. Избрах тази като най-лесна. Тръгваме от Марсилия.
Алекса , благодаря за подробния разказ! И мен ме притеснява морската болест, ще се заредим с Nautamine*. А защо бански? Аз доколкото разбрах има само открити басейни...

Аз със тиква правя един прост сладкиш, който само аз си ям, но много обичам:

нарязвам обеленото парче тиква (един резен, който купувам от супера) на плоски квадрати, около 3-4 см. Слагам в тава, омесвам с една лъжица брашно и една-две олио и пека окло 15-20 мн да омекне. После заливам с 1/2 литър прясно мляко+две яйца+три супени лмъжици захар+ канела+ ванилия. Пека още 20 мн, на око.

Моят гинеколог в частен кабинет взема 28 евро за преглед. Ако прави цитонамазка е по-скъпо, не си спомням. После ми дава бурканчето , плик и лист с инструкции и сама го пращам на лабораторията за анализ.

чумби, и аз не съм чувала за такъв метод. Сигурна ли си, че правилно си разбрала Wink

Иначе ние имаме сериозен проблем с нашата нуну и май ще се наложи да я сменяме. Много ни е яд на късмета ни, и ни е тъжно също...И най-вече организацията е много сложна!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия