Сълзите и тъгата остават във вчерашния ден, днес ще има 2 II и за мен - тема 109

  • 24 016
  • 744
# 705
Пуфе значи са те излъгали брутално .. такова чудо като секреция на ЧХГ чааааааак при имплантация няма .. а на теб ЧХГ-то ти се е удвоявало, защото зиготата расте със светкавична скорост и колкото по-голяма става толкова повече хормони секретира .. когато предишния път, когато спорихме на тази тема зададох въпроса защо, ако секрецията на ЧХГ започва едва след имплатанцията на ембриона, при извънматочна бременност отново до един момент има наличие и удвояване на ЧХГ в кръвта, при условие, че в тръбите той няма къде да се имплантира, а само се заклещва в тръбата и не ми отговорихте .. та ся ако искаш пак мога да попитам същия въпрос Mr. Green
Виж целия пост
# 706
Аааа закрепя се закрепяяя за тръбата , той не се спира там, по скоро се закрепва и започва да расте, ето какво намерих от един учебник
, така като ме размисли, взех да ровя и навсякъде наистина пише, че след имплантация започва секретирането н чхг, явно на това са го научили, щом го пише в учебника, пък как да споря с него като ми емтъмна индия, колкото повече чета, толкова повече НЕ разбирам  ooooh!

Оплождане. Имплантация. Развитие на плода


Сперматогенеза

Мъжката възпроиводителна тъкан се състои от 3 вида клетки:

Сперматозоиди
Лайдигови клетки- интерстициални
образуват тестостерон
още през ML ІІІ – ІV започват да синтезират тестостерон, което е от значение за формирането на ”мъжки” мозък. След раждането дегенерират
в пубертета се формира секундерна интерстициална тъкан.
Сертолиеви клетки – подпорни
образуват кръвно-тестикуларната бариера. При увреждането й имуноглобулини попадат в семенните каналчета- силно снижава фертилитета
поддържат, предпазват и участват в изхранването на герминативните клетки
фагоцитират резидуалните телца
отделят протеин, който свързва тестостерона
Етапи на сперматогенезата: ~ 72 дни

размножаване – СПЕРМАТОГОНИИ- стволовите клетки, делят се митотично, диплоидни клетки. При деленето се образуват купчинки от клетки свързани помежду си с цитоплазмени мостчета, което осигурява едновременното им зреене и диференциация.
растеж – СПЕРМАТОЦИТИ І Ред. След период на растеж встъпват в І-во мейотично делене. Диплоидни.
зреене – СПЕРМАТОЦИТИ ІІ Ред. След ІІ-ро мейотично делене дават СПЕРМАТИДИ- хаплоидни.
трансформация (формиране) – СПЕРМАТОЗОИДИ.
Превръщането на сперматидите в сперматозоиди е за около 25 дни. Включва: образуване на акрозомата, опашката и намалямане на цитоплазмата.Образуваните в семенните каналчета сперматозоиди се депонират в надсеменника, където престояват ~ 15 дни. От надсеменника чрез ductus epididimis сперматозоидите се придвижват в ductus ejaculatoris. При еякуляция спермата преминава от ductus ejaculatoris в простатната част на уретрата и към нея се прибавя секрета на простатната жлеза.

Механизъм на еякулацията и състав на спермата

При здравия мъж спермата има алкална р-я (рН ~ 7.5-8). Попадайки във влагалището (кисела р-я) за няколко часа се обездвижват. Секрета на цервикса обаче е алкален и сперматозоидите бързо усилват движенията си. Смята се, че оплодителната способност на сперматозоидете се запазва мах 30 (48)ч.  Скоростта на движение е 4-5 мм/ мин.
сперматозоиди – 200-400 млн; (до маточните тръби достигат ~ 20 млн)
семенна течност – образува се от секрета на семенните мехурчета, простата, булбоуретрални жлези
общия обем на еякулата е ~ 3-4 мл
еякулация- ритмични контракции на mm. bulbocavernosus et ischiocavernosus.

Транспорт на сперматозоидите в женската полова система:

При оргазъм маточните контракции предизвикват аспириране на депонираната сперма. По този начин значително се улеснява преминаването на сперматозоидите в благоприятната за тях алкална среда на цервикалния канал. Освен това по време на оргазма цервикалната запушалка се изтласква от цервикалния канали се потапя в сперма. След като премине оргазма тя се всмуква обратно, като по този начин внася и сперматозоиди.

През canalis cervicalis достигат до маточната лигавица, оттам към тубарните ъгли и маточните тръби. Преминаването през тези среди е възможно само при наличе на подходящи условия – мукус, който се отделя през овулаторната фаза на МЦ.


Овогенеза

Женската възпроизводителна тъкан се състои от 4 вида клетки:

овоцити
сателитни (фоликуларни) кл
интерстициални кл
тека- кл
Стадии на овогенезата

ОВОГОНИИ – делят се митотично и образуват овоцити от І ред
ОВОЦИТИ І ред- 700 хил. От тях по време на вътреутробното развитие голяма част загиват и остават около 400 хил. До пубертета остават под 40 хил. През репродуктивния период на жената узряват по 13 фоликула годишно или около 400 за целия период.
folliculi ovarici primordiales – овоцит І ред  ограден от един ред сателитни клетки
folliculi ovarici primarii – образуват се след раждането, когато овоцита І ред навлиза в период на растеж.
folliculi ovarici secundarii – овоцит с увеличени размери, zona pellucida и няколко реда сателитни клетки. Блестящата обвивка съдържа специфични рецептори за свързване с протеини от главата на сперматозоида.
Трети стадий: Зреене на фоликулите(формиране на Граафови фоликули). Включва:
пролиферация на фоликуларните клетки
растеж на яйцеклетката
формиране на theca folliculi
Фоликуларните клетки се делят и образуват дебел слой около овоцита. На другия край се формира фоликуларна празнина, изпълнена с фоликуларна течност, богата на естрогени, произведени от тях. Вследствие на това яйцеклетката остава избутана на една страна заедно с купчинка от фоликуларни клетки - зародишево хълмче.  Яйцеклетката е заобиколена от zona pellucida. Над нея corona radiata- радиално подредени фоликуларни клетки. Останалата част от зреещия фоликул е обградена от правилно подреден слой фоликуларни клетки – membrana granulosa. Над нея се формира капсула, изградена от два слоя -  theca interna  и theca externa. М/у theca interna и  membrana granulosa се разполага финна с.т. базална мембрана. Във  theca interna  непосредствено до фоликуларните клетки на гранулозния слой се намират фенестрирани капиляри, до които достигат естрогените, а непосредствено преди овулацията и прогестерона.


Оплождане

Извършва се в ампуларната част на тръбата мах 24ч след овулацията.  Овоцита е във ІІ- ро мейотично делене.

Капацитация- процесът на проникване на сперматозоида през обвивките на яйцеклетката. Това става под въздействие на съдържащата се в акрозомата хиалорунидаза. При допиране на сперматозоида до яйцеклетката се образува малко издаване наречено фертилизационен конус, през к` навлиза главата на сперматозоида. Ядрата на половите клетки се сливат и се образува zygota – 46 хромозоми. След образуване на зиготата около яйцето се формира обвивка, непозволяваща навлизането на други сперматозоиди.


Развитие на плода

Бластогенеза

Период на делене – 2, 4, 8 … и т.н. Приема се бластомерите до стодий 4 или 8 клетки са тотипотентни (totus – изцяло, potens- могъщ, силен), т.е. всеки от тях е способен да развие отделен ембрион. Така се получават монозиготните близнаци. Към 50-60ч се образува морула (купчинка от клетки).
Бластомерите секретират течност и на 3-4 ден от оплождането се образува – бластоцист – мехурче изпълнено с течност. Тогава zona pellucida започва за се разкъсва, яйцето увеличава размерите си и към 5-6 ден попада в маточната кухина. В продължение на около 48ч бластоциста остава свободен в маточната кухина.

Нидация

Започва към 7-мия ден след оплождането и продължава 40 часа. Зародиша напълно потъва във функционалния слой на ендометриума, който е в секреторна фаза. Под влияние на отделените от трофобласта протеолотични ензими се образува имплантационната ямка, в к` се излива кръв. В първите дни храненето на зародиша е именно от тази кръв.

При наличиена бременност ендометриума отговаря с т.нар. децидуална р-я. Лигавицата набъбва и в нея се оформят характерните децидуални клетки.  С нарастването на оплоденото яйце, децидуата се разделя на 2 слоя: decidua capsularis (повърхностен)  и  decidua basalis. Частта, която покрива маточната кухина се означава като decidua vera.
Синцитио-трофобласта (повърхностния слой) произвежда ЧХГ, който спомага да не дегенерира жълтото тяло, а също и неговата ендокринна ф-я (прогестерон).

Непосредствено след нидацията зародиша „потъва” в ендометриума.

Периодът на имплантация е критичен период в ембриогенезата. Нормално бластоцистът се имплантира по задната стена на матката и по-рядко странично. Имплантирането близо до цервикалния канал е свързано с усложнения по време на бременността и раждането. Много рядко при тубарен стерилитет – в тръбата или още по- рядко в коремната кухина.

Бременност = 280 дни  = ML X =  40г.с. = 9 1/3 календарни месеца

Яйце- периода от оплождането до раните стадии на нидацията, т.е ~2 седмици след оплождането.

Ембрион – 5 – 8 г.с. Хориалния сак е с d ~ 10мм. Налице са хориални въси, равномерно разпределени по цялата повърхност на хориона.

Прод (фетус) -  от 9 г.с до раждането. Период на органогенеза.

 

ML III - може да се различи пола - първи спонтанни движения (не се усещат още).

ML V - усещат се първите движения на плода, долавят се сърдечните тонове, fundus uteri е на линията на пъпа

ML VI - започва отлагането на подкожна мастна тъкан, тежи около 600гр. След аборт плода прави дихателни движения, но все още е Нежизнеспособен.

ML VII – 1000гр, след прекъсване на бременността, плодът може да движи крайниците си, да изплаче, при специални грижи може да оживее

ML  ІX – 2500гр – добра жизнеспособност.

ML X - 3000-3500 гр;  ~ 50 см

 

Най-чести причини за интраутеринна ретардация (IUGR)

непълноценно хранене на майката
цигари, алкохол, наркотици по време на Бременността
нарушено кръвостабдяване на плацентата
хромозомни аномалии
Критични периоди по време на вътреутробното разветие

предимплантационен период – най-често! Жената още не знае че е бременна!
6- 8 г.с.- началото на органогенезата
Основни тератогенни фактори

йонизираща радиация
медикаменти – Антибиотици (Противотуморни, Тетрациклин, Стрептомицин), Li, Антиметаболити
тежки метали
ИЗ- Рубеола, CMV, Генитален херпес, Токсоплазмоза, сифилис …
 



Published on: 09.03.2012
Categories:Акушерство и Гинекология
Виж целия пост
# 707
Сигме,  Hug и аз вярвам, че при тези хубави ембриончета, всичко ще завърши чудесно  Praynig
При мен отново никакво развитие - 2 пръста разкритие (което съм забравила в см. колко е  newsm78), но шийката не е в това положение каквото трябва да е (поне тоновете са добри). Ако до четвъртък не съм родила, влизам в болницата. И с това спирам да ви говоря за мен, само ще ви помоля за палци да тръгне само раждането, а не да го предизвикват.
Рейни, наистина не се вясна да каже какво е станало в неделя с теста, дано да е бил положителен  Praynig
Хубава седмица ви пожелавам  Hug
Виж целия пост
# 708
Пуфе направо ще ме умориш честно Mr. Green не, че нещо но цервикалния канал е шийката на матката иии в случая светлосиничкото се отнася за вътрематочна имплантация .. и освен това последното изречение, което си болднала се отнася смислово до термина "ембриогенеза" /което по същество с думи прости е превръщането на вече секретиращата ЧХГ оплодена яйцеклетка в ембрион/, а не до термина "имплантация" Mr. Green така че мерси за информацията, но тя не помага на тезата ти .. прочети още някой учебник да видиш свойствата на ресничестия епител в тръбите и да видиш неговите свойства и пак ела да ми говориш за имплатанция там дет я няма .. това да имплантираш зигота в тръба, е като имплантираш компютър на полето и да очакваш да изникнат безброй малки компютърчета ..

сега ви пожелавам лек ден, че мъжлето ме измъква на разходка да ми купел нещо .. към обяд ще гледам да намина да пусна новата тема, ако сте изписали тази Peace
Виж целия пост
# 709
 newsm78 newsm78 ми като се разрових, при нормални условия няма как да стане, но ектопичната бременност не е нормална и при мкб класификацията я водят, че може да има имплантация в тръбата, най често след ендометриоза, което е логично. Навсякъде се говори за имплантация и последното изречение, определено се отнася за ектопична бременност при имплантация в тръбите

http://medpedia.framar.bg/заболявания/мкб-o00-3/извънматочна-ектопична-бременност


Та явно при тубарна бременност има ниадция но не пълноценна, та от там и чхг, макар и не в нормалните стойности, аз така си го обяснявам, ето и още едно определение, което е що годе четливо за мен, че др. Са ми много сложни  Laughing


.....Какви промени настъпват в хода на извънматочната бременност?
Най-често имплантирането на оплодената яйцеклетка се осъществява в лигавицата на маточната тръба (тубарна бременност), между нейните гънки. Това място е твърде неблагоприятно, тъй като вътрешният слой на тръбата не е в състояние да достигне необходимата дебелина за пълноценно внедряване на зиготата.

Освен това мускулатурата на тръбата е изключително тънка. Всичко това води до бързо разрушаване стената на маточната тръба със засягане на артериите, кръвоснабдяващи тази част на тялото. Образувалият се хематом води до отлепяне на яйцето (тубарен аборт). Едновременно с това в матката настъпват промени близки до тези при една нормална бременност. Но поради неосъществената в нея имплантация на зиготата те търпят обратно развитие, задебелената маточна лигавица се разрушава и започва да кърви. Това води и до най-честия симптом на ектопичната бременност - вагиналното кървене, което по произход идва от матката.
Виж целия пост
# 710
Добро утро,  Party  Party  Party
Пончи, ама и аз ще ти се накарам, аз като си видях моя тест си помислих- ето моето бебче е тука вече  Mr. Green , какви са тия глупости, ей  Mr. Green Много се радвам, мила, всичко ще е наред, ще видиш  Heart Eyes
Рейни, нещо ни мотае, дано дойде с добри новини  Praynig
Сигмата ми, мила, моля се от сърце, нека си седят на топличко малките душици, при мама си е най-хубаво  Praynig  Praynig  Praynig
За сега май е това  newsm78
А, Мецко, аз мисля за другата тема да ме оставиш след прегледа Heart Eyes
Виж целия пост
# 711
Добро утро и успешна седмица на всички момичета Hug
Аз също се мъча да установя къде може да се крие причината за двете ми поредни химически? Можеби наистина материала да не е качествен. Сега, обаче по ме интересува кога ли ще ми дойде-днес ми е 34 ден, при цикъл от 28 дена, като предния беше всъщност изчистването от ХБ..и не смятам, че може да е друго, понеже тогава чхг-то си падна и на преглед след 1 седмица нищо не се видя. Та някой знае ли след ХБ кога би трябвало да е цикъла?
Виж целия пост
# 712

Добро утро,

понеже знам, че ще сте любопитни.. все още не съм ви изчела, само идвам да ви кажа, че за съжаление теста е категорично отрицателен. Лелка нема още и симптоми нЕма, но явно и бебе нема..  връщам се да чета  Hug
Благодаря за палчетата на всички  Mr. Green
Виж целия пост
# 713
Привет, успешна седмица и особено за Сигмата  Hug Praynig Praynig Praynig

Пони, честито, дано всичко е наред  Peace
Виж целия пост
# 714
Ето ме и мен  Simple Smile
Меци, разби ме с твоя "позитивизъм"  hahaha Аз страдам от същия
Роксана, дано тръне сам бебчо  Praynig
Сигма,  Praynig това трябва да са вашите бебета  Hug
Рейни  Hug
Хубава седмица!
Виж целия пост
# 715
рейни няма лелка-има надежда  Hug
сигме продължавам да стискм палци ,а кога ще се знае дали са се закрепили?
и от мен хубава седмица Heart Eyes
Виж целия пост
# 716
Здравейте и от мен.
Рейни има още надежда.
Сигме много стиснати палчета, знам ме ще успеете и всичко ще бъде наред.

Някои може ли да погледне графиката и да даде коментар. О трябва да е минала понеже Т се покачи, но незнам кога е била.
Успешна и ползотворна седмица ви пожелавам.
Виж целия пост
# 717
Сладка, според мен е била на 13 или 14 ден  Peace  Hug
Рейн, още има надежда значииии  Praynig  Hug
Сега и аз видях обновеното в албумите  Mr. Green
Фейт, много си ми Убава  Heart Eyes и цветята са хубави  Mr. Green
Прахи, прекрасни снимки, много хубави емоции сте преживяли, а и предстоят още  Hug
Виж целия пост
# 718

Изчетох, ей ма много сте писали  Crazy

Зузано, ма страшен док си имаш, след като се е съгласил на всичко. Наистина стискам всичко да е наред и черната серия да е зад гърбите, а да дойде кафявата.. демек бебешката  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Дармеее, аз искам снимки и разкази! Сигурна съм, че всичко е било наред  Hug

Блондииииииии, хайде ето я и Ками на бял свят. Пожелавам ти да е едно невероятно спокойно бебе и всичко да е наред!   bouquet

Марерче, аз казвам да послушаш Ренди, ТСХ и МАТ са много високи и трябва да се види ЩЖ, дано не е Хашимото  Praynig

Пони, дано всичко е наред до края   bouquet   bouquet   bouquet

Сигме, дано най-сетне и ти успееш в твоято чудо. Стискам палци до посиняване.. аз не знам, да попитам, кога се тества за първи път след ин витро?  newsm78

Е каква надежда бе хора, освен да съм имала ову на около 24-5 ден от цикъла, когато не сме правили нищо и не е следващия Исус не знам  Mr. Green Mr. Green Mr. Green Сигурно е било от времето, миналия месец, море, къпане в езеро, постоянна смяна на климата.. възможно е да окаже влияние, а и се надявам да не е задържан фоликул (до сега никога не ми се е случвало да пия дуфастон за предизвикване  Tired)
Виж целия пост
# 719
Добро утро милички  Hug

Зеленушке ... щом няма лелка, има надежда  Praynig Praynig Praynig Hug

Прегръдки на всички и хубав и ползотворен ден  Hug


 babydust7 babydust7 babydust7 babydust7 babydust7 babydust7 babydust7 babydust7 babydust7 babydust7 babydust7
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия