(Био)зеленчукова градина - тема 19

  • 69 200
  • 746
# 720
...st. Dobri,сега ме въведе в дълбок размисъл като купешка ли съм докарала петата или не  newsm78 JoyЗа жалост фотото не ми е тук да изтипосам въпросното произведение.
И в допълнение-на вълнения чорап в моето село му казват "терлик",а в мъжовото -"одило".Интересно по вашите краища как е  Laughing-и това си е връщане към корените,нали?

 Laughing калцуне и чарапе, в зависимост коя баба го казваше  Hug

попадало ли ви е списанието тезгях? при нас се появи инцидентно. интересно е. пишат за хора занаятчии, нещо като Етъра, но разпилени из цяла България.  Thinking бих отишла до бакърджията, иска ми се да видя как под ръцете и чукчето излизат птици и цветя  Blush

Виж целия пост
# 721
кАлци,
 Мхъ , каква е тая дума?
Аз пък ги плета на 2 игли.Защото плета рехаво да са по-меки и петте куки все ми се издеват.
Ей така свиваш , после наддаваш, и съединяваш с една кука и готово. И задължително  една нишка светло екрю тире  в преждата  , да се не степват. Па дамските и ромбчета отпред , па и може да ги нашиеш със цветенца.
Калците са високи и стават за стари кокали да топлят артрита.
Търлъците са само до кокалчетата.
Виж целия пост
# 722
Вили, ако някой друг не се включи за сапуна, зимата мога да ти напиша моята баба как го прави.
Не, че сега не мога да я питам по скайп, ама е такъв развален телефон, че по-добре на живо.
Домашните сапуни са голяма работа, аз имам касетки в избата, ама това не ми пречи да искам лятото пак да правим с баба.
Ее, аз мога да плета чорапи на 5 куки, само петата баба ми я прави, ама зимата ще се уча и аз на пета.

Терлик ние казваме на шарените чорапи до кокълчето, като цървули, ама плетени. Носим ги вместо пантофи, а когато ни няма - мишките ги ползват за къща и прехрана.

Баща ми има зайци и кокошки, а аз така се чудя дали лятото да не отмъкна някоя кокошка на село да си гледам. Не знам само как ще ги опазя, понеже съседът построи цяла къща за белките и поровете и си се разкарват из градината свободно.

И малко смях - на баща ми едната кокошка си направи гнездо на асмата отгоре, яйца снесе, че и пиленца измъти. Баща ми ги свали в кокошарника за по-безопастно, ама пуста кокошка друго иска, все излиза и хоп, горе на асмата. Моооже би я е страх от трите кучета на метър от тях, затова бяха нависоко.
Виж целия пост
# 723
Вили имам книга "Химия всеки ден" и в нея е описана технологията на домашният сапун - два листа е описанието. При повече свободно време ще я кача.
Виж целия пост
# 724
интересно ще е да видим как се смятат там %тите на сода
имам приятелка,която си прави сапун сама,използва само растителни мазнини,и от нея знам ,че има калкулатори в нета...ще взема да искам още инфо
Виж целия пост
# 725
Няма как да не стане по забавно и интересно, щом добавим и животинките, домашните бръмбари и и всякаквите превъплъщения на гроздовия сок, st. Dobri.

Имам няколко кехлибарени бутилки в мазето, да видим утре що за слънце ще изгрее, че цветът им иска хубава светлина, щото да се получи хубаво кадро.

Сапунът е важен и за мен. Мисля, че би могло да се получи добър сапун от отработената мазнина от фритюрника, макар и растителна.

Май съм ви разправял една случка отпреди години, дето една свекърва, за да ароматизира излетият вече в корито сапун се качила до тоалетката на сина и снахата. Искала да вземе някой одеколон, ама уцелила да вземе едно шишенце Нина Ричи, с доставено специално по сложна схема от някакъв тираджия, когато пътувал на Запад. Tа изсипала бабата съдържимото в коритото.

Малък бях тогава, ама историята я чух в оригинал от снахата, ех, каква мъка, каква горест!
Виж целия пост
# 726
Ммм даа,
Имам 2 чувалчета с домашен сапун.От преди 10 г. Имам и ипрах за праане "роса" немски , за ръчно пране. Без агресивни компоненти.
Имам спомен за голям котел, бъркане с ... как се казваше лопатката  за пране? Насипване в коритото. Рязане. Бял , ако е от мас, черен ако е от използвано олио.Един път сапунисване , изтискване,  Киснене.На другия ден пране.Биене с лопатката  на дъската за пране.  Заливане с гореща вода.Детските пелени , варене в голяма тенжера.Бели на пуканки. Няма алергии, няма разни козметики за бебета., които са всъщност антиалергени. Сапуна бебе мисля че го правят още така. Био продукт. Докторите в болниците ползваха такъв.
Връзваш в пластмасова мрежичка сапунче и закачваш на чешмата. Сапунисваш гъбичката и миеш паниците. Още в далечната 70-та година. Хората мислеха за водите , рибата в реката.
Виж целия пост
# 727
Здравейте, чета Ви редовно от известно време, тъй като станахме щастливи селяни! Преместихме се на село в къща с двор. Все още двора е доста недооправен и на места прилича на строителна площадка, но тази година ядахме предимно от моите домати и тиквички, което е истинска гордост за мен.
Мисля пролетта да си развъдя и кокошки, ама ще видим какво ще стане до тогава.
Реших да пиша, защото свекърва ми знае рецепта за някакъв страхотен домашен сапун. Буквално си го бърка на терасата. Рецептата действала безотказно по нейните думи. Ще я питам днес и ще я кача.



Виж целия пост
# 728
вили, виж в тази тема дали ще има нещо полезно за теб. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=606742.0 Ако не е писано конкретно в темата можеш да пробваш с ЛС до авторката.

Gerundiq
, добре дошла!
Виж целия пост
# 729
Ето рецептата за сапуна.
За 3кг мазнина са необходими 0.5 сода каустик, която се разделя на две равни части -0.25кг се разтварят в 3л вода, а останалото 0.25 в  2 л вода. Внимание-отделя се голямо количество топлина и може да разтворът да заври и изпръска. Содата каустик се прибавя във водата  на малки порции при непрекъснато разбъркване с дървена пръчка. Работи се с гумени ръкавици.
Мазнината се поставя  в 10л бакърен съд и се стопява на слаб огън заедно с 3 л вода и отпадъчни парченца сапун на стружки за по бързо емулгиране на мазнината.
Към мазнината се налива на малки порции в продължение на 1 час при непрекъснато разбъркване първият разтвор на сода каустик.
Образувалият се първоначално сапун емулгира неосапунената мазнина на ситни капчици, които поради голямата си повърхност реагират по-бързо с останалата сода каустик. То се прибавя в продължение на два часа на порции при непрекъснато бавно разбъркване. В края на осапуняването реакционната смес е гъст прозрачен клей, стичащ се по лопатката, като ципа, която се къса. Полученият сапунен клей се изсипва в плитка тава, оставя се да се охлади след което се втвърдава.Нарязва се на правоъгълни форми.
от 1 кг мазнина се получава до 4 кг сапун.
Виж целия пост
# 730
И по нататък...
Изсолването и получаването на по висококачествен сапун.
Към горещият още сапунен клей се прибавя 0.5 кг готварска сол и се бърка до пълното и рзтваряне. Сапуна изплува на повърхността. От там се събира и се оставя да се втвърди, след което се размива в мека дъждовна вода, чийто обем трябва да е малко по-голям от лугата. Сапунената смес се нагрява и се вари при бавно разбъркване, докато се получи еднороден клей. Той се излива в тава, изстива и се нарязва на калъпчета.
Това е написано за домашния  сапун от книгата ''Химия за всеки ден".
Виж целия пост
# 731
Хиляди благодарности за рецептите   bouquet
Аз открих през лятото на тавана сапун поне на 20 години.Накиснах един във вода и се получи гъст гел.С който пробвах да пера и съм много доволна от резултата.
Това за изсолването мисля,че се прави когато се използват непретопени животински мазнини-лой,сало,сланина.Изсолването отделя на дъното твърдите примеси.
Преди доста години проучвах технологиите за промишлено производство на сапун и много добре си спомням следното:готовия изсъхнал сапун се смила/или настъргва/,прибавят се аромати,оцветители,ексфолианти.Сместа се пресова на кълъпи.
Върти ми се и че най-добрите сапуни ставали от смес на говежда лой и палмово масло  newsm78.Ето сега пък се сетих,че тъкмо недостига на говеждата лой като суровина ме отказа от проучванията ми тогава  Joy
Да се чуди човек на паметта си  newsm78
Gerundiq,добре дошла.Много ми хареса-"щастливи селяни" Hug
 st. Dobri,как се разпространява това списание?
Занаятите са ми все по-любопитни.До гуша ми е дошло от китайски еднодневки.Иска ми се предметите около мен да си имат своя душа докоснати от ръката на майстора си.
Виж целия пост
# 732
Вили, "Тезгях" е издание на "Горичка". През лятото излезе тази книжка, не зная дали планират продължение. Можеш да помолиш Лейди Блу да ти я изпрати, тя им е разпространител.
Лично аз си я взех от един биомагазин. Изданието е безплатно.

Интересно ми е и движението Slow Food, има го и в България.
Този уикенд е фестивала на Смилянския боб, впрочем.  eat
Виж целия пост
# 733
Люлин,тази сутрин пак говориха по телевизиите за недостига и подскъпването на храните.Засушаването,повишението на средно годишните температури водят и към промяна на растителността.Предположението беше,че след 30-40 години картофите по нашите земи ще бъдат изместени от бананите  #Crazy
Говориха и за простите,свежи храни.
Виж целия пост
# 734
Вили, не е лошо докато правиш първия чорап, да си водиш записки, за да можеш да повториш същото за втория. Аз си бях взела една немска прежда - "шурволе" - демек истинска вълна, разкатах я двукратно за по-тънко и тук е интересното - получих 4 еднакви кълбенца. С едното правя достатъчно голям ластик, с 2-то плета до петата, с 3-то оформям петата и докъдето стигне и с 4-тото завършвам, като от него ползвам горе-долу половината. Това ми е и мярката за всички вълнени чорапи и не се бутам, не броя, не меря - всичко си идва точно.

Що чорапи изплетох на децата, крачетата им бяха просто щастливи в истинската вълна и това беше, докато не се научиха да пускат пералнята. Като ги изпраха с прах за пране и те станаха като за куклите им. Ако не се внимава с прането става много труд за нищо.

По повод засушаването, Мамагемелер да събира информация от първа ръка в Португалия - как се гледа еко-градинка (и токачки! Закъде без токачки в горещ климат?), а Теди и Авосет да ни поощряват и да ни припомнят от време на време как се отглеждат батати.

Ей сега баща ми ми звънна и ми каза че у нас били отгледали сливо-кайсия и от догодина щели да пускат в продажба фиданки. Сортът бил Стендесто - тоест Стенлей + Модесто. Били хем виолетови на цвят, хем мъхести, а вкусът бил странен, ама колко странен може да бъде в края на краищата, сигурно ще е нещо като моите компоти асорти.

Герундия, много ми хареса израза "щастливи селяни". Някой ден, като се пенсионирам и аз се виждам на село. Вилата само няма да ми е достатъчна. Трябва отсега да планираме, независимо, че по-късно ще се пенсионираме. Сред нас расте поколение на столетници. Натам сме се запътили. Колкото да плюем здравеопазването, средната продължителност на живота расте.

Люлин, ей сега ще се хвана да дооформя таблицата с моите пръскания по ябълките, като пак да си кажа - не за всяка болест имам сигурно решение - по струпясването и мекото гниене при складирането още има да работя върху еко-био методите.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия