Николай със златния "ролекс" заклейми сурогатното майчинство

  • 32 237
  • 779
# 420
А вие как предлагате да се издържа църквата, ако не от тези служби? Средствата за заплати на свещениците и за поддръжка на храмовете от къде да дойдат?
....
Ми да сложим и в училищата ценоразписчета, че и там сме я закъсали с издръжките?
Някой беше писал напред колко дава държавата от нашите данъци и около 16 милиона от свещи и не им стигат, та ламтят за още. А даренията да не ги споменавам, че числото сигурно не може да се изговори.
Някой мен питал ли ме е дали съм съгласна от моите данъци да отиват пари за тоя, който си позволява да нарича жените проститутки, а децата продукти?
Виж целия пост
# 421

А църквата се предполага да е духовна, а не обществена институция.

Духовни институции сигурно има само в царството небесно. След като съществува на земята, значи е обществена и се съобразява с материалните закономерности.

Някой мен питал ли ме е дали съм съгласна от моите данъци да отиват пари за тоя, който си позволява да нарича жените проститутки, а децата продукти?

Our 'rent a womb' child from an Indian baby farm

Read more: http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2196538/Our-rent-womb- … tml#ixzz25CaoZjLl

Това по-добре ли ти звучи?
Виж целия пост
# 422
Някой мен питал ли ме е дали съм съгласна от моите данъци да отиват пари за тоя, който си позволява да нарича жените проститутки, а децата продукти?

Добре че е Николай, че да засенчи тези, които наистина грабят от данъците ни и ни казват, че не сме бедни, статистиката лъже, а образованието ни е много добро.
Виж целия пост
# 423

А църквата се предполага да е духовна, а не обществена институция.

Духовни институции сигурно има само в царството небесно. След като съществува на земята, значи е обществена и се съобразява с материалните закономерности.



Не сe заяждам, позицията ти ми е интересна, затова питам: Какво означава това? Спасението на душата се купува с пари? Бедните, които нямат за църковен брак или кръщене - директно в ада?
/Доводът, че всеки може да извади отнякъде стотина лева, не важи - въпросът е принципен./
Това съждение навява някакви асоциации с протестантската етика, но аз поне /не съм специалист, признавам си/ не откривам нищо общо с ортодоксалното християнство, според което бедността не е порок или грях, напротив.
И ако е ОК спасението на душата в отвъдния свят да се купува с пари, какво пречи деца /пак души/ да се продават и купуват в този? И семейството е обществена институция, и то се съобразява с материалните закономерности, нали?
Виж целия пост
# 424
Сравнението с училището е неуместно, виж какви бюджети получават директорите. Това с 16 милиона от свещи кой го измисли, направо е смехотворно, означава всеки българин да е запалил свещ за два лева. Дарения? Да разбира се, това би било идеално, но за съжаление в църквите ходят главно възрасти хора и то малко на брой, въпреки желанието им те не биха могли да издържат храмовете с даренията си. Така, че чисто практически няма друг избор освен таксите за църковните служби.
И държавна субсидия има за всички по-главни вероизповедания в страната - мюсюлмани и т.н.


И е лицемерно да се възмущавате, как митрополит Николай мисли и нарича сурогатните майки, а тук да отричате, че имат чувства и да гледате на тях само като на инкубатор. Тази обида е много по-голяма.
Виж целия пост
# 425
Не сe заяждам, позицията ти ми е интересна, затова питам: Какво означава това? Спасението на душата се купува с пари? Бедните, които нямат за църковен брак или кръщене - директно в ада?
/Доводът, че всеки може да извади отнякъде стотина лева, не важи - въпросът е принципен./
Това съждение навява някакви асоциации с протестантската етика, но аз поне /не съм специалист, признавам си/ не откривам нищо общо с ортодоксалното християнство, според което бедността не е порок или грях, напротив.
И ако е ОК спасението на душата в отвъдния свят да се купува с пари, какво пречи деца /пак души/ да се продават и купуват в този? И семейството е обществена институция, и то се съобразява с материалните закономерности, нали?

Ти сериозно ли си мислиш, че църквата е способна да ти спаси душата, безплатно или не? Църквата е изцяло обществена институция с културно-просветна и цивилизаторска мисия и няма никакви душеспасителни функции. Както кръщението, така и църковния брак са изцяло формални и символични актове и нямат никакво реално значение.
Виж целия пост
# 426
Да си сложат касови апарати и да плащат данъци, като всички останали търговци.
Виж целия пост
# 427
Извоювали са си привилегии в хода на историята, затова не плащат. А привилегиите се дават според заслугите.
Виж целия пост
# 428
Извоювали са си привилегии в хода на историята, затова не плащат. А привилегиите се дават според заслугите.
Няма такива работи.
Виж целия пост
# 429

Ти сериозно ли си мислиш, че църквата е способна да ти спаси душата, безплатно или не? Църквата е изцяло обществена институция с културно-просветна и цивилизаторска мисия и няма никакви душеспасителни функции. Както кръщението, така и църковния брак са изцяло формални и символични актове и нямат никакво реално значение.

Хаха, много добре казано. Peace Културно-просветната и цивилизаторската мисии обаче са със спорен характер в исторически план, а в съвремието - съвсем безмислена отживелица.  И защо тогава част от данъците ни отиват там и си мислят, че имат право да ни поучават? Да си се издържат само от формалните и символични шоу програми, щом има хора, които им се кефят, и да не се позовават на  божествени авторитети, щом не са служители на бога, извършващи тайнства, а обикновени хора на изкуството и/или бизнесмени. А защо изобщо да ги наричаме християнска църква, като нямат нищо общо с основополагащата идея на християнската религия - тази за спасяването на душата?
Виж целия пост
# 430
А вие как предлагате да се издържа църквата, ако не от тези служби? Средствата за заплати на свещениците и за поддръжка на храмовете от къде да дойдат?
Откъдето идват заплатите на свещенослужителите от другите религии. Хората си имат професии, а служат на Бога доброволно.
Виж целия пост
# 431
А вие как предлагате да се издържа църквата, ако не от тези служби? Средствата за заплати на свещениците и за поддръжка на храмовете от къде да дойдат?
Откъдето идват заплатите на свещенослужителите от другите религии. Хората си имат професии, а служат на Бога доброволно.

И в свободното си време работят като свещеници?  Laughing
Виж целия пост
# 432
Ти сериозно ли си мислиш, че църквата е способна да ти спаси душата, безплатно или не? Църквата е изцяло обществена институция с културно-просветна и цивилизаторска мисия...

Откупът на агне към коя от двете мисии спада? (Каквото и да е това.)

А освещаването на автомобил?
Виж целия пост
# 433
Нещо любопитно във връзка с въпросния откуп на агне
Виж целия пост
# 434
Църквата не се издържа само от продажба на свещи. През последните 20г. те не са имали никакви финансови проверки и е трудно да се каже, но  не плащат никакви данъци ( върху дейността и имотите си), не осигуряват и свещениците си и тн.  Свързани са с бизнеса, дарения се правят и тн.
Реално са една доста богата църква - имат много имоти, предлагат услуги с/у заплащане, въртят сериозна бизнес дейност. Имат и субсидия от държавата.
Не виждам поводи за оплакване от тяхна страна, не и преди дейността им да е напълно прозрачна.


Проблемът "Николай" е, че той и тези като него  не представяляват никакво вдъхновение за никого.  Той е по-скоро отблъскващ и излежда по-скоро да не притежвава нравствени и духовни качества, отколкото да ги има. Освен това изглежда не разбира, че не живеем в 17ти век, когато се раждаш, биваш кръстен, след което водиш каноничен живот в православието при пълна липса на информация за света и случващото се в него.  "Проблемът" е, че човекът на 20 и 21ви век е информиран, и желае да се информира и образова още и още, развива все повече критичното си мислене, подлага догмите на съмнение и има въпроси.
Насреща си има една закостеняла църква с нейните абсурдно изглеждащи и държащи се висши  служители, която смята, че трябва да бъде следвана единствено защото е на мястото от хилядолетие.
Да, но човекът за 1000 години отхвърли куп неверности - от това, че земята всъщност не е в центъра на слънчевата система, до това че ако мастурбтираш няма да ти изсъхне ръката.
Една църква, която не намира точката на дискусия с хората, не ги разбира, не прави опит да се приближи към техните въпроси и не предлага абсолютно никакви отговори е обречена. Тя не въздейства, не вдъхновява никого към вяра.

За мен (лично) църквата трябва да се реформира, да преосмисли самата си роля, да поеме нов път далеч от образи, като Николай, или агентите на ДС , категорично да скъса с бизнес-модела, който е възприела и да опита да върне доверието на хората.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия