Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 3

  • 36 607
  • 755
# 660
Хиперлактацията не се предизвиква толкова лесно, освен ако не си свръх предразположена. Когато е имало нужда да оставям изцедена кърма, просто започвам да изцеждам от предишния ден след кърмене толкова пъти, колкото се налага, за да събера 100-120 мл.
Виж целия пост
# 661
От едно-две изцеждания няма да предизвикаш хиперлактация. Аз цедя почти всяка нощ, защото малкият не винаги се буди през нощта, а до сутринта гърдите ми стават на камък. През деня обаче положението е съвсем нормално, за хиперлактация и дума не може да става. Също така и от даване един-два пъти на изцедена кърма няма да дадеш "сигнал" на тялото да произвежда по-малко, потреблението трябва да намалее по-трайно, а не еднократно, за да намалее и производството.
Виж целия пост
# 662
Аха, разбрах, благодаря ви  Hug
Виж целия пост
# 663
Здравейте!
Нашият мъж е наддал 1.820кг за втория си месец (първия беше 1.110кг) и според педи това е много. Изцяло на кърма е, не давам води и чайове. Роди се с нормално тегло - 3.500. Храним се на поискване, като по принцип яде на 3 часа, рядко на 2.5ч. През нощта отскоро почна да прави една пауза от 4.5 часа, но не винаги. По съвет на педи трябва да махнем нощното хранене при това наддаване и да го заместим с вода или чай. Какво ще ме посъветвате вие? Ако го махна, то какво да правя с кърмата? Да цедя ли или сама ще се регулира? newsm78
Виж целия пост
# 664
Здравейте!
Нашият мъж е наддал 1.820кг за втория си месец (първия беше 1.110кг) и според педи това е много. Изцяло на кърма е, не давам води и чайове. Роди се с нормално тегло - 3.500. Храним се на поискване, като по принцип яде на 3 часа, рядко на 2.5ч. През нощта отскоро почна да прави една пауза от 4.5 часа, но не винаги. По съвет на педи трябва да махнем нощното хранене при това наддаване и да го заместим с вода или чай. Какво ще ме посъветвате вие? Ако го махна, то какво да правя с кърмата? Да цедя ли или сама ще се регулира? newsm78

Мисля, че вече сте достатъчно големи, за да се храните през нощта. А и щом наддава толкова, значи няма нужда от повече хранения. Най-лесно се маха до 3тия месец по мои наблюдения и опит. След това им става като навик, изхитряват се, а и някои деца до 2г си хапват през нощта.
Ако го махаш, няма нужда от вода. Дали ще ставаш за вода, чай или кърма-все тая. Нали идеята е да се научи, че нощта е, за да се спи и чак на сутринта идва закуската.
Ако си достатъчно уверена и не се поддадеш, до максимум 5 денонощия ще влезе в режим. И двата пъти ми отне толкова време, за да се научат, че няма да дам ядене посред нощ.  Mr. Green
Ако ти е много трудно да изчакаш да се наплаче, предлагам постепенно да го залъжеш. Започни да му даваш по-късно да си хапва, например към 22ч. Това да му е последното ядене. Първата вечер ще се събуди към 3.30 (например). Опитай да го успокоиш с биберон, малко топла водичка и т.н. Примерно изкарвате до към 4-4.15 и не се успокоява. Давай тогава. Следващата вечер ще се събуди в 4ч, например. И така. Малко по малко ще се научи, че през нощта не се яде Simple Smile
И на двете си деца давах до към 40стия ден да си хапват по веднъж през нощта. След това ги отучих и не съжалявам. Режимът, според мен, си има доста преимущества, а и децата са по-спокойни като знаят кога какво следва.
Кърмата ще ти се регулира сама, няма нужда се цедиш. Ако не можеш да търпиш, изцеди мъничко, но само за облекчение.
Успех!
Виж целия пост
# 665
Благодаря за отговора, ashley*** ! Надявам се да се справя, че той изпада в истерии като е гладен, рев до посиняване направо.  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 666
Благодаря за отговора, ashley*** ! Надявам се да се справя, че той изпада в истерии като е гладен, рев до посиняване направо.  Rolling Eyes

Според мен детенцето ти е мноооого малко, за да се маха храненето през нощта. Не бих го и нарекла нощно хранене, тъй като кърменето през нощта не служи само, за да не стои гладно. Служи и като успокоение, служи и като облекчаване на много от неразположенията - може и да са колики, може и да са зъби, които при някои почват от към 3тия месец, при други от около 6-7, различно е.
Такова нещо като "трябва да се махне" не мисля, че трябва да има като понятие - ти си майката, ти решаваш какво ще правиш - ако се водиш от детето няма да сбъркаш.
Има в интернет много статии по въпроса - дали разглезваме децата на такава ранна възраст или не. Аз не мисля, че се "изхитряват" - имат нужда от нас, за толкова кратко време са малки и това, че отговаряш веднага на нуждите им, освен увереност в самите тях, не  мисля че изгражда друго , камо ли пък да ги разглезва.
Това е моето скромно мнение - другите майки да си кажат какво мислят.  Hug
Виж целия пост
# 667
Здравейте!
Нашият мъж е наддал 1.820кг за втория си месец (първия беше 1.110кг) и според педи това е много. Изцяло на кърма е, не давам води и чайове. Роди се с нормално тегло - 3.500. Храним се на поискване, като по принцип яде на 3 часа, рядко на 2.5ч. През нощта отскоро почна да прави една пауза от 4.5 часа, но не винаги. По съвет на педи трябва да махнем нощното хранене при това наддаване и да го заместим с вода или чай. Какво ще ме посъветвате вие? Ако го махна, то какво да правя с кърмата? Да цедя ли или сама ще се регулира? newsm78
Има ред причини, поради които едно бебе се буди през нощта - и обикновено при толкова малко бебе причината е глад. Simple Smile Всяка замяна на кърмата с вода/чай няма да нахрани бебето, а ще го остави гладно. Твоите гърди пък ще намалят производството на мляко, ако не кърмиш нощем -  нощното кърмене стимулира лактацията заради хормона пролактин, който се произвежда най-много нощем. Т.е., почивка през нощта ще ти донесе гладно/ревящо бебе и намаляване на производството на кърма. Все още си в периода, в който гърдите ти произвеждат мляко, без да е необходима чак такава активна стимулация, но обикновено към 3тия месец нещата се регулират и гърдите започват нормално производство на мляко, което зависи от организацията на кърмене.
Моят съвет е да си кърмиш бебето, няма затлъстяло бебе от кърма. Wink
Виж целия пост
# 668
Специално аз се чуствах много добре, когато бебето ме освободи от тая тежест в гърдите, някак си като спях и ми се напраягаха, а и забелязах че имах през деня повече след това, тъй като е малко бебенцето и аз мисля, че трябва да си го кърмиш през нощта.
Виж целия пост
# 669
Здравейте!
Нашият мъж е наддал 1.820кг за втория си месец (първия беше 1.110кг) и според педи това е много. Изцяло на кърма е, не давам води и чайове. Роди се с нормално тегло - 3.500. Храним се на поискване, като по принцип яде на 3 часа, рядко на 2.5ч. През нощта отскоро почна да прави една пауза от 4.5 часа, но не винаги. По съвет на педи трябва да махнем нощното хранене при това наддаване и да го заместим с вода или чай. Какво ще ме посъветвате вие? Ако го махна, то какво да правя с кърмата? Да цедя ли или сама ще се регулира? newsm78

Здравей Zlatence,

Подкрепям казаното от mimimi_k, Olive, muhmututurka, нощното кърмене е от изключително значение за теб и твоето бебче на тази възраст. В допълнение бих казала, че в периода около 3-я месец бебчетата стават много любознателни за всичко, което ги заобикаля и за много от тях е трудно да се съсредоточат в кърменето през деня, затова именно през нощта, когато няма разсейващи фактори, те успяват да сучат добре и да си набавят значителна част от необходимото им количество кърма за денонощие. Също така майчината кърма е с нужното съотношение на мазнини, въглехидрати и протеини и дава всичко необходимо за оптималния растеж на твоето бебче без да води до затлъстяване. Случва се при някои бебета, които наддават много бурно през първите 3 месеца, да наддават по-слабо през останалите, така че с течение на времето нещата се наместват.
Виж целия пост
# 670
Здравей, Бо! Имам нужда от съвет. Имам проблеми с дясната гърда, все по-често ми се образуват бучки, и то на различно място - първо отгоре, после отстрани, сега все по-често отдолу. По принцип дясната ми гърда е малко по-непроизводителна. Отделно имам и две бели точки на зърното, за които имах притеснения да не е млечница, но педиатърът отрече, след това прочетох в блога на хедра, че са запушвания. Те намаляват, отвреме навреме се отпушват, но са си все там, в смисъл не се махат изцяло.
Днес бях на преглед при личната, бучките ми бяха изчезнали за късмет и реших засега да не ходя на мамолог. Личната ми каза да цедя на ръка след кърмене, ако гърдата не е омекнала, тоест ако бебо не я е изцедил. Истината е, че мен доста ме боли, когато е втвърдена и нямам никакво желание да я мачкам, освен това и нищо почти не излиза. Правя горещи компреси, давам на бебо да суче по-често от нея и това е всичко. А, и една приятелка ми каза да вземам парацетамол.
Чудя се дали тези запушвания не могат да се предотвратяват и дали наистина да не се доизцеждам, макар че уж нали не трябвало, заради хиперлактацията newsm78
Чудя се още дали да ходя на мамолог и дали той ще ми помогне, при положение, че нямам мастит (и дай Боже да не направя)
Виж целия пост
# 671
Бих те посъветвала да вземеш веднага лецитин(извинявам се, че въпроса беше насочен към Бо).
Виж целия пост
# 672
Аз в началото така ми се образуваха бучки и изчезваха, само една стоя доста време. После имах едно сериозно препълване от едино стресиращо гостуване и имах сериозно помпане и топли компреси, оправих го и скоро след това един ден забелязах такава бяла точка на зърното и просто пробвах да я изстискам...като пора  Embarassed и като излезе тапичката и започна да пръска мляко яко, аз го бутнах на дребен той го изсука и бучката изчезна и повече не се и появи. Голямо облекчение ми беше. И на мен на дясната гърда и тя ми беше по-проблемна и запушваща се, ама сега вече се оправи.
Виж целия пост
# 673
Да, това с лецитина беше важно напомняне. Намерих и една статия по въпроса:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=136347.0
Аз пиех лецитин, но напоследък нещо съм много несериозна, отделно че съм взела някаква непозната марка едни дребни капсули, дето сигурно са супер недостатъчни.

А за белите точки, coldasice, пробвах и аз, както ти казваш, но е малко неприятно усещането, освен това се страхувам да не би да ги разраня или да вкарам инфекция. Но май наистина са свързани с запушените каналчета и бучките, защото като се отпушиха, ми спаднаха и бучките, и на мен.
Виж целия пост
# 674
Ами и аз предполагам, че не е най-правилното, това което направих и добре, че не стана някоя беля, но не можах да се спра. Не можех да го търпя, като знаех че е там .
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия