Есента облече своята премяна, Септемврийчето на две годинки стана

  • 41 228
  • 737
# 615
айде по-подробно да се включа и аз Simple Smile

При нас си е традиция, да празнуваме Бъдни вечер с родителите... Редуваме ги - едната година сме при моите, а на именния ми ден - при свекитата, а на другата - обратно Simple Smile
Тази се падна на посрещнем Коледа в свеки, заедно с етървата, девера, баткото (на 12г.) и малчо (на 2м.). Всъщност, Дидко не беше виждал малкото и беше много възхитен Mr. Green
Когато пристигнаха етървата, първо констатира учудено, че "Тете 'ема няма бебе" (В на Цецето корема няма бебе), но след като влезе и девера, носещ шезлонга с малкия, Дидо си глътна граматиката, залепи се за него и цяла вечер го пазеше hahaha
Разопаковането на подаръците беше доста...емоционално - то не бяха късания на хартии, то не бяха радости Grinning
На 25 сутринта закусихме и отидохме при нашите - там пък ни чакаха сестра ми, зет ми и племенника (на 5г.). Още с пристигането започна и разопаковането на подаръците - и там голяма радост Grinning

За Коледа и Бъдни вечер му обясних какво всъщност празнуваме. Запознат е и с Библията - първо започнахме с тази, а след като я прочетохме и имаше интерес, продължихме с тази. Малко преди Коледа обяснихме пак на няколко пъти какво честваме Simple Smile
За дядо Мраз също му обяснихме, преди да го заведемна тържеството в авиобазата  Mr. Green Там пък разяснихме, че понеже снега е малко и шейната не може да върви, дядото идва със самолет hahaha
В яслите беше лесно - там влезе през вратата и не стана ясно как се е предвижил hahaha
Вкъщи и в бабите подаръците, по традиция, дядото ги е оставил под елхата, защото има много деца, които трябва да обиколи и не може наведнъж всички Mr. Green
Казваме му, че дядо Мраз и дядо Коледа е един и същи дядо, просто различните хора, го наричат различно Simple Smile

Нашите последни кътници излезнаха края на ноември (всъщност - тогава ги видяхме, кога са поникнали не сме и разбрали Whistling) Simple Smile Да, но това не пречи да си лапа пръстите Rolling Eyes като малък не го правеше това, а сега от месец някъде започна #Crazy Подозирам, че копира две от дечицата в яслата - близначета, които до тогава бяха с биберони, но явно родителите им решиха да ги махат... Започнаха да си лапат пристчетата и по това време се появи и това при Дидко Thinking Обясняваме му и двамата с баща му, да не прави така, защото по ръчичките има много малки буби, които като попаднат в устата и ни разболяват, но няма особен ефект Sad

Проблема със съня засега се оказа единичен случай и дано така и да си остане Simple Smile И аз не си го давам (неговия сън де) - още повече напролет...тогава ще ми е жизнено необходим hahaha

Новата година ще я посрещнем с моите родители Simple Smile Имахме намерение, да се качим на вилата, но като знам как миналата година им караха хляб с БТР-и близо месец, се разубедих Simple Smile Вариант беше и да празнуваме с приятели, но не ми се оставя малкия точно на празника  Mr. Green
Затова и решихме да отидем при нашите - хем те няма да са сами, хем ще се порадват на внучето Mr. Green
Весело посрещане на всички Hug

Аз да попитам... дечицата, които говорят повече - използват ли местоимения (аз и ти главно)... от седмица насам някъде малкия вече не говори за себе си в трето лице, а в първо Rolling Eyes Мислех си, че по-късно идва този етап newsm78

оооооо, забравих... получихме още картички - Дидко е супер доволен - постоянно ги разглежда и като дойде някой вкъщи, задължително му ги показва и обяснява коя от кой е hahaha Joy
Виж целия пост
# 616
И ние получихме картички! Благодаря ви, майчета!!! Ники много им се радва! Постоянно ги отваря и се вглежда все едно чете. После ми ги дава да му ги чета аз.
Еееее, v_spasova, хубаво се ошарихте за празниците. Дано и олекне скоро! А това мазило от Сами не помага ли на Лора?
Лелеее, ивчи, дано се закрепи зъбчето!!! И да няма повече такива случки в яслата!
Ох, и аз не се притеснявам уж за това говорене, ама като чета колко говорят вашите и ми се свива сърцето. Много ни е трудно общуването така. Не знам какво иска, не назовава нищо. Когато иска вода или чай ми носи чашата, когато е гладен се катери на неговия стол или се върти около кухнята. Като иска нещо ме хваща за ръка и ме води, като стигнем показва с прътче, аз питам какво искаш и не му давам, докато не се откаже или не заплаче, но не казва. Иначе знае значението на думите и то много добре. Богат пасивен речник има. Последно време много "рисува" на дъската. Аз също рисувам и обяснявам какво съм нарисувала. И така откарваме около час. В момента е на вълна "Ало, тати" "Ало, баби, мами и т.н. няма нова думичка, откакто не е на ясла. Но пък да се оплача, че от 2-3 седмици е със запушен нос, но няма и грам секрети. Диша предимно през устата, а като спи носа му похърква. Дали е задна хрема или трета сливица не знам, но след Нова година ще го заведа на УНГ, дано не е второто. Иначе пробвах да овлажня въздуха, да спим на по-хладно, но не е от това.
 Ние Бъдни вечер бяхме у мама, а на Коледа при свеки. Разминах се с готвенето.... За Нова година сме на заведение с наши колеги и приятели, а Ники при майка ми. Така, че при мен се получи много мързеливо по празниците  Embarassed Но пък и аз човек, ааааа! Никога не сме празнували на Нова година, все работим или наваксваме с роднините, ако случайно не сме на работа. И по закона на Мърфи, като заявихме бройката се отзвъняха за работа по празниците, но няма, вече си решихме, че заслужаваме и ние малко забавления. А на 1-ви обикаляне със сурвачката! От сега тренира на моята гърбина  Joy и казва "Ува, ува" /сурва, сурва/
Виж целия пост
# 617
Sweet_mаniche - Ивайло използва местоимения "Аз съм Ивчо", "ти си мама Ники", "той е тати" и т.н. При него не е имало момент да говори за себе си в 2-то лице. Директно мина на "АЗ" Simple Smile. Бърка мъжки и женски род. "Този маса", "Тази стол", но смятам, че е прекалено рано да говори правилно.

Ох, пък мойте свекъри недоволни, че не може да казва още "Р". Викам малък е, Р е сложен звук, има време.. а те "наште деца на 1 година говореха като възрастни и Р казваха....".

И да питам нещо, че пак свекърите се карат. Ивайло иска да седи на голям стол като нас на масата. Но не иска на възглавници и т.н. а стои на колене. За мен това е нормално, аз самата понякога също стоя така все още. Обаче свекървата смята, че не е редно и го взима да сяда в нейните колене... Вашите деца как сядат на масата и мислите ли, че е нередно стоенето на колене?
Виж целия пост
# 618
Дидо от 6-7 месеца насам категорично ми отказва да седи на друг стол - той бил голям и стоял на столовете на мама и тати Mr. Green
Вкъщи не е проблем - масата му идва добре като се храни, но в свеки столоветъе са по ниски и там стои предимно на колене. За мен не е проблем, очевидно и за него Simple Smile
проблем е, когато някой се опита да го хване в него - започва сърдене и обясняване, че бил вече голям бати hahaha
Същият е аргументът му и за спането - от края на лятото отказва да спи в кошарата си и го слагам на голямото легло в неговата стая. Имах доста опасения в началото, че ще пада, но досега не се е случвало Mr. Green
Виж целия пост
# 619
Привет Simple Smile!
v_spasova, каката ми беше с варицела по Коледа, когато беше в ясленска възраст, та знам какво е. Имаме си Коледни снимчици с пъпчици. Бързо оздравяване!
sweet_maniche и ние сме вече мнооого големи  Wink "А'т 'тъм кака Кики", "А*с съм Бати Ади". Абсолютно не мога да облеча вече на Крисито едно чорапче дори, колкото и да бързам понякога..., всичко сама облича, съблича. На кукото сама се оправя, взима си го, сваля панталоните си, сяда, огащва се после сама. Алекс също може, но не държи на 100% сам да се облича винаги.
Местоименията (лични и притежателни) и родовете сме ги оправили отдавна. Когато проговаряха беше много смешно, например, когато слизаха по стълбите и Крисито викаше "Аз сама". Алекс и той "Аз сама"... Simple Smile След обясненията и разясненията, слизайки на долу вече "програмата" беше друга. Всеки от тях казваше "Крисито слиза сама, Адито сам". Ние бъркаме множествените числа на някой думи. Но то българския език въобще не е лесен език  Simple Smile
А иначе се храним на детска масичка и детски столчета
Скрит текст:

Но не би ме притеснявало как стои детето на стола. Ще стои както му е удобно  Wink
Ние на Бъдни вечер бяхме в къщи с родата, от към на мъжа ми страната. На Коледа у нашите, с нашата рода. Сега за посрещането на Новата година оставяме децата у майка ми и заминаваме с приятели на Хасковските Минерални бани, да разпуснем  Wink
Весело посрещане и много хубави емоции!!!
Виж целия пост
# 620
ilik123, колко много са пораснали Крисито и Алекс. Наистина са вече "кака и бати".  Heart Eyes
На фона на техните умения Никола още е бебе. Не може да се облича сам, най-много сам да си събуе панталонките и гащите, когато улисан в играта се напишка (тогава веднага ги събува и ги слага в пералнята). Нито пък иска да се храни сам (все още продължаваме да се храним в движение и да се гоним с лъжицата из стаята). Иначе на масата стои във високото си дървено столче, а когато е на нормален стол стои на колене или по-често сяда в баща си. Обичайна гледка е кака му - на единия крак на тати, а Никола на другия.  CrazyПоне с говора е напред, оправя местоимения - лични и притежателни, времена, само нещо родовете покрай кака си бърка и говори за себе си в женски род. Пак покрай нея, без да сме го учили, знае много песнички и стихчета. Веднага попива всичко ново, особено когато е някоя глупост, на секундата я запомня. От някъде дочул "Мама му стара" и  започна да го повтаря постоянно. Казах му, че мама не е стара и така ме обижда и той веднага смени израза на "Баба му стара".  Mr. GreenПостоянно ръси разни бисери - Баба му казва, че е много сладък и ще го изяде, а той - "Аз не манджа, аз - Никола".  Laughing
Велизарка, за запушения нос на Ники може да пръскаш хомеопатичния спрей Еуфорбиум, а също и да капеш капки с клеева тинктура. В Габрово на Ивана й се запуши носа, та чак задръсти, явно от задна хрема и по цяла нощ хъркаше и не можеше да спи, та така се оправи.
v_spasova ех, много неприятно с тази варицела по празниците. Милата Лора! А пробвала ли си Джинджира Алба? Дано бързо да минават пъпките и да не остават белези! Hug
Ивчи и Никола така си беше ударил зъбчето лятото - разклати се, посивя, но ето че сега вече се оправи и си възвърна нормалния цвят. Дано и при вас да заздравее скоро, че да не го мислиш и това!  Hug
aissa80 ох, това лигавене и при Никола се усили последния месец, откакто започнаха да пробиват последните кътници. За сега се е показал само единия и то не целия, та не знам докога ще я караме така. Постоянно е мокър, лапа си ръцете. Започнах пак да му слагам лигавници, че иначе трябва всеки час да го преобличам.
За смисъла на Рождество и Коледа се опитах на техния език да обясня, че празнуваме рожденния ден на Христос, сина на Дядо Боже и затова Дядо Коледа раздава подаръци на децата. За по-религиозни и философски обяснения смятам, че е рано. Пробвах да им прочета, специално купената за Коледа детска Библия, но и двамата не проявиха интерес и не настоявах повече. Аз самата не съм много религиозна и затова по-скоро им говоря за традициите, свързани с празниците. За мен по-важното е да разберат, че Коледата не е само време за подаръци, а време, в което да бъдем заедно с близките си, да им покажем колко ги обичаме и изобщо да бъдем по-добри и да помагаме на тези, които имат нужда.
Виж целия пост
# 621
ей сега се вкючвам, че все сме тия дни по Витоша, пък тия два сме по женски с малката вкъщи, малчо поритва в коремчето чат-пат, чакаме татито да дойде от прованса, но пък днес такава разходка си направихме, с почивка за обяд.
взех и количката следобяд и оставих Мили да спи там следобяда навън Simple Smile много хубаво временце.

приготвяме Новогодишната трапеза, чистя това-онова, само прахосмукачката оставям за утре.

с местоименията отдавна няма проблеми, малката говори много правилно, прави сложни изречения, следствия вади, ок е, има две думи, които казва смешно, другите са правилни -
на авокадо казва водокадо
и на диадема казва бадема Simple Smile
явно така й харесва, защото така ги нарича Wink другите думи изговаря правилно.
и в обличането вече е напред, събличането не го може освен като ходи сама на гърне, ако съм я оставила в стаята й, намира гърнето, сваля си дрехите надолу, после се бърше с тоалетна хартия, вдига ги обратно дрехите, и после ми носи гърнето и ми казва какво е правила  Mr. Green и ако е засукала панталоните ми казва "мамо, аз се насуках, оправи ме, моля те".

Iv4i, дано се орапви зъбчето по-скоро  Hug
velizarka, как овлажняваш въздуха, може да е от това наистина, ние спим на 18.3-5 стига до 19.2 градуса ако не съм ставала да проветря през нощта, но педи каза, че ако е 17 без да вкючваме нищо може и така да спим Wink иначе включваме маслен радиатор, овлажнявам и аз въздуха, но е ок. следя и градусите, снощи спахме на 17.6 и беше ок, 18.3 беше сутринта. като веднъж съм проветрявала нощта.

болничките да оздравяват, варицелата по-леко да минава.
и аз настръхвам направо всеки път като взимам малката, гледам по вратата... #Crazy ама явно няма как.
приятни приготовления за празничната нощ и весело посрещане на Новата година на всички,
най-важното е да сме с хората, които обичаме, независимо къде  Hug
Виж целия пост
# 622
Здравейте мами,

Как е настроението преди празника? Пожелавам на болничките бързо оздравяване, за да посрещнете весело една нова, непредсказуема и изпълнена само с добри неща 2013г.! Hug
*Мирка* и ние се нареждаме до вас, по отношение на обличане-събличане, обуване-събуване и т.н. С храненето също не сме задобряли съвсем, понеже храната въобще не ни е интересна. Хапва няколко лъжици и като позасити глад, става да се разхожда. В същото време сме в период на отрицание и понякога се чувствам, като на минирано поле. Трябва да внимавам какво казвам, как го казвам, въобще ако мога да играя театър, според настроенията й- най-добре. Римува всичко и по-всяко време, ама то аз съм си виновна, като й чета доста в стихотворна форма. Laughing
Иначе с граматиката се оправя много добре, но говори за себе си в 2л.ед.ч.-искаш,можеш,жадна си....Знае разликата, ако й кажа- как е правилно, да се каже?, веднага превключва на Аз, но по-често е Ти и е котка Mr. Green
При събуждане от сън казва нещо от сорта-"Искаш мама котка да ти каже Мяу и да цунка малката Мъри" Grinning
Вие имате ли си такива измислени роли? Тя си сменя имената постоянно. Даже понякога ми казва- "Искаш да те прекръстим на Кая" Crazy Май и това е във връзка с оформянето на Аз-а, характерно за този период от развитието им Thinking
В тази връзка да спомена, че е излязла нова книга на Йеспер Юл, авторът на 'Твоето компетентно дете'.



ilik123 да са ти живи и здрави слънчицата! Heart Eyes Наистина растат по-бързо, отколкото ние го виждаме и се оформят като все по-самостоятелни човечета.

jos заглавието ти ми харесва. Сещам се за още едно- Ч*Н*Г*-за Септемврийчето, здраве, щастие и радостни игри да има!  Peace Ако някой се сети друго, да предлага. Дето се вика- нова година с ново заглавие. Laughing

По въпроса за традициите, християнските вярвания и т.н съм на едно и също мнение с *Мирка*. Някъде по средата на този месец, ми омръзна да четем и слушаме песни, само за Дядо Коледа-Мраз и мислих как да поднеса по вълнуващ и интересен начин, историята за Коледа и смисъла на празника. Сетих се, че Фишър Прайс имат в серията си 'little people ', сцена с Рождеството, потърсих я по бг сайтовете и дори я намерих на намалена цена.


Така с помоща на фигурките, разказах по достъпен и увлекателен начин за бебето Исус, неговите родители, звездата, мъдреците и т.н Използвах ангелчето за разказвач и на Мая много й хареса. Сега ако я попиташ, знае какво празнуваме на Коледа и защо на елхата поставяме звезда отгоре. Heart Eyes
Това ни е първата играчка от серията, смятам да я прибера до другата Коледа и пак да разказваме, а и ни е хубава и важна част от украсата. Peace
Мисля, че всеки има право да предаде нещата на своето дете, така както ги чувства и ако не му идва отвътре да го направи, не мисля че е повод за неодобрение, притеснение и т.н
Аз го направих поради вътрешна потребност. Не съм религиозна, вярваща съм, в най-трудните си моменти, и в най-светлите, съм намирала сили да продължа, заради вярата си в Бог, а и са ми се случвали чудеса Heart Eyes. Мая още не е кръстена, понеже и аз като Jos изчаквам една по-осъзната възраст или направо ще оставим този избор, на нея самата. Peace
Още нещо, не мисля, че Бог ни наказва или раздава справедливост сред хората. Смятам, че всеки носи отговорност за постъпките си и в зависимост от тях, му се случват добри или не толкова добри неща, но нали така учим житейските си уроци, помъдряваме и ставаме по-добри. Wink

Пожелавам на всички, весело посрещане на новата 2013г! Нека бъде по-добра, по-щедра, по-незабравима, по-щастлива и най-вече по-здрава за всички ни!
Виж целия пост
# 623
ilik123, радвам се, 4е се разписа!
Гери, теб пък се канех да те питам - как е Машонка? Нали вие се срещахте 4есто преди, а се позагуби за по-дълго.
Илик, ти писа за Криси, 4е се интересува от буквите. Ами тя и Дара напоследък голям интерес проявява. И тя знае може би две трети отазбуката (не да я рецитира, а за буквите само говоря). Нау4и ги най-ве4е с баба си по скайпа Laughing. Свекърва ми купила някакви букви4ки и й ги показва една по една, и й казва коя на кого е. После пък разбра, 4е може сама да пише букви на 4ата (а в последствие даже и един word документ й отворих Crazy), та сега редовно си пращат букви4ки с бабите. Отделно като види някъде надпис, дори и най-малкия да е, се заглежда в буквите, които разпознава. Но ве4е се заражда и о4акваната обърквация с двата езика, и по-то4но с двете разли4ни азбуки в момента - навън, а и вкъщи голяма 4аст от надписите са на латиница. Тя редовно припознава съвпадащите символи за някои букви. Например минаваме покрай една аптека, където пише pharmacy, и тя радостно извиква, 4е видяла букви4ката на татко си (4ието име запо4ва с Р, а не П), както и лйубимото й У накрая Laughing. Но пък онзи ден се опитваше да про4ете вси4ки букви върху една моя тениска, и запо4на с "неудобния" въпрос за букви4ката R Laughing.
В тази връзка (4е Дара знае само български до момента) - grix, от кога се каня да те питам - от къде гледате Dora The Explorer? Аз съм търсила само в youtube, но там ми излизат само някакви игри. Явно нямат право да се пуска там. От торенти ли я теглиш?
Защото нещо взе да ми става доста тревожно, ако я приемат в преду4илищната септември, и тя не знае грам английски... Вси4ки тук ми казват, а и аз знам, 4е е така - 4е няма проблеми, децата много бързо нау4ават, в което съм сигурна. Но все пак стреса ще и е голям, така си мисля. Ако изобщо я приемат в близкото у-ще, смятам да говора с някого там, да ме посъветват от опит. Но нямам много варианти, освен да й пускам само филм4ета на английски, но не съм сигурна до колко ще прихване така. Може да ги питам и в американската тема, вупреки 4е не се познаваме там, но сигурно ще ми дадат съвет.
Ина4е Дара до скоро беше голяма лйубителка на Тро Тро, a Peppa Pig беше голям хит до преди да си дойдем в България. Влак4ето Томас й пуснах тези дни за първи път, горе-долу й харесва. Гледа едно италианско за едно ку4е Пимпа. Преди няколко дни разбрах от мъжа ми, 4е са въвели и Ну,погоди Rolling Eyes. И аз ве4е се 4удя... уж не са ни навредили руските класики на нас самите Laughing..., те пък май го забраниха в Русия, защото вълка пушел... , уф, иди го разбери! ooooh!

За говора - Дара още я няма никаква с местоименията Simple Smile, 4есто "аз" озна4ава мама, а "ти" - Дара Laughing. Но с родовете на прилагателните доста задобрява. Оба4е ми е много интересно тя самата как обръща внимание как й се развива езика. Например наскоро искаше да каже за нещо, 4е е горещо. Произнесе го както го произнася напоследък - гещо. Но се усети, 4е до съвсем наскоро го е признасяла "гойо", защото запо4на да казва "гещо, гойо, гещо, гойо", и си се смееше. Това ми се стори доста необи4айно. Като се хване, 4е казва нова за нея дума, и 4есто казва: "Ти знаеш една дума" и се радва Simple Smile (както казах местоименията не ги схваща още).

Ив4и, вероятно няма повод за притеснение за говора при Ели, но пък ти самата ако много се притесняваш, може би не е твърде рано да посетите логопед, и той поне да ви даде успокоение за някакви по-големи страхове. А също така ще ви даде и насоки как да я подтикнете да проговори пове4е. Като се замисля, притесненията наистина са пове4е за родителите, но пък ако комуникацията ви се улесни (ето и Велизарка сподели това притеснение), когато проговори пове4е, предполагам и само4увствието на децата се повишава - 4е са разбирани много пове4е и така. Дара като не й разберем някоя дума понякога, ако сме в добро настроение, отминаваме нещата с шега. Оба4е ако е нещо изморена - леле ела да видиш, какви гневни крясъци извади на два пъти тези дни.. ама така се ядоса, да се 4удиш как да реагираш Simple Smile.
Ина4е за другите неща - здраво е затънала във възрастта на отрицанието Simple Smile! Вие сте с гърнета вси4ки, но ние понеже с памперси още се занимаваме - не може да й се смени памперса! .. Не иска да се къпе (а тя изгуби навика още от БГ, 4е там я къпехме рядко), не иска да си сменя блузката, ако се изцапа или намокри, не иска да обува 4орапогащник или калци (второто уж за по-лесно и бързо Rolling Eyes) под панталона за навън. Ние с баща й с много игривост и зака4ки успяваме доста неща да свършим, оба4е на 4овек не винаги му идват идеи на момента (4е и ние сме хора Simple Smile), пък идеята дали ще проработи... А ве4ер редовно се налага да пуснем едно-две клип4ета, когато трябва да й сменя памперса и да я облека за лягане, щото тя ве4е е изморена и не става с друго. А как се нервира нещо по облеклото като не й е удобно и като не е както трябва... Та grix, напълно ти влизам в положението Simple Smile. Силно се надявам Playful Parenting, на която и аз й се каня отдавна, да ми обогати репертоара с идеи Laughing.

aissa80, за р-то, 4е не казвал Ив4о Rolling Eyes - 4е то има ли и десет процента от децата на тази възраст, които да го казват?
уверено си й кажи на свекърва ти, 4е няма проблем да се седи на стола на коленца. Дара и тя от известно време не иска на стол4ето за хранене, но на коленца не е опитвала много. Но пък взе да се ка4ва на стол4ето, което използва в банята, и така яде права на стол4ето. Не го одобрявам много, защото някак си постоянно слиза от него и не стои на едно място. Но тя и на коленца на голям стол да беше, като се понаяде и изгуби интерес, пак ще е свободна да си слиза.
Стана въпрос и за храненето - Дара не може да е по-капризна от колкото е в момента. Както си имаще лйубим плод или два във всеки период до скоро, сега по4ти не хапва плод. Зелен4уци - също като цяло. Трудни4ко стана напоследък.

Да се върна и аз малко към темата, която отворих, за празниците и вярата.
Ив4и, пак към теб да се обърна Simple Smile - аз доста подобно на теб ги усещам нещата, в смисъл, 4е и аз не 4увствам връзка със символите на една религия - църквите, иконите, и т.н. И моята вяра е такава - вярвам в една сила, една енергия, която свързва всяко едно същество във вселената. Това казано с едно изре4ение, както и ти каза. Но ми се струва, 4е нямам желание да обяснявам на Дара за Христос, 4е той е дете на Господ, и т.н. то4но защото, пак казвам - въпреки 4е съм кръстена, не 4увствам духовна обвързаност с никоя конкретна религия, в това 4исло и православната. Защо кръстихме Дара? Ами малко или много да си мине по реда. Предвид моите убеждения, можеше и да не го правим. Никога не бих се притеснявала, 4е не е пазена от Господ (или тази енергия, както и да я наре4ем), само защото не е кръстена. И в тази връзка абсолйутно вярвам, 4е Бог пази и оби4а невярващите то4но толкова, колкото и вярващите и по4итащите го. И пак в тази връзка, не се страхувам от Бога, не бих у4ила и Дара да се страхува. Намирам за погрешно да я плаша с каквото и да било - било Господ, било Торбалан Laughing, било с нещо друго. С една дума не си падам по наказанията и заплахите, нито пък мисля, 4е 4овек трябва да действа от страх. Такива са ми убежденията, такива идеи намирам и в книгите, които съм си избрала да 4ета. В тази връзка, grix, веднага си записвам новата книга на Йеспер Юл, ще кажа на нашите да ми я пратят като пращат нещо, защото скоро едва ли ще я намеря тук.

grix, за исмислени роли - не се сещам то4но, но откакто веднъй имах неблагоразумието да я открехна, 4е можем да играем на майка и бебе (ясно е кой кой е Simple Smile), и не минава и ден без да ми каже да кажа нещо като мама-бебе. Така ми вика като иска да подхванем играта - "Мамо-бебе!..." Laughing

Еей, ама се разписах и аз пак Crazy! Да не ме 4етете до другата година Laughing?
Моми4ета, хайде и от мен весело посрещане на Новата година!
Виж целия пост
# 624
Уф, одеве забравих да благодаря за по-подробния коментар на Веси, относно срещата с д-р Коен.
Веси надявам се като се видим някой път, да поговорим повече.  Peace   bouquet

Люляче до септември има много време, Дара ще научи доста от английския, особено ако и вие й предложите повече забавни начини за усвояването му, под формата на игра. Например можете да пеете и танцувате песни от сорта на "If you are happy and you know it". Има доста песнички свързани с движения или показване на части от тялото и са полезни за учене. Дори и само да ги слушате пак е от полза. Можеш да й четеш детски книжки на английски. Да имате тематични дни, един ден да се занимавате например с учене на цветовете, друг ден с животните и т.н Хрумва ми една игра. Вземаш няколко различни вида дрехи и им казваш названието на английски. После ги слагаш на пода и я караш да ти донесе "blouse", "skarf" ....Въобще варианти много, стига да успяваш да смогваш с времето. Знам, че си заета и с работа Hug
Другото, което ми идва на ум, е да й намерите американско приятелче и да ги събирате да играят. Simple Smile
Може би, има и организирани курсове около вас, за ранно езиково обучение на деца, на които английския не е майчин език Thinking
Що се отнася до Дора, гледаме го от netflix.com. Изисква абонамент. Мъжът ми се е абонирал, още преди време и си го плаща. Та там намерихме сезоните на Дора. Но да си призная , този месец се изниза доста неусетно и почти не сме гледали филмчета или клипчета с песни. Повече слушахме такива, които бях свалила на диск. Даже и в колата, сега като пътувахме по Коледа, ги пускахме и все едно нямаше дете с нас.   Simple Smile
А що се отнася до класиката "Ну погоди", не толкова пушенето, колкото агресията не ми допада. Виж Къртичко е по-миролюбив. Благодаря на Jos, задето преди време спомена за изложбата в Чешкия център. Успяхме преди Коледа да се порадваме на хубавите рисунки, че и на кино бяхме. Wink
Хайде лека нощ на всички! newsm46
Виж целия пост
# 625
Люляче, вие достъп до vbox7.com имате ли? Ние от там гледаме Дора, а напоследък много и Диего - братовчеда на дора и е по-момчешко Simple Smile. в youtube Много гледаме за едни влакета които возят букви, плодове, зеленчуци, ама са само на английски. А аз пък обратното - не искам да го обърквам от сега да знае и английски, макар че е неизбежно Simple Smile. Ивайло както бях писала покрай тия филмчета брои до 10 на БГ, испански и от части на Английски. Познава букви, но само няколко български засега. Любимото му занимание е да бута едно влакче или количка из вкъщи.

Весело посрещане на НГ Simple Smile
Виж целия пост
# 626
Много сте писали и не мога да се включа по всички теми сега, но само да кажа на Grix, за измислените роли, Мая от много време вече, поне половин година е все нещо или някои друг. Обикновено се превъплъщава в някакви коли, беше един Бибчо, после Макуин (сега от време на време още е) иначе сега най-актуалното е че е влакче, това от както гледа една серия на Дора, където влакчето си изгубило свирката....от тогава сме с всякакви аксесоари по този повод, релси се правят, свирки на влакче и по цял ден губи някъде свирката и само ме пита - мамо, къде ми е свирката?
Другото интересно е, че не само се превъплъщава в нещо, но и си създава обстановка, търси реквизит Wink аксесоари, обикновено намираме по 2-3 характерни неща и те са много важна част от играта....и толкова си вярва....
За говорено Мая също никога не си е говорила в други лице освен в първо, оправя се с родовете и граматиката добре, дори не съм забелязала да бърка нещо, говори много правилно и ясно.
Весело посрещане на новата година!!!
Виж целия пост
# 627
Във връзка с темата за Коледа, ми се иска да споделя с вас една интересна притча за смисъла на Коледа и за това на какво трябва да учим децата си - http://www.prikazno.com/2011/12/18/koledni-prikazki-i-pritchi-smisala-na-koleda/
Ето в тези ценности и убеждения искам да възпитам децата си. Да им предам моята вяра в силата на доброто, в единния Бог, който всеки носи в себе си. Да ги науча, че хората сме божествени същества и имаме силата да сътворяваме живота си.
И понеже днес имам рожденничка, да ви почерпя с малко тортичка, за нейно здраве-


Пожелавам на всички весело посрещане на Новата година, с любимите хора, с празнично настроение и много усмивки!   Heart Eyes
Виж целия пост
# 628
сещам се аз, че имаше рожден ден на 31.12 някой Wink
да ти е жива и здрава, рожденичката, Мирка и добър човек да стане!

и аз се включвам да пожелая на всички да изпратим 2012та като помним само хубавите неща и весели моменти и нека посрещнем 2013та с най-съкровените си стремежи!
нека си спомним приятелите, близките, които са далече от нас, но мислено с нас и да гледаме напред, устремени в мечтите си  Hug

ние сме по домашному, но е лесно, тк семейството на брат ми е буквално на пет стъпала от нас Wink и досега беше гоненица тук и игра с малките, които слагаме да дремнат, ако могат сред гърмежите навън, и ще събудим за полунощ и зарята изненада.
а утре ще сме "сурвакарчета" Wink

наздраве от мен с чаша червено винце и весело посрещане на Новата година! Нека е мирна, здрава и щастлива! Нека нашите деца ни радват, да са здрави, обични и обичани, щастливи и игриви, готови за нови знания и да си пожелаем една среща септемврийска Wink през 2013та!
Виж целия пост
# 629
**********ЧЕСТИТА НОВА 2013 ГОДИНА!**********



Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия