Имат ли българите хранителна култура?

  • 76 003
  • 2 085
# 705
Средиземноморската кухня е  със статут   на световно културно съкровище, даден от ЮНЕСКО,  заради здравословността й и други неща, в пълен противовес на junk храните.
Страните, които включва тази кухня са точно  Испания, Гърция, Мароко и Италия.  

Защо не включва и Малта, която е баш в центъра на Средиземноморието?  newsm78

Не знам. Сигурно точно за това, т.к са били кръстопът да имат по-различна кухня.

Точно Малта е била почти изцяло векове наред чисто арабска колния..И кухнята и малтийците са типично арабски..

А днес популярната средиземноморска кухня е възникнала доста по-късно..
Виж целия пост
# 706
Французите издигат храната в култ. Някъде стана на въпрос.
Там хранененто е изкуство, ритуал, свещенодействие, наслада, изобщо визията на търчащ по улицата субект, корпоративен типаж, захапал телефона в едната ръка и преживящ бургер в другата е просто престъпление спрямо храната и проява на много лош вкус.

В този ред на мисли, има значение и обработката на храната- дмек колко време ядеш, колко пъти дъвчеш, защото гълтането като патица е много вредно и повечето хора не дъвчат колкото трябва- 36 пъти ли беше, 42 ли, нещо такова, пак уроци от баба ми, плод на франкофонското влияние от началото на миналия век.

Между другото и по Средиземноморието го има това. Имам предвид, освен френското Средиземноморие. Хранят се с удоволствие, бавно, спокойно, с наслада, изобщо красота.

Има и такива търчащи корпоративни субекти, естествено, преди да тръгнете да ме опровергавате.. Но аз говоря за манталитет и отношение към храната, генерално.

Вероятно и там има разлика с американците, които са точно обратното- много бързащи за някъде и изобщо много по-динамично е като цяло усещането, на по-високи обороти.
Разликата между живея ,за да ям и ям, за да живея.

EXQUISITE, абсолютно. Аз намирам общо с ориенталското влияние в цялото Средиземноморие.
Виж целия пост
# 707
Краси, хормоните, ти добре знаеш, че зависят от много фактори. Храненето е само един от тях. нека не забравяме, че голяма част от нас са преживели Чернобил. Останалите се сблъскват с било стрес, било отрови от всякакъв вид. Продължителността на човешкия живот се е увеличила значително през времето, което води до доста проблеми - изхранване на нетрудоспособно население, по-голямо потребление - линквано е и с по-високите доходи и технологиите.
Няма как съвременния човек да живее като прародителите си, но ми се струва, че промяната е твърде интензивна, за сметка на бавната еволюция.
Виж целия пост
# 708
Джуди, явно не мога да обясня какво се опитвам да кажа. В показания бъргер, има доста неща, някой от тях, като консервантите, вредни. Съчетанието на хляб и месо, аз също намирам за вредно, но пък и нищо полезно не намирам в поглъщането на кило праскови и ако можеш да ми обясниш разликата между 0,2 грама преработена бяла захар и непреработена захар, която се явява в същото количество, при метаболизма, ще ми е интересно да чуя обосновката ти. Аз си живея с идеята, че блокче шоколад, чаена лъжичка захар, глътка-две кола се равняват на поне половин кило плодове като съдържание на захар, но може и да не съм права.

Едно добро начало за разликата между видовете въглехидрати, щом ме питаш и наистина те интересува:
http://www.vinagizdravi.com/2010/05/11/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%BE% … 0%B0%D1%82%D0%B8/

Мазнините са много различни, белтъчините- също. Мазнина с мазнина не могат да се заменят, нито захар със захар.

Точно съчетанията на несъвместими съставки /според мен и доста други хора/ в купешкия бургер го прави недобър за мен като храна.

А за поемането на плодове на гладно и превръщането им в основно хранене има доста книги. Виждания по въпроса- бол. Аз съм си избрала едно и го практикувам отдавна. Обосновки има много подробни, да не ги преписвам, излишно е. Ако те интересува мога да ти пиша на лични, да не спамя темата.
Аз го правя на обяд, т.к. сутрин не закусвам, оставям организма си да си почине и преработи храната от предходния ден. На обяд ги приемам на гладно и не ги смесвам с нищо. Другата храна приемам на вечеря. Не всеки ден обядвам така. Понякога си вземам ядки, или салата със сирене. Зависи. Понякога ми се налага да отида на заведение, където мога да поръчам и нещо друго: ориз, задушени зеленчуци, картофи, пълнени чушки не с кайма и т.н./. Предпочитам плодовете или салатата или ядките. Имам си определен режим, проучен в годините, как ми е най- добре.
И не е задължително вечерята да е обилна, огромна и т.н. Grinning Даже по- добре да не е. Тогава си ям готвената у нас храна, поне знам какво има из нея, салата- задължително, подправки има най- различни. Снощи на печените чушки сложихме зехтин и сусам, например.

Моля се някой недочел да не вземе сега да нападне печената чушка и да убеждава някого колко е вредно да се ядат "само чушки".

Кратко обяснение:
http://yogauprajneniya.wordpress.com/%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0 … 0%BB%D0%BE%D0%B4/
.........
Мен, лично, ни най- малко не ме успокоява фактът, че единици били преди нас само и че не ние сме № 1. Както вървим- към първото място сме се запътили.
Виж целия пост
# 709
Да подчертая - ние сме едри хора с мъжа ми, НО аз съм дебела заради повишен инсулин. Не съм повишила инсулина в резултат на дебелината, а надебелях защото повиших. Преди това бях здраво момиче спортен тип 55-58кг на 167 см.
А защо една жена, спортен тип, 55 кг на 167 см, започва да повишава инсулина?
Дали не е И заради

Аз не съм много по здравословното Simple Smile Гледам като ям да ми е хубаво Simple Smile И без отявлени боклуци тип кренвирш или боядисан сок в найлонова чашка. Просто давам доказателство в подкрепа на мнението си, че не само българите имаме  традиция да запържваме голяма част от храната. Hug Peace
Не. Изобщо. Не е от храненето, по наследство е. Аз съм хванала (и се установи на 21), брат ми не е хванал от този ген.
Виж целия пост
# 710
В страни от темата, интересно ми е как се справяте с дебеланите, които ви зяпат в устата когато хапвате бургер или вафла и ви изказват всичките тия зловещи факти за калории, хормони и култури на хранене?
Виж целия пост
# 711
В страни от темата, интересно ми е как се справяте с дебеланите, които ви зяпат в устата когато хапвате бургер или вафла и ви изказват всичките тия зловещи факти за калории, хормони и култури на хранене?
Те са злобни, защото са гладни.
Смешни са ми, защото си вярват.
Виж целия пост
# 712
В страни от темата, интересно ми е как се справяте с дебеланите, които ви зяпат в устата когато хапвате бургер или вафла и ви изказват всичките тия зловещи факти за калории, хормони и култури на хранене?
Дебелината няма никакво значение, много от най яростните орторексици са слаби.
Ама във форумния дух, освен да ти кажа,ч е много ти завиждат  hahaha
Виж целия пост
# 713
В страни от темата, интересно ми е как се справяте с дебеланите, които ви зяпат в устата когато хапвате бургер или вафла и ви изказват всичките тия зловещи факти за калории, хормони и култури на хранене?

Може да си слаб и пак да се храниш с боклуци.  Но май, да, на слабите може всичко да се казва, а към дебелите трябва да сме по-толерантни. Ако някоя дебелана се тъпче, ще й кажеш ли - А, стига, де.
Виж целия пост
# 714
На мен пък ми присяда. Спирам да ям и удържам телесата.
Виж целия пост
# 715
В страни от темата, интересно ми е как се справяте с дебеланите, които ви зяпат в устата когато хапвате бургер или вафла и ви изказват всичките тия зловещи факти за калории, хормони и култури на хранене?

Лошо ли е да кажеш на някой друг какво си разбрал от личен, горчив опит?
Аз също имам проблем с теглото, именно затова правя всичко възможно да предпазя детето си.
Пък че отстрани някой ми се смее, дреме ми на ... дебелия задник  Laughing
Виж целия пост
# 716

Лошо ли е да кажеш на някой друг какво си разбрал от личен, горчив опит?
Аз също имам проблем с теглото, именно затова правя всичко възможно да предпазя детето си.
Пък че отстрани някой ми се смее, дреме ми на ... дебелия задник  Laughing

Напълно си права, логично е човек с проблеми да знае и да е чел много повече по въпроса.
Виж целия пост
# 717
Благодаря за отговора. Аз знам че има разлика в произхода на храните, но си мисля, че организма ги приема еднакво - захари, като захари, мазнини, като мазнини.
Ти се чувстваш добре и това е супер. Аз се убедих в ефективността на високо мазнинната и ниско въглехидратна диета за сваляне на мазнини и изграждане на мускули. На пред се спомена Милко, при който съм тренирала, и макар, че при мен действа режима, не мога да си позволя да го нарека здравословен, защото е сравнително нов.
Аз съм си модифицирала храненето според моето усещане за бодрост, заситеност и удоволствие, но не бих твърдила, че е здравословно, защото не е изпитано.
Тенденциите в здравословното хранене са същите като при естествения и изкуствен тен. Когато аз бях дете се считаше за здравословно да сме добре препечени на слънце. До преди година две се говореше, че изкуствения тен е по-здравословен. Днес се доказва, че солариума уврежда, колкото и слънцето, ако не и повече. За това казвам, че културата, в каквото и да е е информация и способност да я анализираш.
Виж целия пост
# 718
Не съм казала, че се смеят, напротив, взимам си ход дог примерно, и се започват едни речи, колко е вреден, колко опасен, колко животни са били заклани за направата му, как ще ме удебели и ще ми докара умъртвяващ холестерол.
Виж целия пост
# 719

Лошо ли е да кажеш на някой друг какво си разбрал от личен, горчив опит?
Аз също имам проблем с теглото, именно затова правя всичко възможно да предпазя детето си.
Пък че отстрани някой ми се смее, дреме ми на ... дебелия задник  Laughing

Напълно си права, логично е човек с проблеми да знае и да е чел много повече по въпроса.

Логично е, но я кажи на някой, който маа мазния бургер насреща ти, че се храни лошо  Laughing
Колкото и добронамерено да звучиш, най-много да си изпросиш някоя не особено приятна реплика по твой адрес.
На принципа "Он че ми вика на мене "Вие""...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия