Защо хладилникът от времето на социализма още работи.

  • 28 151
  • 295
# 225
Доста хора се оплакваха от Мраз и Перла. Ако някои от тях все още работят, то те са ремонтирани многократно. И ние сме със Саратов. Написах го по-назад. Какви изводи трябва да си направя за Живков??? Подскажи, че пак не загрявам!

За Мраз и Перла ли била темата? Аз като прочетох заглавието се сетих за хладилника Филипс, който изхвърлихме преди две години. По-възрастен беше от сина ми (който е студент) и ми беше наследство от мама, закупен от Кореком ... някога. Накрая беше почти с напълно изгнили метални части. Един ден вратата му взе че падна и го хвърлихме. Не беше обаче ремонтиран нито веднъж! Нито имаше миризми, скреж и други подобни екстри. За разлика от скъпия боклук, който купихме след това и на който май вече му е време да се хвърля.
Майка ми има и разни други антики от онова време, които си работят безотказно, но никоя от тях не е произведена по заслуги на Живков, Кастро или Ерих Хонекер.
Виж целия пост
# 226
Корекома си беше хубаво нещо, и дрешките и обувките, да не говорим за сладкишчетата купени от там караха съучениците ми да ме гледат с широко отворени очи и влюбен поглед, наравно с даскалките.
Виж целия пост
# 227
Корекома си беше хубаво нещо, и дрешките и обувките, да не говорим за сладкишчетата купени от там караха съучениците ми да ме гледат с широко отворени очи и влюбен поглед, наравно с даскалките.

Да, все едно че бяхме отишли във ФРГ. Даже не и в ГДР. Но беше скъпо.
Виж целия пост
# 228
Какви изводи трябва да си направя за Живков???

Вие Живков го имате за идела на социализма. А той беше един великолепен лакей.
Виж целия пост
# 229
Скъпо де, в България носи, карай, яж, нещо скъпо и ще си  номер 1, и по времето на корекома въпросен и сега, все ще те гледат с широко отворени очи.
Виж целия пост
# 230

Е то си беше за хора с доходи от чужбина. Те даже нямаше какво да правят с валутата си. То не беше като сега - теглиш, сменяш, харчиш.  Wink Нашите неща бяха купувани от кореком, който беше само за моряци. В него се пазареше не с пари, а с едни бележки от БМФ. Вземаш я от служителката с написана конкретна сума, която трябва да изхарчиш наведнъж. Като видиш хладилник за 359, вземаш бележка за 400 и рестото го прибираш под формата на дънки за щерката и тоблерони.  Mr. Green По друг начин парите нямаше как да се изхарчат, освен разбира това което се купи от чужбина.
Вярно че имаше хора, които купуваха на черно долари и пазаряха от корекомите, но си беше незаконно и съответно трябваше връзка, а и беше много скъпо за тукашните доходи.
Виж целия пост
# 231
Какви изводи трябва да си направя за Живков???

Вие Живков го имате за идела на социализма. А той беше един великолепен лакей.

Да и вицове се разказваха и то доста......А сега изчезнаха? Как мислиш, защо?

Брежнев вдигнал телефона и казал:Товарищ Живков....
А Т.Живков на секундата отвърнал:Товариме др. Брежнев, товариме и всичко заминава за СССР!
Виж целия пост
# 232
Скъпо де, в България носи, карай, яж, нещо скъпо и ще си  номер 1, и по времето на корекома въпросен и сега, все ще те гледат с широко отворени очи.

За какво скъпо говориш? За дънки от 18 долара ли? По българските магазини нямаше нищо, това беше мястото от където да купиш каквото и да е свястно нещо, включително и шоколад. По мои спомени, тогава хората имаха пари, но нямаше стоки. Ама никакви стоки. Оставете ги тези работещи мразове и перли.  Crazy
Виж целия пост
# 233

Е то си беше за хора с доходи от чужбина. Те даже нямаше какво да правят с валутата си. То не беше като сега - теглиш, сменяш, харчиш.  Wink Нашите неща бяха купувани от кореком, който беше само за моряци. В него се пазареше не с пари, а с едни бележки от БМФ. Вземаш я от служителката с написана конкретна сума, която трябва да изхарчиш наведнъж. Като видиш хладилник за 359, вземаш бележка за 400 и рестото го прибираш под формата на дънки за щерката и тоблерони.  Mr. Green По друг начин парите нямаше как да се изхарчат, освен разбира това което се купи от чужбина.
Вярно че имаше хора, които купуваха на черно долари и пазаряха от корекомите, но си беше незаконно и съответно трябваше връзка, а и беше много скъпо за тукашните доходи.

Да, моряшкият Кореком беше по-евтин.

Купувах аудиокасети без връзки, но имаше някои години през 80-те, когато въобще не можеше да се пазарува кеш. Само с чекове и бонове. По същото време Батето и Янчо Таков играеха на комар на долари. Имало е и случаи, когато ченгетата са нахълтвали внезапно там и хората са си пускали доларите на земята! Защото, ако ги намерят у тях-милиция, разправии....
Легално там можеха да пазаруват моряците, шофьорите на тирове и тези, които са работили в странство и имат спестена валута.
Виж целия пост
# 234
Скъпо де, в България носи, карай, яж, нещо скъпо и ще си  номер 1, и по времето на корекома въпросен и сега, все ще те гледат с широко отворени очи.

За какво скъпо говориш? За дънки от 18 долара ли? По българските магазини нямаше нищо, това беше мястото от където да купиш каквото и да е свястно нещо, включително и шоколад. По мои спомени, тогава хората имаха пари, но нямаше стоки. Ама никакви стоки. Оставете ги тези работещи мразове и перли.  Crazy
По тогавшното мнение и тоблерона както го наричаш беше мноооо скъп.
Виж целия пост
# 235
По тогавшното мнение и тоблерона както го наричаш беше мноооо скъп.

Мда, 30 цента беше средният размер, а шоколадовото яйце 18 цента.  Crazy Баща ми за 1 долар си купуваше кутия син Ротманс за 70 цента и вместо ресто вземаше тоблерон (монети не връщаха и не приемаха). Сигурно е имало държавна субсидия и за тези стоки.   Mr. Green
Виж целия пост
# 236
Помня, че през 1979г. шоколадовото яйце във ФРГ беше 90пфенига.

А сега да разкрия една тайна за непосветените. Някога ЦУМ имаше специален отдел със западни стоки, подобни на корекомските, но с левове и то на прилични цени. Но беше за специални хора от ЦК, политбюро и др. Не можеше всеки да влиза там. Имаше и магазини за генерали пак със специални стоки на прилични цени. Дори и полковниците нямаха право да пазаруват там.
Виж целия пост
# 237
  Благодаря за отговора, bentybay. Сега мисля, че те разбрах по-добре.
  Прав си, но за съжаление смятам, че при нас скоро едва ли ще се стигне до подобен протест, освен ако не бъде наложен отвън. А и в много случаи подобни бунтове биват оглавявани от хора, които преследват собствени интереси, различни от тези на протестиращите.

 п.п.  Аз съм за протест, но с едно конкретно и ясно искане. Както и винги се възхищавам на така наречените "будни" граждани, които даже и за дребни неща се обръщат към институции, съд, телевизия и търсят правата си, дори да им коства много усилия и нерви.
  Ето и няколко примера за обикновени хора, спечелили дела срещу големи корпорации:
http://pravda.bg/%d0%b2-%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d0% … 0%b0%d0%b3%d0%bb/
http://bnt.bg/bg/news/view/47067/v_ekvador_osydiha_shevron
http://dobritenovini.blogspot.com/2011_12_01_archive.html
Виж целия пост
# 238
Не са стигнали, заради края на Студената война и близостта си със САЩ. Тоест врага е близо, а приятелят далеч. Щатите мачкат Куба да, но смятам, че кубинците са по-щастливи от жителите на Еквадор и държавите завзети от United Fruits например.

 Тихо! Сега, като научат всички колко са щастливи кубинците, вместо да се редят на опашка за зелена карта пред Американското посолство, ще хукнат да емигрират в Куба.
Виж целия пост
# 239
Скъпо де, в България носи, карай, яж, нещо скъпо и ще си  номер 1, и по времето на корекома въпросен и сега, все ще те гледат с широко отворени очи.

За какво скъпо говориш? За дънки от 18 долара ли? По българските магазини нямаше нищо, това беше мястото от където да купиш каквото и да е свястно нещо, включително и шоколад. По мои спомени, тогава хората имаха пари, но нямаше стоки. Ама никакви стоки. Оставете ги тези работещи мразове и перли.  Crazy
Стига бе, захласваш се по капитализма. През 1967 набирах едно кило лайка за 30 ст и си купувах фин млечен шоколад, ролка от 5 цилиндрични бонбони и билет за кино. В едно Делиорманско село.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия