Има ли радикален ислям в България?

  • 26 605
  • 672
# 540
Така пише в Корана. Мисля, че първата е по изгрев, задължително обърнати към Мека.
Първата е задължително преди изгрева - по тъмно, а четвъртата - веднага след залез.



Хубаво е човек(мюс., хр. и др.) да се моли, колкото може по-често. Така поддържа по-близка връзка с Бога и намалява риска от озверяване. Mr. Green
Виж целия пост
# 541
И какво не разбрахте от постовете на Лейди? Много си е ясно даже. И айде да не ни просвещавате толкова за ислямските молитви, някак гадничко е. Sick
Виж целия пост
# 542
Вие сте си братовчедки и се разбирате:)))

 прескачай, като ти е гадничко. чети само приятни неща, не се затормозявай със знание.

На мен ми е интересно да разбера  какво толкова опасно има в тези пусти 5 молитви:)))
Виж целия пост
# 543
И какво не разбрахте от постовете на Лейди? Много си е ясно даже. И айде да не ни просвещавате толкова за ислямските молитви, някак гадничко е. Sick

Че кое му е гадното - при християнството(примерно протестанството) облеклото за молитва трябва да е също скромно(дори е препоръчително да не се носят гримове, накити, промяна на цвета на косата), да се молят колкото може по-често, дори надхвърля тези 5 молитви, плюс задължителното посещение на църква, пеене, уроци...
Виж целия пост
# 544
То и на мен ми е интересно да знам каква е вината на Фатмагюл, ама никой не ми казва... Sad Joy Joy
Виж целия пост
# 545
То и на мен ми е интересно да знам каква е вината на Фатмагюл, ама никой не ми казва... Sad Joy Joy
Коя/кой е Фатмагюл? newsm78 Laughing
Виж целия пост
# 546
То и на мен ми е интересно да знам каква е вината на Фатмагюл, ама никой не ми казва... Sad Joy Joy

Ами ими подфорум Телевизия и сериали, питай ги там.
Тук не си интересна.
Виж целия пост
# 547
Имаше такава тема, когато се регистрирах тук и ми стана любопитно. Героиня от сериал е.Питах каква е вината и, ама не ми казаха. Лека нощ, съфорумки! Simple Smile
Виж целия пост
# 548
Я ми обяснете за тези 5 молитви, че не съм наясно.
Защото аз имам едни познати тука, млади 'ора от Мароко са, имат сергии на пазара. Сутрин съм ги виждала как се молят. От 5 души 1 се моли докато отварят сергиите. Не се спира, не се опъва килимче, един само нещо напява около 1 минута.
Това към 7,30 някъде сутрин.
За толкова години не съм видяла човек да се просне да се моли с килимче или да прехвърля  броеница посред бял ден.
Не че точно това би ми пречило, на мен ми пречат други неща , не че се молят:)
Та, 5 пъти се молят по 1-2 минути предполагам?

У нас камбаната бие 2 пъти дневно за молитви, нали? Сутрин и вечер май? т.е са 2 задължителните дневни молитви. Коя молитва се казва Отче наш?

В Азия съм била, сутрин те са предимно в молитви и дарове за Буда. Сутрин задължително по улиците има молитви, покрай храм като се минава се намалява, клаксони , иначе май имат и следобедни молитви.


Аз нямам такива лични навици, но например се храня 3х дневно задължително.
Разбирам, че някои хора могат да имат навици и да се молят по няколко пъти дневно:)
Напевът е призива за молитва. Молитвата, която е задължителна е пет пъти на ден.
1.Фаджр - 6.03 часа(за София - град)
2. Дохр - 13.14
3. Аср - 16.20
4. Магреб - 18.51
5. Иша - 20.19
Това са променливи часове, като всеки ден се различават, както и според местонахождението.
Молитвата се състои от няколко "манипулации" - казване на текст(както примерно Отче наш, но е по-различно), поклон, падане на колене и допиране на челото до земята. Това може да продължи няколко минути, може би най-много 5 мин.
Като за жените е препоръчително да носят дълги дрехи, дълги ръкави и да са със закрити коси. При мъжете е възможно да са по тениска, но не и по шорти(които са поне под коленете). Преди всяка молитва(ако са чисти, не се измиват) е задължително ритуалното измиване - ръце, лице, уши, коса, крака. Препоръчително е молитвите да се правят веднага или с малки закъснения(мисля, че е до 15 мин), при възпрепятстване - когато могат.
Айде пък, нЕма нужда от това....още малко ще ни връчите бурките и чалмите да си ги сложиме сами Laughing. За крехката си възраст съм се убедила, че най-безмисленото нещо е да се спори с жени мюсюлманки. Една такава вече 15 години не ми е простила, че я попитах дали е сигурна, че нейния Бог е Аллах, щото си беше чисто родопско помакинче, а всички знаем какви са били помаците, преди да дойдат ония с чалмите и ятаганите. Както и да е, отговора беше: Аз съм горда помакиня и се гордея с вярата си в Аллах. Лощо няма, само дето ме сложи в черния си списък Laughing
Виж целия пост
# 549
А Punky  много на място си е попитала за Фатмагюл, тук е най-подходящото място да и се отговори. Браво момиче, малка си, но знаеш как да поставяш някои хора на мястото им. И мен биеш в това отношение Simple Smile
Виж целия пост
# 550
10 cs, сега си спомням, че ми се нахвърли в една друга тема. Бях споменала, че към обяд в района на Пиротска се е разнесъл звук на камбана, който ми е изпълнил душата и съм се почувствала много по-добре, отколкото като съм слушала да припява ходжата. Тогава ми наскочи с обиди даже, та трябваше да се защитавам. Темата, ако не се лъжа беше за земетресението. Явно в темата има доста мюсюлмани, ако съм обидила някой с нещо, моля за извинение. Не виждам нищо нередно, да споделя възгледите си обаче и смятам, че може да се води кротка дискусия, но това изисква усилие и от двете страни Wink.
Виж целия пост
# 551
LadyLady, нежеланието да се научи нещо за различния не е в твоя полза. Четенето на крайни статии, литература, която посочва грешките на другия (разбирай и друговереца), няма път към прошката и любовта.
Какво точно християнско поведение показваш ти в тази тема? Така ли се бориш с греха, като посочваш с пръст хората, които го извършват?
Извинете, ама наистина не се стърпях.
10 c's наистина е права. Голяма каша е в главата ти. Не знам кого си поставила "на място", човек може да постъпва така само когато сам е намерил своето. Аз мисля, че още го търсиш.
Виж целия пост
# 552
Айде пък, нЕма нужда от това....още малко ще ни връчите бурките и чалмите да си ги сложиме сами Laughing. За крехката си възраст съм се убедила, че най-безмисленото нещо е да се спори с жени мюсюлманки. Една такава вече 15 години не ми е простила, че я попитах дали е сигурна, че нейния Бог е Аллах, щото си беше чисто родопско помакинче, а всички знаем какви са били помаците, преди да дойдат ония с чалмите и ятаганите. Както и да е, отговора беше: Аз съм горда помакиня и се гордея с вярата си в Аллах. Лощо няма, само дето ме сложи в черния си списък Laughing

Това беше по повод запитване, не че нещо се опитвам да вербувам, Laughing за това си има по-силни методи. Всичко си е на типа "свободен избор", никой не може да те промени, ако не го искаш и допуснеш.
Мисля, че знам какво е да разговаряш с дълбоко вярващ, в някои случаи дори леко фанатизиран, но аз не се причислявам към тях.  Blush
Виж целия пост
# 553
Не четеш Вихронрав, не четеш...а бързаш да обобщаваш и така можем да се обясняваме още 30 страници  Wink
Виж целия пост
# 554
Чета и не ми харесва прочетеното.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия