Прагматично за обичта

  • 10 914
  • 157
# 60
Аз лично не вярвам особено в т. нар. "любов от пръв поглед". Смисъл смятам, че трябва време да опознаеш човека, за да се влюбиш в него. Другото е чисто физическо привличане и няма връзка с любовта. И точно от там идва трудността - че опознаването и влюбването вървят успоредно. И когато го опознаеш достатъчно, за да можеш да прецениш дали е подходящ за теб, обикновенно вече си се влюбил и е късно да "стопираш процеса". Трудно е съвсем в началото да прецениш трезво, пък и тогава човек не е много обективен. Разбира се по всяко време можеш да прекратиш връзката, но това вече е въпрос на воля, характер, житейска ситуация и т.н. Не всякога и не за всеки е лесно.
Виж целия пост
# 61
Оказва се да обичаш преценяйки, обмисляйки и претегляйки е нещо като пазарлък със сърцето ти.
Или го пускаш да решава само и ако сбърка-тегли или разума взима решенията вместо него което всъщност е малко странно...
Аз малко като децата, прощавайте периода ми на размисли и упоритостта ми на магаре
Виж целия пост
# 62

Или го пускаш да решава само и ако сбърка-тегли или разума взима решенията вместо него което всъщност е малко странно...
Няма нищо странно.Човек не е нито само сърце, нито само ум, нито само душа, нито само тяло, нито само хормони и инстинкти. Ако само едното нашепва нещо, значи вероятността това да е точно любов е минимална.Обикновено любовта се усеща цялостно.
Виж целия пост
# 63
Оказва се да обичаш преценяйки, обмисляйки и претегляйки е нещо като пазарлък със сърцето ти.
Или го пускаш да решава само и ако сбърка-тегли или разума взима решенията вместо него което всъщност е малко странно...
Аз малко като децата, прощавайте периода ми на размисли и упоритостта ми на магаре

Ама то защо правиш такива заключения, като за всеки любовта има различно измерение и проявление? За едни е само и чиста страст, за други сигурност и спокойствие. Все пак нали всяка жена си има в сърцето някакви виждания – какво би искала и какво би очаквала от човека до нея, пък те са различни.
Аз самата – днес, ако върна лентата назад – преди 10 години определях любовта по един начин, преди 7 по друг – днес по трети  Wink
Виж целия пост
# 64
Страстта може да се изживее и с неподходящ мъж, но сериозните отношения си изискват трезво съзнание.
Виж целия пост
# 65
Страстта може да се изживее и с неподходящ мъж, но сериозните отношения си изискват трезво съзнание.


Но това не значи, че контролираме любовта. По-скоро търсим различни неща... Wink
Виж целия пост
# 66
За мен въпросът е некоректен. Можеш ли да контролираш ураган?

От друга страна, любовта е съзнателна емоция. Нещо повече от просто страст. А за да обичаш някого, той трябва да ти допада по много параметри - интелектуално, емоционално, възгледите ви за основните неща в живота да са сходни и проч. Всичко това идва с времето. За мен е безумно да обичам градинаря Пешо, пък колкото и да ми изгарят гащичките по него.
Виж целия пост
# 67
За мен въпросът е некоректен. Можеш ли да контролираш ураган?

От друга страна, любовта е съзнателна емоция. Нещо повече от просто страст. А за да обичаш някого, той трябва да ти допада по много параметри - интелектуално, емоционално, възгледите ви за основните неща в живота да са сходни и проч. Всичко това идва с времето. За мен е безумно да обичам градинаря Пешо, пък колкото и да ми изгарят гащичките по него.

Абсолютно. Затова после идват оплакванията, разочарованията (не че човек не може да се разочарова и от добре подбран партньор, но е далеч по-рядко), въпросите, разделите. Ако хората по-често правихме разлика между двете описани по-горе явления и влагахме повече разум, нямаше да има толкова нещастни. Но аз съм свидетел точно как масово, особено жените, се водят изцяло по страстта.
Виж целия пост
# 68
Дами - влюбването си е диагноза. Тогава няма начин да имаш напълно трезва преценка.
Виж целия пост
# 69
Дами - влюбването си е диагноза. Тогава няма начин да имаш напълно трезва преценка.
При каквито и да е емоции трезвата преценка е трудна, да не река невъзможна. Не случайно на лекарите е забранено да лекуват близки хора, дори професионално не е възможно да си трезв, когато са замесени някакви чувства.
Пък и в любовта можеш днес да прецениш едно, а утре отношенията, чувствата, обстоятелствата да се променят и да си тотално разочарован или наранен, или ти да разочароваш или нараниш друг.
Виж целия пост
# 70
Дами - влюбването си е диагноза. Тогава няма начин да имаш напълно трезва преценка.
При каквито и да е емоции трезвата преценка е трудна, да не река невъзможна. Не случайно на лекарите е забранено да лекуват близки хора, дори професионално не е възможно да си трезв, когато са замесени някакви чувства.
Пък и в любовта можеш днес да прецениш едно, а утре отношенията, чувствата, обстоятелствата да се променят и да си тотално разочарован или наранен, или ти да разочароваш или нараниш друг.

Точно.  Peace
Вчерашни плюсове - утре могат да станат минуси. Пък и хората не са константи, променят се.
Виж целия пост
# 71
Същото важи и за мъжете. А всъщност е въпрос на характер и темперамент, както и донякъде на възпитание. В семейство, където е възприето жените/мъжете активно да контролират чувствата си, разни обезумяващи любови са рядкост. Но пък, го има и тоова, че всички тези хора са от едно семейство и с една кръв, така че възпитанието може по-скоро да бетонира особеностите, предавани по наследство като сила на темперамента и характера. Винаги в семейството има по някоя черна овца, която сякаш е донесена от другаде.

Вижте, всички тук сме били съвсем млади, и сме били в плен на любови, при коитто разумът е отсъствал! Нормално е, ако не иизживее човек на 18-20-22 годинии такива любови, когато му липсва и житейският опит, то кога? Като стане на 40 и има вече деца и отговорности? Според мен единственото, което може да се направи е по някакъв начин поне от време-навреме човек да включва студената логика, особено при някои издайнически случки.
Виж целия пост
# 72

 Пък и хората не са константи, променят се.
Променят се, променят се... колко да се променят? Нива трудно се надскачат, ще трябва да се съглася с Богинята тук.
Виж целия пост
# 73

Вижте, всички тук сме били съвсем млади, и сме били в плен на любови, при коитто разумът е отсъствал! Нормално е, ако не иизживее човек на 18-20-22 годинии такива любови, когато му липсва и житейският опит, то кога? Като стане на 40 и има вече деца и отговорности? Според мен единственото, което може да се направи е по някакъв начин поне от време-навреме човек да включва студената логика, особено при някои издайнически случки.
Това първо и второ след някаква да драма да си направиш извод защо е станало така. Ако си търсиш някакъв типаж, който по определен начин да те наранява до безкрай ще се влюбваш само в такъв. По- назад дадох и линк към една съвсем популярно написана книга по въпроса.
Извън това, след определена възраст или преживявания се научаваш да имаш някакви разумни претенции, въпреки чувствата.

Дона, едно раждане или болест, да не говорим за смърт могат да променят човек тотално. А и по- дребни неща като промяна в кариерата, оставане без работа, забогатяване и тн. Не можеш да знаеш какво ще извади от себе си човек при една по- сериозна промяна в обстоятелствата или попаднал в друга роля.
Виж целия пост
# 74
Дами - влюбването си е диагноза. Тогава няма начин да имаш напълно трезва преценка.
Влюбването е хормони. Аз съм го заменила благозвучно със страст Simple Smile Любовта е нещо по-сложно. Според мен.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия