(Био)зеленчукова градина - тема 20

  • 71 979
  • 743
# 15
Темата ми за пипера я има на 1-ва страница и се отваря.

Изрових го... Ей за тва ставаше реч - http://www.stenli.net/nsrz/files/orz/books/zelenchukovi_kulturi.pdf
Не успях да прочета всичко, дойде ми в повече, но ръководството е полезно и го плесвам в първия пост...  Peace
Виж целия пост
# 16
Търся помощ....краставиците ми са нападнати от едни зелени червей ( нападат и стеблата и плодовете). Язък, че имат толкова много плод...днес засях нови семена за разсад и ще търгам. Пръскала съм с Нийм, определено не помогна
Виж целия пост
# 17
Титина , погледни в линка дето е дала Стелт. Там има доста гадини. Зелени червеи? Що за гадини по краставиците са се навъдили?
Виж целия пост
# 18
Хайде, и аз в новата тема!
Стелт  Hug  bouquet

Титина, може някакви специални гадинки да са навъдили, за да си продават препаратите - както едно време са разселвали голите охлюви, колорадските бръмбари, филоксерата по лозите  ooooh!

И ние вече си имаме и печка на дърва - скъпоценната пепел си я събираме в чувал и напролет - под картофите, когато ги сеем; върху посятият чесън, последван от добро утъпкване с крака  Simple Smile
Виж целия пост
# 19
Има животни, които се прехвърлят от една култура на друга, когато я няма обичайната им храна... На село имахме колорадски бръмбари в промишлени количества... Освен в почвата, зимуваха по тавана и под мазилката на стара къща... Баща ми се шегуваше, е ще изгризат къщата... Мисля, че освен картофи, ядяха и друго, просто такива количества нямаше от какво да оцелеят...
Виж целия пост
# 20
Запис   bouquet
Виж целия пост
# 21
Съншайн,
Като мислиш за градинка , мисли да е по-голяма . Няма да сгрешиш.
В производството на селскостопанска продукция като че ли най-голямото перо в разходите са химическите препарати. Що народ от Резервата си изкарваше хляба с износ на препарати в Сърбия.
Бяха 4-5 пъти по скъпи от колкото тук. Препаратите , сигурно и с лекарствата е така, се правят в концентрация да не са отровни за човека. Ноо това води до привикване на плевели , гадове с тях и започват да не им действат. Следващите препарати се появяват в магазина по-скъпи. С биопрепаратите гадовете не привикват , модерната дума я забравих.
Имам съсед дето пръска на поразия с химикали и пак продукцията му по вкусови качества , няма нищо общо с продукцията която е в магазина.Аз съм пръскала тая година само 4 пъти, а той 11.Агротехническите ми методи също бяха на половина.  Продукцията ми беше 20 процента по-малко от неговата.   Използването на биопрепарати , биометоди , предполага повече време в градината. Бране на 10 колорадски бръмбари , навреме направено , ти спасяват градината Можеш да си представиш какви сортове , какви отрови ползват производителите .

Нооо няма  по-вкусно нещо от това,  мола ти , да е пред вратата.
Тук има хора,  които произвеждат в повече, скрънддзи са за хим. препарати, ми криза е.. Може да се намери нещо  излишно за продан Продукцията им е чиста , защото си я произвеждат за себе си. Може да чуеш от някой "Аман от чушки"Какво да ги правя.?
Благодаря за съвета, ще го имам предвид. Дано скоро и пари за закупуването на градинка да имам. Peace
Виж целия пост
# 22
 Hug
Виж целия пост
# 23
Привет!
Благодаря за новата тема.  stelt77, Hug!
Ето ви малко марулчици.http://gelika.snimka.bg/daily/gradina-2012.665040.29081115
Виж целия пост
# 24
 Thinking а какво стана с идеята на Куркума да обединим темите за земеделие, овощарство, градинарство, цветарство, животновъдство, пчеларство... занаяти всякакви?

винаги ми е било чудно защо пишем в едната тема за цветята на балкона, а в другата за цветята в градината, а в трета за градината, но без цветята, като и китките и хората често сме си едни и същи  Blush
Виж целия пост
# 25
Гелика,
Чудни марулки. Кога са посяти?
Вчера си купих арпаджик-сега да садя ли или на пролет.
Преди 2 седмици засадих малко балучки и чесън.
Виж целия пост
# 26
Thinking а какво стана с идеята на Куркума да обединим темите за земеделие, овощарство, градинарство, цветарство, животновъдство, пчеларство... занаяти всякакви?...

В процес на обсъждане е идеята.  Wink , не бързаме. Скоро ще намина при пчеларите, ще поканя майсторите на пастърма и луканки. Има време. Виж за сапуните какъв хубав разговор стана... Какви са вариантите за ароматизиране на сапуните? Какви са пропорциите?

Искам да взема отношение по въпроса за внасянето на оборски тор през есента.

Нека започнем от там, че се внася добре угнил тор. За да има максимален ефект, е добре той да е заоре (закопае), което от само себе си определя срока за внсянето му - преди дълбоката оран (копан) наесен. Просто едновременно с окопаването заравяме тора, с едно движение. Есенното внасяне на тор има и едно друго предимство: оборският тор е много, ама много богат на плевелни семена. Идеята с предзимното заораване е голяма част от тях да покълнат преди зимата и да загинат от последвалите студове, недостигнали студостойчива възраст.

Освен това оборският тор подобрява влагоемноста на почвата - в тоя смисъл е добре вече да бъде в градината по време на валежите  ноември-март, за да се влагозапаси градината в дълбочина.

Внасянето на оборски тор по време на вегетацията особено при зеленчуците е много неудобно, просто няма как да се работи. Освен механичните увреди, това може да предизвика зарази и пригори по растенията, а полезните му качества да останат неизползваеми или загубени, поради невъзможността да се заоре в почвата. Затова през вегетацията се тори с шербет.
Виж целия пост
# 27
Ама ,че сте бързи.Аз напоследък се заплеснах по цветарството ,което си ми е първата любов. Напоръчвах какво ли не и особено рози.Сега видях ,че сте в нова тема.
Колкото до почвата -аз от години се занимавам със създаване на по голям почвен слой ,защото на места  е не повече от 15 см .Пепелта от камината насипвам в редовете и я затрупвам с почва.използвам всички растителни отпадъци и тези от домакинството за компост и смесвам с камениста и неплодородна почва.Бавна работа ,но резултатът е чиста и плодородна земя.
Виж целия пост
# 28
Стелт благодаря за темата  bouquet
Да не ви изпусна Rolling Eyes
Виж целия пост
# 29
Куркума,
пчеларите покани да кажат какви какви медоносни "треви" да садим в градинките си. Миналата година не ми се опраши лозето. Пчелите ги нямаше.Да кажат в капаните за оси какво да слагаме че миналата година не само оси но и10-тина пчели имаше.Един пчелар ми каза , че му измряли кошерите , а от министерството на земеделието му казали че рапицата,  която се засява им запечатвала питите така  че през зимата трябвало да ги подхранва някак си че измирали от глад.
Каква е равносметката ви от тази сушава година? При мен добивите бяха по-малко от миналата година.
1.Като че ли не ми се опрашиха растенията, цвят имаше но завръз нямаше.Дали от горещините , дали нямаше пчели?
2.Трябваше повече да се полива, почвата сепопроми а не торих по време на развитие на растенията. ?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия