Имате ли кредитни карти? Погасявате ли ги?

  • 27 127
  • 325
# 270
И един не толкова маловажен аспект - чрез банковите карти, не само кредитни такива, се следи паричния поток на даден човек - къде ходи, колко харчи, за какво харчи, харчи ли повече, отколкото има.... Един Биг Брадър Simple Smile.
Виж целия пост
# 271
Ако имаш финансова култура, поощрението да харчиш не те бръсне.
Всеки, от всеки ъгъл те поощрява да харчиш, откакто са измислени парите като средство за разплащане. Няма лошо богатите да ги поощряват.
Пак казвам, за мен достъпа до кредитна карта на беден човек с нисък доход не е редно. Не следва да бъде одобряван човек за кредитна карта, или трябва да се слага лимит под дохода.

duhi_puhi , ПИБ
Точица, следи се, ама грънци.
Виж целия пост
# 272
О, да, да знаеш колко длъжници така са казвали - ако имаш финансова култура, поощрението не те бръсне!  Joy Май се изживяваш като богат.  Wink Това за всеки ъгъл няма нищо общо с КК, защото КК ти дава пари, които не си изкарал, и то без да си ги пипнал дори, докато в магазините на ъглите е трябвало да плащаш само в кеш. Едно от най-старите открития за човешката психология е, че ако изкушаваш достатъчно дълго и достатъчно активно един човек, той в един момент ще се поддаде.
Виж целия пост
# 273
Не е съвсем така, че кредитната ти дава пари, които нямаш.
Ако имаш равностойността на кредитната в джоба си или по дебитна, че и отгоре, тези пари ги имаш. И си ги харчиш през кредитната така, че да ти връщат процент за всеки похарчен лев или каквото е там.
Виж целия пост
# 274
И неусетно все повече се разпростираш, а и услужливо ти вдигат кредитния лимит. Въпрос на време е да не преведеш цялата сума от дебитната в кредитната. Аз се питам това - защо изобщо им е притрябвало да връщат процент? За да имат на теб да ти върнат процент, значи по някакъв начин от теб вземат повече. Най-малкото трябва да си покрият разходите по обслужване на твоята карта. Може да съм безкрайно тъпа, но нещо не схващам логиката.
Виж целия пост
# 275
E, неусетно. Говори за себе си.
Хората го практикуват от 8 години, до момента нищо неусетно не им се е случило лошо. Напротив, както казах, излиза им пътя безплатен за някои пътувания.
Разходите по обслужване на твоята карта не се покриват  от това ти да харчиш повече  и да заборчееш. Не е това идеята.
Виж целия пост
# 276
И все пак, как става номерът с връщането и обслужването? При такава щедрост от страна на банката, тя как печели от клиента? Излиза, че направо подаръци му прави. Ето, това, ако някой може да ми го обясни, ще съм му много благодарна! Съвсем сериозно питам.
Виж целия пост
# 277
Банката печели от клиентите, които плащат минималната вноска + лихва. Т.е. от онези, на които им липсва въпросната финансова дисциплина. Или им е все тая, че ще плащат лихви. Това се обясни вече не знам колко пъти.
Виж целия пост
# 278
Аз го описах по-горе процеса.
Имаш налични пари по дебитна карта/сметка. Тези пари са или колкото лимита на кредитната, или са достатъчни, за покриване на текущите нужди. Това са например парите ти от заплата, по сметка, по която ти превежда работодателя. Имаш кредитна с определен лимит. Поддържаш си ги и двете. Кредитните карти си имат такса за поддръжка, годишна. Моята например, е от порядъка на 35 лв.
Постъпленията по дебитна карта ми идват веднъж месечно, на определено число. Междувременно аз плащам с кредитната, но така съм ги завъртял нещата, че когато започвам да плащам с кредитна-вече имам наличната сума, която ще харча налична в дебитната. Или при първо харчене се изчаква заплатата да ти е дошла по дебитната карта. Имам си парите в дебитната карта, но навсякъде се разплащам с кредитната. На края на месеца, с един клик от вкъщи, аз местя липсващата сума от кредитната карта и я покривам с наличните пари от дебитната. Ако лимитът на кредитната е равен на това, което идва като доход по дебитната-няма как да заборчееш и да похарчиш повече, отколкото имаш.
Връщането на някакъв минимален процент е като реверанс към лоялните клиенти. При редовна употреба и при харчене на определена сума. Този процент се взима от хиляди други печалби, осъществени от банката, оперирайки с парите на вложители.

И като прочетох началото на темата - ако човек ползва кредитната карта за вид заем и не смогва да връща после - да я маха и да я закрива като си погаси борча. Или му е нисък дохода и не е за кредитна карта, или не умее да си управлява финансите, но след като не успява-не е за такава карта просто.
За останалите е улеснение.
Виж целия пост
# 279
Къде по нашенско карти с 0 лихва?

Вече няколко пъти ни дават такава при купуването на определена стока. Наистина е с 0%. Сумата е същата като тази в брой, но е разхвърляна по месеци. Отделно за другите ни - ако я върнеш в рамките на месеца, отново е 0%. Давали са ни и финансова награда, в някаква томбола бяха теглили на случаен принцип и ни преведоха 120 лв., не са много пари, но са пари. Винаги съм си мислила, че техни хора печелят, но тези се появиха изведнъж и се чудехме какви са, разбрахме като им се обадихме да питаме  Laughing

Пазаруваме и стоки от чужбина, с безплатна доставка, които тук са на цена по 4 и нагоре. Не може да се плати с друго, освен с кредитна. Така че е незаменима, освен ако не реша по някаква странна причина да плащам надутите цени тук.

А аз дори го намирам донякъде за положително това, че не се ползват много кредитни карти. Именно заради това, че човек се научава да се разпростира според чергата си. Кредитната карта реално е живот на заем и човек никога не усеща парите в джоба си. Малко трудно е да устоява човек на изкушението, когато изкушениието е постоянно в джоба му...

Не съм съгласна. Парите са стока, щом мога да си позволя да я купя на определена цена, значи е според чергата ми. А и това, че плащам с кредитна, не значи, че не мога да си позволя да го платя в брой. Просто не виждам причина да затворя голяма сума наведнъж, щом мога да го правя по месеци, без да го усетя.
Човек, ако е такъв, какъвто описваш, ще взема от приятели, колеги, роднини и пак ще затъва. Ако има финансова култура, ще си работи с нея и ще му е полезна.

Пак казвам, за мен достъпа до кредитна карта на беден човек с нисък доход не е редно. Не следва да бъде одобряван човек за кредитна карта, или трябва да се слага лимит под дохода.

До голяма степен са съобразени с дохода.
Поне нашите като ги издаваха винаги са искали И доход.
Ако е без е някакъв много нисък лимит. А самият лимит го вдигат, ако нямаш прегрешения, забавяния и я ползваш редовно. Т.е. следят те дали можеш да работиш с такава карта и тогава отпускат.
Виж целия пост
# 280
А, и аз съм печелила от томбола на Дайнерс клуб ваучер за 150 лв от Техномаркет Grinning
Отделно с картата на Алфа банк за пазаруване в Карфур всеки месец получавам ваучер на стойност около 40 лв. С други карти имам кешбек и така. Доста карти имаме и активно ги ползваме. Трябва да се внимава обаче.
Виж целия пост
# 281
Отделно има дребни позиции по тарифите на кредитните карти, които липсват в дебитните. Пак зависи от банката, но примерно такса за проверка на салдо, такса за превалутиране при плащане във валута различна от тази на картата (при едни банки) или от лева и евро (при други) която не е хич малка - 2-3% върху сумата... При това тази такса е независимо от курса на картовия център (Виза, Мастер )или каквато е там вида карта, таксата си е на банката издател...
Такива разни нещица.
Така че, банките не ги мислете, те отдавна са го измислили как да ни вземат парите.
За мен, като малко не от вчера работещ в тази сфера, нещата се свеждат до това - кредитната карта е чудесна възможност, необходимост, но трябва да се внимава просто да си правиш сметката.
Виж целия пост
# 282
Проблемът е, че хората не умеят да си правят сметката.
Виж целия пост
# 283
Банката прибира между 1 и 4% от оборота на търговеца, платен с кредитна карта. Най-често 2%. Търговецът, разбира се, не ги вади тия пари от джоба си, а ги залага в надценката на продуктите. На всички продукти. Така че всъщност набутаните са плащащите в брой. Плащащите с карта си връщат процента обратно.
Това е схемата. Простичка.
Виж целия пост
# 284
Мерси за инфото!  Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия