Чакаме последните с кореми, да посрещнем с НОЕМВРИйчетата Коледа в "Родени"

  • 27 501
  • 740
# 240
Имам въпрос към ЛЛЛ.
Дъщеря ми е на 7 дена. До момента е яла общо 5 пъти (ако се брои и яденето в 3 часа) като единия път е яла мн малко (кърма, която бях изцедила). Днес мн се успива и прави паузи над 4 часа, през нощта е стигала и по-големи. Детето е спокойно и не плаче, имам ли поводи за притеснение заради честотата на кърмене? Ака 3-4 пъти и то доста обилно.
Ако тя сама не се събуди аз да я будя ли, или да чакам тя сама да се събуди?
Днес пък прокапах и от 2-те гърди, но Смърфовинка спеше. Доста се чудих какво да направя, дали да я чакам да се наспи, или да се изцедя. Изцедих едната гърда (по-трудната, защото съм със зверски разранено зърно и реших да направя почивка и да не я слагам за 1 денонощие), а от другата - малко, колкото да се облекча. След малко детето стана, насука се (само от здравата гърда и пак заспа). Спа около 2 часа. Предполагам, че щом спи, значи е сита Thinking и количеството ѝ стига.
Също искам да попитам как да съхранявам изцедената кърма. Искам да кажа дали мога да смесвам кърмата от различните цеденета за деня? Например на 1 цедене изцеждам 30 мл, на следващото - 20 - мога ли 20-то мл да ги излея в контейнерчето при 30-то мл? Много ви благодаря за помощта Hug


Здравей Шушулче,
Честита бебка - да ви е жива и здрава   bouquet

Може ли да попитам колко напишкани и наакани пелени сменяш за 24 часа? Приема ли бебка нещо друго освен кърма и ако приема какво, в какви количества и колко често? Ако бебка само суче, за 24 часа има поне 5-6 мокри пелени за еднократна употреба, поне 2-5 жълтеникави, меки изпражнения с размер на монета от 1 лев, лигавиците са влажни, тургора е добре (при лек натиск на бузката с пръст, цвета на кожата избледнява и би следвало да възстанови при отпускане цвета си), наддава, жизнено и енергично е, когато е будно, лекаря го намира за здраво и добре, то най-вероятно всичко е добре Simple Smile

Новороденото бебе трябва да има минимум 8-12 кърмения на денонощие, което означава кърмене на всеки 1-3 часа с една пауза от не повече от 4 часа през нощта.  Ако бебето прави по-големи паузи е добре да се събужда и по някакъв начин да се храни. Предвид размера на стомаха на бебето на тази възраст малкият брой хранения  би могъл да означава малък прием на мляко. Това е причина за малък прием на калории и малко енергия за бебето. Малкото енергия не дава достатъчно сили бебето да изсуква всичкото му необходимо мляко. Това кара бебето да премине в режим на пестене на енергия, т.е. да спи. Така се получава един омагьосан кръг, който е много важно да се наруши. Може би тази статия ще ти помогне - Поспаливи бебета

Относно съхранението на кърмата - много майки смесват кърмата, която изцедят за 24 часа и така я съхраняват. Не знам дали ти е попадала статията от Библиотеката на подфорум Кърмене на бг-мама - Указания за съхранение на кърма.

Пожелавам ти успех и ако имаш още въпроси сме насреща  Hug

Благодаря за пожеланията и за бързия и отговор Hug.
Днес до момента е акала 4 пъти, 3 от които доста обилно. Жизнена е, спокойна, има хубав цвят на кожата, всички признаци, че е сита и доволна.
Бебето ми е изключително на кърма, не давам вода, вода със захар и етц. Мен по-скоро ме притесняваше дали поема нужното количество, понеже от вчера ѝ давам само от 1 гърда, а количеството от другата - от шише, което тя изяжда мн бързо и търси още (но не винаги. Например сега се наяде от едната гърда и заспа, не знам в такъв случай дали трябва да я будя и да ѝ тикам биберон Thinking).
Притеснява ме и къркоренето на червата ѝ. В предната тема беше засегнат този въпрос, но понеже още не бях станала мама и др треска ме тресеше. Спи спокойно, явно нея това не я притеснява.
И последен въпрос: има ли някаква опасност от спиране на лактацията, например, ако 3-4 дена не предлагам разранената гърда? Редовно се изцеждам с помпа, след като я накърмя от другата, а докато я кърмя от здравата от разранената капе кърма. Вече 2-ри ден не я предлагам и усещам облекчение и видимо раните зарастват. Преди да взема това решение изпадах в ужас при мисълта да я сложа на гърда. Бебето ми плачеше от глад, а аз плачех с него и се чувствах лоша майка, защото не можех да изтърпявам болката Cry. Искрено се надявам да съм взела правилното решение за почивка, защото за мен кърменето е мн важно, но искам да ми носи удоволствие и наслада Heart Eyes.


Здравей Шушулче,

Както вече ти е писала Елс, броят на пълните памперси показва, че явно бебенцето се храни добре, след като се изхожда често и обилно. Бих изтъкнала и аз, че в първите седмици бебенцата илат малки стомахчета и е нужно да ги пълнят редовно - обикновено храненията са на 1-3 часа като се събират общо поне 8 - 12 кърмения, понякога с една по-голяма пауза от най-много 4 часа. За да не повтарям всичко написано - ако се кърмите често и на поискване, мъничето е жизнено и доволно и пълни памперсите, явно нещата вървят съвсем добре.  Simple Smile
Ако детенцето се наяжда от едната гърда и я пуска и заспива доволно, можеш да не предлагаш и другата. Можеш да я даваш за "десерт" в случаите когато бебенцето е по-лакомо.  В първите дни и седмици се регулира производството на мляко и постепенно то ще се нагоди според нуждите на детенцето ти. Предполагам, че във вашия случай просто гърдите (гърдата) са почнали да произвеждат достатъчно количество за кърменето. Пиша "гърдата", защото споменаваш, че изпитваш болка при кърмене от другата гърда. Надявам се скоро разраняването за заздравее и да кърмиш с удоволствие и от нея. Кърменето наистина трябва да носи радост и наслада, както сама отбелязваш.  Simple Smile Взела си правилно решение да й дадеш малко "почивка", за да може да се подобри положението. Чудесно е, че продължаваш да я изцеждаш, за да може и тази гърда да получава достатъчна стимулация за производство на мляко. След като редовно изцеждаш с помпа едва ли ще има проблеми, а и бебенцето скоро ще може да я "изпомпва" още по-добре.  Simple Smile Много майки споделят, че за по-бързо заздрявявяне помага да се намаже малко кърма върху раничките и да се остави за засъхне. Добре би било и зърното да не е постоянно влажно от подложката за кърмене. Може би ще ти помогне и да опиташ да следиш дали бебенцето засуква добре на тази гърда, когато започнеш да я предлагаш отново, дори евентуално да опиташ друга поза. Понякога това е достатъчно да продължите съвсем безпроблемно кърменето от тази страна и в бъдеще. Но се надявам да не се сблъсквате повече с подобен проблем  Hug
Що се отнася до къркоренето на червата, ако не са придружени с никакъв друг дискомфорт за бебето, то това не е притеснително. Просто бебенцата се раждат с незряла храносмилателна система, а и цялата храна, която приемат е течна, възможно е да се "чува" придвижването й в стомашно-чревния тракт.  Wink
Виж целия пост
# 241
Имам въпрос към ЛЛЛ

Кърмя момиченцето ни на 11 дни на поискване. От два дни ме птитеснява, че прави паузи между кърменията от 3-4 часа. Опитвам се да я събудя за да яде, но не се получава. Въпросът ми е при кърмене на поискване трябва ли да я будя поне през 3 часа или да я чакам да се събуди. В родилния дом казаха да не я оставям повече от 3 часа без кърмене  Confused

Dragony, честито бебенце   bouquet Чудесно е, че кърмиш на поискване. В първите дни стомахчетата на бебенцата са много малки и обикновено храненията са на 1 до 3 часа като се събират поне 8-12 хранения в денонощието. Възможна е една по-голяма пауза от не повече от 4 часа. С всичките тези цифри звучи малко технически, но това е всъщност естествения ритъм на хранене на новородените  Simple Smile Ако се кърмите при първи признаци на глад и не предлагаш нищо друго освен кърма и имате поне 3 до 5 наакани памперса за денонощието (за наакан се брои и зачапване с размер на монета от 1 лв.), то бебенцето се храни добре. Детенцето трябва да е жизнено и с добър тургор на кожата - тя е еластична и като я натиснеш с пръстче възвръща веднага формата си. Усета ти на майка ще ти помогне най-добре да разбереш и да откликнеш на нуждите на бебенцето. Ако мислиш, че то е поспаливо и прави много големи паузи между храненията и храненията за денонощието са малко, ще е добра идея да помогнеш и ти малко с кърменето на поискване. С всеки изминал ден бебенцето расте и закрепва все повече и скоро ще се буди и съвсем самичко за храненията си когато е гладно, вече сте поставили един добър старт.  Heart Eyes


Въпроси към ЛЛЛ:
1. Храним се от шише,като количеството кърма и АМ е равно.Обикновено давам първо кърмата,а АМ.Понякога,когато се събуди и почне да плаче,а аз нямам време да се изцедя й правя 120 мл АМ,след като се нахрани се изцеждам и така за следващото хранене събирам 120 мл от двете изцеждания.Грешка ли е,че ги редувам така и не й давам и от кърма и АМ по равно на хранене?
2. Рядко се случва,но понякога като се нахрани и я изправя да я уригна,тя започва да плаче,все едно не е яла и отваря устичка.Това признак,че вече това количество й е малко ли?
3.Като суче от шишето,доста начесто се случка да се задавя.Секундите през,които я изправя,и потупам по гръбчето за да вземе въздух,сърцето ми слезе в петите.Как мога да намаля това давене.Сменях шишета,биберони,но файда няма.Детето суче лакомо.
Благодаря ви,че ви има момичета.   bouquet


Здравей dmk,
От написаното разбирам, че храниш бебенцето изцяло от шише с изцедена кърма и с АМ. Може ли да попитам дали си опитвала да предлагаш и гърда?
По принцип би било по-добре след като сте на смесено хранене, всеки път да има и прием на кърма, защото тя спомага и за по-лесното усвояване на адаптираното мляко, което натоварва повече бебешкото стомахче. Ако ти е било невъзможно да изцедиш и дадеш само АМ ще е добре да не пропускаш изцяло цеденето за това хранене, защото по-малката стимулация ще се отрази и на производството на мляко.  Peace
Ако не предлагаш гърдата, не би ли било добра идея, просто за се изцеждаш на интервали от около 3 часа, например, с една по-голяма пауза нощем (4-5 часа), така ще стимулираш повече и гърдите чрез изцеждането и може винаги да имаш и запас от кърма.  А нищо чудно и да увеличиш количествата Simple Smile
Възможно е бебенцето да иска да похапне още малко след оригване. Обикновено тогава излиза въздух, погълнат по време на храненето, заедно с млякото, и се освобождава още малко местенце, което трябва да бъде запълнено.  Simple Smile И тук всъщност стигаме и до третия ти въпрос, че бебенцето се храни много бързо от шишето и се дави. А вероятно поема и повече въздух по този начин. Казваш, че си опитвала различни шишета и биберони. Мога да ти помогна със съветите, които даваме за дохранване от шише при кърмените бебета, за да може сученето от биберон да наподобява това от гърдата. На първо място избор на биберон с възможно най-малка дупка, за да може детенцето да изсуква млякото, а то да не се излива лесно в устичката му. При хранене със шише, тялото на бебенцето да е максимално изправено, а шишето максимално полегнало, успоредно на пода -  т.е. тялото на бебето и шишето образуват почти прав ъгъл. По този начин също се спира притока на мляко.
Надявам се да съм ти била от помощ!  Hug



Виж целия пост
# 242
Повтарям си въпроса към ЛЛЛ, защото явно не са го видяли по-напред в темата Rolling Eyes
Въпрос към ЛЛЛ: Нормално ли е все още (41 дни) дъщеря ми да виси на гърдите ми по 4-5 часа? Вчера от 15 часа до 20,30 ч беше на мен буквално без прекъсване, ту едната, ту другата гърда, накраая започна да се дърпа и да реве, дадох добавка АМ около 60 мл изпи, чак се учудих, че го изпи, успокои се за кратко и след около 30 мин пак търсеше и я сложих пак на гърда и откара до към 23 часа. Така е или преди обяд или вечер с такова дълго висене.
Виж целия пост
# 243
Днес ще излизаме с кенгурото и се чудя на лицето да сложа ли пелена, че е много студено или да не се вторачвам толкова? Някой знае ли как се дава лефакс? Сега давам инфакол, но нещо няма ефект и мисля да го спра и да давам лефакс.
Виж целия пост
# 244
Puphi,,здравей! Споделила си, че имате строг режим на хранене, много ми се искаше и при нас да е така,но не се получава. Исках дас те попитам как успяваш да го спазваш,твоето бебенце не иска ли храна извън тези часове?
Виж целия пост
# 245

Сега ме присети какво ми каза свеки докато беше при мен. Когато мъжът ми бил запечен като бебе обирала листата на мушкатата в двора и му пъхала дръжката на мушкатото в дупето  Mr. Green Добре че нямаше мушката наблизо бебка като се позапече  ooooh!

Това наистина се практикува(ло), дори и от мед. сестрите. Звучи ужасно, но като се замислиш по-добре дръжка от мушкато, отколкото стъклен термометър в дупето .....

Е те сега не са стъклени, има и такива електронни с много меки накрайници. А за мушкатото съм чувала, че опасно заради власинките правели големи бели, ако се забие власинка там.
Виж целия пост
# 246
  Добро утро,момичета!Лелеее,че студ днес!Май няма да има разходка в тоя вятър.До днес всеки ден за по час поне бяхме на вън,но....идва голямата ледена русенска зима Twisted Evil
  Тъкмо предишната нощ се наспахме и реших,че коликите свършват и тази...пак дундуркане до 3 часа ooooh!,а и Велизар е с възпалено ухо-капки ,сиропи...май ще приключваме с детската градина.Тъкмо му спре хремата,пусна го на градина и след 2-3 дни айде пак нещо лепнал,а иначе е здраво дете-антибиотик съм давала само веднъж за почти 5г.Страх ме е да не донесе някой вирус и да разболее бебко.
   Гледам ,че сте обсъждали Т на мъниците.Най-голям ужас при нас беше никненето на зъбите-по цял ден с 39-40С,просто откачах.Като взели да ми обясняват,че от зъбите не се вдигала Т...Айде ,моля,моля-лично преминах през това.Щом избиеше зъбче и Т падаше.
  За запечено коремче съм правила мъничка свещичка от бебешки сапун и му я пъхвах в дупето-действа  след половин час безотказно.Налагаше ни се да пътуваме често ,а се оказа,че Велизар се запича от смяна на обстановката(още си е така),та ме беше страх да пробвам с термометъра(живачен е)да не се счупи и мушкато нямах(и да имах не съм сигурна дали щях да пробвам) и една баба ме научи на този метод.
Виж целия пост
# 247
Въпрос за съхранение на кърма към ЛЛЛ( може и към мамите, които са на ясно)
Взех пластмасови контейнери по 180 мл. След хранене цедя по 70мл, може и още, но ме мързи защото цедя на ръка, без помпа(струва ми се, че събирам повече). След като го замръзя мога ли да цедя след следващото хранене и да го слагам в същия контейнер?
sinapovaaya кърмата в колекторите хвърляш ли я? Моите са на нук и пише да се изхвърля? Не може ли и нея да я използваме?
Виж целия пост
# 248
Въпрос за съхранение на кърма към ЛЛЛ( може и към мамите, които са на ясно)
Взех пластмасови контейнери по 180 мл. След хранене цедя по 70мл, може и още, но ме мързи защото цедя на ръка, без помпа(струва ми се, че събирам повече). След като го замръзя мога ли да цедя след следващото хранене и да го слагам в същия контейнер?
sinapovaaya кърмата в колекторите хвърляш ли я? Моите са на нук и пише да се изхвърля? Не може ли и нея да я използваме?

Скъпа, ето ти статия за съхраняване на кърмата http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=156629.0 - на мен ми помогна много. Замразената кърма може само да я размразираш и дадеш на детето да яде - нищо повече, към нея НЕ добавяш нова! Аз изцеждам по 10-20 мл на гърда на ядене и я държа в хладилника, на следващото ядене добавям и вечерта, ако не съм я дала на детето, я замразявам.

Относно колекторите. Аз вчера буквално си взех на авент. В комплекта са два вида контейнери - "дишащи" за през деня, кърмата от тях се изхвърля; и "не дишащи" които слагам само по време на кърмене и цедене - тази кърма може да се използва.
Виж целия пост
# 249
плежър,на мен ми подариха това http://moedete.com/product.php?ProductID=294 - удобно ми е ,макар че  бебо е над 5 кила вече и понатежава,но и аз доста го нося - по 3 часа се е случвало.В магазините само с кенгуру ходя,защото иначе се налага да го мъкна и да бутам количка,а така си заспива и спи с часове.Самото кенгуру е хубаво,защото е от 0м.,а има и за 3-4м. чак.Може да се носи към теб с коремче,към теб с гръбче и даже в легнало положение.Освен това е много закътанко и е идеално в това време,защото си има нещо като качулка,която може после да се махне- на цип е и бебчо е на топло.
Иначе за подаръците от погачата - аз от баткото си имам почти всичко,та на погачата ми подариха основно дрехи.Колегите кенгуру,шефката ми подари по-рано шезлонг.Подариха ми лампа,която прожектира на тавана различни картинки и свири нежна музика,една музикална играчка като пияно,която пее 14 песнички на български,също и активна гимнастика- аз от баткото имам,но тази се закача за кошарата и бебето с крачета играе с нея или ако вече седи може с ръчички,а също може да се сложи в колата и по време на път да се забавлява от столчето.

За запека - вече има толкова неща безвредни по аптеките,че хич не бих се занимавала с мушкато,сапун,термометри.Има свещички,които са само глицеринови,има миниклизмички -те са като гелче и се изстисква тубичката в дупето.

Аз мисля да метна бебо в кенгуруто и да излизаме докато е слънце.Кофтито е,че моите ботуши се пързалят доста и малко ме е шубе,дано не стане беля.
Виж целия пост
# 250
Лучи при нас малката плаче почти постоянно през деня. Очевидно това са коликите, защото се превива. През това време я успокоява гушкане. Като наближи часът за хранене, явно коремчето я поотпуска, защото се успокоява. Храним се, заспива за 10 минути и се събужда от сърцераздирателен рев мораво- лилава. Та на въпроса... тя е будна, но не от глад. Не съм забелязала докато плаче да има признаци на гладно бебе - да си лапа ръцете, да примлясква и тн. От напъването да плаче често започва да хълца, тогава давам водичка, може би затова не се усеща гладна, знам ли...  newsm78

Малко май ми е объркан поста...
Виж целия пост
# 251
Пуфи, а защо не пробваш когато много плаче да я сложиш на гърда? Моята дъщеря така се успокоява най-бързо Heart Eyes
Виж целия пост
# 252
plesure мерси за статията. Аз днес четох,че към  замръзената кърма може да се добави охладена, но по-малкоколичество от замръзената, затова реших да видя вие как съхранявате Simple Smile
Иначе и моите колектори са в комплект с дишащи и недишащи .
Виж целия пост
# 253

За запека - вече има толкова неща безвредни по аптеките,че хич не бих се занимавала с мушкато,сапун,термометри.Има свещички,които са само глицеринови,има миниклизмички -те са като гелче и се изстисква тубичката в дупето.

Да,така е,но когато си заточена за 5 дни в едно село между Лом и Монтана и няма никакъв изглед да намериш аптека в близките 20км....

Пуфи, а защо не пробваш когато много плаче да я сложиш на гърда? Моята дъщеря така се успокоява най-бързо Heart Eyes
Peace
Виж целия пост
# 254
Пуфи, и ние сме така със съня. Направо не знам какво да правя.  Shocked Като го сложа на гърда се успокоява, но върна ли го в леглото се започчва едно пъшкане, махане с ръце, приплакване.
Като го взема в себе си все едно с копче съм му изключила звука- млъква и задрямва. Това е много добре, но мен не ме устройва- аз търся причината. И аз като теб не мисля, че е от глад. Ще ми е интересно и другите мами да споделят опит по въпроса.

Чудех се кога започват а будуват повече (сега сме на 13 дни) ?  newsm78  Дали пък просто още не му се спи и така си будува? Ама ти пък е видно, че нещо го тормози. Оххх не знам и аз.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия