Пета тема на чакащите

  • 262 853
  • 2 547
# 585
Поли, изобщо не се извинявай - нали затова е темата, нали затова сме тук  Hug Днес ние успокояваме теб, утре ти ще успокояваш следващите момичета, които минават по нашия път. Пък като ми дойде време за второ детенце, и мен ще ме успокояваш  Hug
Виж целия пост
# 586
Аз пък съм на мнение, че действително е недомислица да се оставят на портиера личните данни на кандидатите заедно с информацията, при кое дете се отива на свиждане... Наистина могат да се измислят други варанти, без да се оставя лична карта на портиера...  Но Полито, (1) това за щастие далече не е практика във всеки дом и (2) по тази логика "200-300 лева" могат да се "бутнат" и на всеки от персонала в отделението, в което е детето, на медицински сестри и лелички, на социалните, ако щеш...  Wink Не ги мисли тези глупости, няма да оправиш системата...

Разбирам нетърпението по време на очакване, но ако това е успокояващо трябва да знаете, че в момента има съвети по осиновяване много по-често, отколкото преди години и че на Запад действително нещата се случват много по-бавно. Системата у нас може е всякаква, да има доста недостатъци, но "тромавост" не е от тях... Simple Smile

Успех, момичета! Simple Smile Кратко чакане и честито на бъдещите мами!
Виж целия пост
# 587
И нашето чакане ще е доста. Днес обменихме мейли с адвокатката, която ще ни представлява. Надявам се да стане бързо входирането на иска ни. Колкото по-бързичко децата се приберат у дома, толкова по-добре. За жалост ни подготвиха, че може да отнеме 2 месеца поне заради служебното вписване в регистрите. БР са уведомени, че децата ще бъдат вписани за осиновяване през есента, но не е имало реакция от тяхна страна. Дано си останат така пасивни и когато започне делото. Въпреки, че малко се съмнявам в това. И това ходене до Варна е доста сложно и натоварващо, но в името на малките душички си струва всяка трудност.
Виж целия пост
# 588
Системата дали е тромава или не в нея работят хора, като всички нас и всички допускаме грешки, някои си вършат работата, други не чак толкова. За това аз също си мисля, че не трябва да мислим негативно, а позитивно и ако нещо ни притеснява, тормози или пък ни интересува да звъннем и да питаме без да бъдем досадни и груби. Може отсреща да не го приемат с най-добри чувства и да не ни хареса начина по който реагират, но за да не си създаваме допълнително напрежение може би е по-добре да бъдем учтиво по-настоятелни.  
Виж целия пост
# 589
betray, защо мислиш, че ще ви забавят делото? моето дете беше вписано по същия начин, мноооооого голям процент от децата за осиновяване са без отказ от бр и това е процедурата, за да бъдат вписани в регистъра за осиновяване. Ще я обясна подробно, за да кажеш къде е разликата - след като минат 6 м от оставянето на детето в дома ( доброволно или принудително с полицейска закрила) се уведомяват писмено бр, че срокът за престой в институцията е изтекъл и детето подлежи на вписване в регистъра, ако те не се явят при социалните за изготвяне на план за реинтегриране на детето или за писмен отказ от него. В случай, че бр са получили уведомлението, но не са се явили в посочения срок следва подготовка на документите на детенце за вписване в регистъра. При вписването се изпраща отново писмено уведомление до бр, че детето вече е в регистъра и те имат май 7 дневен срок за обжалване. Ако не обжалват се счита, че детето е редовно вписано и се предлага за осиновяване. От тука нататъка бр не се уведомяват какво се случва с детето. Ако все пак бр решат да си го върнат трябва да предявят иск или да следят кога ще има насрочено дело за осиновяването му и да обжалват решението на съда в 7 дневен срок.  Има разбира се и такива случаи, но те са единични, дано да не сте от тях!
Ще съм ти благодарна, ако при вас случаят е различен и го споделиш  Simple Smile
Виж целия пост
# 590
И нашето чакане ще е доста. Днес обменихме мейли с адвокатката, която ще ни представлява. Надявам се да стане бързо входирането на иска ни. Колкото по-бързичко децата се приберат у дома, толкова по-добре. За жалост ни подготвиха, че може да отнеме 2 месеца поне заради служебното вписване в регистрите. БР са уведомени, че децата ще бъдат вписани за осиновяване през есента, но не е имало реакция от тяхна страна. Дано си останат така пасивни и когато започне делото. Въпреки, че малко се съмнявам в това. И това ходене до Варна е доста сложно и натоварващо, но в името на малките душички си струва всяка трудност.
Недоумявам, защо децата са предложени за осиновяване след като не са  вписани в регистъра за осиновяване. Това някаква нова практика ли е! Според мен не е честно нито към децата нито към кандидат осиновителите. Имаше такъв случай в по-стари теми и си спомням, че за кандидат осиновителката беше голям проблем.
Виж целия пост
# 591
Децата са вписани служебно в регистъра и в момента върви дело за отнемане на родителските права. Но при делото за осиновяване са длъжни да уведомят БР. Такъв е закона. Тоест децата са вписани поради това, че са отнети от родителите, а не самите родители са се отказали от тях. Конкретно за тези дечица случаят е, че са приемани на 2 пъти за недохранване и тотално неглижиране в болница/когато са били бебета/. БР са подписвали декларация, че си ги искат, ходили са в дома да ги виждат. Но горе- долу това е приключило преди 2 години. Поради трайната незаинтересованост на родителите са решили да ги впишат за пълно осиновяване, като БР са били уведомени надлежно. Не е имало реакция от тяхна страна/било е през август или септември мин. година/. По закон обаче съда е длъжен да призове на делото БР....Молим се да не дойдат, за да не се бави процеса толкова време....
Виж целия пост
# 592

За твое спокойствие ще ти кажа, че бр не са страна по делото за осиновяване и нямат право на достъп до документите в съда. Докато ти можеш спокойно като страна по делото да вземеш ЕГН-то на биото, адрес, имена, роднини и т.н - всичко, което представлява интерес за тебе.

Може и информацията ми да е остаряла и вече да има други разпоредби, за което ако е така се извинявам. Но преди 3 години и БР бяха считани за страна по делото. На нашето дело те бяха редовно призовани и след осиновяването редовно уведомени и ни бяха казали, че имат право да обжалват, ако искат в 7-дневния срок. За 2005г. - Бургаски районен съд става въпрос. Преди 3 години отидох да си прочета документите по делото и... Цитирам по памет служителката: "А, вие сте осиновителка - да, имате право, подайте си молба. И вие, и биологичните родители сте страни, ако дойдат - и на тях ще дадем да прочетат." В документите на първа страница се мъдрят телефоните ни и адреса ни....
Виж целия пост
# 593
На нашето дело през 2013г. БР не са били стана по делото.Интересите на детето се защитаваха от прокурор, който зададе няколко формални въпроса и това си беше.
Виж целия пост
# 594
И при нас делото мина по същия начин - БР не се явиха, прокурорът и съдията ни зададоха 2-3 въпроса и това беше - за 5 минути, дали имаше и толкова, но ни беше обясненоче БР са редовно призовани и имат право да четат документите. Пак повтарям - за Бургаски районен съд се отнася.
Виж целия пост
# 595
Форест, преди година и половина в СГС бр не бяха страна по делото, не са призовавани и нямаха право на достъп до документите по делото. Това беше въпрос, който много ме вълнуваше, защото детето нямаше отказ от бм и аз исках да знам от къде могат да изникнат проблеми. Даже ме уведомиха, че прокурора е този, който може да обжалва решението по делото в 7 дневния срок, но няма причина да го направи, след като е прегледал всички приложени документи и по време на делото е декларирал, че няма възражения. Освен това съм чела, че ако се налага призоваване на бр, делото се гледа така, че осиновителите и бр да не се срещат - изслушването на двете страни е в различно време и/или в различни помещения. Това е от гледна точка на тайната на осиновяването. Само мисълта, че бм може да има адреса и телефона ми ме хвърля в ужасите, а и това си е нарушение на закона в частта за тайната, според мене  Shocked

Може би не е лошо да се допитаме до юристи - това е важен въпрос и за тези, на които им предстои да осиновяват Thinking
Виж целия пост
# 596
Относно тайната на осиновяването и аз знам, че осиновителите и БР не се срещат. На нашето дело прокурор защитаваше правата на детето, а нашите бяха защитени от юриста на РДПС-то. Всичко мина формално за 5 мин. На БР се изпраща писмо, че детето ще бъде осиновено. Но не са страна по делото. Ако евентуално БР имат достъп до документи от съда (а си мисля че нямат право, ако не са страна по делото), то ще им бъде даден препис от делото, но в този препис (поне в нашия) има само имена, без ЕГН-та, без градове, без телефони. Специално съм преглеждала нашия препис за тези неща, защото на първата среща ни казаха от къде са БР, но забравихме. Един подкупен служител може винаги да даде тези данни на БР. Но не ги мислете тези неща, не се натоварвайте излишно.
Пожелавам ви при всички нещата да минат бързо и формално и скоро на всички домовете да са пълни с детски смях.
Имам един въпрос по миналите вече по този път.  Някъде бях чела, че вече като родители на детето имаме право да изискаме доклада на детето. Вярно ли е това и каква е процедурата? Все се каня да питам социалната и винаги като я срещна се заприказваме за малкия и забравям.
Виж целия пост
# 597
Здравейте, майчета  Hug
Честито на тези, на които им предстои скоро да са повече от двама вкъщи  Hug  bouquet Hug
Гледам хубава тема сте хванали за съдилища и страни по дела та реших и аз да се включа
Русенския съд НЕ смята БР за страна по делото и не ги уведомява по никакъв начин преди, след и по време на делото.То същия този съд още малко да не признае, че и ние сме страна, ама айде нали ни дадоха препис от делото от мен да мине  Laughing На нас например не ни дадоха да прочетем и досието на детето преди делото - казаха ми какво ви интересува нали сме ви прочели доклада, а слушам тук всички казвате, че са ви дали папката на детето. Иначе не мога да отрека, че работят бързичко.Като получихме писмото не звъннах близо седмица да уговоря среща, а да си призная мислех и да не го правя, нооо добре, че мъж ми каза да идем и да го видим - един път да не ме послуша и да се окаже прав  Joy  Та въпреки това за около месец и малко малечко си беше вече у дома  Peace
Виж целия пост
# 598
Малко информация за отпуска за осиновяване на дете от 2 до 5 години:
Скрит текст:
Особености на отпуска за осиновяване на дете от 2 до 5 години в КТ и КСО
Националният осигурителен институт издава Указание от 19.12.2013 г. относно направените промени в Кодекса на труда (КТ) и Кодекса за социално осигуряване (КСО), с които се дава право на осиновителите на деца от 2- до 5-годишна възраст да ползват отпуск от 365 дни. Този нов вид отпуск, регламентиран в чл. 164б от КТ, може да се ползва от датата на предаване на детето за осиновяване, но не по-късно от навършване на 5-годишната му възраст, като условие за разрешаването му от работодателя е към датата на влизане в сила на съдебното решение за осиновяване детето да е навършило 2-годишна възраст, което се удостоверява с копие от съдебното решение. Отпускът по чл. 164б от КТ може да се ползва наведнъж или за избрани от осиновителката/ осиновителя периоди в рамките на 365-дневния срок от датата на предаване на детето за осиновяване. Във връзка с промените, в КСО се създава чл. 53а, който предвижда, че осигуреното за общо заболяване и майчинство лице, което има 12 месеца осигурителен стаж като осигурено за този риск и ползва отпуск при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст при условията на пълно осиновяване, има право на обезщетение в размера, определен по реда на чл. 49 КСО за срок от 365 дни, но не по-късно от навършване на 5-годишната му възраст. Паричното обезщетение няма да се изплаща при прекратяване на осиновяването, когато детето посещава детско заведение, включително детска ясла или учебно заведение. Допълнителни условия, при които обезщетението за осиновяване няма да се изплаща, тъй като отпускът се прекратява, са: отнемане или ограничаване родителските права на осиновителя/ осиновителката; настаняване на детето за отглеждане в семейство на роднини или близки или в приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето; отглеждане на детето от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството. Самоосигуряващите се лица също имат право на парично обезщетение при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст при аналогични условия, в случай че през периода, за който им е отпуснато обезщетение не продължават да упражняват дейност.
От НОИ акцентират на обстоятелството, че при прекратяване на правоотношението/осигуряването на осиновителката/самотния осиновител, се прекратява изплащането на обезщетението по чл. 53аот КСО, тъй като отпускът в хипотезите на чл. 164б от КТ се прекратява. Няма предвиден ред, аналогичен на този по чл. 52 от КСО, за изплащане на парично обезщетение при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст след прекратяване на осигуряването.
Виж целия пост
# 599
Във връзка с този отпуск за осиновяване на дете от 2 до 5 години, не ми стана ясно, какво ще е положението, ако осиновиш дете, например на 1 година!Тогава какъв отпуск ще ползваш и какво обезщетение ще получаваш?От тези промени излиза така, че когато осиновиш дете на 2 години, имаш право на една година отпуск за гледане на малко дете, когато ще получаваш т.нар. "високо майчинство"/мисля че беше 90 процента от трудовото възнаграждение/, а когато осиновиш дете на 1 година, пак ще ползваш отпуск за гледане на малко дете, но ще получаваш обезщетение за гледане на малко дете в размер на минималната работна заплата, каквото е положението при всички родители, решили да не записват детето си в детско заведение, а да си го гледат у дома!!!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия