Д-р Оги е отново сред вас :-)

  • 228 897
  • 1 618
# 750
Здравейте,синът ми  на 2.6.г  и е с един тестис  по рождението  по думите на трима уролози с преглет само с ехограф.водихме го при ваш колега в Токуда,др.Момчилов от Пирогов  и трети лекар от Алекаандровка.Последният  ни препоръча  да НЕ правим ЯМР  че нямало да покаже на 100 % къде се  намира а да направим сцинтиграфия.Но за това изледване ще трябва да чакаме да навърши 4год .Как бихте ме посъветвали можем  ли да си позволим да чакаме или да направим   ЯМР.
Виж целия пост
# 751
Хидроцелето по принцип е вродено, но може да се прояви по-късно. Често има каналче за връзка с коремната кухина, затова то ту се увеличава, ту намалява (изпразва). Не съм сигурен дали може да се затвори спонтанно.
Обикновено след 1 - 1,6 години оперираме тези деца. Ако е много малко и не се промена, тогава изчакваме. Запишете се за преглед в Детския център на Токуда във вторник, ще го видим на ехограф заедно с моя колега уролог. Често изследването е само за да се докаже, че има течност.
Виж целия пост
# 752
Здравейте,дъщеря ми е на 1г и 3м и има леко разширяване на гръдния кош.Още при първият ѝ преглед,след изписването от родилният дом,личната ѝ лекарка го  забеляза.Попита ме дали има някой в семейството с такива гърди и аз обясних,че баща ѝ има дупчица между гърдите.Тя ме увери,че е наследствено и няма място за притеснение.Нещо обаче ме гложди,дали не е свързано с т.нар Обущарски гърди и искам да чуя и мнение на специалист.
Прикрепям и 2 снимки.
Благодаря Ви предварително.

Виж целия пост
# 753
Здравейте, като съдя по снимките това прилича на обущарски гърди. Но на тази възраст не може да се каже точно. Състоянието трябва да се проследява. Възможно е вдлъбнатината да не се увеличава повече.
Виж целия пост
# 754
Здравейте, като съдя по снимките това прилича на обущарски гърди. Но на тази възраст не може да се каже точно. Състоянието трябва да се проследява. Възможно е вдлъбнатината да не се увеличава повече.

Благодаря Ви за бързия отговор и за изказаното мнение!
Виж целия пост
# 755
Здравейте! Синът ми е на 12 години, болезнено слаб е. Забелязах, че на гръдния кош отдясно има изпъкнала кост. В резултат на това, лявата част стои като хлътнала. Досега не е имал такъв проблем. На какво може да се дължи това?
Виж целия пост
# 756
Това са т.н. птичи гърди. В случая дефектът е асиметричен отдясно, може да бъде отляво, а често изпъкването е централно. Развива се с възрастта. Понякога се прилагат притискащи колани, по-често се оперират. Това става в детска хирургия "Пирогов" при доц.Шивачев.
Виж целия пост
# 757
Благодаря Ви д-р Бранков. Сега вече съм напълно раздвоена и никак не съм успокоена, защото буквално преди малко, ортопедите в нашето отделение заявиха, че не е нещо притеснително, просто трябва да засилим храната - повече протеини. Да вдига гирички и да посещава фитнес (лежанка). Направили са и снимка. Определено "отдъхването" ми отиде по дяволите. Вероятно трябва да се консултираме и с друг ортопед?
Виж целия пост
# 758
Истинската проява на болестта става с годините. Следвайте съветите на ортопедите и направете консултация след 1 година.
Виж целия пост
# 759
Благодаря Ви! Казали са след шест месеца пак да го видят. Ако не установим подобрение първите месеци, ще се консултираме с други специалисти.
Лек ден Ви желая и благодаря, че отделяте от времето си и за пишещите в този форум.
Виж целия пост
# 760
С тези проблеми се занимават доцент Шивачев от Пирогов и проф.Стоков от МБАЛ Надежда.
Виж целия пост
# 761
Здравейте,синът ми  на 2.6.г  и е с един тестис  по рождението  по думите на трима уролози с преглет само с ехограф.водихме го при ваш колега в Токуда,др.Момчилов от Пирогов  и трети лекар от Алекаандровка.Последният  ни препоръча  да НЕ правим ЯМР  че нямало да покаже на 100 % къде се  намира а да направим сцинтиграфия.Но за това изледване ще трябва да чакаме да навърши 4год .Как бихте ме посъветвали можем  ли да си позволим да чакаме или да направим   ЯМР.
       
Виж целия пост
# 762
Вашият разказ е малко объркан. Къде са го гледали на ехограф, видяли ли са скрития тестис? ЯМР се прави и при малки деца, но с това изследване трудно се доказва тестиса. Ако го няма на ехограф, прави се лапароскопия и като се види, на един етап се прави операция по смъкването му. Това извършва д-р Давидов от Токуда, в този екип сме аз и д-р Златанов. Относно времето за операцията, тя е трябвало отдавна да се направи.
Виж целия пост
# 763
Благодаря Ви,проф.Бранков!др.Златанов и др. Момчилов  го гледаха на ехограф не откриха теститс ,нито по каначетата нито в коремната кухина.При прегледа усановиха че  единствения тестис е по уголемен ,Което според тях е предпоставка че е само един.Ако направим лапароскопия и се  намери част от тестиса след това ли трябва да се направи операция или на момента ще се отсрани.
Виж целия пост
# 764
Здравейте, докоторе!
Надявам се на помощ, като ме посъветвате поне при кой специалист да отида на преглед. Става въпрос за субфебрилна температура при дете на 10 години, с добър апетит, 52 кг, развито за възрастта си момче. Ето я и историята, старах се да е хронологична:
 1.През 2013 след ухапване от котка и абцес на прасеца на десния крак е инцизиран в Пирогов - доктор Костов от І хирургична клиника. Взета е материал  пунктат от абцес  като е изолиран Стафилокок хемолитикус. Въпреки, че в Епикризата на детето пише, че му са вливани антибиотици, понеже бях негов придружител, съм 100% сигурна, че не са му вливани, аз не съм била свидетел на такова вливане. Не може и да е вярно поради факта, че сме изписани на 08.01, а МБ е готова като резултат на 10.01, получена от мен 15.01 от администрацията. След това детето направи рецидив на оперативната намеса, като се обърнахме за това към лекар амбулаторно, защото д-р Колев не беше на работа, а друг доктор ми каза "Който си е майстора, той да го гледа". Проведе се лечение на самата рана, но пак нямам спомен да му е изписван антибиотик. На лекаря амбулаторно занесох епикризата от Пирогов. По данни на лекарката ми УНГ, която следи детето ми от 2009г. за периода от 2009-2013 е изписвала симптоматично лечение, но след 2013г. УНГ прегледите са завършвали с изписване на АБ.
2. За периода от 2014-2016г. по повод чести  (и преди 2013г. на инцидента  с котката) респираторни инфекции, диспансирезиран амбулаторно с диагноза астма бронхиале и на терапия със Сератид и Сингулер.  За мен тази астма беше малко измислена, защото детето правеше бронхоспазъм само при ОВИ и то не всяка. Прекратихме терапията, защото останах с личното убеждение, че не се провежда лечение заради самото лечение, а за да се усвояват едни пари по диспансерни прегледи. Въпреки това, заради диспансерните прегледи  му е пускана ПКК , от която е видно, че детето има трайно завишени левкоцити - между 12 до 20. СУЕ и ЦРП в динамика по диспансер няма, защото не се полага по ЗК.
3. През 2015г. по повод ОВИ  на два пъти е изписван антибиотик Ксимебак. След приключване на лечението се появи обрив по ръцете и краката, описан в амбулаторен лист като "дипегментирани фино залющени макулозни лезии и дребен множествен еритемо- пустулозен обрив, сгрупиран в плаки" . Първия път беше по кожа на лице, втория по  ръце и крака. Бяха поставени най-различни диагнози от различни дерматолози: медикаментозна алергия от АБ, питириазис алба, стропулус, уртикария. Каквото и да беше изписаното лечение - кортикостероиди, АБ локално, повлияване нямаше и в двата случая обрива след дълъг период от време около 20 дни отшумяваше.
3.През месец януари - февруари 2017г. след прекарано вирусно заболяване поддържаше температура в граници на 37-37.5 и то само вечерно време в диапазон от 20.00 часа до към 23.00 часа. В същото време се появи на една от бузите на лицето червеникаво петно около 2-3 мм, което не изчезна и до днес.  Проведени са консултации с каридолог, нефролог, педиатър - не се установи причината. Имам доста изследвания от периода, като се отркрояват повишени левкоцити. След като нефроложката  ми се накара, че съм майка, която се вманиачава спрях да меря температура. Обясни ми се че ЦРП, СУЕ и левкоцити ще паднат с времето.
4.  Детето боледуваше докъм месец май 2017, уж от баналните вирусни инфекции, лекувани със антибиотик - Зинат, Клацид и Панцеф.
5.  В летните месеци нямаше боледуване.
6. През септември 2017г. диагностициран със   синузит  - лекуван с   Азакс.
7. На 25. октомври 2017 - поредна вирусна инфекция, чист назален секрет , включително от кандида - лекуван със Зинат.  След 10 дневно лечение започна да поддържа отново температура  в диапазона 37-37,5 и то вечер между 20  и 23 часа, КОЯТО ПРОДЪЛЖАВА И ДО ДНЕС.
8. Консултиран - педиатър, инфекционист  - изключи инфекц. заболяване, обяви диагноза васкулит и каза , че температурата ще отшуми. Да, но не отшумя. Напротив - диапазона за започване на субфебрилното състояние се изместваше във все по-ранен час и вече започваше към 17 часа. Консултация с имунолог  (заради поставената диагноза васкулит) - НК клетки,T - Лимфоцити, В - лимфоцити и T helper - над норма. ANA скрининг - граничен титър. Тук е мястото да спомена, че на мен са ми провеждани курсове на лечение преди да забременея в подрастваща възраст терапии с антистафилококов гама глобулин.
9. Направени изследвания - туберкулоза TB spot - отр, варицела зостер - отр. IgM антитела, положителни IgG, ЦМВ - отр, ЕБВ - отр, херпес симплекс тип 1 - отр. . Нова консултация с друг инфекционист  буквално каза, има му нещо на детето , но незнам какво е то, като изключи инфекциозна причина. Консултация с детски ревматолог, който заключи, че детето ми е здраво.
9. Нови резултати - ПКК, ДКК. От най-важните показатели - СРП е вече 11 при норма до 5, СУЕ 59, има отлконения в неутрофили, моноцити. Отклонения в АСАТ, АЛАТ и ГГТ, но той три дни преди да направим издледванията приключи с Ацикловир АЛ. Имаше съмнение за Варицела зостер, поради четирикратно завишени IgG антитела, но след направен тест PCR, който бе негативен, се преустанови лечението с ацикловир.
10. Изследване за фелиноза IgM - отрицателно, Бруцелоза IgМ и IgG - отрицателно.
11. Хемокултура - отрицателна,  обаче незнам колко достоверна ще бъде в Цибалаб и то в час, в който детето не е било с температура, но в 8 часа вечерта няма лаборатория, която да работи.
Субфебрилната температура си продължава, без други клинични симптоми като болно или зачервено гърло, секрет от носа, кашлица. Детето не посещава училище заради евентуална зараза от грип.

Въпросът ми е, може ли от липсата на поставен АБ през 2013 да се развие някакъв възпалителен процес , включително хроничен, който да доведе до последващото състояние?
Също така, ако познавате специалист, който би могъл да се занимае със случая на детето ми, моля за координати.

П.П. Моля, поздравете доц. Шивачев - изключителен професионалист с прекрасно отношение към малките пациенти.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия