Човек да не владее езика си е тъжно, нека затова да се потрудим дружно!

  • 96 307
  • 738
# 345
Това е задача от тест за 4 клас НВО, аз и сина ми не успяваме да се справим.Вие как мислите, кой е верният отговор?

Катеричка скачала от клон на клон и паднала върху един заспал вълк. Вълкът
скочил и поискал да я изяде. Катеричката започнала да се моли:
– Пусни ме, пусни ме!
Вълкът рекъл:
– Добре! Ще те пусна, но искам да ми кажеш защо вие, катеричките, сте толкова
весели. На мен винаги ми е криво, а като погледна вас, там горе, вие все играете и скачате.
Катерицата му отговорила:
– Пусни ме най-напред да се кача на дървото и оттам ще ти кажа, а така ме е страх
от тебе.
Вълкът я пуснал, тя избягала на дървото и оттам рекла:
– Тебе ти е криво, защото си лош. Злобата ти разяжда сърцето. А ние сме весели,
защото сме добри и никому не правим зло.

6. Какъв е вълкът според катерицата?
А) страхлив
Б ) глупав
В) безгрижен
Виж целия пост
# 346
този текст е от матурата за 4 клас от миналата година.

file:///C:/Documents%20and%20Settings/SVETLA/My%20Documents/Down … _09_vo4kl_BEL.pdf
пропуснали са да качат и верните отговори

аз бих казала, че вълкът е глупав
но там имаше някаква министерска измишльотина ... открих, според МОН вълкът е безгрижен

Виж целия пост
# 347
този текст е от матурата за 4 клас от миналата година.

file:///C:/Documents%20and%20Settings/SVETLA/My%20Documents/Down … _09_vo4kl_BEL.pdf
пропуснали са да качат и верните отговори

аз бих казала, че вълкът е глупав
но там имаше някаква министерска измишльотина ... открих, според МОН вълкът е безгрижен
На мен не ми се отваря линка  newsm78, но ако наистина е "безгрижен" , то това е пълна лудост, даже не е и глупост Sad
Виж целия пост
# 348
Еми няма да се отвори, понеже не проверих какво съм постнала.  Embarassed

http://www.mon.bg/?go=page&pageId=1&subpageId=26

снощи намерих някъде и отговорите, после затворих файла, уж го запаметих на компа, ама нейсе. Сега пък не мога да намеря къде ги видях.  ooooh! старост - нерадост  Laughing
Виж целия пост
# 349
Доколкото помня дебатите от миналата година,
но мисля за предишния въпрос

5. Отбележете със знак думата, която според Вас описва характера на катерицата
най-точно, и докажете мнението си с нейни думи и постъпки.
страхлива
предпазлива
искрена
Думи на катерицата: ____________________________________________________________
Постъпки на катерицата:_________________________________________________________

приемаха за верен всеки отговор, стига ученикът да се бил обосновал ...


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=698237.615
Виж целия пост
# 350
Исках да гласувам в анкетата с 2 опции, но не можах.
Виж целия пост
# 351
Еми няма да се отвори, понеже не проверих какво съм постнала.  Embarassed

http://www.mon.bg/?go=page&pageId=1&subpageId=26

снощи намерих някъде и отговорите, после затворих файла, уж го запаметих на компа, ама нейсе.

http://ouaprilov.org/wp-content/uploads/2010/01/bel_vo_kriterii-za-ocenka.pdf
Виж целия пост
# 352
Здравейте, моля за мнение кой е верният отговор и защо:
Кое от изреченията НЕ е просто, едносъставно, кратко?
A) Започвам да танцувам.
Б) Не умея да рисувам.
В) Искам да изляза.
Г)Престанах да уча.
Виж целия пост
# 353
Здравейте, моля за мнение кой е верният отговор и защо:
Кое от изреченията НЕ е просто, едносъставно, кратко?
A) Започвам да танцувам.
Б) Не умея да рисувам.
В) Искам да изляза.
Г)Престанах да уча.

Искам да изляза.
Останалите съдържат съставни сказуеми.
Виж целия пост
# 354
Здравейте,
моля за мнение по този въпрос /отговорът трябва да е само 1/

Коя от думите е написана правилно?
А) летяли Б) писъл В) не можейки Г) недоглеждайки
Виж целия пост
# 355
Г.  Peace

Всички други са с грешки... летели; писал; неможейки е правилно...
Виж целия пост
# 356
Г.  Peace

Всички други са с грешки... летели; писал; неможейки е правилно...

В правописния речник е посочено, че се пише "не можейки" newsm78
Виж целия пост
# 357
Зависи от кога е правописният речник... Отскоро са тези изменения...  Wink т.е. вече не е правилно.
Виж целия пост
# 358
Зависи от кога е правописният речник... Отскоро са тези изменения...  Wink т.е. вече не е правилно.
Благодаря!
Явно и в интернет правописът още не е актуализиран.
http://znam.bg/com/action/showArticle;jsessionid=87F24729626BF1A … rticle=1113442231
http://www.copaste.net/_edu/view.php?edulesson=639#axzz33kermOPt
https://sites.google.com/site/bulgarskiezikfordummies/temi/tema- … elno-pisane-na-ne
Виж целия пост
# 359
Зависи от кога е правописният речник... Отскоро са тези изменения...  Wink т.е. вече не е правилно.
Благодаря!
Явно и в интернет правописът още не е актуализиран.
И според помагалото, което ползвахме миналата година частицата " не" се пише отделно от деепричастията. Изключение - когато "не" е представка в глагола - недочувам, недоглеждам, ненавиждам.
Даден е и пример: " Жената продължи да разговаря с непознатия, не можейки да отклони въпросите му".
Помагалото е на PONS - " За да знаем повече в 6 клас", ако има някакво значение.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия