Човек да не владее езика си е тъжно, нека затова да се потрудим дружно!

  • 96 326
  • 738
# 435
Още един въпрос по повод преразказ. Приказка от Ангел Каралийчев. Думата е "крайщник" . Така е написана от автора. В правописния ми речник от 1981 година дават дублетна форма-краищник и краешник. Ако и в най-новия е така, тогава как да постъпи детето при преразказ-да запази правописа на автора или да напише правилното към днешна дата.
Виж целия пост
# 436
Според мен няма да е грешно и както е в текста да използва думата.
Днес по речниците е с Й - крайщник.
Виж целия пост
# 437
Благодаря. От коя година е речникът,който ползваш?
Виж целия пост
# 438
Благодаря. От коя година е речникът,който ползваш?

Ето ти един.
http://dcl.bas.bg/est/checker.php
Виж целия пост
# 439
В последния речник на БАН е даден "крайшник".
Виж целия пост
# 440
Онлайн Simple Smile
Последният на БАН мисля е 2012 г.
http://ibl.bas.bg/rbe/?q=%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B9%D1%89%D0%BD%D0%B8%D0%BA

За линка - благодаря на  Как` Сийка преди време.  Как` Сийка, къде гледаш е с "Ш"?
Виж целия пост
# 441
В

Цитат
Последният на БАН мисля е 2012 г.

 Laughing

Стр. 341, третата колона, петата дума от горе надолу.

ПП И с очила, и с лупа го гледах - дадено е с Ш.
Виж целия пост
# 442
Ако е за "крайщника"-аз го видях с ш като дублетна форма- краешник в Правописен речник от 1981 год.
А понеже имах въпрос към Й не забелязах,че Как Сийка е писала,че е с "Щ".
Виж целия пост
# 443
То и в линка има
" Други (диал.) форми: кра̀ешник, кра̀йшник"
Едва ли учител в 3 клас ще маркира недостатък за точно тази дума  Sunglasses
Виж целия пост
# 444
Мдам, питах и ето какво ми отговориха:

Как се пише?: Правописният речник е меродавен. Онлайн речникът е тълковен.

Така че - правилната дума е крайШник.  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 445
Благодаря за отговорите по повод правописа.Но никой не ми отговори при преразказ дали детето да използва правописа на автора,макар и остарял, или да напише думата с актуалния правопис. Вярно,че учител на третокласник няма да се задълбочи толкова,но ми е интересно.А е и въпрос на принцип.
Виж целия пост
# 446
 Как` Сийка, ей в такива случаи си казвам - няма по-труден от нашия език:)

W, аз ти писах, че ако ползва формата на автора - няма проблем.
За твое успокоение - попитай учителя при сгоден случай.
Виж целия пост
# 447
В трети клас не би ли трябвало учителят да напише на дъската по-сложните и диалектни думи?
Виж целия пост
# 448
Задачата беше преразказ на приказка по избор. Приказката беше за Хитър Петър , и там имаше тази дума. Не,че не можеше да напише филия,например, ама "крайщник" звучи по-автентично Laughing
Лоренца,прочетох ти поста,но пишеш "според мен".
Май наистина трябва да питам учителя при случай.Въпрос на принцип е за по-нататък.
Виж целия пост
# 449
Привет, W!
При такива случаи трябва да се използва същата дума, защото запазва близостта с текста, но да се изпише според съвременните норми за правопис.
Успехи на детенцето!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия