Стереотипите за комунистическите страни преди падането на Берлинската стена.

  • 15 642
  • 182
# 150

Тя темата откъде тръгна и докъде стигна, но....
Не бива да се симплифицират нещата. Такава е била обстановката, това се е случило. Историята е история. Събития, довели до други събития, за добро или за лошо. Никой тук, не мисля, се опитва да каже, че социлизЪма като обществен строй/организация, каквото е там, е бил добър от икономическа, политическа и много други гледни точки. Ако е бил толкова проспериращ, нямаше  да "падне".

Аз лично се опитвам да обясня какво съм извлякла като позитиви или какво обективно е било позитивното в моето минало, от времето на социализма, защото имаше И позитивни неща.

И още нещо, социал-демокрацията Е просперираща система. Погледнете скандинавските страни. Винаги са сред първите по жизнен стандарт, въпреки ужасния си климат.

sophie,   bouquet

искам само да допълня, че хората, които са се борили, искали и жертвали за тази идея въобще не са си представяли как ще се опорочат нещата.
казвам го, защото не желая да натоварвам с отговорности и вина голите идеалисти, които към друго са се стремели, които доброволно са се отказали от имуществата си. такъв беше моят дядо и много добре помня горчилката в последните му години (живя достатъчно дълго и беше с
ума си до последно, за да си даде сметка за помията, която този строй успя да сътвори).
 
историята се прави от хората и честно казано, не изпитвам голямо уважение към човешкия род, в каквато и система да се намира.
настоящата ситуация на Европа показва всички недостатъци на съвременния капитализъм и либеризъм и кой знае след 30-40 години как ще бъде интерпретиран този период, какви спомени ще имат преживялите го и тези, които "по преразказ".

(силно се надявам да съм избегнала излишен патос.)

понеже Рокси каза, че ще и е интересно, ще се опитам да разкажа за следвоенните години на Италия и за историческия ревизионизъм, който тече и тук с пълна сила.
бих оценила участието на историк в темата не заради някакви анализи, които и сами си правим, гледам, ами за да каже научно какви са ролята, целта и смисълът на историята като наука.
Виж целия пост
# 151
бих оценила участието на историк в темата не заради някакви анализи, които и сами си правим, гледам, ами за да каже научно какви са ролята, целта и смисълът на историята като наука.

Скрит текст:
Не съм историк, но ми стана забавно, защото 12-годишната ми дъщеря, която ще започва т.нар. middle school, ще изучава история и география за пръв път (досега учеха нещата под общото наименование "social studies"). Точно вчера и разглеждах учебника - една от основните цели на обучението в гр. 7 е точно това, което ти питаш - какви са ролята, целта и смисълът на историята като наука. Та ако никой не ти отговори, очаквай отговор от мен догодина по това време.  Joy
Виж целия пост
# 152
бих оценила участието на историк в темата не заради някакви анализи, които и сами си правим, гледам, ами за да каже научно какви са ролята, целта и смисълът на историята като наука.

Скрит текст:
Не съм историк, но ми стана забавно, защото 12-годишната ми дъщеря, която ще започва т.нар. middle school, ще изучава история и география за пръв път (досега учеха нещата под общото наименование "social studies"). Точно вчера и разглеждах учебника - една от основните цели на обучението в гр. 7 е точно това, което ти питаш - какви са ролята, целта и смисълът на историята като наука. Та ако никой не ти отговори, очаквай отговор от мен догодина по това време.  Joy

Скрит текст:
аз рядко задавам случайни въпроси   Laughing искам специалист, щото ще е по-достоверен от любител като мен в напомнянето на неща, които се учат на възрастта на щерка ти и явно, скоростно се забравят  Wink
Виж целия пост
# 153
И в моите детски спомени фигурират празните магазини и тайното слушане на ББС (пускаха се пердетата и се слушаше в най-вътршната част на апартамента). За коли и апартаменти няма изобщо какво да коментирам като съм разказвала на чужденци изобщо не ме и разбират Simple Smile

Виж целия пост
# 154
Големи фантазии имат някои . Joy

Вярно , че основно цитрусови плодове се продаваха по Нова година и имаше опашки , но пък имаше показни магазини ( в големите градове ), в които целогодишно си имаше всичко ,  на по-високи цени .
Бельо българско нямаше хубаво , но пък имаше страхотни гръцки бикини , комплекти също - Сева !
Тоалетна хартия , от тази на листчета имаше доволно .


Само че на показните магазини цените бяха двойни! Дори на тях нямаше от всичко през цялата година! Най-редовно зареждаха лимони. За останалите цитросови плодове и бананите не може да се каже същото.

Салфетките бяха по-дефицитни от тоалетната хартия! Поради тази причина често сандвичите в барчетата ги даваха точно с такива парчета тоалетна хартия!(от едната страна лъскава)

"Бурда" имаше в София, но струваше скъпо и закъсняваше с един месец. Тя излизаше в началото на месеца в Германия, а в Бг я продаваха в началото на следващия. В по-малките градове май я нямаше.

Колко неточности виждам струпани САМО В ТАЗИ ТЕМА! Режимите на тока и водата били само около 90-та...... Не!!!! Бяха и през 70-те и през 80-те, а и по-рано. Разместваха дори почивните дни! Даже предишните години се говореше, че все още в някои градове и села има режим на водата!(например Враца, Добрич и селата около тях).
Последният режим на тока беше през зимата на 1991г.

В Швейцария и на мен ми зададоха въпроса дали говорим на руски в Бг! И то на някакъв жаргон, а не с традиционната дума "sprechen". За мен беше смайващо! Но те винаги са гледали Бг като руска(съветска) колония. И като че ли не са далеч от истината. ФУНДАМЕНТАЛИНИЯТ ВЪПРОС Е ЗАЩО В БГ НЯМАШЕ СЪВЕТСКИ ВОЙСКИ???? А в Чехия, Унгария и ГДР имаше? За Полша и Румъния не зная. Едва ли има смисъл да тъгуваме за Чаушеску. На неговата съвест и на тази на жена му тежат доста убити. Както и умрели от студ бебета!(заради икономии на ток и горива през 80-те). Като минавахме през селата им светеше САМО ЕДНА ЛАМПА В ЦЕНТЪРА НА СЕЛОТО! Всички къщи бяха тъмни!
И на Т.Живковата съвест тежат убийства, но доста по-малко.
 
Режим на водатa наистина имаше в София през 1994-1995г. Бяха източили яз."Искър". Говореше се за крупна далавера. Но режимът не беше във всички квартали. Тези, които нямаха режим пък бяха без топла вода. Например в центъра.

Сега били некачествени стоките.....И тогава бяха такива.....Качествените бяха в Кореком и отвъд желязната завеса. Саламът беше пълен със жили и сланина. Киселото мляко често беше вода. Понякога и то липсваше в по-малките градове и селата. Е, за много дни и месеци не е липсвало, но се случваше в късния следобед или вечер да няма. Но захарта изчезваше за повече дни. Понякога за седмици, дори за месец-два. Поради тази причина винаги се запасявахме с 10-20кг. Случваше се да не дават повече от 2кг на човек. Ако не се запасяхме не беше сигурно, че ще има за компоти.
Ами купонната с-ма през 1990г.??? И то без война!!! Около войната също е имало. Даже през 1990г. някои нагли депутати обясняваха, че и Австрия била на купонна с-ма след войната!
Виж целия пост
# 155
В края на 80те имаше списъци пред ЦУМ за цветен телевизор ''Велико Търново'' и хладилници.Ентусиастите стояха по цяла нощ и в определени часове се проверяваха.
Пак през 80те ходих до СССР не ми направи впечатление да гладуват и да има кой знае какви опашки.Като дете много се впечатлих,че там посред лято навсякъде имаше портокали и пепси кола на корем.Тук беше само зимата или около празници.

И за телевизорите "София" правеха списъци. За черно-бели телевизори не е имало списъци и не се е чакал ред.

Не вярвам в СССР навсякъде да е имало такива неща. В Москва и Ленинград може би. И техните магазини бяха празни, дори по-празни от нашите.
Все още в къщи пазим някое и друго бурканче от кисело мляко. Само в София то беше в кофички. На запад през 70-те обаче стъкленият амбалаж май се изхвърляше. И ни изглеждаше чудно напр. в Германия. Тук и бозата беше в стъклени шишета, които се връщаха.

Някои са слушали "Св. Европа" и "БиБиСи" безпроблемно, а други са яли хубав бой в милиционерския участък! От какво е зависело? От това чии хора са и дали някой е "докладвал" против тях.
Сашо Сладурът е бил жестоко пребит от някакъв циганин, сътрудник на милицията в лагера. Поради този жесток побой се поминал. А защо е бил изпратен там? Заради вицовете, които е измислял. И през войната против германците е измислял вицове, и после против Вълко Червенков, но неговият лош късмет е дошъл по времето на Т.Живков. Джазът е бил обявен за упадъчна капиталистическа музика и на всичко отгоре съчетан с вицове......На другарите им се е видяло голямо прегрешение.

"Това, което обаче не ми харесва в България и беше основна причина да я напусна, беше невероятният негативизъм,може и резултат от соца да е, знам ли. Ей ни - вече 25 години няма братче никакъв соц, а още ни е виновен. Цяло поколение е родено и отрасло и вече работи без един ден да е живяло в този социализъм, ама и то в един глас мрънка и се оплаква, че комунистите са ни виновни и че ще си носим белезите и тегобите до 9-то коляно."-цитат

Ами така е, за голямо съжаление. Червената номенклатура взе икономическата власт. Някои неща се промениха, но други-не. Пак назначават свои хора в т.нар. частни фирми. И тези хора в повечето случаи са на високи заплати без да вършат кой знае какво. А пчеличките с малки заплати работят и вместо тях, както през Т.Живковите години. Но сега има и друго страшно-високата безработица. Тези пчелички знаят, че ако ги изгонят оттам, другаде може и да не си намерят работа. А колко случаи на неизплатени заплати има.....И това е ново. Преди го нямаше. Но доколко тези фирми са частни??? Според мен техните собственици са фиктивни и над тях е пак тази същата номенклатурна мафия. Те не се държат като собственици, а като чиновници от едното време. Но сега май са още по-арогантни! И ако някой от тях се вживее в ролята на истински собственик МАФИЯТА го трепе-напр. Луканов, Кюлев, Георги и Васил Илиеви, Димитър Янков и още и още  и още....
Фиктивната им собственост е най-голямото табу на днешното време. Преди 9.09.1944г. хората са градили фабрики и банки десетилетия, а не са ги получили наготово за жълти стотинки. И са милеели за тази собственост, създадена с много труд и талант. А сегашните "собственици" предимно рушат......Те нямат знанията и таланта да вършат нещо градивно. Те са потомствени крадци! Техните дядовци и прадядовци са обирали партийните каси и мандрите преди 9.09.1944г.

Виж целия пост
# 156
да бе, тук все сме се събрали  "нечии" хора и затова не сме живели по 10 в апартамент и не сме имали режим на тока  ooooh!
аре, посмали малко, или поне вържи неква хронология, че си говорехме за стереотипи според спомените, а дори и най-"старите" от нас за Червенков и Сашо Сладура само са чували.

аз па като дойдох в Италия '89-та, и за Милано говорим, не за неква провинция, бях ужасена - в края на август трябваше да обиколиш града, за да намериш отворено магазинче, подчертавам, квартална бакалия, не супер, един хляб не можеше да си купиш без половинчасово обикаляне, за друго да не говорим.
в Калабрия и други южни зони режим на водата си има и сега. не е ни бг, ни ит. феномен, а на повечето южно-европейски, несвършили добре работата си страни. т'ва не е до строй, а до манталитет. просто на Юг парите потъват в нулата. но това е друга тема.

въпросите за руския език изобщо не ги смятам за мой проблем, а за проблем на западноевропееца средна ръка, дет едва си е излязъл от окръга и е израснал с телевизора. информационното му затъмнение е в пъти по-драматично. щото ние поне знаехме, че ни лъжат за гнилия Запад, а на него дори и географията му куца, щото да питаш българин дали има море и дали е виждал домати е показателно.

(между другото, аман от тези банани. изяждам по един-два годишно, и да не видя банан повече в живота си, няма и да се усетя даже)
Виж целия пост
# 157
да бе, тук все сме се събрали  "нечии" хора и затова не сме живели по 10 в апартамент и не сме имали режим на тока  ooooh!
аре, посмали малко, или поне вържи неква хронология, че си говорехме за стереотипи според спомените, а дори и най-"старите" от нас за Червенков и Сашо Сладура само са чували.

аз па като дойдох в Италия '89-та, и за Милано говорим, не за неква провинция, бях ужасена - в края на август трябваше да обиколиш града, за да намериш отворено магазинче, подчертавам, квартална бакалия, не супер, един хляб не можеше да си купиш без половинчасово обикаляне, за друго да не говорим.
в Калабрия и други южни зони режим на водата си има и сега. не е ни бг, ни ит. феномен, а на повечето южно-европейски, несвършили добре работата си страни. т'ва не е до строй, а до манталитет. просто на Юг парите потъват в нулата. но това е друга тема.

въпросите за руския език изобщо не ги смятам за мой проблем, а за проблем на западноевропееца средна ръка, дет едва си е излязъл от окръга и е израснал с телевизора. информационното му затъмнение е в пъти по-драматично. щото ние поне знаехме, че ни лъжат за гнилия Запад, а на него дори и географията му куца, щото да питаш българин дали има море и дали е виждал домати е показателно.

(между другото, аман от тези банани. изяждам по един-два годишно, и да не видя банан повече в живота си, няма и да се усетя даже)

Кои сте вие, които не сте имали режим на тока и къде точно сте живели??? И аз от 1986г. до 1991г. нямах режим, защото живеех на бул."Г.Димитров" близо до банката.
И какво като САМО сме чували за Сладура? Да не би да искаш да кажеш, че не е бил утрепан???

Не ми разправяй как е било в Милано, аз зная как е в Генуа. През август доста магазини са затворени. Ваканция.....На теб какъв точно ти е проблема с бананите? Че сега не ги обичаш или, че тогава липсваха на българския пазар?
А как МАФИЯТА краде в Южна Италия е ясно на всички ни. Че дори им се иска да я отделят!
В Южна Италия питат дали в Бг има поща, у-ща, банки.....И какво от това? Да бъдем горди, че сме  по-образовани от тях? Добре, но защо  държавата ни е такъв боклук? А Италия беше сред 7-те най-развити. Сега вероятно е сред 8-те. Къде е Бг в тази класация?
Виж целия пост
# 158
ох, vl всичките ти въпроси имат отговор в темата, ама ти явно не читател.

(с изключение на последния, който явно си добавил в последствие, и на който не разбирам защо аз да ти отговарям  newsm78, не че не бих могла, но нали ти ги разбираш нещата, знаеш отговора комунистите са виновни. след 20, 50, 100 години, все те!)

... а бананите, ах, бананите, бяха метафора за безсмисленост. баси и липсата. че то и тирамису нямаше, разбираш ли, голема драма. като да ревна, че в Италия нема боза.

Виж целия пост
# 159
А Италия беше сред 7-те най-развити. Сега вероятно е сред 8-те. Къде е Бг в тази класация?

Италия си има сериозни проблеми. Не точно като България, но си имат проблеми с прекалено щедрата социална система, с корупцията, с Берлусконито... Не си представяйте рай на земята.

Не знам дали проблемите на България идват от комунизма, но мързелът и липсата на професионализъм са си очевидни.
Виж целия пост
# 160
не знам дали проблемите на България идват от комунизма, но мързелът и липсата на професионализъм са си очевидни.

Много вярно. И няма никакво подобрение. Лятото трябваше 2 седмици да търся някой, който да ми изкопае една малка дупка, да прокарам водопровод (беше свършено за 2 часа). Няма и няма...А в селото, хората, които биха могли да го направят само висят на магазина да пият бира.
Виж целия пост
# 161
А как МАФИЯТА краде в Южна Италия е ясно на всички ни. Че дори им се иска да я отделят!
В Южна Италия питат дали в Бг има поща, у-ща, банки.....И какво от това? Да бъдем горди, че сме  по-образовани от тях? Добре, но защо  държавата ни е такъв боклук? А Италия беше сред 7-те най-развити. Сега вероятно е сред 8-те. Къде е Бг в тази класация?
С това съм съгласна .Уж много образовани българите , пък е пълна цигания .
Градовете са ни потресаващи /ни инфраструктура , ни подържаме, ни правим нещата от край до край качествено.За селата да не говорим.Ако се направи нещо хубаво , то временно .. защото никой не пази чисто , хвърляме си боклуците където ни падне и подъжка нула.
Тъй , че и да знаем къде е Африка, Италия или столицата на Франция ... това не помага за цялостния ни облик /на страната ни /, ни за качеството на живот.
Образовани хора бол , но с примитивно мислене.
Виж целия пост
# 162
не знам дали проблемите на България идват от комунизма, но мързелът и липсата на професионализъм са си очевидни.

Много вярно. И няма никакво подобрение. Лятото трябваше 2 седмици да търся някой, който да ми изкопае една малка дупка, да прокарам водопровод (беше свършено за 2 часа). Няма и няма...А в селото, хората, които биха могли да го направят само висят на магазина да пият бира.

Мързелът е резултат от съветската с-ма, която нито беше социализъм, нито комунизъм, тоест едно голямо нищо. На мързел и безотговорност се научиха дори източните германци и признаваха пред нас, че вече не са германци! В целия източен блок стана същото.
Когато преди 9.09.1944г. хората са имали земя са знаели, че работят за себе си. А после с ТКЗС-тата? Даже и сега куп народ не спира да говори колко добре било с тези ТКЗС-та. За тези, които са крадяли и нищо не са работили вероятно е било добре.
След 1989г. се появиха призиви хората да се върнат на село! Живели десетки години в града и да го напуснат??? А тези, които никога не са живели на село и те ли трябва да се върнат там по тая логика?

Италия си имала проблеми......Това го знаем добре. Но все пак прилича на държава. А нашата на какво прилича? И това ни го обясняват за да се успокоим, че всички имат проблеми. Аман от такива обяснения! Ходили сме, виждали сме. Не се информираме от телевизията.

Сега за сърфовете. Появиха се преди около 30г., но бяха скъпи. Поради тази причина някои ентусиасти си ги правеха сами. Всички софиянци имали ски......Май трябва да уточним-всички, принадлежащи на номенклатурата. Ски оборудването и тогава беше твърде скъпо. Освен ските трябва специални чепици и облекло. И тези неща бяха скъпи и всеки не можеше да си ги позволи. Някои ги вземаха под наем.

Пастите за зъби не са изчезвали, но бяха голям боклук. Дори прехвалените "Мери" и "Поморин".
Виж целия пост
# 163
не знам дали проблемите на България идват от комунизма, но мързелът и липсата на професионализъм са си очевидни.

Много вярно. И няма никакво подобрение. Лятото трябваше 2 седмици да търся някой, който да ми изкопае една малка дупка, да прокарам водопровод (беше свършено за 2 часа). Няма и няма...А в селото, хората, които биха могли да го направят само висят на магазина да пият бира.

Мързелът е резултат от съветската с-ма, която нито беше социализъм, нито комунизъм, тоест едно голямо нищо. На мързел и безотговорност се научиха дори източните германци и признаваха пред нас, че вече не са германци! В целия източен блок стана същото.
Когато преди 9.09.1944г. хората са имали земя са знаели, че работят за себе си. А после с ТКЗС-тата? Даже и сега куп народ не спира да говори колко добре било с тези ТКЗС-та. За тези, които са крадяли и нищо не са работили вероятно е било добре.След 1989г. се появиха призиви хората да се върнат на село! Живели десетки години в града и да го напуснат??? А тези, които никога не са живели на село и те ли трябва да се върнат там по тая логика?

А тези които не го правиха ги смятаха за балами и ахмаци , така и си остана това мислене и до днес .Другите са тарикати . ooooh!
Виж целия пост
# 164
В интерес на истината точно ските разкриха кой от клас ни в 11 кл е от  вихрушката
Отидохме до хотел Мальовица за Коледа и тези 10, които бяха добри скриори, че и си носеха собствени ски, се оказаха именно синове на висши партийни членове
Това беше единственото, по което се разбра тогава ( в училище никой не се дуеше какъв е баща му), а бяхме елитна гимназия, в която се влизаше трудно и още по-трудно се излизаше
Впреки високопоставените си татенца тези момчета завършиха със средни успехи, никой не им пишеше шестици ей така


Помня потреса ми лятото на 1994, когато видях дъното на яз. Искър
 И как имахме по няколко часа на ден да се изперем, измием, сготвим и налеем вода за следващите три денонощия
Такава мизерия беше невероятна  #2gunfire


А относно "образованите" българи, бих предпочела да са "тъпи и прости" като шведите, ама въпреки това да постигат техния стандарт
А не да ми се обяснява колко била велика бълг.образователна система и колкомтъпа тукашната и да ми се сърдят като попитам защо е такава мизерия навсякъде с толкова много умове наоколо

Дядо и баба бяха идеалисти-комунисти, неприели никакви облаги, въпреки че можеха
Добре, че дядо си отиде внезапно есента на 89, а покрай това баба съвсем изключи и не разбраха за "другарите" и "идеалите им" и не видяха какви капиталисти станаха изведнъж

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия