За хората и класата

  • 8 475
  • 157
# 30
Прибавям благородството, незлобливостта и умението да "държиш гарда" в отчайващи ситуации. Умението дори когато говориш тихо да бъдеш чут.
Виж целия пост
# 31
Мамасита, обикновено третото поколение прецаква всичко - първото има хъс и качества да постигне нещо, второто яде и чат-пат запазва постигнатото от първото, а третото поколение само яде и се прави на много класно, старателно скрило цървулите. Четвъртото, ако изобщо се пръкне от такива пройдохи, закачва портретите на тези от първото поколение и се опитват да усетят здрава опора под краката си.

Не и ако съчетаеш три поколения с принципа "да не си гладен". Представи си
обикновени български селски семейства, имат всичко, живеят кротко, но следващото
поколение е с малко повече образование. Следващото пък учи в университет.
Малко по малко се натрупват парите, но не като кеш за кефове, а като резерв,
посветен на развитие. Стигнахме четвърто- то вече може да си позволи да мисли
още как да смени класата си, и да го направи леко и плавно, така че да няма нещо
изкуствено, крещящо. Та така, с търпение. Не става въпрос за натрупване на пари.
Виж целия пост
# 32
Поначало човекът е егоистично същество и не го бива много в дългосрочното планиране за поколения напред. Независимо дали става въпрос за пари или за нещо друго.  Твърде идеалистично гледаш на нещата, а те са си жив хорър. Не дори идеалистично, а като това, което пише в официалните биографии - дава се само положителното, тук0там някоя лека пикантерийка, но пак с допълваща ориола на почти идеален човек.  Това е приказка, фантазия. А другото, за което ти говориш, е просто инерция от времето - случват се някакви големи икономически или социални промени, и те повличат и обикновените хора. През Средните векове поколения са живяли без да мръднат и сантиметър напред, просто защото всичко е било в застой. Сега колкото и да си тъп, съвременният живот те слага в по-изгодна позиция в сравнение със също толкова тъпия ти клонинг, обаче сто години назад. Като с икономическия растеж по нашенско - ако светът е в икономически растеж, и нас ни повлича тук, а не че нещо кой знае какво сме направили - нито сме вдигнали технологичното ниво, нито производиттелността, нито хората са станали по-кадърни.
Виж целия пост
# 33
То човек не планира, но има някои общества, в които има определен
вид натиск. Точно там класата се трупа бавно, като диамант- материалът
е обикновен, натискът го има и след много време, незбележимо, се образува
нещо различно. Класата не е страничен ефект от разбогатяването на едно
семейство или на цяло общество. Тя е нещо естествено за човека, но си
иска определени условия, за да възникне. Даже географски. Ние тук сме
малко прекалено на юг, класата вирее на по-хладничко.

Но правилото е, че се гради бавно. Даже не се и планира- планирането
и осъзнаването идват след много поколения, и може да навредят.
Виж целия пост
# 34
Политиците мислят за мандата,
държавниците за поколенията.
Разлика в класата.
Виж целия пост
# 35
Няма как да отречеш натрупванията каквито и да са убежденията ти.

Не случайно мнозинството японки имат висше образование и спират реализацията му след задомяване и раждане на деца. От една страна това е ясно заради порядките и условията за гледане на деца. От друга обаче всеки знае, че това е начинът да се отгледат умни япончета. И така ученето "нахалос" си се запазва.
Виж целия пост
# 36
Остава и да посочиш поне един държавник в нашата история.
Мамасита, работата е в традициите. Традициите са правила, чиято функция е да пази системата, и да важат за всеки. Примерно, животът на поредния китайски император не е бил толкова негов личен живот, независимо от неограничената власт, а по-скоро е бил роб на правилата. И понеже има достатъчно много хора, които да държат на въведените правила, то те се държат и важат. Ако всяко поколение си мисли, че то е алфата и омегата на правилата, нищо не се получава.Все повече подозирам, че ужким това желание за класа е всъщност желание за устойчивост и правила, които да важат за повече от едно поколение.
Виж целия пост
# 37
Петко Каравелов
Виж целия пост
# 38
Андариел, класата върви в комплект с отговорностите. Това не е робство. Нито "традиция" е мръсна дума.

И британската кралица /както и която и да е друга/ не може да е майка, баба или съпруга ако това ще попречи на отговорностите ѝ. Налага се да ги съвместява, подрежда и т.н. защото няма само една роля. Но да, класата е непреходна и няма нищо лошо да се разпростира над повечеко поколения. Не че на нас тук ни се получва често. Късогледството и обсебеността от самия себе си са далеч от нея.
Виж целия пост
# 39
То и няма как да се получи при нас, защото през поколение се сменя системата. Сегашните дълголетници са живяли през три обществено-икономически системи - монархия, соц и сега демокрация. Като Алиса в Страната на чудесата сме, с гъбата - никога не оставаме с един и същ ръст дълго време. Робството го казах като метафора, макар като се замисля, да си е било баш робство. Представяш ли си, трябвало е за 25 нощи да уважи 121 жени! Няма "не искам" - бил е длъжен.
Виж целия пост
# 40
Тежка е царската корона. Който не го разбира, не става за цар/император.

А това за смяната на системата е самоуспокоение според мен. Хвърляме си праха и се извиняваме с външни фактори. Нищо не се е променило в чисто човешки план междувременно. Моралът е бил мръсна дума, благородтсвото е застрашавало живота, благородничеството още повече и т.н, после откровената наглост се е въздигала на пиедестал, но все сме същите хора, от същата цивилизация. Където са се запазили някакви устои има поне малко класа.
Виж целия пост
# 41
Много харесвам твърдението за английската морава....
Че за хубавата и поддържана морава са необходими 200 години поддържане от 1поколение, а не 200човека да я поддържат 1година.
Същото и с класата....
Виж целия пост
# 42
Съгласна съм, че истинската класа е неуловима. Всичко е важно - като започнеш от стойката, речта, жестовете, темите за разговор...
Някои хора много се стараят да я имитират. И им личи.
Не става само с диаманти. Тях и Банева ги има.
Съгласна съм тук.
Виж целия пост
# 43
Класата за мен е възпитание и традиция, трупани от няколко поколения. И също материална обезпеченост, защото гладният човек има други належащи нужди, за чието покриване трябва да мисли.

Бързо забогателите от типа на мутри и мутрески за мен нямат класа - не е достатъчно да се облечеш в маркови дрехи, когато образованието, маниерът и мисленето липсват
Виж целия пост
# 44
Съгласна съм, че истинската класа е неуловима. Всичко е важно - като започнеш от стойката, речта, жестовете, темите за разговор...
Някои хора много се стараят да я имитират. И им личи.
Не става само с диаманти. Тях и Банева ги има.
Съгласна съм тук.
Аз пък не съм. Всичко това се учи. Както видяхме при Кейт Мидълтън - при подходящи учители и мотивация доста бързо.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия