ВМ-НВХ, част 62

  • 40 433
  • 738
# 675
Яна,а ти кой пробиотик пи?
yulinga,това което си писала отговаря на 100% за мен и знам,че е така.Аз работя доста в посока подсъзнанието,но досега търсех причината,вчера или онзи ден беше ,не помня ,я открих и вече работя по въпроса да я отстраня
Виж целия пост
# 676
Alexandria37, ето тези догми на разделното хранене не са добре обосновани Peace Били тежки храни. Защо да са тежки? newsm78 Това, че някои хора получават стомашни проблеми от съчетаване на някои храни, не означава непременно, че те са несъчетаеми по начало и за всички хора. Книгите за разделното хранене съдържат доста научнозвучащи разяснения и за незапознатия човек наистина изглеждат като абсолютната истина, но не са. Казвам го, защото и аз за дълги години се бях подвела по разделното хранене Rolling Eyes Щом ти върши работа на теб - хубаво. Но това не значи, че е единствената и абсолютната истина. В "Сила за живот" преди много години четох, че месото било много тежка храна, която затормозявала храносмилането, а всъщност организмът ни нямал нужда от нея. За доказателство се посочваха горилите - те били големи и силни, а не ядели месо, следователно и хората сме можели да минем без месо Rolling Eyes Да, но организмът на горилата и организмът на човека са различни. На нас не ни пречи месото и няма такова нещо, че месото е трудносмилаемо. Напротив. Но пък е вярно, че точно от такива писания много хора започват да си внушават, че като ядат месо им става тежко, повръща им се, доспива им се и т.н. Rolling Eyes

За усвояването на желязото - да, нехемовото желязо, което е единственият вид желязо в растителните източници (спанак например), се усвоява в доста по-ниска степен и за усвояването има куп пречки - и калцият, и танините (червено вино), и фитиновите киселини (пълнозърнест хляб). Затова ако човек държи да си набавя желязото от спанак, цвекло и подобни, наистина трябва да внимава с какви храни ги съчетава. Но има и друг вид желязо - хемово. То се съдържа и в растителните, но и в животинските източници. И неговото усвояване е по-пълно и не се възпрепятства от калций, танини или фитинови киселини. Така че не пречи да си ядем пържолата или телешкия черен дроб с червено вино, но ако ядем спанак с червено вино или със сирене, вероятно няма да усвоим много от желязото в спанака. За пореден път се сещам за написаното от Инес Субашка по повод на това как би препоръчала да се хранят хората, които не ядат месо, яйца, масло: "Започнете да ги ядете" Laughing

Между другото днес Инес има много хубава рецепта за нещо като тортиля със спанак и бекон (на вид почти като баница Sunglasses).

И отново за калориите (и защо броенето на калории няма смисъл Rolling Eyes): http://authoritynutrition.com/debunking-the-calorie-myth/
Виж целия пост
# 677
Гали, мерси!
Виж целия пост
# 678
За усвояването на желязото - да, нехемовото желязо, което е единственият вид желязо в растителните източници (спанак например), се усвоява в доста по-ниска степен и за усвояването има куп пречки - и калцият, и танините (червено вино), и фитиновите киселини (пълнозърнест хляб). Затова ако човек държи да си набавя желязото от спанак, цвекло и подобни, наистина трябва да внимава с какви храни ги съчетава. Но има и друг вид желязо - хемово. То се съдържа и в растителните, но и в животинските източници. И неговото усвояване е по-пълно и не се възпрепятства от калций, танини или фитинови киселини. Така че не пречи да си ядем пържолата или телешкия черен дроб с червено вино, но ако ядем спанак с червено вино или със сирене, вероятно няма да усвоим много от желязото в спанака.

И отново за калориите (и защо броенето на калории няма смисъл Rolling Eyes): http://authoritynutrition.com/debunking-the-calorie-myth/

Във всяко нещо има смисъл  Peace
Как нехемовото желязо е единственият вид в растенията, а хемовото се съдържа и в растителните, и в животинските източници?

В линковете, които съм дала пише, че калцият инхибира (възпрепятства) усвояването и на двата вида желязо.
Цитат
Calcium is found in foods such as milk, yogurt, cheese, sardines, canned salmon, tofu, broccoli, almonds, figs, turnip greens and rhubarb and is the only known substance to inhibit absorption of both non-heme and heme iron.

Lemy, надявам се да ти е от полза.
Виж целия пост
# 679
ГАЛИ_ГЕ, в животинските източници има и хемово, и нехемово. В растителните има само нехемово, затова не са оптимални. Тоест, сега виждам, че растителните съдържат най-вече нехемово, макар че могат да съдържат и минимални количества хемово (тук: http://www.irondisorders.org/iron-we-consume): Non-heme iron comes primarily from plants and heme iron comes primarily from meat. Plants can contain tiny traces of heme iron but not enough to make a difference and as a rule, these plants are not types that we eat.

Meat contains both types of iron. About 55-60% of the iron in meat is non-heme the rest is heme iron.

Така че наистина спокойно можем да кажем, че животинските съдържат хемово, а растителните - нехемово. Така се помни дори по-лесно, а и изборът на храни е по-лесен.

За усвояването различните източници явно дават различна информация. Но като цяло е установено, че хемовото се усвоява по-добре и за усвояването му има по-малко пречки. Естествено, сигурно може да се намери един източник, или дори два, които да сочат, че и усвояването на хемовото се затруднява от същите фактори. Но все пак общо взето се смята, че животинските източници са по-добри от растителните. Ето тук например: http://ods.od.nih.gov/factsheets/Iron-HealthProfessional/

ОК, за калция може да си права, не знам. Това значи, че който иска да усвои желязото от черния дроб, не трябва да го яде заедно със сирене Rolling Eyes Но например на хемовото желязо не му пречат нито танините, нито фитиновите киселини. Не разбирам защо са необходими тези размени на линкове и спорове Rolling Eyes Ето един цитат, ако ще цитираме:  Absorption of heme iron from meat proteins is efficient. Absorption of heme iron ranges from 15% to 35%, and is not significantly affected by diet [15].

Не ми се спори за източниците на желязо и усвояването им, няма смисъл от спорове. Който държи да си набавя желязото само от растителни източници, да му мисли. Няма да му е много лесно.
Виж целия пост
# 680
Шоки, благодаря за разяснението.
По-нагоре някой ме обори, че не бива да се свързва желязодефицитната анемия с вегетарианството, но от това не ми стана ясно защо всички анемични мои познати са и вегетарианци (обратното не е задължително).

Между другото все още ли се шири митът за богатия на желязо спанак? Освен грешката с десетичната запетая току що прочетох и това:
"Спанакът е богат на оксалат, а той формира съединение с желязото и го извежда от организма. С други думи, не разчитайте на спанака за желязо."
Виж целия пост
# 681
Асос, чувала съм за неправилно поставената десетична запетая Laughing Ами, не знам, аз предпочитам да разчитам на месо и особено на черен дроб за желязо, а не на растителни източници. Не че не обичам спанак, но не ми е от често консумираните храни, докато месото го хапвам често.
Виж целия пост
# 682
И аз ще се включа в дискусията със следния въпрос: а запитвали ли сте се някога какво точно означава "тежка храна"? Кое я определя като такава и има ли научна класификация на "тежките" храни и какви трябва да са критериите за това? И кое е по-тежко - 1кг прясно месо или 10кг кристална захар? Според мен захарта си тежи доста повече от месото.  Laughing Ако за тежкост на храната броим субективното усещане за тежест в стомаха след хранене и неколкократното уригване за облекчаване на усещането, то и черешите са бая тежка храна, особено ако хапнеш половин-един килограм наведнъж. Да не говорим за картофи, ориз, фабричните боклуци или чистия хляб, който набъбва и се подува в стомаха, както и комбинациите му с "тежки храни" като месо, яйца, сирене.

А това за горилите ме уби! Горилите са растителноядни като почти всички примати, освен хомо сапиенс. Ние сме мисля единствените всеядни с уклон към хищничество. А както се досещате хищниците са по-умни - лъвове, тигри, делфини, китове, повечето птици, разни видове насекоми и т.н. И още за горилите - справка в която и да е енциклопедия по биология или зоология ще покаже, че има огромни разлики между храносмилателния тракт на горилите и хората. Тези примати имат късо тънко черво и дълбо дебело, в което ферментират изядените растения, за да може после да бъдат разградени до аминокиселини и мастни киселини. Просто горилите извличат всичко необходимо от растенията. Обаче при човека тънкото черво е в пъти по-дълго от дебелото, и в него се усвояват храни главно от животински произход, а дебелото е само кратък път за изхвърляне на изпражненията. Освен това има и разлики в ензимите, стомашните сокове и т.н., и т.н. А за интелекта даа не говорим.
Виж целия пост
# 683
Асос, чувала съм за неправилно поставената десетична запетая Laughing Ами, не знам, аз предпочитам да разчитам на месо и особено на черен дроб за желязо, а не на растителни източници. Не че не обичам спанак, но не ми е от често консумираните храни, докато месото го хапвам често.

И аз не обичам спанак. Мирише ми странно и има още по-странен вкус като се сготви. А най-много мразех като малка да сготвят спанак със сос от яйце и брашно - ужасна, безвкусна гадост. Това беше едно от малкото неща, които ненавиждах като дете. Другото беше майонеза, но като поотраснах малко и я проядох. Сега обачев отново ми се струва адски гнусна - бляк!  Sick
Виж целия пост
# 684
Аги, аз обичам спанак - задушен, не суров, но много обичам Wink Включително ям този замразения, който е направо подигравка с понятието спанак, но нямам проблеми да го ям и него, напр. с яйца и бекон.

Но си права, че една от най-съществените причини децата да не обичат някоя храна е, че просто не е била приготвена достатъчно вкусно Peace
Виж целия пост
# 685
По-нагоре някой ме обори, че не бива да се свързва желязодефицитната анемия с вегетарианството, но от това не ми стана ясно защо всички анемични мои познати са и вегетарианци (обратното не е задължително).
Аз бях. Не мога да го обясня научно, но това, което аз знам е, че анемията е заболяване, което не е свързано с начина на хранене.
Аз пък не познавам анемични вегетарианци (вече дадох за пример и моя хемоглобин, който понякога е над горната граница, обикновено е 130-150).
Малката ми дъщеря преди да спре да яде месо имаше нисък хемоглобин, изписваха й желязо (което не съм й давала). От няколко години не яде месо и риба, но не съм я водила на изследвания. Само като я гледам как без умора тича по баирите като тръгнем по планините, мисля, че няма как това дете да има някакъв дефицит.
Но пък имам една позната с много тежка анемия и често е в болница за кръвопреливане, яде си месо жената, винаги е яла.

Спанак вкъщи никой не яде- нито месарите, нито вегетарианците. Неприятен ми е всякак.

Аз моите деца не мога да ги накарам да ядат тиквички. А у нас често се правят и много ги обичаме всякак- пържени, печени, в салата, готвени с други зеленчуци... а те гладни ще стоят, но тиквичка няма да хапнат!

Благодаря на kameloth за това, което писа за диабета- ще го включа в употреба Hug
Виж целия пост
# 686
Аз мога да чета. Аз ям месо. Говорехте, защо не трябва да се ядат заедно млечни и месни и аз посочих линкове с научна обосновка. Никъде не съм писала от каква храна е по-добре да се набавя желязото. А и всеки е разумен и свободен да яде каквото иска. Има болести, при които умишлено се правят такива комбинации, за да се намали усвояването на желязо.
Виж целия пост
# 687
Леле, аз спанак обожавам направо. Като малка, това беше любимото ми ядене, което баба ми приготвяше - задушен с малко лук, подправки и след това запечен с яйца вьрху него.
Аги е права за "тежките" храни. Това понятие сьщо се използва ,струва ми, се по инерция, без да се влага много логика в него. Какво му е тежкото на месото яйцата ?  newsm78 Според някои дори гьбите били тежка храна. Не знам, но аз като изям една пьржола с гарнитура от гьби, се чувствам прекрасно.  Simple Smile
, анемиите са толкова различни видове, дьлжащи се на различни причини ( някои от които генетични, имунни, автоимунни, токсични и т.н.). Но ние тук говорим за анемии, които са свьрзани точно с неправилно хранене. Сега, недоимьк на желязо човек може да получи и в резултат на повишена хронична загуба на крьв, поради друго заболяване( например язва, която си кьрви, прекалено обилни менструации и т.н.). В този смисьл някой може да си яде месо и дроб и пак да страда от железен недоимьк и да има анемия. Но, анемия може да вьзникне и поради неправилно хранене. Аз лично сьм виждала много деца с желязо-недоимьчна анемия, хранени с нишестени храни, тук-там мляко и почти нищо друго. Разбира се, желязото не е единственото вещество, необходимо за изграждане на хемоглобина. Има една специфична форма на анемия, която се среща при малки кьрмачета - нарича се анемия при хранене с козе мляко. Виждала сьм бебета с шокиращо ниски стойности на хемоглобин ( 30-40 г/л) при изключително хранене с такова мляко, което е много бедно на фолиева киселина. Така че, храната има значение. Аз сьщо познавам вегетарианци с анемии. Имах позната, която редовно пиеше някакви билкови таблетки и екстракти с коприва, за да си покачва хемоглобина.  
Виж целия пост
# 688
... В принципите на разделното хранене е подробно обяснено защо не трябва да се смесват различни видове белтъчни храни - всичките са дежки, трудносмилаеми и смесването им води до неправилно усвояване на храната и до интоксикация. А и без всякаква научна обосновка, за мене е неестествено и не особено полезно да се смесват ядки с мляко, риба с кисело мляко или червено месо със сирене.

Извини ме, но книгите по разд.хранене не са писани от лекари, а от хора , падащи си по научно-популярни списания, без грам идея на тема физиология и биохимия, за биология да не говорим

А сметанов сос с лук шалот и телешко е класика от френската кухня, както и маринована сьомга със сос от квасена сметана и хайвер е шведска класика
По принцип в бълг кухня истински сосове няма
Ако човек не се интересува от класическа кухня, няма шанс да разбере готв.изкуство
То и няма добър ресторант в БГ, където де са пробва
И затова е готов на вярва на подобни шарлатанско писаници

Предлагам да опиташ първо и тогава да пишеш колко са тежки такът тип ястия
По собствени наблюдения стават тежки, само ако се консумират с въглехидрати, опсобено хляб
Тогава директно си лягаш за поне час
Иначе такова ястие зарежда с енергия и то за дълго време



... Плодове се ядат винаги отделно, поне 30 мин - 1 час преди хранене. ..?

Това за плодовете е широко разпространен мит
Много по-добре е да се взимат час-два след вечеря и после нищо да не се яде до сутринта
Ако ги ядеш първо тях, си дигаш нивата на кр.захар и инсулина и после каквото и да хапнеш, отива в мастните депа

И не, плпдовете не са забранено
Въпрос на личен избор са и зависи каква цел е поставена
А и лятно време е добре за тялоро да се имитира лято с помощта на храната
Ако нямам излишми кг, ще си ги хапвам вечер с маскарпоне
Но ако имам да боря 20 кг, ще изчакам поне половината да изчезнат
А това става бързо при стриктенрежим
Хубавото е, ч е режимът лекува от сладката зависимост и човек вече не яде плодове с кг, а се задоволява с половин нектарина напр

Виж целия пост
# 689
Ох, не мога да ви изчета. Исках няколко неща да напиша, но стигнах до тревопасните маймуни и забравих за другите.  Embarassed Да кажа, че маймуните съвсем не са тревопасни. Има голяма част от тях, които си хапват месо, канибали са и дори има човекоядни маймуни.  Shocked Последното едва ли щях да го повярвам, ако не бях гледала документален филм преди няколко години. Ето една статия. http://www.spisanie8.bg/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D0 … %D0%BD%D0%B8.html
До колкото съм чела от разни изследвания, "хората" в началото са били само тревопасни. Изведнъж откриват рибата, която се смята, че е причината за развитието на умствените ни способности. После и дивеча.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия