Гръцка кухня

  • 209 788
  • 923
# 480
Някой правил ли е пълнени чушки по гръцки? Ако някой има автентична гръцка рецепта-моля да я сподели!
Виж целия пост
# 481
Яяя, интересно! Я кажете още нещо за ресторант "Маслината" в София! Мнение?

Пълнени чушки по гръцки - няма такова животно! Т.нар. "гемиста" са пълнени домати! Вярно, че (поне моята свеки) нарежда в края на тавата домати, а в средата по един патладжан, тиквичка и чушка - пълнени разбира се, тук таме нарязано картофче... Но, класически "гемиста" са си пълнени домати!
      
Моите пълнени чушки - made in Bulgaria - ги пълня с булгур, лук, праз, настърган морков, наситнена чушка, настърган картоф! Типичния грък ММ - облизва чинията!

- "Въпрос на вкус", казала котката и се облизала под опашката....  Joy
  
Виж целия пост
# 482
а може ли рецептата за гемиста на твоето свеки!
Виж целия пост
# 483
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=552707621426594&set= … ype=3&theater
ето моята рецепта, като освен задушаване, може и по-здравословно - обърквам всички съставки ,повечко зехтин и да престои една нощ така. Оризът омеква и попива течността от лука и сърцевината на доматите, зехтина........
При мен няма точни количества и продукти, всичко на око.
Бон апети!
Виж целия пост
# 484
благодаря ти!
Виж целия пост
# 485
Пълнени зеленчуци "гемиста" има най различни автентични рецепти от отделните райони.
Има такива само с ориз и подправки, има и с кайма.
Пълнят домати, тиквички, патлажани, чушки, дори картофи.
При нас задушават лук,  ориз, нарязан магданоз, копър, джоджен, сол, чер.пипер и зехтин и смляната на пюре вътрешност на издълбаните зеленчуци. Пълнят, поръсват с галета и във фурната за час, час и половина.  
http://www.bostanistas.gr/?i=bostanistas.el.article&id=2162  
Виж целия пост
# 486
Да ви споделя за козунаците. То пасха мина, но аз едва сега се научих да ги правя.
С една кирия от блока, в който живеем станахме близки. Та от дума на дума, стана въпрос и за козунаци. Тя е майсторка, признах е. Тайната е в доброто брашно, маята и ароматите, които ще сложиш.
За брашното ми каза да не купувам изобщо от това в маркетите, което продават, а или от някоя фурна или от магазин, където продават брашна и подправки. До нас има точно такъв , а аз въобще не му обръщах внимание преди. Отидох купих брашно за козунак, купих махлеп, какуле, мастиха и започнахме - тя да ми показва.

По вкусни козунаци от тези не съм яла през живота си - на конци, меки и пухкави. Колкото повече отлежават, толкова по-вкусни стават  Simple Smile

Ето я и рецептата:

Кръстила съм ги "Ароматни цурекя на кирия Фани"

Продукти:

1 и 1/2 килограма брашно (нито повече нито по-малко)
50гр. мая;
3-4 яйца
1 ч.ч. олио;
2ч.ч мляко (συμπυκνωμένο, т.е. кондензирано);
1ч.ч захар
1ч.ч вода;
2 ванилии;
настъргани кори на 2 портокала;
1 пакетче смляно махлепи;
2ч.л. какуле;
2ч.л. смляна мастиха (начукана с малко захар);
стафиди, лешници, шоколад кувертюра

Приготвяне:
1. Разтваряме маята в 1ч.ч хладко мляко и 1ч.ч хладка вода и добавяме брашно да стане на каша. Оставяме да се надуе.
2. В голям съд смесваме сухите съставки: брашното, махлепи, мастиха, ванилия, какуле, настъргани портокалови кори. Правим кладенче в средата.
3. В тенджера смесваме течните съставки: олиото, млякото, около половин ч.ч. вода, захарта и разбитите яйца. Леко ги загряваме на котлона, като непрекъснато разбъркваме (трябва да са хладки).
4. След като всичко е готово (маята се е надула) ги замесваме с брашното. Аз слагам и стафидите вътре. Месим, месим, месим  Grinning тестото става много лепкаво, но това да не ви притеснява. На тези продукти не се добавя повече от 1 и 1/2 кг. брашно. Почистваме полепналлите ръце и оставяма тестото да удвои обема си.
След като се  е надуло, тестото вече не лепне. Разделяме си го на топки и с ръце разстиламе една топка на кора (все едно правим мекици, не толкова старателно. Не се използва точилка) и в средата слагаме лешниците (цели) и малки парченца шоколад. Завиваме и зартегляме като едновременно с разтеглянето усукваме за да станат конци. Сплитаме плитка и оставяме козунака да се надуе отново.
Мажат се отгоре с мляко и се пекат в предварително загрята фурна на 160 градуса за 30-35 минути.

От тестото стават 4 средно големи козунака.

Това е, вчера ги правих сама и станаха невероятни. Следващия път ще снимам и ще ви пусна снимки. Мъжа ми ги унищожи  Laughing
Виж целия пост
# 487
Благодаря ти за споделената рецепта Heart Eyes

Никога не съм правила козунаци, затова за мен е ценна информацията колко време се меси, приблизително за колко време бухват и като цяло колко време отнема цялата манипулация - от начало до край.

За колко време се изяждат, можеш и да не казваш  Grinning
Представям си достатъчно живописно как подхожда един средностатистически гладен мъж към четири "скромни", но вкусни козунака.
Виж целия пост
# 488
1. Месят се малко време, колкото брашното да поеме маята и течните съставки и да стане еднородно тесто (много лепкаво става, чак трудно и невъзможно за хубаво омесване, но не се прибавя брашно!!!)

2. Сега, в горещините, маята бухва за около 10 минути, а тестото за окло 20-25минути. Аз тестото и маята ги покривам с прозрачна мембрана, за да се задържи влагата. А тестото, освен с мембрана покривам и с дебело одеяло.

3. Цялата процедура от омесването до изпичането ми отне около 2 часа.
Виж целия пост
# 489
Това определено ми допада Peace. Два часа мога да ги отделя на драго сърце и още как  Hug

Винаги се старая точно да спазвам рецептите, но някои от продуктите тук са ми напълно непознати - напр. това махлепи newsm78. Мастихата предполагам е т.нар. "дъвка", която се слага и в ракиите, нали? Тя може да се намери в аптеките, доколкото ми е известно.

И да попитам за брашното, което ми се струва едно от съществените неща в рецептата.
Тук в БГ какво брашно е препоръчително за ползване?
И все пак, ако не мога да намеря махлепи, с какво да го заместя? newsm78
Виж целия пост
# 490
махлепи и какуле какво са,имат ли бг заместители?
Виж целия пост
# 491
Първото е махлеб, популярна и в арабския свят подправка за сладкиши. Има я в България в специализираните магазини за подправки, например този на Иван Асен, или в арабските магазинчета по Женския пазар. Какуле идея си нямам какво е.
Мастиха съм купувала и пакетирана от мол - във вид захар с мастиха, в малко пакетче като ваниловата е.
Виж целия пост
# 492
Ще проверя за махлеб в арабските магазини,а какъв му е аромата,в какво друго се слага....
Мастикс продават по аптеките,аз лятото си взех от Гърция и там си е скъпо...сутрин приемам по едно зърно на гладно,казват че помага при стомашни проблеми,и май наистина има ефект.Имам и по-голямо количество/към 200гр./,но е на доста години/повече от 10/и си е променил цвета,по-тъмен е,дали може да се ползва,има ли годност
Виж целия пост
# 493
Има леко черешов вкус/аромат. Прави се от смлените костилки на едно черешоподобно растение - Prunus mahaleb (като гледам латинското име, по-скоро е вид слива). За трайност на мастихата не знам... според мен подправките си изфирясват след година-две най-много, изхвърлям ги после.
Виж целия пост
# 494
Какуле е кардамон. Зеленикави шушулки. Спомням си, че едно време ги купувах от Пикадили. Там имаше доста екзотични подправки, така че може би да се намери и махлеп и мастиха. Другите подправки са както са писали и останалите.
Брашно, в България, може би ще намериш в някоя фурна, мелница или сладкарски цех. Освен ако не са направили вече такива магазини за брашна.
За подправките, няма идея от къде може да се закупят. Тук се продават навсякъде по супер маркетите.
Ако не се сложи махлеп в козунака, мисля, че няма да се постигне този аромат, който е присъщ за козунака. Иначе махлеп се слага на почти всеки един сладкиш - торти, кексове, сладки.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия