Синдром на раздразненото черво

  • 348 361
  • 2 536
# 690
Мереленда, а тази рецепта дали е подходяща, когато положението е по-разхлабено ? При мен е така и още не смея.
Писах, че леко запича. Мисля че е подходяща Simple Smile

Миме, това което ми каза моят гастроентеролог като ми пусна изследването е, че при СРЧ и СРДЧ ((irritable bowel syndrome (IBS) калпротектин не се повишава. Калпротектин се повишава при възпалителни заболявания на червата (inflammatory bowel disease (IBD), като хроничен улцерозен колит (ХУХК), болест на Крон и други.
Копирам инфо от нета- Често проявите на двете групи заболявания се припокриват и за тяхното разграничаване понякога се прибягва до колоноскопия – инвазивна и не много приятна процедура. Диагностиката на чревното възпаление в редица случаи е истинско предизвикателство за лекарите, особено в случаите на засягане на тънкото черво, което не може да бъде изследвано със стандартно ендоскопско оборудване.
Затова като го ми пуска изследването каза, че ако е отрицателен калпротектинът, то няма да има нужда от колоноскопия, т.е се изключват всички възпалителни заболявания в червата и вероятно се касае за СРДЧ.
А ако е повишен калпротектинът, то заболяванията към които се отнася са: улцерозен колит, болест на Крон, инфекциозен ентероколит, девертикулит, възпаление на червата, причинено от прием на нестероидни противовъзпалителни медикаменти, полипи, както и при колоректален карицином, като изключително често се касае за УК и БК. Фекалният калпротектин е много чувствителен маркер за чревно възпаление, но не определя причините за него.

Скрит текст:
[Напоследък в световен мащаб се наложи нов, неинвазивен маркер за диагностика, оценка и проследяване на възпалителните заболявания на червата. Фекалният калпротектин е белтък, който съставлява около 60% от цитоплазмените белтъци на неутрофилните гранулоцити. Това са клетките, които първи се отправят към мястото на възпаление, а освободените ензими от гранулите в тяхната цитоплазма унищожават патогенните микроорганизми. При наличие на възпаление на чревната стена, гранулоцитите мигрират през нея, подлагат се на цитолиза, при която се отделя калпротектин в чревния лумен и може да бъде открит във фекалиите. Там той не се разгражда от чревната флора и е стабилен до 7 дни. Концентрациите му са значително повишени при редица чревни заболявания – улцерозен колит, болест на Крон, инфекциозен ентероколит, девертикулит, възпаление на червата, причинено от прием на нестероидни противовъзпалителни медикаменти, полипи, както и при колоректален карицином. Фекалният калпротектин е много чувствителен маркер за чревно възпаление, но не определя причините за него. Той е изключително полезен при отдиференцирането на функционални нарушения от чревно възпаление, както и за проследяване на ефекта от лечение при пациенти с доказано такова заболяване. Той се използва и като маркер, предсказващ обостряне на заболявания като ХУХК и болест на Крон. Има много висока отрицателна предиктивна стойност, което означава, че при наличие на отрицателен резултат, в голяма степен се отхвърля възможнастта за наличие на всички заболявания, водещи до неговото повишаване. Това е изключително полезно за отсяване на пациенти, нуждаещи се от колоноскопия и други образни изследвания, използвани при диагностиката на чревната патология. Особено лесно приложим и информативен е при деца, на които се спестяват неприятни диагностични процедури./spoiler]
Виж целия пост
# 691
Мереленда,да,същото ми казват и гастроентеролозите.
Не знам вече,дано този път видят проблема и да ме лекуват.Вече толкова ме боли вдясно,не ям почти,не мога да спя от болка...Че и колкото повече се притеснявам за колоноскопията,толкова повече боли.
Със сигурност не е рак,през годините съм имала абсолютно същите болки.Не е от тънките черва.Болката е вдясно,поне трима лекари казаха,че е дебелото черво.Боли и ниско долу вдясно,където е връзката на тънкото и дебелото черво.Не е апандисит,оперирана съм.
Виж целия пост
# 692
Миме, и мен е боли понякога долу вдясно, оказа се, че проблема е клапа на илеуцекума.
Виж целия пост
# 693
Да, както Леми писа- илеоцекума.
И понеже при БК казват най-често там откриват язвички, при мен именно заради симптомите и болката с издуване там се съмняваха за БК. Още повече, че имам автоимунно заболяване.
Червото било силно възпалено, но калпротектинът излезе отрицателен.
Миме, ходи по голяма нужда клекнала. Ще отнеме време, но помага.
Виж целия пост
# 694
Миме аз имам едно лекарство което доктора ми е изписал, но не смея да ти го препоръчам, все пак е добре да се консултираш първо с лекар.
Виж целия пост
# 695
Може и да е проблем с клапа,и аз не знам.Но заради високия калпротектин и точно защото Крон се открива там и защото искат да ми вземат биопсия,пак ще ме бъркат.
Леми,напиши го все пак лекарството.Ще питам гастроентероложката.Ако е Трибутин-имам,не помага.
Мереленда,все се каня да си купя от тези пластмасови приспособления за гърне,които повдигат краката.
Леми,иригография ли ти правиха и къде?На мен все ми казват,че снимка с бариева каша ще даде само бърз пасаж на червата и не си струва облъчването.Все пак ми правиха веднъж на стомаха,защото бях приета с гастрит и искаха да ми правят гастроскопия.Веднъж са ми правили без упойка,втори път не давам.Нямали вариант за упойка и ми направиха снимка.Наистина нищо не се видя,след няколко дни ми правиха колоно и гастроскопия в ИСУЛ (с упойка) и се видяха ерозии в стомаха.
Виж целия пост
# 696
Не е трибутин, ще ти пиша после.
Слушай си докторите, щом така са преценили.
Виж целия пост
# 697
Някой да е пробвал от тук Хуск ? Има ли добро въздействие върху кашави изхождания ?
Виж целия пост
# 698
Хускът е при запек, доколкото помня... и лениви черва.
При кашави изхождания - ябълков пектин. Оформя изпражненията и действа както при запек, така и при кашави изхождания и разстройство.
Аз съм с Базедова болест. При заболяването изхожданията са кашави и нерядко има и разстройство. Пектинът помага в тази насока.
Виж целия пост
# 699
Ще пробвам, как се взима, на гладно ли ? Не знам, вече се отчайвам...не ми се ходи по никакви скопии, ама явно на там вървят нещата Sad има ли оправия това нещо, защо трябва да е такава мъка ? Sad Пектин преди съм взимала , когато съм била добре, регулира ми изхожданията, но сякаш ме разхлабваше, ама не пречи да пробвам да видим какво ще стане. Почнах да взимам ензимил и за около 5-6 дни нещата бяха съвсем добре, сега си е старатя песен...
Виж целия пост
# 700
Не разхлабва пектинът. Регулира. Лично аз предпочитам да приемам пектин на прах, който разтварям в хладка вода, бъркам упорито и изпивам преди хранене - 10 минути някъде. Може и след хранене да се приема, но най-добре е да е на гладно. По принцип може да не се съобразяваш и с храненето (след приема му да хапваш имам предвид), а може да го вземеш по всяко време на деня, еднократно, просто е по-добре да е минал някакъв интервал от храненето.
Има пектин на таблетки. Може да се хапват също десерти, в които се ползва пектин, или желирани десерти. Желатинът също помага много. Някои си разтварят и желатин във вода (вместо да правят костен бульон) и изпиват по 1 лъжичка разтворен желатин. Преди вместо да си купувам Комфортекс за стомаха, приемах и разтворен желатин. Общо взето - каквото имам вкъщи.
С пробиотиците за съжаление е така. В много от случаите, особено ако се приемат често, вместо да помагат, става пренасищане на организма и влиянието е същото, както когато човек има дисбактериоза. И това масово препоръчване на прием на пробиотици, при най-малкия проблем, а дори и профилактично, често води до такива последствия. Пробиотик се приема след прием на антибиотик, като често приемът не трябва да надвишава месец, даже 2 седмици са достатъчни. Профилактично не е препоръчително да се приема. За дълги периоди също.
Още повече, че има 16 хиляди вида пробиотици с различни щамове бактерии и е важно за всеки предписанието да е индивидуално, спрямо оплакванията. А не просто да гледаме колко милярда бактерии има един пробиотик и да вярваме, че колкото повече и различни щама има, толкова по-добър е той.
На теб може да ти е нужен само един щам, най-просто казано и да се получи пренасищане на организма и с обратен ефект от приема на въпросния пробиотик с няколко вида щама.
От друга страна, обикновени билки като риган, мащерка, джоджен, жълт кантарион (с внимание, ако се приемат и други лекарства, на които може да намали действието, или да засили), много добре се повлияват чревни и стомашни проблеми, като не се стига до дисбактериоза, пренасищане на организма с "добри бактерии" и резистентност. Има още десетки билки, които помагат за стомашни и чревни проблеми. Споменавам най-често използваните.
Виж целия пост
# 701
Мереленда, а твоите симптоми на СРДЧ какви са ?
Виж целия пост
# 702
Различни при всяко обостряне. Зависи коя част на червото засегне.
Виж целия пост
# 703
Наистина и при другите колити всеки път се засягат различни части на червото.Голяма гад е колитът.
Виж целия пост
# 704
Сега се замислям, че преди няколко месеца имах болки под ребрата, остри. Без промяна в дефекацията. После започнаха кашавите изхождания, а в момента съм и с болки ниско долу...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия