Към майките спрели децата си от градина заради боледуване

  • 17 550
  • 210
# 45
Имунитет
Здраве
imunitetИмунната система представлява способността на организма да се преборва с различните болести. Имунната система има способност да запазва информацията за прекарани различни заболявания с което ограничава повторното поява на болестта. В имунната система потиска и регулира т.нар имунен отговор на организма до най-подходящото за човешкия организъм ниво. Основни клетки, участващи в имунната система, Б- и Т-лимфоцитите, макрофагите, фолекулно-дендритни клетки и други.



Какво представлява Имунитетът ?
Имунитет това е невъзприемчивост (резистентност) на организма към дадени агенти - вируси, бактерии, чужди за организма тела включително и трансплантантирани органи. Има два вида имунитет придобит и вроден.

Вродения имунитет - това е естествената невъзприемчивост към дадени заболявания. Имунитет на хората се различава от този на животните. Основния начин за възникване на вродения имунитет е от майката към зародиша. Този така изкуствено възникнал имунитет от майката в зародиша пази новороденото в период до 6 месеца след раждането.

Придобит имунитет - този вид имунитет има две разновидности

- единия вид придобит имунитет е след прекарване на дадена болест, при което имунната система изработва антитела срещу инфекциозните агенти на точно тази болест. Антителата се намират из целия организъм и при повторно повяване на болестните частици антителата на имунната система се намножават и осъществяват имунен отговор. Запазването на информацията за защита срещу определена болест е различна това се нарича имунологична памет на организма. Имунитета придобит по този начин е изключително силен.

- втория вид придобит имунитет е по изкуствен начин чрез ваксини. Ваксините съдържат основно изработени вече антитела срещу даде агент причинител на определено заболяване. Ваксините могат да бъдат от омаломощени или мъртви агенти, които попаднали в организма имунната система без никакъв проблем се справя с тези агенти и изгражда имунологична памет срещу тази болест.

В България поставянето на ваксини срещу някои заболявания е напълно задължителна и се осъществява по т.нар. Имунизационен календар. Първата имунизация се слага още в първите 24 часа след раждане на детето. Тази имунизация е против хепатит Б.

Ваксинациите от своя страна са доброволни по известни ваксини са тези срещу - дифтерия, коклюш, тетанус, морбили, туберкулоза и др.

 Може да прочетеш още за придобития и вродения имунитет в интернет
Виж целия пост
# 46
Деситката,
това всички го знаем, чели сме го и сме го учили даже. Въпросът е дали едно дете, пуснато буквално в бацилник и разболяващо се всяка седмица в продължение на година ще повиши имунните си сили благодарение на тези разболявания. Аз лично не мисля така, защото към тези вируси не се създава траен имунитет сам по себе си, може да ги срещнеш 10 пъти и 10 пъти ще се разболееш, ако имунната ти система е слаба. Да не говорим как пиенето на АБ срива имунитета, а като чета някои деца колко АБ са изпили за година буквално ми призлява.
Виж целия пост
# 47
За придобития имунитет - вирусите наистина са много изменчиви и траен имунитет трудно се придобива срещу разните му там пролетно-есенни и грипни щамове. Това важи за шарки и др. от този род. Освен това по-големите деца гледани в къщи не живеят в стерилна среда - те излизат навън, срещат се с хора, посещават обществени места и също боледуват, но много по-рядко. Мисля всеки ще се съгласи че едно дете, хранещо се добре, излизащо на чист въздух всеки ден, живеещо без стрес и без постоянна атака от вируси и бактерии ще е здраво дете. Ако навън срещне вирус може би по-лесно ще го пребори и после ще има време да се възстанови напълно, без да уврежда черния си дроб с чудесата на фармацевтичната индустрия. Поставено в градинска среда то ще бъде лишено от много от тези важни за него фактори особено през зимата - слънце, разходки на чист въздух, спокойствие. Само за седмица - две и то ще стане част от градящите имунитет, понеже някой му го руши непрекъснато

п.п. Тъкмо прочетох мнението на месечинка и съм съгласна на 100%  Освен това аз вече два пъти съм болна от детето, таткото един път, и двамата сме минали през градина, училище, работа, аз съм в къщи доста време, но таткото не е спирал да се среща с хора, а и той се зарази, защо ние не сме придобили досега такъв имунитет ...
Виж целия пост
# 48
Щом единствения начин да придобият имунитет е като се разболяват, защо тогава всички давате луди пари за имуностимулатори???????? newsm78 newsm78 newsm78
Виж целия пост
# 49
Мдам, а като вземем предвид, че поне във варненските ясли, доколкото разбрах децата не се извеждат навън през есенно-зимния сезон, независимо колко топло е времето ooooh! Седят си в развъдника и градят имунитет.
Виж целия пост
# 50
Деситката,
това всички го знаем, чели сме го и сме го учили даже. Въпросът е дали едно дете, пуснато буквално в бацилник и разболяващо се всяка седмица в продължение на година ще повиши имунните си сили благодарение на тези разболявания. Аз лично не мисля така, защото към тези вируси не се създава траен имунитет сам по себе си, може да ги срещнеш 10 пъти и 10 пъти ще се разболееш, ако имунната ти система е слаба. Да не говорим как пиенето на АБ срива имунитета, а като чета някои деца колко АБ са изпили за година буквално ми призлява.
Да това е проблема че имунната система като отслабне трудно се повдига.А оздравяло дете не значи и
стабилна ИСистема.Ако детето боледува често е добре да е в къщи с разнообразна храна,спокойствие,разходки,
спорт.Но както каза някой понякога не е възможно.
Стреса,недоспиването,лошото хранене ,мръсния въздух сриват имунитета на възрастен какво остава за дете.
Виж целия пост
# 51
Боледуват доста,това е истината. Ние като видим,че започват сополите,гледаме да я подържим в къщи някой и друг ден,та обикновено се разминават нещата.Миналата година за малко да направи пневмония,но се отърва с бронхит и АБ. Дано няма ексцесии тази зима.. Лятото не е боледувала нито веднъж,а си беше 2 месеца плътно на ясла. Сезонът също е такъв-затворени помещения,отоплението също допринася и вирусите се въртят.
Месечинка,не съм супер млада-на 28 съм.Майка ми и свекърва ми нямат 50,работят и те,а бабите ми са на по 70год,здрави/пу-пу/.Едната дори работи-чисти в една банка. Simple Smile Големи схеми правим,но няма начин.  Crazy

Колкото до имунитета-мисля,че истината е някъде по средата- нито да боледуват често е хубаво и изгражда имунитет,нито пък и избягването на вируси също.  Peace
Виж целия пост
# 52
Чудя се дали да се набутам между шамарите, ама ще рискувам  Laughing Аз съм на противоположното мнение на повечето от вас - според мен се гради имунитет след боледуване и никой не може да ме убеди в противното,каквито и доказателства да ми представи. За мен доказателство е синът ми - след 2-3 месеца непрестанно боледуване в яслата (която почна да посещава на 1г. и 10м.) , ама ви казвам кошмарни месеци, той спря да боледува и от 2-2,5г. досега (8г.) е отсъствал от ясла, градина или училище само веднъж, заради скарлатината, варицелата така и не я изкара. А скарлатината я изкара изключително леко, жената от ХЕИ, която ни посети беше изумена като го видя и каза , че повечето деца я карат на легло, а той все едно нищо му няма. Няма премахнати сливици, влизане в болница и др. подобни (за разлика от приятелско дете, което вкъщи изкара варицела, разболяваше се, махаха му сливици и т.н.). Възможно е човек да е сополив, без да е болен, примерът съм аз - имам си лека сенна хрема и може да е веднъж на ден, но ми потича носа и не се чувствам дискомфортно от това. Сега малкото ми момиче - 1г. и 3м. ходи от средата на септември на ясла и няма нито един ден, в който да не е ходила - и това подозирам, че е от непрестанния контакт с много деца, та дори и болни , от преди това. Още много неща мога да ви напиша в подкрепа на моето мнение (от личен опит с моите деца), обаче сигурна съм, че няма смисъл, всеки си има възгледи по този въпрос. Просто реших да споделя, че има и здрави деца, които ходят на ясла и градина, защото ако някой като Месечинка чете тази тема, ще се разколебае да си пусне детето, а то може да не претърпи нещата по описания от вас начин.
Виж целия пост
# 53
roxanna, и моята ходи редовно на градина и много рядко боледува, но причината за това за мен въобще не е в градината и яслата.  Peace
Виж целия пост
# 54
roxanna, и моята ходи редовно на градина и много рядко боледува, но причината за това за мен въобще не е в градината и яслата.  Peace
Аз същ не казвам, че само това е причината за имунитет, но и обратното не е вярно на 100% - това, че главно децата се разболяват там. Факт е, че след няколко месеци с непрестанни боледувания, синът ми придоби изключителен имунитет, който явно преди това не е имал, след като така се разболяваше в началото. Сега съм подготвена за същото с малката, засега ни се разминава,  но ще видим как ще е по-нататък.
Виж целия пост
# 55
Предполагам че има деца, които боледуват по-малко в градината или и причести боледувания не получват усложнения. И аз не се уплаших от първите две боледувания в градината, но последното, третото, беше ужас, да слушаш как детето ти ще си изкашля дробовете две седмици не е особено мотивиращо преживяване.
Пуснах темата специално за деца спрени заради боледуване от градина исках да разбера дали боледуването се израства с възрастта и ако отново тръгнат на градина по-късно дали боелдуват по-малко, а също и дали такива деца се чувстват добре в къщи. Но наистина са малко майките с такъв опит ...
Виж целия пост
# 56
Израства се, това ще ти го каже всяка майка, без значение дали децата и са ходили или не са ходили на градина. Това е 100% сигурно, че с годините децата боледуват все по-рядко. Никой няма да го отрече.
Виж целия пост
# 57
Истината е, че всяко дете е уникално. Всички фактори като хранене, разходки, кърмене и пр. са много субективни. Имам примери с дете, което плодове не яде, супи през 4-годишния си живот не е опитвало, храни се предимно със сандвичи, живее в мръсна София и рядко излиза в провинцията. Това дете ходи в ДЗ откакто е навършило 1 год. и 6 мес. и има всичко на всичко 4-5 боледувания до този момент. Имам пример с дете, което яде предимно плодове и зеленчуци, почти всяка събота и неделя са в планината и не изкарва на градина повече от седмица. Аз самата съм израснала на село, не съм ходила  на градина, изключително злоядо дете-единствено картофи, ориз,краставици и филии със сирене и лютеница ядях до 2-3 клас. Спомням си само едно тежко боледуване със зверска кашлица и как веднъж имах хрема в 4-ти клас. Брат ми от друга страна е ходил във всички институции от много малък, ядеше всичко и имаше нон-стоп проблеми със сливиците. До ден днешен е така.

Разтегнах тоя локум, защото мисля, че имунната система не може, или е много трудно, да се повлияе от външни фактори, като хранене и т.н. Трябва да се съобразяваме с нея, а не тя с нас и ако едно дете е нон-стоп със сополи, трябва да се търси причината и да се отстрани. Естествено, не всеки има възможност, а и желание да си гледа детето до 1-ви клас. Peace
Виж целия пост
# 58
Ho hay, така е, всичко което пишеш е вярно. Това че моето дете сега боледува не значи че всички деца са така, може би и моето в един момент ще го израсте, може и съвсем скоро да спре да боледува често. Не казвам че майките чиито деца ходят на градина са лоши майки, ако на нас ни беше потръгнало по-добре щях да съм щастлива че нещата си идват на мястото. И аз не се чувствам чак толкова добре вече 3 години в къщи, нито пък действително мога да си позволя да стоя 5 години без работа. Но обективно погледна след като започна градина аз имам почти постоянно болно дете, харча сума пари за лекарства, постоянно се притеснявам за нещо, за капак съм болна, и пак не мога да започна работа. Може би лош късмет, може би липса на търпение от моя страна или прекомерна загриженост, но не искам отново подобни неща да се случват, а се оказа в градината те са много вероятни. Защо тогава, да ходи на градина? Честно казано сега облаците се разреждат вече и като че ли започвам да забравям, но пак си мисля че градината е един от пътищата към хронични инфекции, трети сливици и астма и човек трябва да може да спре навреме, колкото и да е улеснение, за него.
Виж целия пост
# 59

 Естествено, не всеки има възможност, а и желание да си гледа детето до 1-ви клас. Peace
честно казано, ако имах някаква възможност, бих предпочела да си гледам детето от първи клас натам, но това е друга тема Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия