Темите за "Турското робство" в учебниците на нашите деца

  • 20 106
  • 124
# 90
Една архитектурна вметка
няколко от колоните на които се крепи Света София са докарани от Храма на Артемида в Ефес, останалите са изсечени като техни копия... Толкова за християнското превъзходство в строителството  Peace

И още клането на жителите на Магдебург е много добър пример, какво би ни сполетяло през войните на Средновековна Европа.

Това, че са отвличани хора свободно, също е преувеличение.
Виж целия пост
# 91
Няма как да не се намеся в темата и то само, за да подкрепя Черна станция. Робство е много особено понятие и наистина се радвам ако е премахнато от учебниците, защото аз също го смятам за неточно. Насаждането на подобен расизъм е напълно излишно най-малкото, защото какво са виновни днешните турци за това извършено доста преди раждането им? През Средновековието българите покорявали византийски територии, византийците в тях роби ли са били?

П.с. Между "цигани" и "роми" има разлика, просто в България, границите на двете понятия се размиват. Но... Нямам намерение да разводнявам излишно темата.
А какво значи "особено понятие", когато говорим за робство? Петстотин годишно присъствие ще го наричаме, за да не се депресират съвременните турци. И по-точно техния султан...Баязид да го наречем. А, той къде е сега, бе? Със везира сигурно е на лов. А как планирате да наречем побиването на кол? Аз предлагам да е операция "Боцкане със сламка". А пък баташкото клане да бъде Бързи и яростни 1876. Ами пък защо да ни разнася Макгахан из света? Не го е срам, да разстройва така Шехерезада и Онур и те да вземат да катастрофират с мерцедеса си!!!
Виж целия пост
# 92
Хайде и християнско превъзходство взе да се привижда, и линкове се зацитираха. Вие четете ли бе, хора, или само намилате?

Шанел,  newsm10
Виж целия пост
# 93
Моля ви, не пренасяйте Клюкарника тук! Или поне прочетете за какво е темата, преди да пишете.

Интересува ме този момент от историята ни сега с какво название се преподава и какво се казва на децата, че се е случило тогава.
Как е представено? Имате ли впечатления?
Виж целия пост
# 94


Бих искала да знам друго - как например робът, полусирак Никола Фичев е успял да построи над 10 български, православни църкви и манастира плюс единствения покрит мост в Централна и Източна Европа (включително в Австро-Унгарската империя нямат и не са имали такъв).
Как е станало, като е бил "клан, изнасилван, ограбван и напълно безправен"?
Е, все си чувала това-онова за Възраждането в Европа и от там със закъснение и в България. И вестници е имало малко преди Освобождението, обаче малко преди! Не е като 500 години да сме чели списания и да сме градили мостове. Всеизвестно е какво е било времето, когато е работил Кольо Фичето и положението на империята.
Виж целия пост
# 95
По темата -от трети клас,се засяга темата.Почти всяка година се споменава-т.е.темата за историята на България и в частност дискутирания въпрос.За втората част на въпроса,отговорът ми е в примерно заглавие на урок-"Традициите на българското население в пределите на Османската империя през периода...."
Има ли още нещо неизяснено по поставения казус? newsm78
Редактирах се за да цитирам от учебник по история-урокът е "Османското завладяване на Балканите",точка трета е Завладяването на България.
Виж целия пост
# 96
Дидева, мерси Wink  Тъкмо щях да се търся;)

allana, в 3 клас има само 1 урок - край на Второто българско царство.
Османско владичество е терминът (да не подведа, ще проверя в учебника).

     Виж един тест - последният въпрос  

Виж целия пост
# 97
Дидева, мерси за линка  Peace Плановете не ми вършеха работа, аз исках да видя текста в самия учебник. И благодарение на теб го видях. Пише си черно на бяло турско робство.

На патриотично настроените придошли от Клюкарника искам да кажа да не си правят труда. Просто няма какво да си доказваме тук, дори забавно не може да стане. Само тъжно. Просто няма смисъл.
Виж целия пост
# 98
Всъщност, не само този период, а и последващите следосвобожденски, следобединителен, военният и републиканският са представени изключително"фактологично", на принципа колкото повече дати и имена, толкова повече, за сметка на някакви анализи и тълкувания, явно за да не се дава повод за такива спорове. И 12-годишните учат за Априлското въстание, македонския въпрос, Балканските войни, І-ва световна, Войнишкото и Септемврийско въстания и т.н., без никаква обосновка ама защо, как и откъде... само и само да цари идеологически комфорт. Mr. Green
Виж целия пост
# 99
Много жалко, ако е така Confused. После защо децата не могат да мислят...
Виж целия пост
# 100
Няма как да не се намеся в темата и то само, за да подкрепя Черна станция. Робство е много особено понятие и наистина се радвам ако е премахнато от учебниците, защото аз също го смятам за неточно. Насаждането на подобен расизъм е напълно излишно най-малкото, защото какво са виновни днешните турци за това извършено доста преди раждането им? През Средновековието българите покорявали византийски територии, византийците в тях роби ли са били?

П.с. Между "цигани" и "роми" има разлика, просто в България, границите на двете понятия се размиват. Но... Нямам намерение да разводнявам излишно темата.
А какво значи "особено понятие", когато говорим за робство? Петстотин годишно присъствие ще го наричаме, за да не се депресират съвременните турци. И по-точно техния султан...Баязид да го наречем. А, той къде е сега, бе? Със везира сигурно е на лов. А как планирате да наречем побиването на кол? Аз предлагам да е операция "Боцкане със сламка". А пък баташкото клане да бъде Бързи и яростни 1876. Ами пък защо да ни разнася Макгахан из света? Не го е срам, да разстройва така Шехерезада и Онур и те да вземат да катастрофират с мерцедеса си!!!


Ами особено понятие е. Както много хора вече казаха робът е стока. Без права, притежание и право на каквото и да било. Българите са притежавали имоти, имали са право да изповядват религията си.
Не са били роби. Точка.
Не казвам, че е било хубаво, нито че е били лесно. Ако не бяхме под османска власт можеше или сега да сме световна сила или държавата да е изядена, разпокъсана и изчезнала от картата. В крайна сметка точно преди падането на второто българско царство, ситуацията в страната никак не е розова. Територията и властта са разпокъсани, боляри се отделят в дадените им за управление територии. Независимо дали е било робство или не - то донякъде ни е съхранило като нация. Може да е било за хубаво, може и да не е, но хората са го казали - всяко зло за добро.

И защо никой не ми отговори на въпроса: През Средновековието българите покорявали византийски територии, византийците в тях роби ли са били? Мислите ли, че към тях са се отнасяли по-добре?
Виж целия пост
# 101
И защо никой не ми отговори на въпроса...
Може би, защото темата е за друго.
Виж целия пост
# 102
sandra158, благодаря ти  bowuu
Виж целия пост
# 103
През цялата тема се гледа на онези времена от съвременна позиция на съпоставяне на нации, еми такива до 18-19 век не е имало!!!

Също така интересно как си представяте, която и било държава, да толерира безразборно насилие или отвличане на редови данъкоплатци, било то, през 3, 12, 17 или 20 век???
Виж целия пост
# 104
М,да разказът"Андрешко" вече не е в учебните програми-явно не е еднозначен положителния герой Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия