Толкова ли е важно висшето образование?

  • 29 682
  • 590
# 45



В нормалните държави висшето не е задължително и важно така, както в БГ
Можеш с една обикновена бачкаторска професия да си щастлив и удоволетворен и да изкарваш повече пари от един ИТ-спец даже, познавам такива хора вече доста
Само в БГ се гледа с пренебрежение на всичко под мастър

Така е. И се иска магистратура за работа, която и осмокласник може да върши.  Peace
Виж целия пост
# 46
WASP, да бе само шведския кралски уни става. никъде другаде не става за информатика. Ще ме умориш. По принцип аз не харесвам технически университети, защото харесвам да има добро ниво на подготовка на теоретичната част от информатиката. Не я възприемам като техническа специалност.

Не се гледа само в Бг с пренебрежение на хора, които не са образовани в университет. Освен ако човек няма голям талант или умения, той е обречен да е по-долу социално от хората, завършили университет. Даже разделението назапад е много по-голямо, зашото по-малко хора завършват университет.
тук един адвокат и един лекар са един социален клас , а един водопроводчик и шофьор са друг социален клас. Не се женят по между си и не си общуват.

Университетът също така ще й помогне да среща и готини момчета - умни колеги. Тоест добре е и за личния й живот.

На 18 едно момиче е хубаво да има големи мечти. В Европа има мноого по-широк спектър за реализация всякаква, тя е само на 18, докато завърши и специализира, вече и в България ще има такива възможности.
Виж целия пост
# 47
Като гледам ник-а и аватара, на история ми "намирисва".
Ако е така - да, родителите са прави, че не са съгласни. Само не са прави, че искат да пренасочат хуманитарист към точни науки. Това много общо казано.
А на въпроса - да, висшето образование е много важно.
Освен, ако единствената цел в живота ти не е да се омъжиш подходящо  Laughing Но и за това университетът би помогнал.
Виж целия пост
# 48
Авторката не е казала какви са нейните планове за живота.

Като цяло е важно да работиш нещо, което ти харесва и ти осигурява финансов комфорт. Това въобще не върви директно с дипломата за висше. Лично на мен не ми изглежда толкова важно да учиш след средно - ако не те влече нищо конкретно или ако можеш да се прехранваш без това.

Дори за програмирането може да се окаже по-смислено да не караш висше, а да минеш някакво специализирано обучение.

Освен това, често човек разбира какво иска да работи чак след като завърши университет и почне работа - дотогава понякога не подозира, че някои професии съществуват или пък няма вярна представа за тях.

Така че не виждам никаква спешност да се учи висше непременно веднага след средното - ако въобще.

Аз лично бих се чувствала съвсем комфортно, ако детето ми реши да поработи пък после помисли нужно ли му е още учене. Като това "поработване" да си върви със съответните финансови ангажименти - все пак да получи усещане за света на възрастните.
Виж целия пост
# 49
Аз съм един от хората, които преживяха това детето ми да няма висше образование. Ситуацията беше такава, че или трябваше да избира да е до баща си, когато той умираше или да учи за изпити.

Оставих го сам да избира без никаква намеса от наша страна. Детето ни се отказа за онзи момент от амбиции, които имаше и не искам да споделям, отказа се и от университета. Но до последния час беше до баща си. И това му даде много.

И ДА сигурна съм, че човек и без висше може да успее, стига да има потенциал и да го иска.
Виж целия пост
# 50
Помисли къде има шанс за свястна реализация(или къде евентуално имаш връзки за работа един ден). Всичко друго е бошлаф.
И не забравяйте, че времената се менят. Това, което дава поле за страхотна изява и реализация днес, може да се окаже безполезно утре! Това важи за всички технологии - те  напредват със страшна скорост. И аз съм учила преди 12 години програмиране, едно че не станах добра, друго че ако постоянно не ъпдейтваш знанията, в един момент те остаряват и си за никъде - все едно нищо не си учил.

Има много добри програмисти, единия е приятел на мъжа ми, дори няма висше. Работи в Хюлет Пакард (ох, как го написах!  ooooh!) Прави ми впечатление, че работодатели не търсят толкова образование, колкото реални  способности, знания и умения, каквито пресните висшисти не винаги имат.
Виж целия пост
# 51
Също така, не е грях да си вземеш почивка една година ...

Така ще загуби навиците за учене...
Никаква почивка, кандидатстваш, приемат те, следваш и се дипломираш.

Избери си интересна за теб специалност и непременно учи. Всеки незавършил висше , е съжалил, това е голяма спирачка вбъдеще. Ако нищо не ти е прекалено интересно избери нещо, което е сравнително полезно .
За реализации много не мисли отсега, защото България е в ЕУ  и за всяко нещо ще има ниша, стига да ти е интересно.  Със сигурност реализацията с висше е по-голяма от тази без висше, особено ако е нещо, което ти е интересно.
А и средата ти ще е съвсем различна -- на образовани интелигентни хора.
Отично казано, браво!

Мари,
синът ти действително има право на почивка, нека отдъхне детето. Нищо не  пречи да се подготви за следващата година и да следва задочно. Моите девойки са задочно обучение и си вземат изпитите като топъл хляб, нЕма страшно.
Виж целия пост
# 52
Като говорим за програмиране, мъжа ми е такъв, на доста високо ниво е,
но не е учил информатика. Отделно познавам двама, завършили информатика - ами нищо не разбират и не са се реализирали като такива. Peace

Ако децата ми искат да учат в университет - супер!
Ако не, сами ще си преценят какво да правят. Има и други допълнителни курсове, школи, колежи...

За щастие и тук в Холандия, ходенето в университет не е издигнато в култ.
За много професии не се изисква висше, доакто в България - задължително.
Децата са поощрявани по-скоро да бъдат пробивни, да работят, отколкото да учат до 24 год.
Виж целия пост
# 53
Хепи, така е, ако ще си кодър като цяло е така. Но учейки информатика има най-различни други неща, които би могъл да правиш и знания, които ще ти се искат, които се учат в един приличен уни на ниво бакалавър. Просто в България това не се знае, защото там общо взето пазарят набляга на семпли задачи, семпли проекти и доста еднотипни аутсорски. Завършването на висше ти помага да усвоиш основите на информатиката и основни математически познания. Дори да пишеш комп игри, за да си добър ти трябват минимум линейна алгебра, аналитична геометрия, алгоритми и какво ли още не. Не знам защо наричате информатиката програмиране. Все едно да се нарече правото говорене.
Виж целия пост
# 54
Като говорим за програмиране, мъжа ми е такъв, на доста високо ниво е,
но не е учил информатика. Отделно познавам двама, завършили информатика - ами нищо не разбират и не са се реализирали като такива. Peace
естествено, че е най-важно талант и интерес да има, както и това какъв програмист искаш да си. тоест по какви проекти искаш да работиш. Проектите, по които аз работя, аз не бих могла да го правя без висше, защото се искат статистики, алгебри, логики и какво ли още не. Не може да се каже "мъжът ми е програмист и никога не е учил информатика" защото програмист може да програмира счетоводен софтуеър или да пише програми за НАСА или за сток маркета или за хедж фондове и тн. Квалификациите, които се искат са различни.
Виж целия пост
# 55
ВишУту не те прави успял, но пък помага да си намериш работа.
Разбира се, може и да понаучиш неща, които някога да ти бъдат
от полза и извън професията, но това си е индивидуално.
Виж целия пост
# 56
Ох Аман, не ми се спори за глупости
И двамата сме с ИТ образование от ТУ
И двамата работим с ИТ, макар и в различни области
Половинът е програмист на супер високо ниво

Аз съм учила ИТ и тук
Сега синчето също учи ИТ
Имам база за сравнение и категорично твърдя, че половинът е на това ниво напук на простотиите, с които ни заляха в ТУ навремето
Но то неговото си е до гениалност

Мари, извинявай, но твоят случай е доста специален и няма връзка с темата
Синът ти винаги може да направи своя избор в някоя от следващите години
Но трудно се връщат изгубени години , даже и да учиш желаната професия, но на неправилното място

Виж целия пост
# 57
WASP изобщо не съм съгласна с мнението ти.
И аз съм учила и в Германия и в България и  в Щатите и не намирам нищо толкова трагично в нивото на бакалавър в ФМИ СУ. Е, не е Харвард, но е достатъчно високо, за да можеш да продължиш мастър назапад без да имаш големи проблеми с материала или да трябва да наваксваш.Това е показателно.Колеги работят в Гугъл и тн.

При всички положения, реализацията е по-добра от на тези без нищо. А все пак това е темата.
Виж целия пост
# 58
Честно да ви кажа, авторката изобщо не ми звучи като ученичка на която и предстои този избор.

Иначе темата е хубава, можем да си поговорим!
Виж целия пост
# 59
Ама тя девойката въобще не е казала, че иска да учи ИТ. Като не иска да се занимава с това, какво има да въртим сега 5 страници колко ни е гениална родата.  Laughing

Ако не се появи да каже нещо скоро, явно е пързалка темата.

А и сега е ноември. И аз бих предложила да спрат у тях малко да се карат по темата за висшето и пак да поразсъждават в началото на другата година. Отказвам да повярвам, че е фатално за влизането в университет да не тръгнеш на частни уроци още от есента. Чуех, че миналата година във ФМИ приемали с тройки. Не знам дали е вярно, но така или иначе момичетата влизат там много по-лесно.

Тъй че университетът няма да избяга. Въпросът е там да се разберат семейно.

OX'AMAH, съгласна съм, ама ме мързи да пиша и аз примери.  Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия