Толкова ли е важно висшето образование?

  • 29 682
  • 590
# 555
Благодаря ти за полезното мнение.
Виж целия пост
# 556
По скоро е поучително Wink Ако някой те нарече така, значи така си се представила  Mr. Green
Виж целия пост
# 557
Стара тема, попаднах случайно, но привлече интереса ми. Утре ще я чета, сега видях само първите 2 - 3 страници и съм доста разочарована от това, което прочетох.
Да си опичала акъла и да записвала каквото й кажат, че иначе видиш ли ще стане отрепката на обществото. Добрее, ще се напъне, ще пропилее 5 от най-хубавите си години, учейки нещо безинтересно, и накрая ще стане поредния некомпетентен "специалист". Или в най-добрия случай няма да работи по специалността си.
Не е ли по-добре, питам аз, след като не е наясно с желанието си (нормално някой на 18 да не знае какво иска да прави до края на живота си), след като завърши 12 клас, да си вземе една - две или колкото е необходимо "свободни" години, да поработи малко, да има време да поразсъждава, да види как се изкарват пари, как се плащат сметки, и после сама да стигне до извода, че висшето образование ще й отвори много врати и адекватно да избере специалността си и после да ходи на работа с желание? В чужбината тези свободни години са честа практика.
 Или пък ако животът я устройва и със средно образование (макар че няма как да го разбере на 20), нека си живее както иска, все пак не може всички да са висшисти. Не случайно образованието е задължително до един момент. Пък по-нататък ако иска и на 40 може да се запише.
Виж целия пост
# 558
Аз така направих , по-скоро разочарована родителите ми добре образовани по комунизма колко бяха "добре платени и ценени " и така ми беше писнало от учене на глупости , както в гимназията , но в университета е друго . Първо свободното време е повече , второ може и задочно и да работи , 3-то ако не знае какво иска , не е гаранция , че на 40 ще разбере . Аз съм ярък пример . Добре е човек да знае какво иска от живота за да го получи , иначе хронично недоволство от живота .
Виж целия пост
# 559
        От както наближи време да кандидатствам започна един страшен натиск над мен. За някои университети баща ми директно каза и да не си помислям да кандидатсвам там, били страшно зле.
За да упражняват натиск означава, че си поела в лоша посока. Родителите са най загрижени за детето си и поради факта, че те вече са минали по този път и познават опастностите.
За мен специално не е нормално млад човек да не знае какво иска да следва в годината на кандидастването при наличието на изобилие на информация.

После се тръгна със специалността ми как съм щяла да  умра гладна и прочие. Каза ми се да стана програмист, защото имало хляб в това.
Правилно говорят. ИТ е специалност с голямо бъдеще и с много лесно приложение в чужбина.
За "пишман" специалностите и университетите няма да говоря - той живота показва много добре кои са те и колко струват.

Честно казано ми писна да слушам за университети, отказах се да следвам. Няма да ме приемат, всеки ден търпя скандали и не издържам.
        Според вас може ли човек да успее без висше или то вече стана задължително, за да "не се срамят мама и тати"? Вие бихте ли преживели детето да няма висше?
Явно си много разглезена и нямаш никакъв контакт с реалния живот.а той  много бързо лекува подобни тинейджерски "болести". След пъвият нокдаун ще се оправиш.   Grinning

Смятам, че реакцията им идва от свръх загриженост
По скоро от абсолютното безхаберие на чадото им. Спорът между тях е ПРИНЦИПЕН а не специален, което говори за абсолютна житейска неграмотност на детето а оттам и страхът и реакцията на родителите.
Виж целия пост
# 560
Как се възроди тази тема =)
Така и не писах по нея, въпреки че е много актуална за мен.
Моето мнение е, че свободни години не трябва да има. Много мои приятели не записаха да учат веднага и се "захласнаха" от живота на работещия и сега не може да ги накараш да завършат.

Аз обаче работех още от гимназията, та не ми беше проблем да съчетавам. Единственото, което ме е яд, е че толкова натисках да работя, че не си изживях хубаво студентските години. Все тичах от лекции на работа и обратното.

Както и да е, по темата. Авторката сигурно е решила вече (ще се върна да чета), но наистина е много важно ако учиш ВИШУ да знаеш и какви други допълнителни способности имаш. Не знаеш къде ще те отведе света. И е хубаво, да не кажа задължително, образованието ти да отговаря не само на интересите ти, а и на това дали има перспектива.
Аз какво направих? Нашите ми дадоха пълна свобода, само и само за да съм вишист, аз записах една пуста ми ти филология и сега освен, че не мога да завърша, не искам. Във втори курс се хванах на друга работа в една сфера, където всичко ми идва отръки и ми доставя изключително удоволствие и нали се сещате... зарязах съвсем ученето.

И сега хем ме е яд, че съм пропиляла толкова години за нищо, хем ако тръгна да си довзимам изпитите ще трябва да почна почти от самото начало. И се чудя дали да не запиша някакъв колеж само за пустата му диплома.


Според мен на въпроса от заглавието на темата трябва да се отговори така:
"Стига да знаеш в какво те бива, висшето не е толкова важно."
Виж целия пост
# 561
Не знам колко е голямо бъдещето на ИТ специалистите,но въобще не се намира толкова лесно работа в чужбина дори за местни хора завършили там,колкото се говори тук.
Миналата година в СУ приемаха по документи за ИТ,дерзайте! Mr. Green
Иначе ДА,висШУтУ,няма значение дали от худ.академия или химия е много важно в Б-я.Всеки шеф среднист го изисква от кандидатстващите за работа.
Виж целия пост
# 562
Po3u, завърши си после изкарай магистратура за това, за което по те влече.
Винаги е имало студенти , които не завършват, дали от работа, дали от загуба на интерес и стимул , някои от безпаричие прекъсват . Колегите ми ,които работеха , повечето трудно си вземаха изпитите и идваха на лекции . Малко в днешни дни са " глезанчетата" , на които мама и тате дават достатъчно , повечето с пари са в чужбина .
Виж целия пост
# 563
От съвсем малка знаех какво искам да уча, родителите ми се опитаха да ме разубедят, защото нямало реализация. Сега с всеки изминал ден, виждам, че това е област с широко приложение, както в БГ, така и в чужбина и не съжалявам. Но това е мой избор, не продиктуван от родителите ми. Те искаха да уча МО или право.

Твоите родители със сигурност искат най-доброто за теб, може би е време да разберат, че си пораснала и трябва да обсъдят мнението си с теб, като с голям човек. Всеки от вас да представи аргументите си и да се стигне до най-доброто решение за теб самата. А това, че в БГ има много университети, които не струват е факт - няма смисъл да губиш време и пари с тях.
Виж целия пост
# 564
Много, много болна тема ми е тази, щом ме връща към кофти спомени. Родителите ми искаха едно, аз исках друго. Все пак размислих, че икономическата специалност ще ми е по в полза и по-реализуема от геологията. Особено в България. Сега, близо 15 години по-късно...ми, като да ядеш вкиснала се торта. Торта е, ама не струва. Не, че икономиката  ми е тотално безинтересна. Но вътрешно продължавам да съм завладяна от геологията и чета, и гледам като сираче пред витрина, когато видя някакви камъни, скали, минерални късове...и т.н.  Close Човек не може да избяга от природата си. Просто я притъпява, ако и когато се налага.
Виж целия пост
# 565
Жалко че така те натискат родителите ти, това е много неприятно. Под натиск и стрес наистина човек се чувства демотивиран да продължава.
Личното ми мнение е, че трябва да помислиш добре какво ти се прави, ако трябва отложи с една година и тогава реши. Явно родителите ти усещат, че не си ориентирана особено и за това се опитват да те насочват. Иначе мисля че университета е важен, поне за мен. Не че ти гарантира успех в живота. Но ако имаш призвание и интерес в някаква област без университета е трудно, даже в някои случай невъзможно.
Виж целия пост
# 566
Po3u, завърши си после изкарай магистратура за това, за което по те влече.

Ще трябва да се насиля, да. Опитвам се поне, макар че вече доста съм позабравила. Но виж, от магистратура според мен няма никакъв смисъл. И дорк мои приятели, с магистратури, се чудят защо. Едната мацка записа само защото в сферата, в която иска са работи, се иска задължително.
Виж целия пост
# 567
При нас най-интересните предмети бяха в магистърската програма. Разбира се, ако по принцип имаш чувството, че си губиш времето, смисъл и за бакалавър няма.
Виж целия пост
# 568
Po3u, завърши си после изкарай магистратура за това, за което по те влече.

Ще трябва да се насиля, да. Опитвам се поне, макар че вече доста съм позабравила. Но виж, от магистратура според мен няма никакъв смисъл. И дорк мои приятели, с магистратури, се чудят защо. Едната мацка записа само защото в сферата, в която иска са работи, се иска задължително.
Сама си си отговорила какъв е смисъла.  Peace
Бакалавър в образованието е като английския в езиците. То е по подразбиране, че го имаш/знаеш и никой не ти го брои за плюс.
Виж целия пост
# 569
Точно защоо е по подразбиране, на нито от местата, където работех, не ми го искаха. Айде, на второто място бях студентка и сигурно са мислели, че ще завърша. Обаче сега, в работа ми, вишистите са доста малко. Дори големите мениджъри са или без висше или с такова по някаква друга специалност.
И това е едно лт нещата, заради които толкова ме мързи и не ми се завършва това, което записах - нямам никакво намерение да го работя. Затова от вдна страна подкрепям намесата на родителите на авторката, защото нашите навремето ме оставиха сама да избирам това, което ми харесваше в този момент. Не че ги виня, обожавам отношението им към мен, но понякога някой трябва да ти помогне не да направиш избор, а да се ориентираш.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия