За бебета и деца от 0+ месеца, съвети; За бързи въпроси и отговори - 40

  • 28 118
  • 808
# 75
Здравейте,

Кога се започва с пастата за зъби и коя е подходяща?
Мерси.

Започва се от появата на първия зъб. Този комплект е подходящ, може и Чико или Веледа:

Скрит текст:

Чери, мерси. На мен ми казаха, че с пастата се почва, като изникнат 12 зъба ( newsm78). Аз, откак изникна първото преди 3 месеца (сега са шест), съм мила само с вода...
Виж целия пост
# 76
Абе кой ти каза тази идиотщина?
От първото зъбче се мие с паста.
Виж целия пост
# 77
Нас ни прегледаха, както нямаше нищо на очите така само що си подаде носа навън малката и двете потекоха и набраха гурели. Та ни изписаха капки за очи за 5 дни, след това ако не е отшумяла кашлицата още 5 дни в носа от същите. Те нали и от очите пак в носа се изсипват ако помня правилно биологията от училище  newsm78 така че май и на носа първите дни ще помогнат. Изписа и някакъв "лек" сироп за кашлицата, който дори не съм чувала (абсурд да разчета рецептата). В интерес на истината ми препоръча да опитаме първо с компреси на гърдичките нощем с мед, чай да пие. Общо взето 10 дни ще се гледаме вкъщи с Мишето.
Виж целия пост
# 78
Тони, това са нещата, за които се сещам на първо време. За всичко останало питай смело тук  Hug

Кърмене: във всяка отчетна след раждането на децата се включват консултанти от ЛЛЛ. Ако не пишеш в отчетна – виж кои са посочени на първата страница и пиши на лични, момичетата са много отзивчиви. Освен това можеш да се договориш да те посетят в болницата или вкъщи, за да ти покажат точно как трябва да го правиш. В общи линии: кърмиш на поискване. Ако се наложи вариантът с АМ, спазваш точно дозите, посочени на кутията. Аз моето дете го хранех с АМ също на поискване. Децата си знаят най-добре кога са гладни. Горе-долу огладняват на всеки 2-5-3 часа, след това започват да правят по-дълги паузи.  
Колики: ще започнат съвсем в началото. Лекарства не ги облекчават особено, макар че имат някакъв ефект. Сравнително удачни са „Симетикон” (и други със същата съставка) и „Колийф” + масажче на коремчето, „каране на колело”, затопляне на коремчето (без прегряване).
Приспиване: това е една от най-трудните части. При нас действаха абсорбатор и прахосмукачка. В Интернет можеш да си свалиш разни шумове (наричат се „бял шум”), много добре им действа и класическата музика.
Хигиена: за момиче не мога да дам съвет. За момче: много често лекарите си измислят диагнозата „фимоза”, която се среща много рядко (говоря за вродената). Тук трябва да си избереш три начина на действие: внимателно дърпане всеки ден, рязко дърпане от лекар на 7-8 месеца или НИЩО. Не пипаш, не дърпаш, не теглиш, не забелваш. Препоръчвам ти последното.
Къпане: тук мненията малко се разминават. Действайки абсолютно интуитивно реших, че не е нужно детето да се къпе всеки ден, достатъчни са 2-3 къпания в седмицата, от които само едно с шампоан. Други майки си създават ритуал и къпят детето всеки ден. Ако прецениш, че ще правиш така: само нежно поливане в коритото, с не много гореща вода.  
Мазане: тук също сама си преценяваш според кожата на детето. Ако е много суха, ще се наложи да купиш бебешко олио и да овлажняваш с него. Моето дете е с нормална кожа, не съм ползвала никакви мазила.
Подсичане: зареди се със „Судокрем”, „Бепантен”, „Нивеа” (в кръглата кутийка) + течна бебешка пудра. Ако се подсече много лошо - направи отвара от лайка или смрадлика както е посочено на кутията, разреди 50:50 с преварена вода и няколко пъти на ден подмивай внимателно.
Памперси: сменяш по-често, за да не се подсече. Хубаво е да не използваш мокри кърпички, по-добре натопи памуче в топла преварена водичка и избърши долу. По-натам ще започнеш да миеш направо на мивката.
Пишкане: следиш колко пъти на ден пишка детето. Трябва да има около 12 напикани памперса – това е ориентир, че всичко е ОК и храната му стига.
Акане: едно бебе, независимо дали е на кърма или АМ, може да не се изкака до 7 дни, това е нормално и не е запек, т.е., никакви слабителни и никакво пъхане на термометър и други предмети в дупето. Ще ти помогнат масажите на коремчето и „колелото”.
Масажи и гимнастика: масажират се крачетата и ръцете, по тялото не се натиска нито отпред, нито по гръбначния стълб, лека гимнастика ще почнете малко по-натам. Освен това се стимулират точки на ходилата – като натиснеш възглавничката под големия пръст, детето ще разтвори пръстчетата, като натиснеш възглавничката под кутрето – ще ги затваря – това е много полезно упражнение.
Обличане: трябва да държиш температура в стаята между 18 и 22 градуса, не повече. Ще се ориентираш по детето дали му е добре - ако се зачерви или подсече - прегряла си го, ако е нервно - студено му е. Зимата моето дете спеше с леко боди, по-плътно костюмче и завито с олекотено одеяло. По-добре да му е малко хладно, отколкото да прегрее. Не се ориентираш по нос, ръце или крака - при повечето деца те са перманентно студени и не са никакъв показател. Ще пипаш ръчичките между дланите и лактите и крачетата на прасеца - трябва да са леко хладни. Също така трябва да прецениш дали е достатъчно влажно. Ако въздухът е сух - сложи на парното съд с вода, за да се изпарява. Аз постигах по-висока влажност като внасях сушилнята с мокрите дрехи в стаята. Задължително проветрявай стаята през 3-4 часа.
Режим: ако детето не е отпаднало, няма температура и видимо неразположение и му се спи – нека спи колкото иска, не го буди и не го храни под час.
Лекарства: имай за всеки случай „Панадол”, но го давай само в краен случай. Купи си от аптеката лепенки „Куул Патч”, може да се наложи да ги слагаш след ваксините – ако мястото се зачерви или подуе.
Вода: не се дава, още повече ако детето е само на кърма.
Пране на дрешки: пери на 40 градуса с бебешки гел. Не слагай отделно омекотител. Твоите дрехи ги пери със същото, за да не направи детето алергия от вашия прах когато се допира до теб. Временно изключи дезодоранти и мазила по себе си. Гладене: за начало е добре да се гладят (и то от вътрешната страна), защото ги дразнят ръбчетата, но като поукрепнат малко - това упражнение може и да отпадне.  
Захранване: далеч сте от този момент, но: тук пак мненията се разделят. Едни предпочитат ранно захранване (започва се с даване на сокове към 3-тия месец). Според последните изследвания на СЗО това е много грешна практика. Тук ще ти препоръчаме да не даваш нищо до 6-ти месец ако детето е на кърма, и до 5 и половина ако е на АМ. Също е важно да следиш кога детето ще е готово, при някои деца се започва и по-късно.  
Извеждане навън: по принцип не се извеждат само ако вали, има мъгла, духа вятър и температурата е под -5 градуса. Първо се започва буквално с няколко минути, след това времето се увеличава.

Ако се сетя още нещо - ще допълвам. Ако съм изпуснала или сгрешила нещо - казвайте  Hug Ако имаш въпроси - пиши. Само изглежда трудно в началото, свиква се много бързо  Simple Smile

devi4ca, мерси и честит празник Hug
Виж целия пост
# 79
Един малко странен въпрос от мен.

Декември месец при изписване от болницата трябва ли да се облече и в космонавче
новороденото или са достатъчно плътните дрешки и дебело зимно одеалце?
Виж целия пост
# 80
Един малко странен въпрос от мен.

Декември месец при изписване от болницата трябва ли да се облече и в космонавче
новороденото или са достатъчно плътните дрешки и дебело зимно одеалце?

Зависи от времето, но космонавт е по-удачно мисля.
Виж целия пост
# 81
Тони, и две думи за играчките: музикална е хубаво да има. Въртележките ги избягвай на първо време. Върти ми се нещо, че някои деца не могат да откъснат поглед от тях, но по-натам ще ти върши идеална работа. Засега нищо не ти трябва, но после като стигнете до опитите за хващане, ще помагаш - ще слагаш в ръчичката, леко ще притискаш, за да се развият рефлексите за хващане и стискане. Задължително играчките трябва да са шарени и направени от различни материи (сега повечето са такива), първият цвят, който разпознават децата е червеният, затова можеш да купиш червена играчка или да закачиш нещо червено на видно място, за да му привлича погледа и да се фокусира върху това.
И още за коликите: при нас много помагаше повиването на ръцете (без краката).
Виж целия пост
# 82
Космонавт и от мен. Моят ноемриец така го изписахме.
Виж целия пост
# 83
-= Деси =- мерси много за информацията :) . Засега все още нямам  някакви конкретно оформени  в главата ми въпроси, но ще започна да чета за всеки етап по отделно и непременно ще изникват :).
Сега съм на вълна тревоги около раждането, да не взема да родя преждевременно и дали всичко с малкия ще е наред.
Относно хигиената и забелването - много малко съм чела и съм си още невежа. Четох (както ти си написала) някой- дърпали, други - не. Една колежка на моята майка напр.(тя има само внуци) с калиев перманганат му правили промивки ... предполагам, че и докторите се разделят в мнението си как трябва да се постъпва... :)

Пак мерси и честит празник на devi4ka :) :)
Виж целия пост
# 84
С калиевия пермагнганат страшно трябва да се внимава, защото много лесно изгаря кожата, еле пък на  такова нежно място...
http://www.bg-mamma.com/index.php?action=article;id=966 чудесна статия за фимозата.
Може да разгледаш статиите или библютеките на форума, там има много инфо по всички въпроси.
Виж целия пост
# 85
С калиевия пермагнганат страшно трябва да се внимава, защото много лесно изгаря кожата, еле пък на  такова нежно място...
http://www.bg-mamma.com/index.php?action=article;id=966 чудесна статия за фимозата.
Може да разгледаш статиите или библютеките на форума, там има много инфо по всички въпроси.

Mерси Angel_Dust и на мен това с кал. перм. много варварско ми се стори ...
Виж целия пост
# 86
нищо варварско няма, аз съм правила при раздрезнена и зачервена пиша  бани (не знам какво имат предвид под промивки, аз само съм топвала в чашка с разтвор пишата да постои малко). Това, което аз превех с нищо не помагаше за забелване. Но наистина страшно трябва да се внимава каква да е концентрацията на разтвора и всики кристалчета да са идеално разтворени, без никакъв остатък.
Виж целия пост
# 87
Да, това с калиевия перманганат при зачервяване и аз съм го правила, разтворът трябва да е много бледо розов  Peace

Тони, ще възникнат още много въпроси, насреща сме  Hug Леко и безпроблемно раждане  Hug
Виж целия пост
# 88
нищо варварско няма, аз съм правила при раздрезнена и зачервена пиша  бани (не знам какво имат предвид под промивки, аз само съм топвала в чашка с разтвор пишата да постои малко). Това, което аз превех с нищо не помагаше за забелване. Но наистина страшно трябва да се внимава каква да е концентрацията на разтвора и всики кристалчета да са идеално разтворени, без никакъв остатък.

Ами предполагам, че под промивки- това са имали предвид-топването за известно време. Не съм изобщо запозната да си кажа честно, защото досега в нашия род все момиченца е имало Simple Smile .
Иначе прочетох статията и не можах да разбера само едно... мазането с този кортизонов крем само при вродената фимоза след оперативна намеса ли става дума  newsm78
Виж целия пост
# 89
Възможно ли е да се повръща от секрети. Втора сутрин при ставане от сън голямата ми дъщеря повръща нещо като пяна ( в четвъртък и днес). Да поясня, че е със сутрешна кашлица от много време, но и на ксизал по схема, няма вече задна хрема, а само кашлицата след сън. Сутрин преди градина пие и чай. Чудя се дали е възможно чаят да размеква секрета и това да предизвиква повръщането. Тя твърди, че е гладна, за това повръщала. Иначе е жизнена, играе, не е вдигала температура, все едно нищо не се е случило. Направо мистика  ooooh! Не съм я водила на лекар,  в понеделник е лудница от болни  Rolling Eyes
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия