Хора, които не са ходили на училище

  • 11 356
  • 156
# 30
Учител съм и не бих се наела да обучавам детето си в дома. Първо защото съм учител само по 2 предмета, второ: защото всеки предмет има методика на преподаване и съм виждала резултати от неправилно преподаван материал; трето - защото човек /детето е социално животно и като такова за психичното му развитие е добре да е между себеподобни; четвърто - децата ншмат респект от родителите си, за разлика от респекта към учителя.

На шефа ми съпругата е гледала /хоумскулвала 4-те им деца ( до начални класове), но не от любов към хоумскул, а защото не са могли да си позволят да плащат таксите за градина, и за преди и след училищни програми (тук училищата свършват в 3.30 и трябва да си вземеш детето - има два варианта или ти ходиш, или плащаш на някой да го върши заради теб). Така, че и това е една от причините за хоумскулинг.
Виж целия пост
# 31
Barefoot Kontesa може ли линк към блога?

Скрит текст:
И все пак на тези деца им предстои пубертет, който според мен е висшият пилотаж що се отнася до възпитание и отглеждане
Блог няма ,писах ,че учавстваме в една група за отслабващи майки във Фейса и там си беше постнала хладилника, менюто и упражненията.
Оттам на мен ми хареса организираността й по кутии меню за 10 човека всеки ден ,разгледах й профила и се сприятелихме.
В личните й албуми са останалите неща и покрай разговорите с нея и масовостта на домашното образование при тях ми стана интересно и се поинтересувах .
 Не знам как процедира точно минута по минута , но големите учат сами докато тя обяснява на по малките, после пак се връща, проверява домашните и бебето докато спи учителства.
Не отделят повече от 3-4 часа на ден за всички, а в къщата й има списъци навсякъде и всеки си има задължения. Едните деца помагат с прането, другите белят зеленчуци,  хвърлят кошове, събират играчки, метат , подреждат масата и т.н. Помощници, като платен персонал, няма .
 Бащата отсъства по седмица всеки месец  .Но като се върне след седмица гледа най малките преди да иде на работа сутринта и вечер с банята им и се включва и той и така.
Едното от децата й е шампион по шах и учавства в конкурси по математика.
Имат учителка ,която идва у тях по музика и по езици .
За другото ,което сте питали,  не знам.
Титина ,имаме едно дете и ние.
 Не е въпроса в плащането на daycare before and after school ,а в цялостната дис-организация, маниерите, които се усвояват в у-ще и  не насърчаването на индивидуалните способности и дарби.  Hug

Апропо, попитах за разрешение да пусна поне графика й и след нейното съгласие ето:


Виж целия пост
# 32
Barefoot Kontesa имах предвид в нейния случай - 8 деца по около да кажем 4 са на възраст за детска градина - по 1000 месец, другите 4 в уцхилисте - бифор и афтер скул - по 250. Това си е солидна сума ( а военните не вземат чак такива заплати).
Отгоре на всичко, не смятам, че един човек/майка може да разбира от всичко. Да имат много блогове и групи за взаимопомощ, но нека се съгласим, че има методика на преподавана и подобни ( да не мислите че в педагогическите университети си бъркат в носа, повярвайте здраво учене е.)
Не знам как е в училището тук, синът ми все още е на детска градина, но определено изискванията са много високи. Те дори в детската са високи, какво остава в училищата. Имаме познати детето не ходи на детска градина и определено майката работои много с него, е в училище закъса, няма систематиката на работа изградена.

От друга страна си мисля, че ако имаш изградена кариера едва ли би останала в къщи. И аз имах идеи да го уча аз, но след почти година се хванах, че губя в професионалното си развитие.
Дай да видим тази група, за отслабващите майки имам предвид
Виж целия пост
# 33
Титина,  ние плащаме за едно дете 560 долара на месец daycare ,но хората с постоянен статут плащат по 120 на месец на дете. Работи от 6:30 am - до 6pm и е в същата сграда като класа й по French immersion kindergarten.
Пратих ти групата  Wink
Виж целия пост
# 34
Звучи ужасно. Наистина си струва да се опиташ да я запишеш като частна ученичка към някое българско училище и да идва веднъж годишно за изпитите. От друга страна ще го има проблема с ученето на език, който не се говори около нея. А колко е голяма дъщеря ти?
На мен ми е интересно от чисто любопитство как се различават училищата и учебните предмети там, можеш ли да разкажеш повече?

Няма да й е проблем българският, грамотна е, има си занятия с учител.

Разликите между училищата, в какъв смисъл? Между училищата тук? И четирите типа училища в момента претърпяват промени.
Aко е така
Скрит текст:
Държавните училища се финансират от данъците. Работят по програма на Министерството. Между тях има разлики по отношение на дисциплината и обучението, зависи от ръководството. Имат по - лек режим на обучение, малко или никакви домашни. В нашата област има разлики  в часовете за занятия между градовете. От няколко години насам изучават английски, но премахнаха испанския, в момента учат диалект, което е незаконно, но си правят каквото им хрумне. Нямат униформи или имат, но са пожелателни. Не излизат добре подготвени като знания.

Религиозните пак са спонсорирани частично от данъци, които държавата дава на църквата, родителите правят "дарения" в определени периоди. Учениците там са по - подготвени от държавните, дисциплината е по - добра, седмичният хорариум часове е повече. Учат испански + един чужд. Имат задължения да присъстват на църковни сбирки и да правят акции за бедните. По принцип нямат добра база, зала за спорт и отопление. Носят униформи и имат много работа за вкъщи.

Полу частните имат издръжка от държавата и от родителите. Определя се месечна такса и се плаща. Нивото на обучение е високо, имат хубава база, отопление. Униформени с много работа за вкъщи. Подготвени са, дават високи резултати на приемните изпити за университет, имат програми за обучение в чужбина, обмен на ученици.

Частните са цяла енциклопедия и те. Планът за обучение зависи от това дали са английски, американски, немски, интернационални или национални. Много, много голяма разлика с останалите училища като знания, ред, база. Таксите са различни, има такива с астрономически суми, които предлагат буквално да ти отгледат децата и да ги изпратят в университет.  Някои имат безумно много работа за в къщи, други само за уикенда. Общото между тях е, че налагат извънкласни дейности, с цел уж сплотяване на колектива, но за мен това е тежест и смятам, че детето трябва да има приятелски кръг и извън училище, както и интересите му да не са подсказани от това, което училището предлага, а от това, което му е интересно и му се отдава.

Частните са в непрекъснато съревнование за рейтинг, оттам и повече средства, натискът напоследък върху децата е ужасен, въпреки че не си го признават. Плащат на медиите да обработват населението, че без тях децата им няма да си намерят никъде работа.
На държавните преди години им се обърна нужното внимание, подобриха базите и учебната програма, доста хора си записваха децата там, но това беше за кратко. След това настъпи отлив заради новите промени.

Обобщено разликата е в старта, самочувствието и подготовката. Съвсем нормално е при нас да познаеш едно дете в какво училище учи по начина на изразяване и позицията на тялото. В България такива разлики няма.  Общото е, че във всички училища има една мания за обсебване и контрол.
Това са моите впечатления от моят град, на база лични преживявания и усилено събиране на информация през годините от всички възможни източници.
Като цяло на дъщеря ми точно това обсебване й пречи и трупа с годините неприязън и поради това обмислям варианти.

Виж целия пост
# 35
Barefoot Kontesa, благодаря че сподели, много ми стана интересно, това за мен е свръхчовешко.
Виж целия пост
# 36
Титина,  ние плащаме за едно дете 560 долара на месец daycare ,но хората с постоянен статут плащат по 120 на месец на дете. Работи от 6:30 am - до 6pm и е в същата сграда като класа й по French immersion kindergarten.
Пратих ти групата  Wink
Благодаря,

В Канада (  различни провинция, град) и Тексас са различни нещата. Пиша Тексас щото не знам какви са цените в др щати. Училището е до 3.3о.  бифор енд афтер скул от 6.30 до 6.00. После за всяка минута си плащаш. Така беше и в Калгари, но там имахме детска градина в сградата на компанията.
Виж целия пост
# 37
Няма да превръщам темата за детските градини в Канада, но само да кажа, че тук(Торонто) таксите започват от $1000. Дори и за хора с постоянен статус.

По темата - против домашното обучение съм.
Споделям напълно мнението на sophiemmaspencer .
Виж целия пост
# 38
Сега погледнах, тя обучава децата си с Розета стоне.... Т.е. Пуска им диск и те гледат и се учат. Това не е хоум скулинг, това си е живо гледане на филмчета.
А първото дете се изявява ката учител...
Виж целия пост
# 39
Няма да превръщам темата за детските градини в Канада, но само да кажа, че тук(Торонто) таксите започват от $1000. Дори и за хора с постоянен статус.

По темата - против домашното обучение съм.
Споделям напълно мнението на sophiemmaspencer .
Да, съгласна съм с теб ,с малко изключение. Нашето дете е на 5 години и половина и ходи по 3 часа на предучилищна  затова таксата е такава .Ако е на 1,2 или 3 години таксите са между 800- 960 на месец .
Сега погледнах, тя обучава децата си с Розета стоне.... Т.е. Пуска им диск и те гледат и се учат. Това не е хоум скулинг, това си е живо гледане на филмчета.
А първото дете се изявява ката учител...
Да, с тази система ги обучава.И аз не знаех какво е ,но се поинтересувах, защото в първия момент предположих, че е учителка по еди кой си предмет тази Розета. Mайката е първото име т. e. Kristel.
Виж целия пост
# 40
сори, аз съм останала с впечатление, че има 8 деца

За мен Росета стоун не е обучение, тя общо взето е оставила децата на самоподготовка. а и гледането на фимчета от рода на стартрек не е върха в обучението.
Има доста блогове за хоумскулин и имат страхотни идеи ( да си признаш някой от тях използваме за игри в къщи)
Виж целия пост
# 41
Да, осем деца са, но другите са общо в графата 'бебета'  Crazy
Не знам за мен си е подвиг, защото това си е занимавка всеки Божи ден ,без почивка, без време за себе си като обедна почивка и много труд. Делегирала е неща и на децата, учи ги на самостоятелност, труд и дисциплина. Лично мен ме впечатли много  Peace
Виж целия пост
# 42
Аз също съм против хоум скулинга. Не виждам плюсове, децата трябва да имат някаква самостоятелност, а не да са все до полата на мама. Трябва да си имат и личен живот, който в детска възраст е точно училището, учителите, съучениците.
Да не говориме, че трябва да се отдадеш изцяло на децата, домакинството и да нямаш никакво време за себе си. За кариера да не говориме.
На жената с 8-те деца като и видях графика ми дожаля честно казано. Познавам майки, които го практикуват това - всички до една изглеждат измъчени, все гонят някакви графици, схеми и часове.
За академичната страна на нещата изобщо не говоря дори.
Виж целия пост
# 43
Титина е много права.
Тая жена с 8 деца няма друг избор освен да си ги гледа сама и да ползва големите си деца за бейбисийтъри и учители  Laughing
Трябват много пари за малките, които нямат 4год. и не могат да ходят на държавна безплатна градина.
Много наистина. По-големите пък трябва някой да ги вземе или посрещне от училище в 3.30 иначе се плаща за афтърскул. Такива многодетни майки най-често правят градини в къщи и гледат и чужди деца покрай техните срещу заплащане.
Изобщо не знам какво ще е бъдещето на тези деца като се има предвид, че ще им трябват пари за колеж, въпреки, че в Тексас има хубави степендии.
В Тексас специално училищата са много добре осигурени с всичко, което е необходимо не само материално. Не виждам никакво основание да не пуснеш детето си на училище. Разбира се има и много добри частни такива.

Та не всико е толкова розово колкото изглежда. Когато си наясно за какво става въпрос даже тъжно ще ти стане като видиш такава история..
Виж целия пост
# 44
А кво се случва с децата, посещавали училище? Различни неща се случват, щото и те са различни... Tired
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия