Частни училища - информативна тема 3

  • 63 128
  • 762
# 690
Aunt Ogg, аз редактирах поста си  горе и след това  ти зададох въпрос за понятието "съответен". Но ти междувременно вече беше отговорила.

Детето от ПЧМГ в школата на моите  девойки ходеше и на БЕЛ, и на мат. Peace
Виж целия пост
# 691
  Извинявам се, Русалке, наистина не съм го видяла.  Peace

 
Виж целия пост
# 692
  Извинявам се, Русалке, наистина не съм го видяла.  Peace

 

Няма и как да си го видяла -  когато си пуснала поста си, аз още съм пишела редакцията си. Peace

И защо БЕЛ да е "съответен" за Света София? А ако е все пак такъв , както за СМГ несъмнено е мат,защо точно по него се ходи на уроци? Не е ли логиката такава, че щом за 9 часа седмично математика в СМГ може да се направи и подготовка за НВО,  и надграждане със задачи  извън задължителната програма, то за този хорариум  от часове по БЕЛ да следва не само подготовка за НВО, а и достатъчно оставащо време за есета, интерпретативни съчинения и т.н различни  форми на писмени работи?  Тоест презастраховането с курсове за АК по своето  естество не излиза ли  същото като презастраховане за НВО  в друго училище?
Виж целия пост
# 693

И все пак, защо БЕЛ да е "съответен" за Света София? 

Може би заради броя часове по БЕЛ - 10 часа писа някой в темата. Не знам друго училище да има такъв хорариум по БЕЛ.
Виж целия пост
# 694
пенсионирана русалка, права си.   bouquet

Тя истерията за това е истерия - в нея логиката не е водеща.

Имах предвид, че ако в изпита има и нещо по-трудно като логическа провокация за най-добрите, по-посредтсвените деца няма да имат шанс да се справят с него, независимо от напомпването и няма да се получава парадоксът на изравняването на оценките на ученици, които изобщо не са с "равни" знания и възможности.

Когато бях ученичка изпитът по МАТ беше от две задачи за описване с по две независими подусловия. Втора "б" традиционно беше много космата геометрична задача и с нея се справяха единици - само наистина най-добрите. Все пак когато изпитът е конкурсен, той не трябва да регистрира само какво си научил, а да отчита и таланта. Изпитът в момента не може да "измери" талант - както по математика с тези тривиални задачи, така и по български с формлния езиков тест и преразказа.
Виж целия пост
# 695

И все пак, защо БЕЛ да е "съответен" за Света София? 

Може би заради броя часове по БЕЛ - 10 часа писа някой в темата. Не знам друго училище да има такъв хорариум по БЕЛ.


 Именно.  Peace Една мама беше споделяла за часовете по бел, че са около 10, при 5 в ДУ. А за есето-мислех, че не се учи по програма. Поне с такова впечатление съм останала. И затова ходят специално заради него всички, които целят АК след 7 клас. Може и да съм в грешка, не споря.  Peace
Виж целия пост
# 696
Така и  аз  предположих, Призма, но попитах, защото впечатленията ми  като че ли  са някак  обратни. Много  по-често   имена на деца от Света София с предни позиции и добри класирания  се срещат в протоколи от състезания по мат. Peace В 7 клас, при такава сериозна подготовка по БЕЛ като брой часове, не следва ли  на олимпиадата техни представители да са първи? Още повече, че там не се пише преразказ, както е  при НВО, а текст с аргументация?

Дали есето се учи по програма не знам, в нашето ОУ поне  пишеха някакви.  Има и от РИО или МОН  организирани някакви конкурси за есета по разни теми, включващи възрастова група 7 клас,  така че предполагам, че си е заложено в програмата.
Виж целия пост
# 697
А за есето-мислех, че не се учи по програма.

Есе по програмата на МОН се учи точно в седми клас. На практика в седми клас по
програма не се предвижда да правят преразкази, а есета - свободни съчинения разсъждения или
литературно-интерпретативни съчинения.
Друг е въпросът, че накрая МОН ги изпитва върху преразказ, който се учи в пети и шести клас.
Виж целия пост
# 698
Още повече при прогресивно  нарастващи  като брой деца  набори.

Слава Богу, че наборът на детето ми е с най-малък брой деца от години назад, много много по-малък от предходните набори. Само следващият е май още по-малък. Освен това, докато той стане 7 клас, искрено се надявам, че тази глупост с НВО ще бъде отменена. Такава истерия не е и не може да бъде нормална.
 
Виж целия пост
# 699
Ееее, Мецане, аз визирах следващите 3-4 набора, тоест в по-близък план.  Твоето дете е  още малко... Не искам да те разочаровам, но дори и да отпадне НВО, МОН ще измисли друга глупост на негово място. В кръвта им е на онези горе все бисери да сътворяват. ooooh!

Скрит текст:
Тази година имаше по никое време през годината пробна матура по мат или не знам как точно да я нарека  (спусната от МОН) за 12 клас и предвидена  още една такава за края на 11 клас. Тази за 12 клас се проведе само на места, как и на какъв принцип  са избирани  училищата не знам,  а децата после споделиха, че е била повече  от   фасулска. Тази за 11 клас пък тотално  отпадна, но както се сещаш, някои ентусиасти сред деца и родители   се панираха  и заплануваха уроци и за нея, докато не се разбра, че щяла да е анонимна и щяла да проверява едикакво си.Смешка пълна...
Виж целия пост
# 700
Не искам да те разочаровам, но дори и да отпадне НВО, МОН ще измисли друга глупост на негово място.
Тъкмо щях да напиша, че и да отпадне НВО в сегашния си вид или изобщо, кандидатстването в гимназия ще остане и истерията ще продължи. Може наборът да е по-малък в сравнение със сегашните, но и местата не са много.
Виж целия пост
# 701
Ееее, Мецане, аз визирах следващите 3-4 набора, тоест в по-близък план.  Твоето дете е  още малко... Не искам да те разочаровам, но дори и да отпадне НВО, МОН ще измисли друга глупост на негово място. В кръвта им е на онези горе все бисери да сътворяват. ooooh!

Да да, естествено, че визираш тези, които скоро ще бъдат 7 клас, а те са големи набори...и наборът на децата ти също е голям. Е, ако това НВО отпадне, приемни изпити е много по-добре да има, там ще си кандидатстваш за съответното училище само и например МГ едва ли ще сложат изпит по БЕЛ - навремето аз като кандидатствах, така беше, само математика. Но и добре, че наборът му е малък, все пак, някъде четох, че е най-малкия от много години насам, от 15 може би, това е добре - по-малка конкуренция:) ич не мисля и да истерясвам, ако не го приемат в "елитните", ми има пък частни гимназии, плащаш си и го записваш, кво толкова. То пък като завършиш елитна гимназия, чунким има гаранция за успех в живота после...от толкова други неща зависи...
Виж целия пост
# 702
Точно средното образование има  много голямо значение и то не заради дипломата от тук или от там.. Това е възрастта на детето ( 14-18) , в която контролът и влиянието ти като родител ще бъдат  вече силно лимитирани. И по-добрата гимназия ти дава поне относителното спокойствие, че детето ти няма да пропадне..Сигурно нищо няма, изключения винаги има и все пак... Защото тук нещата вече не опират предимно до възпитание у дома както  е при по-малките. Лошата среда може буквално  да опропасти живота и на много свястно, но по-податливо  дете. Това е възрастта, в която децата залитат по алкохол, наркотици, безотговорен секс, за да се впишат в  нечии изкривени представи за "готин". И попадането в добро училище поне минимизира (не го изключва за жалост) шанса за тези неща, добрата среда, амбицията и мотивацията на околните  в общия случай  дърпат детето нагоре. То и това е да ти кажа основната цел на родителите на големи деца, поне според мен. После чак идва ред на езици, дипломи, сертификати, шансове за следване тук или навън, изгледи за успешна  реализация и т.н. Thinking
Виж целия пост
# 703
Татко Мецан,  разликата между "добрите" и "лошите"  училища в гимназиален курс е смазваща. И тя опира най-вече до средата. Едва ли всички, които мечтаят за 91 НЕГ и 73 СОУ го правят с единствената цел да научат немски, просто се борят да попаднат сред "най-добрите". Когато учениците са мотивирани, амбициозни и възприемащи, учителят също може да вдигне нивото /ако има акъл и желание за това/ и така обучението става по-ефективно. Все пак ползите от образованието не са само в преките придобити знания.

Скрит текст:
Мъжът ми  завърши СМГ с немски. Само двама от съучениците му следваха в Германия, а към днешна дата повечето живеят в България, като някои дори не ползват пряко немския в работата си.  Но едва ли тези пет години не са им повлияли.

И да изчезне НВО, все ще има някакво средство за селекция. Дори сега да ти се струва добра идеята всяко училище да има собствен вариант за прием, ще видим като станете седмокласници дали ще подскачаш от раздост, ако трябва да се явите на петнайсет изпита.  Sunglasses

А за ЧУ в гимназиален курс - освен АК аз поне не се сещам за друго, към което да нямам резерви  newsm78 Така че от изпита няма да избягаш...
Виж целия пост
# 704
Няма мистерия с олимпиадите по БЕЛ, такава не се проведе тази година в нашето училище. Мисля, че съвпадаше с друго важно състезание.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия