(Био)зеленчукова градина - тема 25

  • 66 868
  • 753
# 30
Здравейте!    Grinning
Записвам се да следя темата и да се уча.....    Embarassed   че съм много боса, а много надъхана.
Миналата година не се получиха нещата, поради ред обстоятелства, но тази година вече освен мен и съпруга ми няма кой, свекъра почина, свекървата едва ходи, нея ще я ползваме за съветник само   Simple Smile .
Та, на въпроса:искам всичко, а не знам нищо.    Laughing  Макар че може да се каже, съм израснала на село.Ама само като консуматор.
Сега, четейки линковете от първа страница, осъзнавам, че доста, да не кажа безвъзвратно, сме закъснели с подготовката на градината.
И малко подробности:става дума за градина близо до Пловдив.Камениста почва, свекър ми е пренасял почва с камиони, за да може да се ползва.До миналата година е гледано кажи-речи почти всичко-домати, чушки, патладжани, тиквички, подправки, тикви, зеле, моркови.....
Градината е почивала една година.И въпрос 1:
В неделя мислим да я разорем.Кога и какво можем да сеем сега, през март?
Четох за бакла, моркови, репички, грах, подправките, пащърнак.....т.е., за кои не трябва разсад?

Въпрос 2:имаме възможност да ходим само уикенда.кое иска много поливане и всекидневно наглеждане и няма да можем да го опазим/отгледаме?

Също има място и ни се иска и няколко дървета да засадим.Чувала съм, че кайсиите не са много капризни на гледане.Ще съм благодарна и за съвети в тази насока, какви дървета биха вирели по-лесно?
Предполагам, въпросите ми са доста лаишки и смешни, ама .....    Hug

Виж целия пост
# 31
Здравейте и от мен Simple Smile Обичам теми с тема Simple Smile

Винаги съм живяла в дом с градина. Като малка всички лета изкарвахме на село, в което бяха и двете ми баби, по стечение на обстоятелствата. И двете имаха големшки градини и децата винаги бяха ангажирани с нещо из тях, наравно с възрастните. Първото ми опърляне на слънце за годината винаги беше на копането на царевицата, после двете големи лозя. Като позатихнеха нещата там, буденето рано вече беше за събирането на люцерна, което беше най-любимото ми нещо. Двете с баба ми бяхме страшен отбор и сме обръщали каруца само веднъж. Simple Smile
Помня, че при нас пипер не се сееше в градината. Раздаваше се място от кооперацията, осигурена беше и вода, там заниманията на децата бяха да отъпкват кавалите в началото и после да шляпотят в големите вади с поливна вода. Същото беше и с дините, никога в градината. Ей, като казах пипер, да се похваля, че си намерих сладките бели чушлета, които издирвах миналата година, естествено в сортови семена Преслав. Simple Smile
Та така мило ми е, и винаги е било. За щастие когато се ожених и дойдох в София намерих и съмишленик – свекърва ми е страшен ентусиаст. Изнесохме се дружно на село и сега всяка си има градина. Те сеят повечко неща, но са си вкъщи и имат време. Аз съм на санитарния минимум  - домати, краставици, пипер, патладжан и лук. Ягоди и подправки, асма и плодни дръвчета. Другото е трева, по която Елицата язди един маркуч като кон.
Имам два въпроса. По колко стръка е правилно да се слагат доматите? Аз съм виждала винаги по два, но това е практиката на баба ми и така май се правеше  масово по нашия край. А тук някой каза (а и по пазара съм го чувала от хора, които продават разсад), че се слага по един.
А другия е – можете ли да ми кажете на какъв сорта ви прилича тази ябълка? Имахме такава, опитах да намеря максимално близка картинка. Леко сплеснати плодове отгоре и отдолу, характерното е точно тази плътна златиста кожица, която се получава около дръжката. Месото и е леко жълто, много сочна, ароматна и сладка. Дървото беше много болно още когато купихме къщата и тази година окончателно се предаде. А това ми е любимият вид ябълки. Не е Флорина, може би по снимки и описания най-прилича на Карастоянка.. но съм малко боса тук и не мога да преценя добре.

Виж целия пост
# 32
Краси, радвам ти се  Hug По мое мнение, моркови, пащърнак, грах, тикви, тиквички, ще се гледат лесно и сами с поливане от време на време, само че за тикви и тиквички трябва хубаво да се затопли времето, грах, моркови сега, спанак също, аз и арпаджик сега сложих. Всички тях сея направо, разсад за пипер и домати по-натам, да се стопли.
Маграт, сега се сетих, че и ние в по-ранното ми детство взимахме градина напролет, покрай града, сега ми е чудно защо сме го правили, дворът ни е огромен.
Виж целия пост
# 33
Записвам се с един линк, който се върти из ФБ - http://www.dunavmost.bg/foto/item/469-kakvo-yadem-ili-doide-li-v … a-im-niknat-gardi
Що е то? Или по каква причина никнат семките на доматите в тях?  newsm78
Виж целия пост
# 34
Благодаря за новата тема и добре дошли на новите градинари!

Аз имам 50-60 кв м дворна градина и 1 дка бахча плюс пчелин с около 40 кошера. Опитвам се да имам и стоково стопанство, тоест такова за продан и засега се получава добре. Зарзаватчия съм трето поколение.

Ще се опитам да преброя индивидуалните включвания по темата, пък анкета ще сложим в някоя следваща. Много ми е интересно колко бахчеванджии сме тука  Wink.
Засега сме 25.

stelt77
това са домати long shelf life, брани са зелени като дини преди около месец и съхранявани при специални условия, докато дойде момента да излязат на пазара. това е положението, все пак този, който си купува домати на 1 март трябва малко от малко да се сети, че не са домати това. Та семената им са заети малко преди Коледа, за Бога! Храненето със сезонни зеленчуци е на първо място, ако не искаме да се храним с боклуци.

Magrat
- може и по един, може и по два стръка. Добивът е почти еднакъв. Зависи от "буйността" на развитие, специфична за сорта. Обикновено при купените сортове това е упоменато - "буен растеж, умерен растеж).

Краси *, Ana Ivanova - пащърнакъъ се сее сега. Аз го сея на редчета - за вадене през лятото, и на слята повърхност - за есенен добив. Прореждането - -като при морковите.
Виж целия пост
# 35
Куркума, състави анкетата и я пусни на модератор, няма да откаже.
Виж целия пост
# 36
Честит Трети март, на патерици.
Вчера за първи път съчетахме от една страна хубаво време, от друга страна да не сме и двамата болни и отидохме на вилата.
Рязах прасковите и сигнализирам, че вече започват да се обаждат някои пъпки - розовеят. Сега като зарозовяват е най-доброто време за пръскане с бордолезов разтвор - 1%. Да действаме.
           Аз напръсках моите овошки преди  5дни(с бордолезов и акарзин),но искам да попитам тези дни дъждове налагат ли пак да пръскам.Ако не сега кога и с какво е следващото пръскане? Rolling Eyes
Виж целия пост
# 37
Искам да се включа и аз в задружната ви групичка. Селско чадо съм, но от години далеч от село и земя. Тази пролет обаче смятам да се наредя в резиците на зеленчукопроизводителите. Първият ми въпрос - откъде са си вземе семена за пащърнак? Много го обичам, но никога никой от близките ми не го е сял. И, откъде мога да си купя арония и касис за засаждане? Всъщност, може ли пролетно време изобщо да се садят храсти?
Виж целия пост
# 38
Заповядай при зарзаватчиите, vesselay.
Приличен посадъчен материал за арония и касис съм виждал в Костинброд и Ябълково, Кюстендилско, като мисля, че производителят им е един - института в Ябълково. Взех си пет корена арония и всичките се хванаха, и тая година им е ред да плододават. Семенца за пащърнак се продават във почти всеки магазин за семена, където съм надниквал. При него не е проблем да си завъди човек и собствено семе, само дето семето става на втората година след засяването. Рядко, но съм виждал див пащърнак покрай коритатa на селски рекички, но поради навиците ни да изсипваме точно в тях всички боклуци, не препоръчвам.

Окопах около всички овошки - и на бахчата и на пчелина в диаметър около метър и стана много подредено някак. Не знам дали ще е от полза, но от за чиста естетика мисля да ги варосам до около 70 см от почвата.

Куркума, състави анкетата и я пусни на модератор, няма да откаже.

Имам много идеи за анкети, та се чудя коя да е първа:
- В коя климатична зона на България е Вашата градина?
- Колко е голяма градината Ви?
- Кои култури ще отгледате тази година (много отговори)?
- Коя е трудната за отглеждане земеделска култура за Вас?
- Почвата във вашата градина?
- Най-добрите начини за борба с поповото прасе, листни въшки или сляпо куче?
- Най-добрите методи за борба със маните по доматите?
- Любими книги и помагала по земеделие (изброяване и ранкиране)
- Какви домашни животни отгледжаме?
- Най-резултатно подхранване на земеделски култури.

Анкетите, които предполагат един отговор са косвено преброяване на бандата ни, а отделно дават информация както практична, така и обща: кои сме, какви сме, защо сме.

Ще помисля още малко, пък ще помоля модератор или bushkata  да сложи анкета.
Виж целия пост
# 39
ysap, пробвай да корегираш силата на опън на конеца.

а аз като плета си почивам (това си е истината)

Пробвах и това, но.... няма голяма полза, но те и конците са калпави. Придполагам, че са китайски от където и да си ги купи човек. Проблема е и в мен, защото не разбирах нищо от шев и кройка, нито от шевни машини. Само от единия ентусиазъм си купих машина. Марката й е Тойота и струваше около 180 лв. на промоция , но май трябваше да купя нещо от специализиран магазин след като пробвам няколко модела и ми разяснят надълго и нашироко нещата. Както и да е - изкарала си е парите, защото за тези неща, които уших с нея щяха да ми вземат доста повече пари, а и се понаучих на това-онова. Проблема е, че тъкмо започна да шия и .... се къса конеца. Като го направи десетина пъти ти иде да я изхвърлиш. Не съм си играла да я нося в сервиз, а може би трябваше, поне докато беше в гаранция. Тя май може и още да е, но.... сервиз във Варна май няма, а и за тези пари не съм очаквала кой знае какво....  Grinning
Виж целия пост
# 40
    ysap Татина е права за регулирането на конеца, но има и различни дебелини на иглите и по-дебелите тъкани се шият с по-дебела игла, може от това да е проблема.
 

Пробвах и с различни игли. Четох инструкциите. Може и да ми е дефектна машината, а може и у задмашинното устройство да е проблема.  Laughing Joy
Приятен ден!
Виж целия пост
# 41
Привет на всички! Поредното селско чадо да се включи  Laughing.

Чета ви сравнително от скоро и имам питанка - търся сорт домати, които не искат връзване на кол и са със сравнително тънка ципица, сиреч подходящи за салати през лятото, ако може и да не е претенциозен ще е добре.
Живеем на върха на скат, съответно поливане и вятър са основните проблеми. Водата изчезва за часове, а вятъра брули и чупи високите стебла на обичайните летни сортове колкото и да са овързани.
За сега успешно отглеждам Рома, но то си консервен сорт и не ни е особено вкусен (макар да има една много приятна и нежна сладост).
Виж целия пост
# 42

 
А другия е – можете ли да ми кажете на какъв сорта ви прилича тази ябълка? Имахме такава, опитах да намеря максимално близка картинка. Леко сплеснати плодове отгоре и отдолу, характерното е точно тази плътна златиста кожица, която се получава около дръжката. Месото и е леко жълто, много сочна, ароматна и сладка. Дървото беше много болно още когато купихме къщата и тази година окончателно се предаде. А това ми е любимият вид ябълки. Не е Флорина, може би по снимки и описания най-прилича на Карастоянка.. но съм малко боса тук и не мога да преценя добре.




Magrat прилича на този английски сорт cox ,много  сочни и вкусни
Виж целия пост
# 43
Здравей и добре дошла, Жени.

Дотук 28 градинари се записаха!  Grinning

Препоръчвам ти сорта Трапезица -  вкусен и полуизправен. Може да расте и без опора, а може и с ниска такава. Не се култучи и се самозадънва след четвърта китка. Успява без много поливки, но все пак е домат, не кактус.

ysap покрай твоята машина ми се пощя да споделя, че домашният Сингер е произведен през 1911, ако се съди по серийния му номер. От 1920 до 1950 е ползвам полупрофесионално за дребни сарашки услуги - колани, чанти, портмонета. Работи безотказно, което ми напомни, че не е лошо да го смажа тия дни.


Виж целия пост
# 44
Куркума, благодаря! Ще потърся, дано намеря  Simple Smile.
Вярно е, че без вода не става, но и това поливане сутрин/вечер е просто убийствено и като ангажимент и като средства. Мисля да изнудя мъжа ми да направим капково. Май това е единственият ни вариант за добре облети зеленчуци.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия