Важен ли е правописът?

  • 58 702
  • 927
# 255
Имало такава дума, казва Уики:
Стрий
Стрий е град в Лвовска област, Украйна.  Joy
Виж целия пост
# 256
Каква е тази клавиатура?

ѝѝѝѝѝ, успяяях и аз. Mr. Green

Човек както говори така и пише. За това е  много важно да се учат децата на правоговор, но всички говорим на някакъв диалект.
Вече и по ТВ не говорят правилно, за съжаление, няма ни един пример.

И не забравяйте ужасТ е женската форма на ужас, като членуването й е ужасТТА, а в множествено число е ужасТИЙ. Naughty
Виж целия пост
# 257
Ами уж Фонетика.
Виж целия пост
# 258
Имало такава дума, казва Уики:
Стрий
Стрий е град в Лвовска област, Украйна.  Joy
Да, ама това е име, и не е в множествено число.
Виж целия пост
# 259
Каква е тази клавиатура?

ѝѝѝѝѝ, успяяях и аз. Mr. Green

Човек както говори така и пише. За това е  много важно да се учат децата на правоговор, но всички говорим на някакъв диалект.
Вече и по ТВ не говорят правилно, за съжаление, няма ни един пример.

И не забравяйте ужасТ е женската форма на ужас, като членуването й е ужасТТА, а в множествено число е ужасТИЙ. Naughty

Една учителка редовно пишеше "смесТТа", даже се обиждаше, ако някой я поправи Simple Smile

Аа ударението на "ѝ" на коя страна е правилно да бъде - в случЕя моето "ѝ" правилно ли е?

Предлагам да си направим една тема с "елементарните" правила на българския език, тип:
Ако можеш да заместиш думата с "Той", значи е пълен член,  видовете проверки за правопис, думи като "отверТка" и т.н Е, отнесох се,  де, но все пак  Laughing
Виж целия пост
# 260
Знам, просто не очаквах да излезне нещо, което да има смисъл, изписано по този начин Simple Smile
Виж целия пост
# 261
Няма да забравя един случай в училище. Правим някакво контролно по физика, а може и писмено изпитване да е било. Пиша си аз "ниски температури". Даскалицата явно решила, че е много компетентна да влезе в ролята на учителка по БЕЛ и ми беше поправила "ниЗки температури".  Mr. Green Обясних й, че наистина би могло да е със "з", ама що трябва така да обижда температурите. Мисля, че не ме разбра и ми написа по-ниЗка оценка от тази, която заслужавах.   Laughing
Виж целия пост
# 262
В българския език има ли ударения на различни страни?
Аз такива ударения от изучаваните от мен езици съм виждала само във френския.
Филологиите обаче не ме влекат.
Виж целия пост
# 263
И в италианския има такива разнопосочни ударения.

Няма да забравя един случай в училище. Правим някакво контролно по физика, а може и писмено изпитване да е било. Пиша си аз "ниски температури". Даскалицата явно решила, че е много компетентна да влезе в ролята на учителка по БЕЛ и ми беше поправила "ниЗки температури".  Mr. Green Обясних й, че наистина би могло да е със "з", ама що трябва така да обижда температурите. Мисля, че не ме разбра и ми написа по-ниЗка оценка от тази, която заслужавах.   Laughing
Стига бе ooooh!.
Виж целия пост
# 264
Това е нищо!Във втори клас учителката ни кара да изброим реките и моретата,които знаем.Аз казвам "Червено море".а тя-"Моля те,не говори глупости!"
Виж целия пост
# 265
Вече и по ТВ не говорят правилно, за съжаление, няма ни един пример.

Kaква телевизия, какви пет лева! В университета имахме професорка по Реторика, която обясняваше колко е неправилно да се говори меко и... обясняваше всичко това говорейки меко!  Rolling Eyes

А знаеш ли как кънтеше всичко това в моите уши, като се има предвид, че съм израснала в града с най-твърдо говорене?  Crazy
Виж целия пост
# 266
Едно време, поне по БНТ, водещите имаха добра дикция, така че, ако искаш да чуеш правилен български, пускаш националната телевизия. Сега водещи да искаш, всеки си дрънка на собствен език.
Виж целия пост
# 267
А не-то сляха ли го вече окончателно с глагола? Понякога се чудя, аз ли не следя новините Simple Smile))).

Според мен, проблемът идва от това, че не се говори правилно. Ако произнасяш думата правилно, членуваш правилно, вероятността да пишеш правилно е много по-голяма.
Виж целия пост
# 268
Според мен, проблемът идва от това, че не се говори правилно. Ако произнасяш думата правилно, членуваш правилно, вероятността да пишеш правилно е много по-голяма.
Истината е, че трябва да се чете, чете, чете, чете и пак да се чете. И то не комикси и списания.
Виж целия пост
# 269
А не-то сляха ли го вече окончателно с глагола? Понякога се чудя, аз ли не следя новините Simple Smile))).

Според мен, проблемът идва от това, че не се говори правилно. Ако произнасяш думата правилно, членуваш правилно, вероятността да пишеш правилно е много по-голяма.

Права си, но в правоговора има  и потъмнявания, които не можем да напишем както изговаряме, нали.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия