Kонсултации с адвокат

  • 208 069
  • 1 235
# 930
Здравейте,
Имам следното питане, като не съм наясно дали въпроса ми е за  тук Pensive
Имахме ипотечен кредит за имот. По същото време се разведох. Докато протичаха процедурите по развода никой не искаше да прави вноските по ипотеката. Имота беше иззет от ЧСИ. Продаде се на търг, но остана задължение от около 5000 лв., тъй като имота се продаде на  по-ниска цена. Получих запорно съобщение, че ще ми бъдат удържани от заплатата. Аз бях съдлъжник по кредита, който теглихме по време на брака. Въпросът ми е, дали някъде и къде, бих могла да проверя ответната страна дали работи на Трудов договор и дали и тя ще участва в погасяването на остатъка? Нямахме деца, и след развода всеки пое по собствения си път.
Благодаря предварително!

Виж целия пост
# 931
Черна орхидея,
Съдията малко се е поизхвърлила.
Не разбирам защо й е да защитава правата на бабите и лелите, при положение, че в случая спорът е за родителски права. Може би няма и да разбера.  Laughing
По закон:
Дядото и бабата могат да поискат от районния съд по настоящия адрес на детето да определи мерки за лични отношения с него, ако това е в интерес на детето. Това право има и детето.
Ако родителят, на когото съдът е определил режим на лични отношения с детето, временно не е в състояние да го упражнява поради отсъствие или заболяване, този режим може да се осъществява от бабата и дядото на детето.

Тоест, бабата и дядото имат право, което може да се вмени в задължение на родителя да дава детето, за да контактуват се него САМО ако заведат дело и съдът отсъди в тяхна полза.
По отношение на мястото на виждане- може да поискате от съда да го конкретизира- например, домът на бащата, за да не Ви разкарва на разни места.

И накрая, искам да Ви успокоя, че има втора инстанция. Ако нещо не Ви изнася в решението, възползвайте се от възможността да обжалвате.

Ерос,
По принцип е прието заемите, теглени от съпрузи, да са така гарантирани на банката, че всеки да е "солидарен длъжник". Това означава, че банката може да търси от всеки от двамата цялото задължение, и може да избере от кого.

След като сте разведени, Вие, след като платите задължението, можете да заведете дело срещу бившата си съпруга, за да Ви възстанови половината от платеното от Вас.
Не зная къде и как може да проверите за тр. дог на този етап. Не мисля, че е законно или пък че имате такава възможност. Такива справки правят държавните органи- съд, полиция, а също и ЧСИ, ДСИ и т.н., но не и физически лица.
Ако сте платили задълж. и заведете дело, съдът може да направи такиве справки служебно по делото.
Виж целия пост
# 932
Искам да питам едно дело за извеждане на дете извън България което е със здравословен проблем при отказ от бащата,колко време ще отнеме до решението?
Виж целия пост
# 933
В кой град живее детето?
Виж целия пост
# 934
Детето е родено в друга държава дойдохме си в България за да го видят близки и на 6 мес. исках да се върна обратно с детето ,но бащата извади паспорт и декларация отказа да разпише и така сега сме тук във Варна.След няколко месеца детето се разболя и се започна  ходене по мъките болници и се установи ,че има заболяване.И сега пак водя преговори да разпише за да го видят навън за второ мнение или лечение и отказва.
Виж целия пост
# 935
В София отнема около 6-8 месеца.
Но тук е много натоварен съдът.
Във Варна ще е по-малко.
Важно е да се спомене, че делото трябвада се разгледа спешно, за да го имат предвид при насрочване на заседанието. Иначе това не е бързо производство по смисъла на ГПК  и сроковете са доста разточителни.
Виж целия пост
# 936
Благодаря! А срока за който може да ми разреши съда какъв е?
Виж целия пост
# 937
Не мога да кажа. Щом става въпрос за лечение, трябва да посочите някакъв срок Вие, и съдът да прецени дали искането е основателно и дали да го уважи.
Виж целия пост
# 938
 Благодаря! Ще пробвам и ще пиша после.
Виж целия пост
# 939
Детето е родено в друга държава дойдохме си в България за да го видят близки и на 6 мес. исках да се върна обратно с детето ,но бащата извади паспорт и декларация отказа да разпише и така сега сме тук във Варна.След няколко месеца детето се разболя и се започна  ходене по мъките болници и се установи ,че има заболяване.И сега пак водя преговори да разпише за да го видят навън за второ мнение или лечение и отказва.
Вече са Ви отговорили, но да допълня- ако бащата не се крие, би могло да иска по- бързо насрочване ( съставите във Варна в общият случай проявяват разбиране) и делото да мине за около 3-4 месеца.
Виж целия пост
# 940
Здравейте, бих искала и аз да попитам нещо:
Делото ми за развод е много тежко, с мъжа ми имахме общ бизнес /но фирмите бяха само на негово име, ЕООД/, няколко лични имота /на мое име/. Преди няколко години, той прехвърли дяловете на съвсем непознат човек, от страх да не получа аз нищо, защото нещата не вървяха изобщо на добре последните 6-7 години, но аз се страхувах да го напусна, защото ме заплашваше и тормозеше, и най-вече ме беше страх да не изведе децата извън страната, той е от държава от Близкия Изток и ако го направи, повече няма да ги видя. Държеше се изключително грубо с мен, с децата живеехме в страх, подчинение и насилие. Когато все пак събрах смелост да го напусна, и то под предлог, че се нуждая от оперативно лечение /наистина ме оперираха, сега съм напълно излекувана, просто използвах това, за да се махна, иначе никога нямаше да ми позволи да си тръгна/. Успях да взема и децата със себе си, но миналото лято той взе едното дете на гости при условие, че ще го върне до започването на учебната година и до момента отказва да го върне. По някакъв начин е успял да го обработи и убеди, че аз съм болна и имам психични проблеми, че ще му прехвърли фирмите си и какво ли още не и сега детето отказва да живее с мен.
Имам следните въпроси:
1. Детето е на 16 години, при изслушването в съда твърди, че иска да живее с баща си, възможно ли е съдът да не уважи решението му и какви са ми шансовете да си го върна /малкото дете е при мен, искам двете ми деца да не се разделят/
2. Мога ли да претендирам за някаква сума като обезщетение или по друг начин за това, че в продължение на дълги години съм работила във фирмите на името на мъжа ми /впоследствие продадени фиктивно, но той е с генерално пълномощно и/или управител/, естествено не съм получавала и заплата.
3. Възможно ли е при изготвянето на социалния доклад за голямото дете, социалните работници да разговарят само и единствено с бащата и детето, без да потърсят моята гледна точка и без да се поинтересуват от майката на детето. Мога ли да оспоря написаното в този доклад, тъй като мъжът ми се похвали, че социалната работничка му е "позната" и дори заплашва да ми вземе и малкото дете?
4. Преди няколко години накарах мъжът ми да подпише декларация пред нотариус, че при развод няма да претендира за родителски права и права върху имуществото ни, мога ли да я използвам по някакъв начин в съда?
5. Ако заведа дело за анулиране на брака /имам доказателства, не знам доколко са достатъчни, че той не е имал право да сключи този брак, защото е бил нелегално пребиваващ и без паспорт, освен това няма мой подпис в актовата книга/ това ще бъде ли в моя полза, или да се продължа делото за развод?
Имам още много въпроси, но стана прекалено дълго, за което се извинявам, надявам се някой да може да ми даде компетентен отговор и мнение.

Виж целия пост
# 941
hobb,
Задали сте много въпроси, а и всеки от тях се нуждае от разговор и разяснения. Трудно е да се отговори еднозначно, така че аз не се наемам да правя консултация в темата.
Препоръчвам Ви да отидете на консултация при колега- адвокат и да поговорите спокойно за всичко, което Ви притеснява.
Виж целия пост
# 942
Ходих при много адвокати, но никой не се наема да ми води делото, казусът е много сложен, на повечето ми въпроси не беше компетентно отговорено, повечето ви колеги са на мнение, че не мога да претендирам за нищо, съветват ме да се откажа и т.н. Но аз искам да се боря, защото търся справедливост, този човек не само иска да ме остави без нищо, а и да вземе децата, което не бих допуснала. Питам се, как може един чужденец да има повече права от мен като българска гражданка, защо въобще съдът би допуснал той да отглежда децата ми, те да продължат да живеят в страх и подчинение? Не може да няма начин да се намери за какво да се хване един адвокат, когато е добър професионалист, явно не съм случила на подходящи, въпреки, че ходих при няколко, и то с препоръки. Моля, ако имате възможност да ми препоръчате колега от Пазарджик или София, който би се осмелил да поеме тежък случай и да може да защити най-добре правата на децата ми и моите, благодаря!
Виж целия пост
# 943
Това, че е бил нелегално пребиваващ, не прави брака нищожен, но липсата на подпис на единия съпруг в акта за брак (нали това значи "в актовата книга"?) би трябвало да го прави. Само че не мога да си представя в действителност да стане такова нещо.
Принципно ако няма брак, следва, че няма и установено бащинство, не и автоматично.
Виж целия пост
# 944
Поне според въпросите, които сте задала, не смятам, че казусът Ви е много сложен.
Може би сте останала разочарована от адвокатите, защото не са Ви казали това, което искате да чуете?
За какво защитаване на права става въпрос? Спор за родителски права, при който детето е настроено от единия родител против другия, има редовно. Как точно съдът да защити Вашите права в случая? 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия