Студенти в Холандия/Нидерландия

  • 171 585
  • 738
# 300
Crazy Чак не ми се вярва! Вече три години се задъхваме с издръжката на нашата студентка.  Като се има предвид, че досега нямаше нищо безплатно, с изключение на малка субсидия от общината  за наема на квартира, тази новина е повече от добра!  Дано да касае и студенти, които вече учат в Холандия.
Впрочем, по впечатления на дъщеря ми и нейни познати, холандците всячески се стараели да направят така, че чуждите студенти да не кандидатстват за полагащите им се средства. Например в първи курс дъщеря ми разбра от друго момиче, че може да кандидатства за тази субсидия от общината. Ходи до офиса в университета , за да пита за подробности и жената там й казала категорично "Кой ти каза, че има такива пари? Няма нищо вярно!" Така в първи курс си кара изцяло на свои /наши/ разноски. По същия начин , че и по- грубо се държали с поляк от нейния випуск, който ходил и до общината, за да пита как може да получи финансиране. Служителите му казали : "Вие, поляците, като дойдете в Холандия и ви харесва, веднага започвате да питате за пари, а като ги получите, викате веднага и вашите приятели да дойдат от Полша" и го върнали , подобно на дъщеря ми...
 В крайна сметка от втори курс тя проучи по- добре нещата, кандидатства и започна да получава ежемесечно една сума, която е малка, но все пак й е в помощ.  Малко се отплеснах, дано не помрача радостта на пишещите тук   bouquet
Здравейте, за да се получава тази ежемесечна помощ в размер на 378 евро, трябва ли студента да работи по 56 часа месечно или е достатъчна декларация от родителите за доход под 30 000 евро. Благодаря ви.
Виж целия пост
# 301
Мила  gininceto
Понеже и аз си имам дванайсетокласник, ще ти кажа как се случиха при нас нещата. Ние кандидатствахме чрез Едланта. Също бяхме готови рано с документите и още в края на ноември, началото на декември ни ги качиха в тяхната система Studilink. Тази година имат някаква промяна, не знам точно каква, но след като една мила маминка от този форум ни каза, че по принцип, холандските университети отговарят бързо, то и ние се притеснихме. И ето какво се оказа: ако са ти качило правилно документите, трябва да са ти дали user i pass за тази система. С тях можеш да влезеш в нея и сама да видиш дали всичко е ок с документите. Ние така и направихме и там се оказа че има нещо неприключено в заявката за кандидатстване. Обадихме се на агенцията и направо си им казахме че има нещо не както трябва.. Все пак те са там за да си вършат работата. И още на следващия ден си бяха оправили грешката. Точно след седмица получихме заветният отговор:-) Сега само чакаме да си вземе дипломата и ....здравей Холандия! Досаждай на агента си, искай достъп до системата за документи. Отделно ние се свързахме и с екипа на университета по скайп, трябва да има координати на сайта на унивеситетите ти. А дори и да се обадиш по телефон, мисля, че едни 10лв. натоварване на сметката за телефон ще са ти напълно оправдани................Но на първо време - виж какво се случва в Studilink. Ако всичко е наред там ще е написано какъв е проблема, или най-малкото поне ще си видиш дали наистина са ти подадени документите!! Успех!
Виж целия пост
# 302


Здравей, mia v, да, студента трябва да работи 56 часа месечно, за да му се полагат тези пари. Иначе съм съгласен с горния коментар, че холандците на моменти се държат отвратително с чуждите студенти (особено ако са от Източна Европа). Аз лично не можах да повярвам колко откровени расисти има, при условие, че Холандия е представяна пред останалата част от света като една от най-либералните и "отворени" държави. Лично мнение: определено има държави, в които един български студент би бил приет по-добре и би се интегрирал по-лесно, отколкото в Холандия. Успех на кандидатстващите! Simple Smile
Виж целия пост
# 303
Не само е сериозно ученето в холандските университети, ами направо си е изтезание, граничещо с тормоз. За магистърските степени говоря. Аз въпреки, че много искам тази диплома, ми се отключи нервоза от целия стрес и сега се тъпча с какво ли не. По мое мнение всичко е твърде академично, преподаването в американските университети е за предпочитане. Може би трябваше да кандидатствам в университет по приложните науки.

всичко това е вярно. Там е пълен ад. синът ми от отличник стана тройкаджия и треперяме на всеки изпит. Учи се теория . Приложните унита са с по нисък ранг, но са за предпочитане и с практическа насоченост. Признавам че беше грешка да настоявам синът ми да учи в Холандия.
Виж целия пост
# 304
Признавам че беше грешка да настоявам синът ми да учи в Холандия.

Има много български студенти в много университети в Холандия, които са доволни от обучението си там. Което се отнася, впрочем, и за всяко друго място. Помисли дали грешката не е била в избора на специалност и университет, а не в избора на Холандия. Не може да се обобщава така. На моя син също му е много трудно, но ако учеше тук, едва ли щеше да е по-лесно. Това е университет, а не гимназия. Особено в първи курс е нормално да са с по-ниски резултати, докато свикнат с новия начин на учене и преподаване, а и на отношение към тях, все пак не са вече деца.
Успех по-нататък!
Виж целия пост
# 305
Познавам доста добре българската и западните образователни системи. Смея да твърдя, че българските ученици ( дори тези от елитните училища) не са съвсем подготвени за холандския модел на обучение в университетите ( научни или приложни - все едно). Синът ми завърши добро училище, с високи критерии на оценяване, с добри преподаватели. И въпреки това и на него му е трудно. Трудността идва от разликата в начина на преподаване в холандските и в българските училища, във въвеждането на най- новото в ИТ_технологиите още в училище и използването на най- новите им приложения и под. е рутина за тамошните ученици, а за нашите - нещо ново, съответно изисква време за навлизането в тях.
Българските студенти там трябва да полагат в пъти повече усилия, за да успеят на изпитите, и защото не са научени да четат за кратко време с разбиране голям обем информация - основен недостатък на нашите училища. Често учебниците са над 800 страници.
Но си струват усилията, стига обаче неуспехът да не демотивира някои студенти и те да се откажат от битката с холандската университетска система.
Успех на всички и кураж!
Виж целия пост
# 306
Днеска ходих в Интеграл,за да попитам какво става с документите ми и дали няма грешка нещо и жената там ми отговори,че тя не допускала грешки и няма как да е станало нещо,а просто трябва да чакам...Не знам какво да правя вече,а също така нямам и потребителско име и парола за Studylink,защото според нея не ми трябват и не иска да ми ги даде....Общо взето големи разправии се очертават...Познавам и друго момиче,което пусна документи за Холандия чрез Интеграл и при същата жена,и тя все още няма отговор ... Значи тя е пуснала в 5 университета различни от моите и аз в още 5 и нито една от нас не е получила отговор след 2 месеца и половина... Малко странно ми се струва...Не знам какво да правя......
Виж целия пост
# 307
gininceto, най-нормалното, като не си доволна от услугите на един посредник, докато е време да се спасяваш. Ако не се чувстваш сигурна в собствените си усилия, ползвай друг посредник, не е късно.
Виж целия пост
# 308
Днеска ходих в Интеграл,за да попитам какво става с документите ми и дали няма грешка нещо и жената там ми отговори,че тя не допускала грешки и няма как да е станало нещо,а просто трябва да чакам...Не знам какво да правя вече,а също така нямам и потребителско име и парола за Studylink,защото според нея не ми трябват и не иска да ми ги даде....Общо взето големи разправии се очертават...Познавам и друго момиче,което пусна документи за Холандия чрез Интеграл и при същата жена,и тя все още няма отговор ... Значи тя е пуснала в 5 университета различни от моите и аз в още 5 и нито една от нас не е получила отговор след 2 месеца и половина... Малко странно ми се струва...Не знам какво да правя......

Възможно е да си направиш нов профил в Studielink, трябва ти само различен имейл от този, който са ти ползвали в Интеграл. Но все пак ако са ти казали, че са пуснали документите, си изисквайте от тях всичко. Нека някой възрастен (родител) да отиде и да им се развика ако трябва, за да започнат да се държат нормално с кандидат-студентите. Такива истории за Интеграл, за криене на профили и даже задържане на лични документи на студенти съм чувала много.
Може също, ако знаеш с кой имейл си регистрирана сега в Studielink да си поискаш нова парола.
Виж целия пост
# 309
Щом си подала сега документи, то значи си предоставила академична справка, препоръки и мотивационно. Ако са си при теб, и имаш преведна академичната справка, то можеш спокойно да си ги сканираш и сама да си направиш профил в Studilink. Системата е много простичка и те води стъпка по стъпка. Дори и да има проблем самата система те уведомява какъв е и какво се изисква. Да не говорим че в страниците на всички университети има бутон чрез който можеш директно да кандидатстваш! Докато чакаш и хванеш някой родител да сложи тези от агенцията на мястото им просто се пробвай и сама, може пък твоето да се получи:-)
Дръж ни в течение какво се случва за да се опитаме да помогнем, но е факт, че досега е трябвало да имаш резултат поне в един от всичките университети.
Виж целия пост
# 310
Аз реших да пиша на Ротердам имейл,за да попитам какво става с документите и че не получавам информация от агенцията.Те ми отговориха,че са ги получили и съжаляват,че не съм го разбрала от агенцията.И днеска ми звъннаха от Интеграл.Посредничката беше ядосана и най-нагло ми каза,че не е трябвало да им пиша,защото сега са й направили проблем.Интересното е,че вчера бях и я питах дали има нещо ново и тя каза,че не знае нищо,а днеска като ми се обади,за да ми крещи по телефона каза,че до края на седмицата очаква дати за интервю с университета...Значи щом са й се обадили може да раздвижи нещата,а преди това нищо не правеше..И ми казва,че ако имам въпроси просто трябва да я питам,а аз отивам всяка седмица от 2 месеца насам и всеки път, като имам въпрос отговорът е "Ами ще чакаме"... Много съжалявам,че използвам услугите на Интеграл,защото изобщо не съм доволна...
Виж целия пост
# 311
Така или иначе вече си започнала с тях и няма начин!!! Просто трябва да си твърда и когато ти повишават тон, просто им кажи, че ако е проблем за тях да ти дадат документите защото и без това ти звънят от друга агенция Simple Smile Както и да не се прави на много важна да не ги изтипосаш по социалните мрежи! Не им давай покой, на тебе ти трябват бързи резултати, времето си тече и както си разбрала от този форум е добре да започнеш да си подреждаш нещата по от рано за да не се окаже, че нямаш как да реагираш накрая!
Давай им зор, не ги оставяй на мира и не се колебай когато ти повишават тон да го направиш и ти......защото за твоето кандидатстване чрез тях, те ще получат 10%    от месечната ти такса в университета, от самият университет!

Някоя мама може ли да ми каже коректна и изпитана авиокомпания за полет София-Амстердам? И не много скъпа:-)
Виж целия пост
# 312
Директни полети има Bulgaria Air. По-ниски цени може би ще намерите само с прекачване.
Виж целия пост
# 313
Аз реших да пиша на Ротердам имейл,за да попитам какво става с документите и че не получавам информация от агенцията.Те ми отговориха,че са ги получили и съжаляват,че не съм го разбрала от агенцията.И днеска ми звъннаха от Интеграл.Посредничката беше ядосана и най-нагло ми каза,че не е трябвало да им пиша,защото сега са й направили проблем.Интересното е,че вчера бях и я питах дали има нещо ново и тя каза,че не знае нищо,а днеска като ми се обади,за да ми крещи по телефона каза,че до края на седмицата очаква дати за интервю с университета...Значи щом са й се обадили може да раздвижи нещата,а преди това нищо не правеше..И ми казва,че ако имам въпроси просто трябва да я питам,а аз отивам всяка седмица от 2 месеца насам и всеки път, като имам въпрос отговорът е "Ами ще чакаме"... Много съжалявам,че използвам услугите на Интеграл,защото изобщо не съм доволна...
Не може ли да кажете името на тази дама в Интеграл.Има и други които кандидатстват през тази агенция.
Виж целия пост
# 314
Не мога да кажа име,но работи в офис на интеграл в Благоевград..
А иначе вчера получих имейл,че съм приета в Хага.Значи след като й бяха направили проблем на тази,е могло да оправи документите .. Чаках 2 месеца и половина за нищо и онзи ден беше оправила документите и съответно получих отговор вчера...Сега ще чакам потвърждение и от другите,а от Ротердам чакам дата за интервю... Някой има ли представа какво питат на интервюто?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия