Без социални помощи, докато има работа на полето

  • 12 093
  • 305
# 60
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?article=494659 - това предполагам е достоверна информация?
35-40 лв. е дневния надник
Виж целия пост
# 61
По-скоро това - 70 ст. за килограм цвят. Но да, по-достоверна е, доколкото може да е достоверен един вестник.  Laughing

А това: "Тази години на мода например сред апашите били малките розови пъпки - билкарите ги изкупували по 5 лв. килото" пък хвърля съвсем друга светлина върху проблема с розобера.
Виж целия пост
# 62
При такъв случай робовладелците отиват да спят на нивата, защото целогодишния им труд може да отиде на кино. Но вие нали много ги разбирате.
Дали на кг или на час, няма голямо значение. Ако някой мисли, че ще се мота и ще получи същия надник като този, който работи , не е познал.   
Виж целия пост
# 63
50 лв. дневно не са никак малко. По колко да им дават по 200 ли? Все пак става въпрос за 4-5 часа ниско квалифицирана работа дневно.

Oткъде да знам колко? Но щом никой не се наема за предложената сума, значи на хората им е малко. Защо не си търсят работници в бюрото по труда, а точно сред тези, които не търсят работа? Явно им е по-изгодно да им изгние реколтата, вместо да се бръкнат с още малко кинти. Всеки, който се захваща с някакъв бизнес, е длъжен да си оцени риска, има хора, които това работят, могат към тях да се обърнат ако сами не са съобразили, че ще им крадат розовите пъпки и ще им изгние продукцията. Просто така им се пада, капка съчувствие нямам към такива глупаци, че и нахални.
Доколкото знам, на майсторите им плащат на квадратен метър, не на ден, поне този, който виках у нас, така каза. Не знам как ще се скатаваш при това положение.
Виж целия пост
# 64
 и ако ти леейха плоча,  зидаха стени, опъваха кабели и ВиК.. Как точно ще им платиш на квадрат...За работниците са писали по-горе,  след заплата не идват по 2-3 дни, почнаха да им плащат седмично срещу неделя,  че имат време да се натряскат и отрезвеят до понеделник..
У голяма част от нискоквалифицираните няма и грам трудова дисциплина.. И не е въпрос на пари,  защото общ работник получаващ 600 лв нето,  осигуровки на реална заплата и всички екстри-транспорт,  ваучери..,  ама скатава яко.. Нает е да гребе с лопатат,  за изкаран 8 клас това може,  но той старателно се подпира на нея,  та се налага да му напомняш за какво си го наел така на кръгъл час
Виж целия пост
# 65
Според мен е много лесно от страната, на която сме сега да осъждаме хората, че не работят и че това е причината да нямат пари. На всеки може да му дойде до главата да изпадне в нищета.

Наистина има много такива, които не си мърдат пръста и стоят на социални. В западните страни обещетенията за безработица, например, не са с максимален период 1 година, а много повече. И все пак там хората работят, защото имат друга мотивация.

Не може с лека ръка да се отрежат помощите на всички хора.

" да ги пращаме на село с мотика в ръка " - много е депотично и меко казано високомерно.
По-скоро облекчения за хора, които работят във селкското стопансто биха стимулирали повече хора.
Виж целия пост
# 66
И не само на полето. Работа има из общинските обекти, социални служби и т.н.  newsm78
Виж целия пост
# 67
Интересно ми е как се заплаща килограм набран розов цвят, защото имам представа как се бере и колко тежи един чувал. И на какво стават ръцете ти от бодлите.
През годините - от 0.60 до 1.00 лв./кг. Обичайно дневно количество набран цвят 20-30 кг от един човек, ако времето е влажно и малко повече.

По темата нямам категорично мнение. Идеята като цяло ми допада, но мисля, че държавата и общините не са в състояние да осигурят ежедневно достатъчно работа на всички безработни през сезона. А ако работата се осигурява от частни производители, у мен отново ще се загнезди усещането, че се касае за поредното източване на бюджетни средства.
Виж целия пост
# 68
Аз това го разбрах в смисъл вместо държавата да им плаща помощи, те да си ги заработват. Едва ли земеделските производители очакват, че държавата ще им осигури безплатна работна ръка.
Виж целия пост
# 69
Това, дето го пише няколко поста по-нагоре със сигурност не се отнася за рози, защото розов цвят не се бере със стълби.  Laughing
Явно счупен телефон се получава и не мисля, че е коректно да се заблуждават по този начин съфорумците.
Ще ви кажа как са заплащали розовия цвят тази година в Сопот и региона, през уикенда ще питам.

Oткъде да знам колко? Но щом никой не се наема за предложената сума, значи на хората им е малко. Защо не си търсят работници в бюрото по труда, а точно сред тези, които не търсят работа?
Не ги оправдавам, но много хора не им е основен бизнес това. Колеги на мъжа ми обработват ниви с рози и лавандула. По навик и защото ги имат вече.
Виж целия пост
# 70
Голяма част от приятелите ми са в този бранш.Проблема с работаната ръка наистина е голям.Не става въпрос за това,че няма желаещи,а че не стигат.По едно и също време цъфтят рози и зреят череши.А рози и череши колкото искаш Simple Smile На полето се трудят основно роми (без тях селското ни стопанство е загинало).Проблема е не сключването на трудови договори, не защото работодателя не иска,а защото работниците не искат(може да загубят социалните си плащания)И какво се получава..ако искаш да имаш работници на полето минаваш в сивата икономика,но пък нямаш гаранция,че днес като платиш на Мунчо...той утре ще дойде на работа.Розовата кампания тази година стартира със 70ст. за кг розов цвят,а изкупната цена на цвета беше 3-3.20лв. Не знам за какви алчни земевладелци говорите,но нали този цвят след като се обере се продава.Значи плащаш 70 ст за бране,продаваш го на 3.20....А разходите за обработки,торове,препарати и не на последно място за охрана(щото както няма желаещи сутрината да берат....така през нощта желаещите са много)..Направо са цъфнали и вързали.
Виж целия пост
# 71
и ако ти леейха плоча,  зидаха стени, опъваха кабели и ВиК.. Как точно ще им платиш на квадрат...

Много лесно, да е свършено в срок, иначе удръжки. Освен това във всеки екип има отговорници, на които се плаща да следят кой как работи. Също така е честа практика работниците да се следят с камери дали не се подпират. Но който губи, защото не може да се оправи с персонала си, е голям глупак и си заслужава загубите.
Виж целия пост
# 72
Но който губи, защото не може да се оправи с персонала си, е голям глупак и си заслужава загубите.

Колко човека управляваш и в какъв бизнес?
Виж целия пост
# 73
Aз съм категорично против!
В темата са писали дами, които въобще нямат представа как се работи на полето и какво е заплащането  Rolling Eyes
 
Виж целия пост
# 74
Аз рози не съм брала,но понеже съм работила на полето знам,че CC  pабота е тежка.Обаче!Първо това е сезонна работа и необходимостта от работна ръка е неотложна,щото продукцията не чака и зависи много от метеорологичните условия.Всяко забавяне на полето стурва много,но само който е в бранша може да си даде сметка за какво става дума,останалото са празни приказки в темата.В случая с етерично- маслените и билките се бере най-късно до 10 часа,после се губи от качеството на суровината(т.е. трябва малко дисциплина със ставането и работата наистина е за няколко часа).А пари се изкарват ако си сръчен,т.е.редно е да си изработиш сам парите,а не да се помотваш с твърда цифра за деня!Така че 30-40-50 лв. за няколко часа изобщо не е малка сума на ден,особено за малките населени места,където растат розите.
А защо не впрегнат и по-големи ученици в тази работа?Малко ще им се изподраска маникюра на момите,но поне ще свършат нещо по-полезно отколкото да държат цигари и да им пожълтяват ноктите от никотина. Simple Smile.Навремето примерно си имаше ученически бригади (извинявам се, че припомням онова старо време,което се ненавжда у форумците).Но тогава поне повече хора знаеха откъде идва храната им.
Аз лично съм твърдо "За" да се впрягат безработни,с изключение на болните хора,за които тази работа е противопоказана.Макар че ако не са тежко болни,ранното ставане и раздвижването до 10 часа биха се отразили благодатно на кръвообращението им и общият им статус.И без това на здравеопазването не може да се разчита,а аромата на розите носи и допълнителни ползи. Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия