Не/осъзнатите опасности за здравето или когато статистиката е само статистика

  • 15 330
  • 258
# 90
Хора, като сложа чертата /болежки и профилактика/ тази година трябва да посетя поне 10 специалиста за профилактични прегледи: гинеколог, ендокринолог, мамолог, стоматолог, УНГ, ортопед, очен, нефролог и кожен. Има ли въобще някой от вас, който да обикаля всяка година по толкова доктори с цел профилактика? newsm78

аз Twisted Evil

дори при някои лекари по 2 - 3 и повече пъти  годишно Crazy. само да кажа, че половината са ми бивши колеги и ме лекуват по приятелски, а първи мой братовчед е УНГ, та ми е вечно под ръка един вид.

имам и бивш колега, професор по патоанатомия за всеки случай Laughing

здравето е скъпо струващо!!!, но безценно/за мен/.

и все пак на фона, на там спряганите чернобили и тн, не пренебрегвайте и малко генетика.

април месец почина внезапно от масивен инсулт най-добрият ми приятел от детството, на 45 г, лекар, джи пи,  и не го спаси дори и това, че е можел да 'хване' всичко в крачка.

затова казвам - профилактиката преди всичко и прави най-доброто, пък каквото стане  Simple Smile
Виж целия пост
# 91
Генът.
И друго си мислех в тая връзка - преди повсеместния достъп до лечение, профилактиката, съвремената хигиена - отвъд детска и младежка възраст са доживявали само най-"добрите" екземпляри. Нормално е било точно те да останат в прилично здраве и до късни години + като добавим липсата на диагностика (да са си имали някакви заболявания, но недиагностицирани и неособено пречещи видимо). + Предимно те са се размножавали и са оставяли гените си занапред.

Сега, с патерицата на медицината, и най-калпавите стигаме до 60-70, че и нагоре, а се и множим.
Виж целия пост
# 92
Принципно профилактиката е хубаво нещо, но на практика е почти неприложима.
Първо, човек, който се чувства здрав, не ходи на лекар. Ходенето от кабинет на кабинет е свързано с някаква история- или Иедно наум" заради фамилна обремененост и много висок риск от развиване на определено заболяване, или при вече появило се заболяване, което носи риск от рецидив или усложнения, или при хронично заболяване,което пак може да влоши живота и да доведе до вторични заболявания.
Второ, дори при добра профилактика, изследванията могат да покажат стойности в норма, а всъщност да тече някакъв гаден процес. (има предостатъчно случаи, в които човек е с всички изследвания в норма, и се оказва, че отвътре е разяден от рак, но това се разбира късно, по друг повод на операционната маса).
Виж целия пост
# 93
Генът.
И друго си мислех в тая връзка - преди повсеместния достъп до лечение, профилактиката, съвремената хигиена - отвъд детска и младежка възраст са доживявали само най-"добрите" екземпляри. Нормално е било точно те да останат в прилично здраве и до късни години + като добавим липсата на диагностика (да са си имали някакви заболявания, но недиагностицирани и неособено пречещи видимо). + Предимно те са се размножавали и са оставяли гените си занапред.

Сега, с патерицата на медицината, и най-калпавите стигаме до 60-70, че и нагоре, а се и множим.

По груби преценки, допреди около век над 80% от хората не са оставяли "род" след себе си, нито дори оцеляващи деца или внуци. Размножавали са се именно тия с елитни гени и способности- напълно естествено, без програми или дискриминация. Просто на останалите са им били слаби ангелите и са се примирявали със съдбата си. Съвременната медицина помага на всички да израснат и да се размножат- така че за добро или лошо, днес имаме много по-голямо разнообразие от гени, но не се знае колко от тях са качествени. А с по-кофти гени се изисква повече компенсация от индустрия, цивилизация, медицина. Изглежда хуманно, но на практика сигурно имаме милиарди страдащи индивиди, които са изтеглили късата генетична клечка.
Виж целия пост
# 94
Явно се различава разбирането за профилактика. За мен тя си остава веднъж в годината ПКК+урина, зъболекар и гинеколог, а при нужда всякакъв друг специалист.
И факторът "страх"+"нищо ми няма, ще ми мине"+"чайче и аспиринче и всичко е наред" са мегагрешен подход.
Както казах от известно време обикалям раковите болници и отделения и съм слушател на разкази на хора, имали индикация за заболявания с години.
Виж целия пост
# 95
Каси, при хората с хронични заболявания няма такова нещо като профилактика. Примерно, който си има проблеми с бъбреците, той не си пуска профилактично кръв и урина, а съвсем нарочно, за да разбере дали има промяна в показателите, а оттам и в състоянието му. Това е проследяване, не е профилактика.
Виж целия пост
# 96
Много зависи от възраст и пол. Например за млади момичета бих добавила в профилактиката следене за полово предавани болести- а не да се търсят инфекции, едва след като дамата е стигнала до клиниките по репродуктивно здраве.

Честно казано, докато ходех редовно на стоматолог, имах повече проблеми със зъбите. Не съм ходила от години, скоро отидох- еми няма нищо. Иначе откриват някакви дребни работи, почват да пилят, развалят зъба и следват още по-тежки проблеми.

На гинеколог ходя всяка година, като не се спирам само със стандартната цитонамазка, пускам и други неща, платени. На очен лекар- ако усетя проблем. При болежки в костите- гледам да не е хипохондрия, все пак за възрастта ми е по-веротно да са от спорт.

Виж целия пост
# 97
Ми, зависи от хроничното заболяване. Аз съм с такова, вродено на бъбреците, което, както писах, рецидивира в последната година, и което, ако не е имало повод, е нямало да бъде открито, защото не ми е създавало проблеми до този момент. Но както и да е. Редовното пускате на кръв и урина при мен нека е проследяване, но при съпруга ми, да речем, си е чиста профилактика. И е нещо елементарно, което може да се направи в това столетие.

И отново- писах за рака на Белия дроб, който протича безсимптомно или почти. При майка ми високата утайка на кръвта даде повод на ЛЛ да се замисли сериозно, дали плекситната болка и леката кашлица не са нещо по-различно и сериозно. Инак майка ми си смучеше хомеопатията и си мажеше с Волтарен.
Виж целия пост
# 98
По отношение на "елитните гени" и доколко е добре предимно те да бьдат предавани в поколенията - ами тя ролята на медицината не е да подпомага еволюционния процес и да допринася за селектиране на перфектни индивиди.
Някои личности в историята на човечеството даже са го и пробвали това .
Иначе безспорно, ако оставим естествения отбор да действа безпрепятствено, нищо чудно след няколко хилядолетия да се появят и хора, способни да усвояват пластмаса и ядреното льчение да го използват за енергия.
Виж целия пост
# 99
Ако ще е еволюционно само, така да го кажем "невидимата ръка на пазара" (по Адам Смит), то медицината изобщо би трябвало да я изключим от употреба, защото през последните 50-70 години оцеляват и дават поколение гени, чиято проява иначе е била пагубна за носителите си съвсем буквално.

Повечето заболявания, които не са ракови, се откриват при остро начало, а не профилактично, или свързано с други заболявания. Покрай едно се открива друго. Ако човек е с главоболие, в един момент се установява, че вдига кръвно, а оттам му гледат и сърцето, и бъбреците, и нерядко се оказва бъбречен проблем, включително бъбречна недостатъчност. За раковите казват, че ракът е най-страшен, защото не боли.
Виж целия пост
# 100
Хипертонията не е болест, а само симптом. Може да е бъбречна, може и чернодробна да е, но имаш ли кръвно, ти казват, че не си наред със сърцето и ти дават хапчета, които доскапват останалото. Лично аз не познавам възрастен човек с хронично заболяване, който да не страда и от лекарствен диабет. При някои видове медикаменти, диабетът още след една година ти е гарантирана придобивка. И никак не е комфортен животът с диабет, колкото и да ти обясняват обратното. Любимият ми лекар казва "няма ракът да те убие, ама диабетът ще те убие!".
Виж целия пост
# 101
хипертонията е диагноза, тя е нозологична единица, и може да участва в симптомокомплеккси. Стойностите на кръвното извън нормата е симптомът.
Виж целия пост
# 102
Цитат
през последните 50-70 години оцеляват и дават поколение гени, чиято проява иначе е била пагубна за носителите си съвсем буквално.

Andariel , кои са тези чак толкова пагубни гени?
Виж целия пост
# 103
ами, какво да ти кажа, ако седна да изброявам, сигурно срещу мен ще се надигне вълна от възмущение заради дискриминация. Но всеки може да се сети за поне една болест, която се предава строго заради генетична или хроммозомна мутация, и навремето хората просто са си умирали млади или в детска възраст преди да дадат поколение, та мутацията да продължи да се предава.
Виж целия пост
# 104
хипертонията е диагноза, тя е нозологична единица, и може да участва в симптомокомплеккси. Стойностите на кръвното извън нормата е симптомът.

Така е, но истината е, че ако имаш кръвно, трябва да търсиш причината по-навътре, както ти каза, може да се дължи на бъбречно заболяване например, но това на пациента му се спестява като информация, а само го поздравяват с "добре дошъл в клуба на хипертониците" и му изписват, това което им е написано на химикалките.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия