КАНАДскА - училищно-есенна - тема 57

  • 62 185
  • 711
# 555
И аз да се включа. От миналата година доста застрахователни компании изключиха бременност и усложнения от контрактите си, така че ще трябва да се пита във всяка компания поотделно, и то в съответната провинция. Не всяка застрахователна компания може да застрахова във всяка провинция.

Ето това пише за бременните в Квебек

Soins reçus durant la période d'attente

Généralement, la personne arrivant de l'extérieur du Canada qui s'établit au Québec, même si elle a la citoyenneté canadienne, a droit à l'assurance maladie après une période d'attente pouvant durer jusqu'à 3 mois après son inscription. Cette période d'attente est aussi appelée « délai de carence ».

La Régie ne rembourse pas les soins de santé reçus pendant cette période. Pour vous éviter d'avoir à payer les services de santé dont vous ou les membres de votre famille pourriez avoir besoin, la Régie vous recommande fortement de vous procurer une assurance privée. Il est conseillé d'y souscrire au cours des 5 premiers jours suivant votre arrivée au Québec. En effet, il deviendra plus difficile de vous assurer par la suite. On peut obtenir de l'information sur les assurances privées auprès de l'Ombudsman des assurances de personnes
(OAP)Ce lien s'ouvrira dans une nouvelle fenêtre..

Par ailleurs, jusqu'à la réception de la carte, il est important de conserver la lettre mentionnant qu'une période d'attente s'applique. En effet, certains services de santé, vu la situation d'une personne, peuvent être rendus gratuitement pendant la période d'attente :

services nécessaires aux victimes de violence conjugale ou familiale ou d'une agression sexuelle;
services liés à la grossesse, à l'accouchement ou à l'interruption de grossesse;
services nécessaires aux personnes aux prises avec des problèmes de santé de nature infectieuse ayant une incidence sur la santé publique.
[/b]

Според мен няма да имате проблеми за сертификат за селекция, ако се установите в Квебек, но трябва да се провери, разбира се. В крайна сметка и самите изследвания не са толкова скъпи, проблем може да има само ако се появи усложнение.
Може и да пишете на този омбудсман, да видите какво ще кажат.

Ако бях аз, щях да избера Квебек, тук поне е ясно, че имаш шанс да те покрие здравната система, докато в Онтарио 100% няма да стане.

Стана ми интересно каква толкова е разликата в цените на билетите до Монреал и до Торонто?

Сигурна съм, че всичко ще е наред.
Виж целия пост
# 556
За Онтарио първите три месеца няма здравно осигуряване със сигурност, дори за бременните. Вече е проверено. Така че за Онтарио търся застраховка, която да ми покрие прегледите и евентуаллни проблеми (не дай си Боже) през първите три месеца. След това всичко е покрито.

За Квебек те осигуряват като бременна от ден първи, но май само ако имаш сертификат. Запитала съм официално ramq - да се надявам, че ще отговорят.

Билетите до Монреал и Торонто се почти на еднакви цени. Аз съм намерила за Торонто еднопосочен за около 720 лв на човек - за трима ни излизат към 2160лв, като малката е на 2, т.е. води се с място и има някакво минимално намаление.  За Монреал съм чувала подобни суми от Турция, ако се пътува. Аз сравнявах не Торонто и Монреал, а Торонто и Отава - до Отава не ми намира евтини полети - точно двойно и нагоре ми ги дава до Отава. Нашите приятели в Квебек са по-близо до Отава, отколкото до Монреал.
Виж целия пост
# 557
Leda, попаднах на ето тази информация от един форум:

As you mention, a new resident needs to be in Ontario for 153 days of the first 183 days immediately after establishing residency.   Therefore, your 3-month OHIP wait period would start upon your return to Canada, assuming you are planning to move to Canada this time around.  Take a look at http://www.health.gov.on.ca/en/public/publications/ohip/ohip_waiting_pd.aspx and http://www.health.gov.on.ca/en/public/programs/ohip/ohipfaq_mn.aspx for further details.

You have two choices:

- Stay abroad until after the birth of your baby.   If you choose this option, the next steps depend on whether your husband is Canadian by birth or naturalization or not.   
If your husband is Canadian by birth in Canada or naturalization, your baby will be Canadian at birth.   You'll need to apply for a Citizenship Certificate and can get a temporary passport at the local Canadian Embassy to travel to Canada.
If your husband is not a Canadian by birth in Canada or naturalization, either you or your husband will need to sponsor your baby for Permanent Residency.  To do that, if you are both PRs, the sponsor will need to be in Canada (if your husband is a Canadian citizen, he can sponsor his baby while he is still abroad).    In this case, depending on your baby's nationality, you may need a temporary resident visa (aka visitor visa) - or, if the TRV gets denied a Temporary Resident Permit -- for your baby to visit Canada if you want to move to Canada before the sponsorship is approved.

- Move to Canada before your baby is born.   You will have a 3 month wait for you to have OHIP coverage.   In that time period, you would need to pay out of pocket for your care (unless you have insurance that covers you).   You may want to explore midwifery services, as they are funded by the Ontario Ministry of Health and Long-Term Care and therefore free for users.    You'll want to start contacting them soon as I understand they have wait times so if you choose midwifery care, take a look at http://www.ontariomidwives.ca/ for their directory.   If your baby is born in Canada, s/he will be a Canadian citizen and have OHIP coverage from birth.

Това, което ми грабна окото е информацията за midwifes. Не съм запозната много с темата, но така както го чета си заслужава да се проучи. Не знам дали е вратичка към твоята ситуация, дано се окаже такава.
Поне не пречи да бъдат попитани за твоят конкретен случай.
Виж целия пост
# 558
Благодаря, denzul! Така като гледам вариантът с идвам, пускам си документите и се прибирам за 3 месеца, току-що отпадна... Въпреки че те как точно ще знаят колко време ще ме няма в първите 183 дни... но сигурно си имат начини, а и знам за ретроактивните им методи - след 3 години установяват, че нещо не си направил както трябва и ти дават една сметка за плащане...

 Значи твърдо търся застраховка...

Относно midwives - това са нещо като акушерки, които те посещават на определено време, гледат дали си добре и накрая, ако не можеш да родиш вкъщи (както ще е при мен, тъй като 2013 родих със секцио), те водят при лекар... Но те не могат да ти направят ехограски преглед, да мерят детенце и т.н. май... Някой има ли по-добра представа що е то midwife и как се ползва? Simple Smile
Виж целия пост
# 559
Относно midwives - това са нещо като акушерки, които те посещават на определено време, гледат дали си добре и накрая, ако не можеш да родиш вкъщи (както ще е при мен, тъй като 2013 родих със секцио), те водят при лекар... Но те не могат да ти направят ехограски преглед, да мерят детенце и т.н. май... Някой има ли по-добра представа що е то midwife и как се ползва? Simple Smile
Аз родих с акушерки в Квебек. Принципно винаги бух ги предпочела пред лекар, но ми е ясно, че такава нагласа не се създава от днес за утре... Конкретно, акушерките в Канада не са като акушерките в Бг, които са кажи-речи с функции на редови медицински сестри. В Канада акушерките имат пълното право и квалификации да проследят една бременност от начало до края, включително раждането, ако няма усложнения, разбира се. Всъщност, тук принципно лекарите са за патологиите, акушерките за нормалните бременности. Но и тук, като в България, лекарите не са във възторг, не за друго, а по финансови причини. Отплеснах се... Midwife могат да ти правят влементарните изследвания самите те - захар и урина. За специализираните изследвания, генетични и т.н , те пращат в болница, но в петия месец ти вече ще си направила тези изследвания в Бг. Те могат да ри мерят бебето, само че нямат нужда от ехограф, а използват ръцете си;) моята акушерка позна и дължимата, и теглото на моето бебе без никога са ползва ехограф. Имат доплери, с които слушат тоновете на бебето. По принцип трябва да знаеш, че при нормална бременност в Канада имат един, максимум два прегледа с ехограф и това е, не е като в Бг да те гледат на всяко посещение (и слава Богу).
Но свободно практикуващите акушерки имат наистина дълги waiting list , и в петия месец е малко вероятно да намериш, но пък може да им пишеш, да обясниш и вярвам, че ще се намери вариант.
Имаше една дама в Торонто, която роди две дечица с акушерки там, домашно, ни тя вече живее в Щатите и може евентуално в американската тема да я намериш, ако изобщо още пише в Бг-мама, Гаргамелчо й е никнейма.
Питай, ако имаш въпроси по тази част.
Виж целия пост
# 560
Леда, ще си позволя да напиша и аз каквото мисля в твоя случай.
Ти ще дойдеш тук бременна в петия месец. Дотогава ти ще си направила всичко в БГ, имам предвид изследвания, ФМ, че даже и пола ще знаеш  Simple Smile. Имаш три месеца, докато получиш здравни права. За тези 3 месеца ще те викат само 3 пъти на преглед, т.е. - 5,6,7 месец. В осми месец започват да те викат 2 пъти на месец и в 9 месец - всяка седмица. От всичко казано дотук ти ще отидеш 3 пъти, които си мисля , че можеш да си платиш , някъде по 200$ на посещение. Ще е проблем ли за теб? Аз мисля, че ще е по-добре така, отколкото да идваш, че после да се връщаш, че и с другото дете и т.н. Че ти ще дадеш повече пари за полети, отколкото за прегледи. А вече за раждането, ти ще имаш здравната си карта. Между другото нашите карти ги получихме втория месец, така че при добър късмет, може и по-рано да ги имате. Дори и да смените провинцията, пак си е хамалогия, че после да се връщате в Торонто и т.н.
Виж целия пост
# 561
Ей сега виждам за размишленията по идване и връщане.
5тия месец бременна- няма проблем.
Вече в по-напреднала бременност (ако решиш да идваш когато здравните влезнат в сила - 8ми месец) може авиокомпанията да откажат да те извозят. Те поемат риск, който няма да искат да поемат. Отдавна не съм в сферата и не помня точно в кой месец направо отказваха.

Виж целия пост
# 562
a_tita & kambanka 2304, благодаря ви много за съветите!   bouquet

Много ми се изясниха нещата, момичета, и до голяма степен благодарение на вас   Hug  Разбира се, всеки си има глава на раменете и си решава сам, но е друго когато 10тина човека споделят тяхното мнение... Някак си поглеждаш нещата от различни гледни точки...

Вече са почти решени. Като цяло - отиваме си в Торонто, както си го бяхме организирали...

Дано всичко да е наред - правя си застраховка - проверявам в момента нещата и в БГ и в Канада (благодарение на едно от момичетата тук се свързах с един брокер българин в Монреал). Наистина се оказа, че има застраховка на Manulife, която ти покрива страхотиите и усложненията (не дай си Боже!). Не ти покрива регулярните прегледи, но те как ще разберат дали е регулярен... не знам. Излиза към 620 долара за всички - за мен, мъжа ми и детенце на 2 годинки за 90 дни. Покриват и 300 долара зъболекар и 4000 инцидентни проблеми и т.н. Проверявам и Алианц България какво ще ми предложат. И ще реша тогава при коя застрахователна компания.

Но тия дни купувам билетите, че те ще вземат да поскъпнат и си пътуваме всички заедно и си стоя в Канада, застрахована Simple Smile Натам отиват нещата... Simple Smile

Ще проверя за акушерките - аз няма да мога да родя нормално, защото секциото ми беше твърде скоро... Но пък за прегледите, може да ги помоля за помощ.

a_tita, Аз също не очаквам усложнения между 5 и 8ми месец, обикновено ако всичко е наред дотогава, всичко си е наред до края. Преждевременни неща също не очаквам - другото детенце даже го преносих 5 дена, не получих никакво разкритие и затова ми правиха секцио. (после се оказа, че е била много голяма и така или иначе нямало да стане спрямо моя таз).

kambanka 2304, ехографът пък на мен ще ми липсва, че съм голяма бъзла и ми действаше успокоително да си го виждам веднъж на месеца Simple Smile Иначе това с акушерките ми звучи интересно, но мен би ме било страх да родя вкъщи. Но както казах, аз съм голяма бъзла и не съм критерий.

denzu, оказва се, че аз хубаво мога да пътувам в 6тия, ама после как ще се върна в 8мия... а и ти нали писа, че трябва 152 от 183 дни да съм в страната и то в Онтарио, за да имам здравна карта на Онтарио... Не става тая работа. Изключих опцията Simple Smile

Благодаря ви още веднъж! И ще ви ъпдейтвам с нашето приключение какво се случва.

Между другото - ако някой скоро е правил номера с раждане тука, а взимане на еднократната помощ и майчинство в бг - моля, за практически съвети... иначе вече съм си издирила линкче с обяснения, ето ако още някой се вълнува - http://zakonnik.bg/document/view/qanda/139521/237427

 
Виж целия пост
# 563
Момичета, знаете ли дали има в Канада играта "пускам, пускам кърпичка" и как я наричат тук. Ако не, тогава, дали има някъде правилата преведени на английски. От у-щето питат за някакви "стари" игри от нашата страна. И тази ми се струва подходяща. Но може и друга де, ако се сетите за някоя и й има превода.
Виж целия пост
# 564
Между другото - ако някой скоро е правил номера с раждане тука, а взимане на еднократната помощ и майчинство в бг - моля, за практически съвети... иначе вече съм си издирила линкче с обяснения, ето ако още някой се вълнува - http://zakonnik.bg/document/view/qanda/139521/237427

Да се самоцитирам да изясня нещо, което разбрах наскоро - еднократната помощ и детските се дават за деца, които са гледани в България. Т.е. Ние право на тях нямаме. Но майчинство, ако си имате изработено, има вариант - описвам моя случай, но всеки може да си го приложи. Много е дълго и затова го скривам
Скрит текст:
След разглеждане на Наредбата за медицинската експертиза, мисля да постъпя по следния начин:

1. пускам си неплатен отпуск за гледане на дете от 25 април, 2015 за следващите 6 месеца (или още по-дълго, ако е възможно)
2. отивам в чужбина на 25 април, 2015, като упълномощавам майка ми да ме представляват пред всички институции за неопределен период от време
3. раждам там живот и здраве на 30.09. 2015
4. вадя български акт за раждане на детето по съответната процедура
5. с акта за раждане и преведената медицинска документация майка ми отива при гинеколога, който ми е следил бременността в България преди да замина за Канада. При него ще съм записана на женска консултация, независимо, че последните месеци не съм го посещавала. Този лекар е ДЛЪЖЕН по наредба да ми издаде 45-дневния ти болничен със задна дата.с
6. След това с този болничен, отивам при личния лекар за останалите дни до 135 дни, които ми се полагат - отново с акта за раждане +декларация, че детето е живо и не е дадено за осиновяване
7. С трите болнични + декларацията за майчинство, майка ми отива при работодателя  и той със задна дата оформя нещата при тях като болничен, а не като отпуска за времето, в което двете неща са се застъпили
8. след това НОИ ми изплаща дължимото по болничните със задна дата и минавам в регулярно майчинство

Нямам намерение да взимам помощи, детски и т.н., тъй като детето поне на първо време няма да се отглежда в България, но майчинството не зависи от това, а от осигуряването ми преди това, а аз имам доста години стаж и винаги съм осигурявана на осигурителния максимум.
Виж целия пост
# 565
Не е вярно. Еднократна помощ се полага на всеки български гражданин регистриран като такъв. Аз преди няколко седмици си я взех,а не живея в Бг от 6 години. Детски не се полагат обаче,тъй като детето трябва да има ваксини направени в Бг и бележка за доход. За майчинските си права,тъй като имаш престой в Бг най малко 6 месеца.
Виж целия пост
# 566
В декларацията за еднократната помощ декларираш, че детето се отглежда в България - имайки предвид, че това може да се промени във всеки един момент след подаването на декларацията обаче, а и отчитайки факта, че жените си менят мнението редовно Simple Smile с чиста съвест мога да декларирам каквото е необходимо особено след като толкова много роми се изхранват на гърба на родителите ми а и на моя собствен защото каквото съм изработила и платила в страната като осигуровки отива в тяхната гуша.
Виж целия пост
# 567
Leda,  за тестовете по време на бременност - има един Пап тест(цитонамазка май се казва на български)  - на мен ми го правиха в края на 8 месец и и се прави и тест за диабет около 28 седмица.
Това е .

Доктора искаше след 6 месец да се виждаме на всеки 2 седмици, но аз съм си работохолик и му обясних, че няма да стане. Седенето в чакалнята му не ми беше приоритет. Joy Ходех на 3 седмици до средата на 8 месец. Прегледа се състои в мерене на кръвно, теглене, слушане на тоновете с доплер и измерване на корема.

Аз съм за застраховка с канадска компания - manulife в твоя случай. Мисля, че ако се наложи да я ползвате ще е по лесно за възстановяване на суми.

За едмократната помощ за деца - аз си я взех за Виктория преди 3 години. Сега и с Кейтлин ще се пробвам да си я получа .

Виж целия пост
# 568
Казвам как е по закон един вид. Иначе, ако питате мен, също бих взела помощта... Винаги са ме осигурявали на максимума. И за пръв път за 15 години стаж взех нещо обратно при първото ми майчинство... Няма да коментирам колко цигани съм издържала, особено преди да въведат осигурителния праг и беше на процент... Тогава всички ги осигуряваха в сивата икономика, освен държавните длъжности и 2-3 чуждестранни компании, в едната от които бях аз - 10та дупка на кавала, разбира се, но осигурена на макс! Бях си пресметнала, че всичко над 30% от заплатата ми си е чиста загуба за мен и никога не мога да си ги взема под каквато и да е форма.

Брее, arogance, това ми се струват доста прегледи... аз не знаех, че толкова много. Явно от провинция до провинция са различни, защото една майка от Квебек, ако не се лъжа, ми каза, че били 2 за тоя период и то не с ехограф/доплер...  newsm78 Ще е интересно някоя майка в Торонто да сподели колко прегледи са между 4ти и 8ми месец, за да видим дали има разлика.

Моята идея е да си избера лекар за следене на бременността и да си ходя при него от идването (със застраховката или ако не минава по нея - с плащане) и след това, когато си получа здравната карта пак при него да си продължа. Не знам дали може, ама се надявам...

Виж целия пост
# 569
Моята идея е да си избера лекар за следене на бременността и да си ходя при него от идването (със застраховката или ако не минава по нея - с плащане) и след това, когато си получа здравната карта пак при него да си продължа. Не знам дали може, ама се надявам...

Хахаха, това ме разсмя. В повечето случаи лекарите избират теб, а не ти тях. Тук трудно се добираш до лекари, особено пък, който ти си избрал. Поне за Квебек си е чудо да те вземат, още помня как цял ден звънях и отвсякъде ме отсвирваха, накрая Червенков се смили, по патриотични причини  Crazy Не съжалявам де, 5 години след раждането на Сами още си ходя 1 път годишно при нея, да ме прегледа профилактично и да ми пусне ПАП тест.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия