Другият наш възможен живот

  • 86 899
  • 3 375
# 3 315
Няма училищна система, която да не може да бъде хакната. Просто не я взимаш насериозно и това е. Ако учебникът е неразбираем, не го четеш, а избираш книга по темата. Така разбираш, че всъщност се преподава много малко количество информация...

Така бях решила и аз, баща и дори и казва, че може да ходи с половин домашно. Но и така не става, детето страда и пак аз помагам в крайна сметка. Просто са заринати с учебен материал, едно нещо се дъвче пак и пак, но не е ефективно.

Ако тази информация може да ти бъде от полза, има много хубави детски учебни книги и работни тетрадки на английски език.  Забавни, сбити, ясни, интересни.  Могат да се купят от амазон например.  Очевидно, не могат да се ползват за такива предмети като български език или история, но например за математика или наука могат да бъдат от голяма помощ.  
Виж целия пост
# 3 316
Оф, и още нещо, че станах като Мамасита, пиша аз през пост.
Та, искам да похваля класната на голямото си дете. Едно от допълнителните помагала е това на PISA! Четат и се стремят да разбират текста, но в началото на четвърти клас едни или вече са загубили способността си да разбират правилно текст и картина или никога не са имали усвоено това умение, което повече от жалко, ако не и плашещо. Препоръчвам ви, ако не да се налагане на учителите да работят по тази система, вие да дадете възможност на детето си да се научи на наблюдателност, разбиране, анализиране, синтезиране на информация. Отделно, поне за четвърти клас, текстовете са и повече от интересни.
Виж целия пост
# 3 317
Аз по едно време й преразказвах уроците по история, защото бяха написани по тотално безумен начин, като че ли нарочно ooooh!. Хващах лист и химикалка и й пишех урока, преработен, така че да го разбере и учеше по моите писания. Изкара няколко шестици по тоя начин, а и аз си припомних доста исторически факти Grinning.
Виж целия пост
# 3 318
Зависи от вида на помагането. Това на Касита е различно от онова помагане, с което детето никога не придобива навик само да се мотивира да седне и да чете.

Или онова помагане, в което мама натиска детето да прочете всичко и да си го натъпче в главата.




Виж целия пост
# 3 319
Моето учене с родител вкъщи ме научи да запомням бързо като се концентрирам в четенето или слушането. Доста тягостно ми беше, но пък имаше и добри страни, защото винаги имаше кой да ми обясни нещата с примери, които мога да възприема. След 7-ми клас вече никой не ме проверяваше какво и дали уча, но пък навика да помня бързо, да отсявам плявата ми остана. Както и нямах пропуски в матирала по важните предмети.  Научих и да слушам в час, че да си спестя четене вкъщи.
Мисля, че всичко зависи от детето и от вижданията на родителя.
Но както и да си изиграе картите, родителят винаги ще сбърка.

Касита, какво се има предвид - детето да може да рисува?
Виж целия пост
# 3 320
Сеса, въпросът не е в това да рисува като Моне на пет години или да се научи изобщо да рисува някога като велик художник. Рисуването обаче е един от добрите начини за развиване на детското пространствено, творческо мислене, фина моторика. А и дава много отговори за педагога, логопеда и психолога.
Виж целия пост
# 3 321
Аз по едно време й преразказвах уроците по история, защото бяха написани по тотално безумен начин, като че ли нарочно ooooh!. Хващах лист и химикалка и й пишех урока, преработен, така че да го разбере и учеше по моите писания. Изкара няколко шестици по тоя начин, а и аз си припомних доста исторически факти Grinning.
Баща ми правеше така с физиката и химията.
Сега имах възможност да попрегледам учебник по химия за 10 клас и се хванах за главата!
Нищо не се е променило освен това, че учебника е написан по-безобразно, антинаучно, без обяснения, скача се от една тема на друга без да са свързани помежду си.
Който иска да научи нещо в училище ако си няма родтели да обясняват-нищо няма да научи.
То си и личи де...
Виж целия пост
# 3 322
Ох, дайте линк към някой от тези прословути учебници, защото още ми е трудно да повярвам, че на едно дете ще му е трудно да се справи само.
С материал за 4-ти клас, примерно.
Виж целия пост
# 3 323
Много интересни неща пишете. Спомням си, че когато бях ученичка, никой не е сядал да учи с мен, нито пък ученето ми беше някаква тежест (до подготвителния клас в ЕГ-то  Mr. Green ). Очаквам сега дъщеря ми също да се справя сама. Очевидно греша и ще има нужда от помощ вкъщи, а това никак, ама никак не ми харесва...
Виж целия пост
# 3 324
А сега да си представим, че някой по-опитен може да погледне не учебника, а житейската ни ситуация. И да види кое е централното и кое е булшит. Да ни направи услуга и да преразкаже историята, за да не се морим с невъзможен материал.

Мисля, че има смисъл да се прави.

Касита, затова казах, че детското рисуване не е рисуване. Моят рисува по детски. Има разлика от децата, които са с рисувателен талант от малки.
Виж целия пост
# 3 325
Тези допълнителни помагала на PISA
къде мога да ги намеря за моя четвъртокласник
Продават ли ги някъде ?
Виж целия пост
# 3 326
Не, Асос, въпросът не е в това че на дете му е трудно да се справи само с материала, а му е трудно да се справи със скуката в материала.

Пример: урок №2 от учебника по Човека и Природата на Просвета за четвърти клас касае Дунавската равнина. Добре! От тук насетне започва хумореската обаче. Един патос, едно приповдигнато настроение се носи от иначе тъпото описание на факта, че дивите животни в района са крайно малко, предвид спецификата на релефа. Идва ред и на учебната тетрадка, в която за затвърждаване се задова въпрос: "Избройте дивите животни, населяващи Дунавската равнина и посочете техния брой?" Какво да се отговори на втората част от въпроса? Моето дете искаше да пише, че не е извършено преброяване сред животинското население в равнината.

Василена, ПИСА тестовете, по които работят в класа на детето ми, са издадени от Просвета.
http://hermesbooks.com/chetene-s-razbirane-za-4-klas-po-formata- … isa-prosveta.html
Виж целия пост
# 3 327
В шести клас по история материалът е повече от скучен за деца на тази възраст. И няма как да им е интересно да учат за пратии, парламенти и правителства.
Виж целия пост
# 3 328
Значи, когато ми кажат "ама днес образованието е друго", почти сигурно е, че е въпрос на стил и език в учебниците. Не е като да са подменили Менделеевата таблица и Питагоровата теорема вече да не важи.

Например, в шести клас май се учеха пропорции. Поглеждат ми учебника и викат- ама ти как може да не знаеш простото тройно правило! Еми на, не го знам, не се учи като понятие. Правят се математически операции, които на практика са си просто тройно правило, ама училият по стари учебници някак трудно вдява, че става въпрос за съвсем същото.

Така и в живота. Принципно нещата са по-скоро еднакви, ама има една идея, че днес новото поколение е много различно и всички жени ще станат космонавти, а после- като Кондолиза Райс.

ПП: Амчи какво ми говорите, че ще ме изненада материалът! Аз съм от онова експериментално поколение, което баш в шести клас се оказа в кълчищата на следосвобожденската политика в България. След 1989 историческият материал в учебниците се смени рязко, а аз го закачих баш в разгара. Е, значи не са се променили толкова нещата, поне до момента. Оня период със смяната на правителства на всеки шест месеца...мда, не е за шестокласници.
Виж целия пост
# 3 329
Мерси Касита   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия