Пчелният прашец и поликистоза!!

  • 11 127
  • 17
# 15
Прополисът много по-силен ли е от пчелния прашец? Или той има друго действие?
Виж целия пост
# 16
При събирането на пчелен прашец от растенията, пчелите добавят към него нектар, мед и секрети от слюнчените си жлези. Поради това, прясно събрания прашец съдържа 20-30 % вода. В полена се съдържат много микроорганизми  и ензими, които проявяват голяма активност във влажна среда. В резултат на това поленът вкисва, плесенясва бързо, а поленовите топчета се разрушават и се слепват. Ето защо водното съдържание на прясно събрания прашец трябва незабавно да се намали до 10-12 % чрез сушене. Изсушеният прашец е значително по-устойчив от влажния, но въпреки това трябва да се съхранява при условия, които гарантират запазването на неговите хранителни и биологични свойства. Изсушеният цветен прашец трябва да се съхранява в полиетиленови пликове при температура 0 градуса в сухи, чисти и тъмни помещения или в хладилни складове. Освен това преди съхранението е необходимо поленът да се обеззарази чрез обгазяване с въглероден двуокис.
Неизсушеният прашец може да се консервира с пчелен мед или със захарна пудра. За целта се смесват 2 части мед и 1 част прашец или 1 част прашец и 1 част пудра захар. Прашецът, консервиран по този начин, се съхранява при стайна температура.
В сравнение с другите пчелни продукти, прашецът  е сравнително по-нетраен и при определена температура и влажност е благоприятна среда за развитие на различни бактерии. Затова се препоръчва преди употреба прашецът да се изследва микробиологично. Максималната граница е наличието на не повече от 150000 непатогенни бактерии  и на не повече от 100 колонии гъби в 1 грам прашец.

Пчелният прашец се използва при хронични чревни заболявания, атеросклероза, психични заболявания, хроничен хепатит, хипохромна анемия, язви на стомаха и дванадесетопръстника, за подсилване на диетата на преболедували, изтощени и извършващи тежка физическа работа хора.
Виж целия пост
# 17
Аз го съхранявам в хладилника, в добре затворено бурканче​.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия