(Био)зеленчукова градина - тема 28

  • 62 934
  • 741
# 60
Здравейте,всички!Имам въпрос-ряпата Дайкон,праз-лука,пащърнака и цвеклото да бързам ли да ги вадя?Ако има слани как ще им се отразят?Ако ги сложа в пясък в мазето ще запазят ли свежестта си?Много питам,нали-но нямам опит с тези насаждения и не знам как да ги съхранявам! Иначе   нещата вървят долу-горе по план.Репичките-вече за ядене,но спанака малко закъснява.Рукола,имам вече за бране,а другите лехи са засаждани със седмица по късно. Много ми е жал да изкореня последните домати,защото те все ми дават плодове.Със чушките състоянието е същото-раждат още и все отлагам изскубването им,а е време за есенниците!Хем искам в оранжерията да имам до последно домати,хем да засадя навреме всички есенни култури.Обрах сорта домати,който би трябвало да издържи 2-3месеца след обиране.На вкус са добри-отвън изглеждат като недозрели,но вътре са ярко червени.Обезателно ще събера семена от тях за другата година,а за това дали са издържали теста за издържливост ще споделя по късно във времето. Heart Eyes                Градината през октомври! http://reni7377.snimka.bg/experiment/oktomvri-2014.838154.34171626                               
Виж целия пост
# 61
Рени, мога само за пащърнака да кажа - може още да стои, и за праз лук - миналата година цяла зима стоя в лехата под снега, не че толкова сняг беше  Laughing и нищо му нямаше, явно студ не му пречи. И тая година така ще седи, защото опита ми с изваден и съхранен праз е плачевен.
Да ми се посмеете, копае ми се вече, пък е ужасна кал  hahaha Нямам търпение да поизсъхне.
Виж целия пост
# 62
Мама Гали,благодаря!Праз-лука ще му направя тунелче с найлон,а ако успея ще взема и агривело за всеки случай,но ряпата ,цвеклото и пащърнака ме съмняват да оцелеят в снега! Thinking Миналата есен само за ден имаше сняг през октомври и репичките замръзнаха-само те пострадаха,та затова тази есен питам!
Виж целия пост
# 63
А, цвеклото и пащърнака в снега не, но все ми се струва рано, не е свършил още октомври.
Имам прекрасни дюли, жълти, сладки  Heart Eyes никой не ще да ги яде, ама аз му скрих малко на мъжа ми в едно пюре от круши, не ги обичал, да бе, няма да ги хвърлям  Mr. Green
Виж целия пост
# 64
Направи компот от дюлите, Гали. Теб те бива по сладкото - сладкото от стъргани дюли е деликатес.

Аз днеска брах ябълки. Красота , нали? Много има. Изключително сочни са. Кофата долу вдясно е от ябълка, останала от баба и дядо. Кофа с тези ябълки тежи с 700-800 грама повече от кофа с другите, тоест при същия обем. Плътни са. 

Насадих сто корена ягоди Белруби и Чезена. Посадъчния материал купих от станцията по ягодоплодни култури на БАН край Костинброд. Във връзките имаше по 28-30 коренчета, и освен това разчистих няколко самопосадили се от старата леха. Имам на бахчата три пробити варела, и възнамерявам да сложа ягоди в тях. 100 литрови са, ще се поозоря да ги пълня с пръст и тор, ама то е за веднъж. Ще си допълня фъншуя.

Като рекох фъншуй - слепите кучета са ликвидирали без остатък всичкия ми пащърнак, и тая работа са я свършили за изминалите десет дена. И морковите също. Ама че беля.
Виж целия пост
# 65
Благодаря, Куркума. И компот, и желе имам, ще си ги хапна аз, много са ми вкусни. Забелязах, станаха такива хубави дюлите откакто отрязахме голяма част от клоните, пооформи се дръвчето и вече по-добре се справя.
За пащърнака, такъв ли трябва да е влакнест и сух някак, все си мислех, че е сочен като моркова, мислех си какво греша в отглеждането, ама да не се окаже, че аз съм нещо в грешка  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 66
Куркума и аз я патих таз работа със сляпото куче,отмъкнало 80%от моркова.Сигурно и една трета от това количество няма да изяде да му се ненавидеше ,ама трупа в подземията,складира.
Виж целия пост
# 67
Абе да е** подземията му, изтънчено казано! Две лехи картофи извлече (над 70 кила, предполагам), морковите, незнайно колко цвекло (сях разпръснато), пащърнака, кореновия магданоз, над половината от обикновения. Да им приседна дано!

Догодина ще слагам мрежи под повдигнати лехи за картофите, ама от другото как ще се пазя. беля.

На бахчата си имам ортак - П., един дядка в добра форма, роден през 1931. Нещо сади в едно ъгълче, малко сруго чопли, привързва асмичките, но повече си пийва ракията и ми разправя разни работи. Видя ме вчера, че бера от покаралата наново коприва и ми разказа, че в неговото село Гложене, в Златията, изсушавали есенната коприва, защото за разлика от пролетната била плътна, не се стрива на мрах при сушене, и после майка му я добавяла във всяко готвено ядене - за плътност и аромат.

Прости чорбици са си готвели. Разказвал ми е как по време на насилието за колективизация  обаче баща му отказва да се включи в ТКЗС. Местните комунистически активисти - до един пройдохи, пияници и мързели - го заплашват, палят курника му, подвикват гадости през плета. Хващат сина му - брата на моя ортак - и започват систематично да го пребиват - виковете се чуват от мазето на кметството - докато съкрушеният баща не склонява. От побоищата братът пикае кръв, така и не се възстановява и умира след година. Оставя две деца. Бащата се затваря в себе си и пие. П. през това време е войник. На свиждане идва сестра му и му казва да не се връща в село, да не го подхванат и него. Той се уволнява и захваща по строежите, насам-нататък, та най-накрая стига до моия град, до моята градина. Колкото чопли дядката, все ми говори за Златията, за онази земя, която няма как да сравним с клисавицита ни. Мъчно му е.

В Гложене от рода им вече няма никой. От врем- навреме ходи сестра му, която заминала да работи в Козлодуй и там останала. През годините угаснали и старците, рушнала се къщата, под стряхата на която си сушели копривите. И така.



Виж целия пост
# 68
Куркума, все тъжни неща... и за миналото, и за сляпото куче. И при нас е било така в миналото, но не са се опъвали и са им взели много нещо, ех... били са работливи, имали са много ниви, волове, разни машинки и машини, накрая са останали без тях.
За сляпото куче - при нас помагат дрънкащите. Една къртица се опита да ми рови, но мисля, че котките я прогониха, защото в един момент ровенето спря.
Да се оплача - малкото ми чушки вместо да съхнат, решиха да гният. А ряпата - извадих една и се оказа куха (не, че това попречи да я направя на салата). Дали е трябвало да бъде извадена по-рано или просто сортът си е такъв?
Виж целия пост
# 69
Здравейте банда!
Да ви покажа какво открих в градината вчера:
http://manandy.snimka.bg/daily/2014.826311.34179410
http://manandy.snimka.bg/daily/2014.826311.34179411

Морковите са от мое семе от Корея. Последните 2 години сам си гледам семето. Уви поради липса на място тази година реколтата е само 4-5 моркова. Май ще ги оставя всичките за семе.

Терзае ме един въпрос: Кога се сее лук за глави?
Миналата година го сях есента и въпреки, че не го дочаках да образува глави се получи доста добре: http://manandy.snimka.bg/daily/2014.826311.33565408
На всякъде чета, че се сее края на февруари началото на март.
Виж целия пост
# 70
....
Терзае ме един въпрос: Кога се сее лук за глави?
На всякъде чета, че се сее края на февруари началото на март.

Лукът за глави се сади от арпаджик, не се сее. Има и варианти със сеитба от семе
(каба-луковете), но предполагам, че питаш за кромид.

Най-добре е да се сади при първа възможност напролет, при мен дава добри резултати и при предзимно засаждане, но това е по-скоро изключение. Неудобствата при есенното засаждане са:
- по голяма вероятност от стрелкуване напролет
- по-голям риск от пораженията на луковата муха

Причините да избера предзимна сеитба са три:
- моята почва е влагоемна и през февруари-март е почти изключено да вляза в градината
- има един период, в който зеленият лук от балучки е преминал, а пролетният от арпаджик е още дребен - и тогава гледам да имам "зелен лук от арпаджик". Той се търси доста.
- предзимният лук дава по-едри, по-плоски и по-люти глави, поне при мен.

Обаче - винаги садя през пролетта "цветен" арпаджик.
Аз гледам да купя полярно сплеснати главички арпаджик, ако ме разбирате, за разлика от честите напоследък вретеновидно удължени. По-плоски, простичко казано. Избира се по възможност по-дребна фракция арпаджик. Добре е да е хубаво сортиран, да няма примеси от "попска" фракция. Ако има - засаждат се отделно, като уплътняваща култура - за зелен лук.

Чистих градината, посях спанак и чесън, набодох марули, набрах малко бели топчести люти чушлета и ги сложих в бурканчета с оцет и синап. Слънцето ниско и топло, толкова ниско, че буците почва хвърлят сянка. Дюлите натежаха и се жлътнаха. На фасаула му дойде някакво "втора дихание" и започна да цъфти и връзва, а беше се почти обезшумил пшреди двадесетина дена.

Виж целия пост
# 71
Тук (Португалия) лук  за глави садят само от зелен Rolling Eyes никой не сади от арпаджик.Декември хвърлят семена под тунел и март имат зелен който разсаждат за глави.
И сега продават за садене но комшии миналата година пробваха и не бяха доволни от реколтата..може би ги нападна зелевата муха....
Виж целия пост
# 72
Лук от разсад от семе, имаш предвид нали, lozeva. Не от зелен. Няма как да е от зелен.
В България засаждане от разсад се практикува само с определени сортове лук - салатни или водни или каба-лукове. Но у нас и за тях семената се засяват напролет.

От зелен лук (от арпаджик) веднъж отскубнат - не никне нищо, знаете ли защо? Защото вече няма същински корени. Коренчетата, които се виждат при отскубване на стрък лук са помощни (адвентивни) , те израстват след фаза на покой от дънцето на луковицата. Дънцето всъщност е луковото стъбло, а пък главата се състои от листа, запасени с хранителни вещества. В ранните периоди на развитие лучените листа растат едно в друго, като образуват по този начин лъжливо стъбло.

Нищо не е това, което изглежда, че е, а?

При лучения разсад от семе до един момент се развиват и същинските корени, при отскубване те се отрязват ниско и се разчита на спомагателните, до настъпването на фазата на покой.

Сложен е животът на Лукчо. Wink

Виж целия пост
# 73
 LaughingДа да от семе правят разсад на който му викам зелен.Че те тук не продават друг зелен...само когато им стане разсада Peace
Виж целия пост
# 74
Куркума благодаря!
А ако го садя сега, какви са сроковете?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия