Проблеми с изплащането на болнични листове от НОИ-5

  • 128 862
  • 766
# 165
Ами не съм попълвала, обаче от НОИ ми казаха да се разбера с моето счетоводство и че те трябвало да подадат актуалната сметка. Съответно аз се обадих във фирмата и те казаха, че са посочили актуалната ми сметка по която да ми бъде изплатен болничния. Никой нищо не ми е казвал за прил 7 и т.н.

Единственият възможен начин за промяна/посочване на сметка в НОИ е прил 7,което се подписва лично от лицето.
Според мен от работата не са подали прил 7.Това се потвърждава и от данните на сайта на НОИ.Отиди в понеделник и им го занеси.Изтегли от тук прил 7 http://www.nssi.bg/forusers/forms/239-maternity
Виж целия пост
# 166
Ами не съм попълвала, обаче от НОИ ми казаха да се разбера с моето счетоводство и че те трябвало да подадат актуалната сметка. Съответно аз се обадих във фирмата и те казаха, че са посочили актуалната ми сметка по която да ми бъде изплатен болничния. Никой нищо не ми е казвал за прил 7 и т.н.

Единственият възможен начин за промяна/посочване на сметка в НОИ е прил 7,което се подписва лично от лицето.
Според мен от работата не са подали прил 7.Това се потвърждава и от данните на сайта на НОИ.Отиди в понеделник и им го занеси.Изтегли от тук прил 7 http://www.nssi.bg/forusers/forms/239-maternity
Може да си го занесеш и сама направо в НОИ в деловодството.
Виж целия пост
# 167
Здравейте,
Имам следното питане: на 15.04 ми е издаден болничен за 36 дни от ВМА, който занесох при работодателя ми. Днес от нашето счетоводство ми се обадиха да ми кажат, че в НОИ няма постъпил болничен от лекуващия ми лекар и да не чакам скоро обезщетение. В колко дневен срок трябва от лекуващия лекар, в случая от ВМА да ми бъде изпратен болничния в НОИ?
Благодаря.
Виж целия пост
# 168
Здравейте,
Имам следното питане: на 15.04 ми е издаден болничен за 36 дни от ВМА, който занесох при работодателя ми. Днес от нашето счетоводство ми се обадиха да ми кажат, че в НОИ няма постъпил болничен от лекуващия ми лекар и да не чакам скоро обезщетение. В колко дневен срок трябва от лекуващия лекар, в случая от ВМА да ми бъде изпратен болничния в НОИ?
Благодаря.
7 дни по електронен път или 14 дни на място.
Виж целия пост
# 169
Добро утро! Значи, толкова съм бясна с тия болнични, че нямам думи. Вчера ми се обадиха от фирмата, спрели са ми всички плащания от НОИ, защото фирмата е получила писмо от НОИ, че болничният ми от 15.03-13.03 е грешен и ми спират плащанията, анулират го, защото диагноза по МКБ-047 (което нямам идея какво е) е лъжливо раждане, разгледах си останалите болнични назад във времето и те са "заплашващ аборт" с друга диганоза на  МКБ , тази диагноза била грешна или с невярен код...Отидох в болницата, там записаха и казаха, че днес сутринта ще ми се обадят, когато болничния е готов, да обаче гледам, че и този след него 15.04-24.04 е със същия код и диагноза...за което мисля да ги изпреваря и да им се обадя, да взимат и него да го оправят. Въпросите са ми следните, някой има ли на идея защо е грешен кода или диагнозата и какво значат? Другият ми въпрос е, ако днес успея да си пратя всичките грешки на болницата във фирмата, от където обещаха веднага да ги пратят към НОИ, трябва ли пак да чакам нови 15 работни дни за изплащането на болничният?
Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 170
Кодаът е сгрешен явно от лицето попълвало болничният лист.
И, да, чакат се нови 15 работни дни от текущото подаване на болничните в НОИ.
Виж целия пост
# 171
Добро утро! Значи, толкова съм бясна с тия болнични, че нямам думи. Вчера ми се обадиха от фирмата, спрели са ми всички плащания от НОИ, защото фирмата е получила писмо от НОИ, че болничният ми от 15.03-13.03 е грешен и ми спират плащанията, анулират го, защото диагноза по МКБ-047 (което нямам идея какво е) е лъжливо раждане, разгледах си останалите болнични назад във времето и те са "заплашващ аборт" с друга диганоза на  МКБ , тази диагноза била грешна или с невярен код...Отидох в болницата, там записаха и казаха, че днес сутринта ще ми се обадят, когато болничния е готов, да обаче гледам, че и този след него 15.04-24.04 е със същия код и диагноза...за което мисля да ги изпреваря и да им се обадя, да взимат и него да го оправят. Въпросите са ми следните, някой има ли на идея защо е грешен кода или диагнозата и какво значат? Другият ми въпрос е, ако днес успея да си пратя всичките грешки на болницата във фирмата, от където обещаха веднага да ги пратят към НОИ, трябва ли пак да чакам нови 15 работни дни за изплащането на болничният?
Благодаря предварително!

И при мен се получи същата ситуация. Отидох до болницата, за да ми коригират болничния и от там ми казаха, че от министерството са решили да слагат точка след нулата в самия код по МКБ, но не са предупредили лекарите и сега масово се връщат болнични за корекция. Друг е въпросът, че на мен лично от началото на годината не са ми изплатили и един лев от болничните. Общо взето ме оставиха да си купувам лекарствата с каквото спестено имам досега. Поне в сайта си да бяха написали поради каква причина "все още се обработват".
Виж целия пост
# 172
Мадрето, това с "точката" е от много време. Просто някой лекари не са си сменили софтуера или по-скоро програмистите им карат със стар. При старият начин тези пропуски можеха да се коригират от служители на НОИ. За съжаление при нови връщат всичко.
По принцип би следвало да излиза и писмото с причина за връщане на болничния или отказ за плащане, а не само да стои, че се обработва в момента.
Виж целия пост
# 173
Имам болничен от 03.04. до 09.04. т.г. Работя на смени и те не са от понеделник до петък. Първият ми болничен ден (03.04.) се падаше почивен за мен по график. Следващите 4 дни бяха работни, след това още 2 почивни. Знам, че първите 3 дни се изплащат от работодателя. В случая това значи ли, че той реално плаща за 2 дни(първите два работни дни за мен по график), а другите 2 дни ще ми бъдат изплатени от НОИ? Също, в сайта на НОИ все още няма никаква информация за постъпил болничен при тях. От ЛЛ знам, че те се изпращат електронно директно там, при самото им издаване. До кога трябва да чакам, преди да започна да питам къде е болничният ми лист и защо не е заведен в НОИ?
Виж целия пост
# 174
От работодателя се изплащат първите три работни дни от  временната неработоспособност.
Виж целия пост
# 175
Имам болничен, който е представен в НОИ на 20.04.2015 и друг, който е представен на 29.04.2015, но все още нямам плащане по тях. От справката в сайта на НОИ все още са със статус "В момента се обработва". Писах мейл, но отговор нямам. Посъветвайте ме, какво да направя. Или дайте мейл, на който отговарят  Laughing
Виж целия пост
# 176
Не са минали още 15 работни дни, така че чакаш още.  Peace
Виж целия пост
# 177
Е как да не са минали 15 работни дни от 20.04?!
Виж целия пост
# 178
От датата на представянето  Peace
Виж целия пост
# 179
Именно  Laughing Първият ми болничен е от дата 8.04, а е представен в НОИ на 20.04. Както и да го смятам, 15 работни дни са минали.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия