Проблеми с изплащането на болнични листове от НОИ-5

  • 128 862
  • 766
# 645
Момичета вчера ходих до НОИ Варна, и се оказа, че ако дълго време стои болничният със статус обработва се,  има проблем. Един болничен подаден на 21.03. до вчера не беше платен, а друг който съм подала на 13.04.16 беше платен на 20.04.16 Оказа се, че един път появила се грешка в болничен за майчинство влачи след себе си и другите болнични и трябва лично от служител да се поправи тази грешка. Не става автоматично в системата. Те по принцип си ги поправят, но системата дава много грешки и не успяват. Има човек който специално оправя грешки на посещаващите НОИ. Няма значение кой е отишъл дали титуляра или някой друг оправят грешките ръчно, които софтуерът им е отчел като грешка.
Виж целия пост
# 646
Ако болничният е върнат или има грешка някаква, това изписва ли се на сайта?
Сега и за майчинството пак имам проблем, бях с термин 11.04, а родих на 02.04, изплатиха ми сумата от 02 до 11.04 и то 3 дни след постъпването на новия болничен, в който пише, е съм родила на втори.....вече минаха 15 дни от подаването на болничния издаден от родилното, но не се обработва нищо....аз продължавам да затъвам с парите..защото веднъж вече забавени все взимаш от   спестените в  "  тайника" и после нямат връщане тези пари...
чудя се дали да изчакам да минат всичко празници...и тогава да ги притесня и сигурно този път и аз ще пиша до Омбудсман Манолова.
Виж целия пост
# 647
Ако болничният е върнат или има грешка някаква, това изписва ли се на сайта?
Сега и за майчинството пак имам проблем, бях с термин 11.04, а родих на 02.04, изплатиха ми сумата от 02 до 11.04 и то 3 дни след постъпването на новия болничен, в който пише, е съм родила на втори.....вече минаха 15 дни от подаването на болничния издаден от родилното, но не се обработва нищо....аз продължавам да затъвам с парите..защото веднъж вече забавени все взимаш от   спестените в  "  тайника" и после нямат връщане тези пари...
чудя се дали да изчакам да минат всичко празници...и тогава да ги притесня и сигурно този път и аз ще пиша до Омбудсман Манолова.
Вижте кога е подаден от работодателя, защото неговото задължение е да го подаде до 10 май. Някои от работодателите не ги подават онлайн, защото имат проблем и ги носят ръчно, други пък нямат електронен подпис и от там пък ако върнат болничният има 7 дневен срок за изправяне на грешката. Ако се носят ръчно болничните няма как за всеки болничен да тичаш до НОИ. Първо трябва да се появи статус обработва се и тогава вече като не се изплаща да се реагира. Пробвайте с имейла за който коментират момичета
Ето сега проверявам един болничен подаден на 08.04. и още не е изплатен обработва се все още отнася се за март, а вчера не се виждаше. Явно когато има проблем статусът е обработва се
Виж целия пост
# 648
pepa60, ако се ориентирам добре "Дата на постъпване на данните в ЕРБЛРО" е мястото, където излизат болничните, когато са приети в системата на НОИ.  Данните от БЛ са постъпили при тях на 11.04...поне така пише в системата им. Аз предния път звънях и по телефоните и мейли писах, "разбрахме" се с НОИ/РУСО чак след два месеца след първия сигнал подаден от мен за нередност.....но ще пиша явно пак...
Виж целия пост
# 649
pepa60, ако се ориентирам добре "Дата на постъпване на данните в ЕРБЛРО" е мястото, където излизат болничните, когато са приети в системата на НОИ.  Данните от БЛ са постъпили при тях на 11.04...поне така пише в системата им. Аз предния път звънях и по телефоните и мейли писах, "разбрахме" се с НОИ/РУСО чак след два месеца след първия сигнал подаден от мен за нередност.....но ще пиша явно пак...
фирмата трябва да представи болничният до 10 число на следващият месец, да кажем болничният е 02.03.-до 14.04. и фирмата спази срокът на представяне в НОИ. Подава болничният на 10.04.2016 година, ако нещо в записът не е наред връщат болничният и удължават срока с още 7 дни. фактически крайният срок на подаване е 17.04.2016 година.

17. Ред за представяне в Националния осигурителен институт на документите за изплащане на парични обезщетения за временна неработоспособност.

Осигурените лица и лицата по чл. 4, ал. 9 КСО представят издадените болнични листове на хартиен носител на осигурителя си, който ги завежда в отделен дневник, с вх. № и дата, които следва да се изискват от осигурените лица, като доказателство, че са предадени на осигурителя.
Удостоверенията, приложение № 9 за болничните листове се представят в НОИ от осигурителите, техните клонове и поделения и осигурителните каси в срок до 10-о число на месеца, следващ този, през който осигуреното лице е представило болничния лист пред осигурителя.

21. Ред за уведомяване на осигурителите и самоосигуряващите се лица за приети нередовни документи и за отстраняване на пропуски, грешки и непълноти.

Когато след приема на документи за изплащане на парични обезщетения за временна неработоспособност се установи, че те са нередовни или липсва необходим документ, както и за изясняване на факти и обстоятелства, свързани с изчисляване и изплащане на паричните обезщетения, ТП на НОИ уведомява лицата, задължени да представят документи по тази наредба, в срок до 7 работни дни от представянето на документите, като им дава необходимите указания за отстраняване на нередностите или за изясняване на фактите и обстоятелствата.

Считано от 01.07.2016 г. срокът за изплащане на обезщетенията се намалява до 10 работни дни от представянето в съответното ТП на НОИ на удостоверенията, приложение № 9 и от постъпването в НОИ на данните от издадените болнични листове.

това е срокът за изплащане и ако тръгнем по хронологията която описах, че има грешка и броим от 17.04.16 година болничният за периода който съм описала ще се изплати според сроковете ако пак всичко е наред до 28.04.16 година
Виж целия пост
# 650
и вече ако са минали тези срокове, наистина трябва да се безпокои непременно НОИ.
Виж целия пост
# 651
Здравейте момичета....искам да попитам,някоя знае ли от вас кога след подаване на болничния мога да го видя в системата?
Виж целия пост
# 652
Ами не знам, зависи кога е подаден, но се е случвало да се появи и след 2 дни, и след 10, поне при мен.

А някой има ли идея дали някъде мога да видя дали ми е подадена декларацията за започване на майчинството? До колкото знам, и тя е със срок до 10 май, но искам да видя дали е подадена вече от счетоводителите и ако те ми кажат да, а в НОИ не се вижда, пак да се разправям, че хич не ми се чака до юни без пари, последните месеци с болничните все е така.

До колкото разбрах, плащанията за майчинство и те се виждат на сайта на НОИ като болничните. Аз бях в последен болничен до 16.04 и значи от 17.04 съм в майчинство, ако декларацията се подаде до 10 май, мисля, че трябва да взема пари още този месец, а не чак юни.
Виж целия пост
# 653
А някой има ли идея дали някъде мога да видя дали ми е подадена декларацията

Където виждаш болничните
Има шанс края на май да получиш остатъка от април.До 5 ти юни-целия май
Виж целия пост
# 654
Ако болничният е върнат или има грешка някаква, това изписва ли се на сайта?
Сега и за майчинството пак имам проблем, бях с термин 11.04, а родих на 02.04, изплатиха ми сумата от 02 до 11.04 и то 3 дни след постъпването на новия болничен, в който пише, е съм родила на втори.....вече минаха 15 дни от подаването на болничния издаден от родилното, но не се обработва нищо....аз продължавам да затъвам с парите..защото веднъж вече забавени все взимаш от   спестените в  "  тайника" и после нямат връщане тези пари...
чудя се дали да изчакам да минат всичко празници...и тогава да ги притесня и сигурно този път и аз ще пиша до Омбудсман Манолова.
Вижте кога е подаден от работодателя, защото неговото задължение е да го подаде до 10 май. Някои от работодателите не ги подават онлайн, защото имат проблем и ги носят ръчно, други пък нямат електронен подпис и от там пък ако върнат болничният има 7 дневен срок за изправяне на грешката. Ако се носят ръчно болничните няма как за всеки болничен да тичаш до НОИ. Първо трябва да се появи статус обработва се и тогава вече като не се изплаща да се реагира. Пробвайте с имейла за който коментират момичета
Ето сега проверявам един болничен подаден на 08.04. и още не е изплатен обработва се все още отнася се за март, а вчера не се виждаше. Явно когато има проблем статусът е обработва се



моите са подадени в нои на 20 април и нямат грешки със сигурност,но още не са изплатени
Виж целия пост
# 655
Мерси за отговора!

На мъжа ми бащинството е подадено с грешна дата и в системата излиза изходящ номер на писмо, с което са уведомили работодателя да поправи грешката. На мен обаче никога не ми се е появявала такова нещо, въпреки че са ми подавани грешно болнични неведнъж.
Виж целия пост
# 656
моите са подадени в нои на 20 април и нямат грешки със сигурност,но още не са изплатени
В този случай още не са изтекли 15-е работни дни за изплащане.
Виж целия пост
# 657
Здравейте, поредния гаф със хората в болничен, до утре един месец от както съм подала първият си болничен, няма и помен да се обработва, а имам вече подаден втори. Писаха ми от нои, след като им изпратих шест E-mail, че на 10.04 е постъпили и двата ЕДНОВРЕМИННО, но днес 12.04. все още няма никаква работа по тях. А ми предстои операция , просто не знам какво да правя! а иначе да 10 дни изплащане - пълна абсурдна работа както всичка в тази държава, вече не сме държава ами територия!
Виж целия пост
# 658
аз вече незнам кой кога изплаща аз получих парите си за последния болничен преди раждане в понеделник  #Crazy бях силно изненадана
Виж целия пост
# 659
Въобще знае ли някой, защо се бавят изплащанията, от нои не вдигат телефон писах им 6/шест/ пъти имейл, безобразие в тази пропаднала дъйржава
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия