Съвременни романи от български автори

  • 72 277
  • 158
# 120
Понеже съвсем скоро я прочетох за пръв път, ето коя книга ми хареса: "Гръцко кафе" на Катерина Хапсали. Книгата е популярна, не е нова, но ако някой все още не е стигал до нея по определени причини, нека не се колебае. Хубава е!
Виж целия пост
# 121
Щъркелите и планината за мен е прекрасна книга, много ми допадна начинът, по който авторът преплита фолклор, митове и действителност. Нещо подобно срещнах в Доста на Мона Чобан, също толкова лека и приятна за четене се оказа.

Наскоро открих Лиляна Михайлова като автор с книгите й Корабът и Грехът на Малтица, горещо препоръчвам и двете на почитателите на исторически романи.

Спомени за вода на Иван Станков също се оказа впечатляващ сборник с разкази, емоциите просто протичат през теб и не усещаш кога си стигнал до края на книгата.

Виж целия пост
# 122
Мнения за "Алиса и петък вечер" на Деси Нико!?
Виж целия пост
# 123
Започнах Хавра на Захари Карабашлиев.

Преди време прочетох Доста на Мона Чобан. С всяка страница очаквах да се случи това, което бе в резюмето, а то в последните страници.
Виж целия пост
# 124
Pyjamka,  "Гръцко кафе " и аз я харесах.

"Чамкория"  - прекрасна книга.
Милен Русков е голямо има вече в българската литература. Ясно е.
Книга за политическия живот през 20 те години на миналия век, през погледа на един обикновен човек.
Виж целия пост
# 125
Розариум на Георги Томов е разкош.
В пъти по-добра от предишния му роман, който така и не дочетох. Има сблъсък на идеали, вътрешна борба... всичко любимо за мен.

Miriel, в  Доста просто се наслаждавах на описаните картини и усещания на героинята, написана е красиво. А историята накрая ми дойде като бонус.
Виж целия пост
# 126
Така е. Даже мисля да посетя селото, но в крайна сметка, четейки резюмето на гърба, очакваш книгата да следва поне тази линия.

Продължавам с Хавра. Авторът има добри попадения, но понякога извъртам очи при някои клишета, които ми е втръснало да чета всеки ден, или за които да пиша всеки ден. Предполагам, че не може да се избяга от тях при положението, че романът се развива в съвремието ни. Все още се питам за ролята на историята от миналото, защото до момента не виждам връзката.
Виж целия пост
# 127
Копирам от друга тема

Приключих с Хавра Без никаквъм смисъл да се разказват две истории в една книга, добре че беше тази в миналото, защото можеше и да не завърша книгата. Съвременната история се оказа някакъв миш-маш история - то не бе организирана престъпност, руснаци, отмъщение, убийство, планиране на убийство...

На четеца си прочетох Балада за Георг Хених . Прекрасна книга. Ще прочета и останалото на Виктор Пасков.
Виж целия пост
# 128
Успех  Hug Зачетох първата глава и ми допадна Simple Smile Поръчах я Simple Smile
Виж целия пост
# 129
Много, ама много ми харесва тази книга https://kralicatanakrastavicite.wordpress.com/
И горещо я препоръчвам!
Виж целия пост
# 130
Много, ама много ми харесва тази книга https://kralicatanakrastavicite.wordpress.com/
И горещо я препоръчвам!
Благодаря. Започва обещаващо  bouquet
Виж целия пост
# 131
Много, ама много ми харесва тази книга https://kralicatanakrastavicite.wordpress.com/
И горещо я препоръчвам!

Благодаря за линка bouquet Поръчах я  Simple Smile

Виж целия пост
# 132
Много, ама много ми харесва тази книга https://kralicatanakrastavicite.wordpress.com/
И горещо я препоръчвам!

Благодаря, че сподели!  bouquet Книгата вече е при мен.

Бих искала да прочета мнение за "Пътуване по посока на сянката", Яна Букова.
Виж целия пост
# 133
Интересно ревю.
Ревю за романа на Елена Алексиева "Нобелистът" в един от най-престижната руски сайтове. Българската литература, нейните чудесни автори, стъпка по стъпка намират своето място на световного литературно поле. За Елена в България се говори малко. Недостатъчно. Въпреки че е носителка на най-престижните ни литературни награди, тя остава някакси встрани от вниманието на читателите. А не трябва. Тя е блестяща в езика, стила, формата, идеите и разгръщането им. Четете я. Всяка от книгите й е важна, и не трябва да се пропуска. И романите, и разказите, и пиесите й са достойни да всяка световна литература. Елена Алексиева е една от най-добрите ни съвременни писателки. Ето и превода на Красимир Лозанов на ревюто:

"Едуардо Гертелсман — нобелов лауреат по литература, остро страдащ от „постнобеловски синдром“ (на плещите на писателя мъчително тежи бремето на читателските очаквания, а в душата му е празно и дрънчащо като във варел), пристига на официално посещение в затънтена София. Разчувствал се на коктейла в негова чест, Гертелсман произнася гръмката фраза «Своя следващ роман по възможност бих искал да напиша в България» (Неточен цитат от романа. Бел. прев.), а след това излиза през нощта да подиша свеж въздух и … повече не се връща. Два дена след това литературният агент на писателя получава видео, на което Гертелсман, жестоко пребит, стои на колене с торба на главата, а похитителите му искат огромен откуп за живота му. След още няколко дни полицията намира труп на друг писател — български и къде по-неизвестен, но странно защо облечен със сакото и панталона на нобеловския лауреат. Със случая се хваща Ванда Беловска — млада и предизвикателно самотна полицайка, която наскоро преди това се е била (уж) поиздънила при разследване на гръмко дело за корупция.
Елена Алексиева е от тези автори, за които писането на същински криминалета е напълно безинтересно. Не по-малко (а по същество – доста повече), отколкото търсенето на нещастния нобелист, я интересуват отношенията на героинята с домашната й игуана на име Хенри (сложни), с майка й (натегнати), със собственото й наднормено тегло (обречени) и с бившия й приятел, а сега – министър на вътрешните работи (нееднозначни). Сънищата на Ванда, нейните страхове, стиховете, които пише (като презира себе си за тази «слабост»), нощна София, по която Ванда броди (едновременно жалка, натруфена и уютна), ароматните индонезийски контрабандни цигари, които колегата й пуши, а също така перманентно уязвената национална гордост на малкия народ, постсоциалистическата враждебност, срамната бедност и разтворената във въздуха историческа памет — «Нобелистът » е пълен до горе с разни симпатични и трогателни нещица, но от гледна точка на жанра – напълно излишни. Въпреки това ще е грехота да се оплачем: Алексиева успява да съхрани баланса между криминалето и литературата като такава. С целия свой немалък културен багаж, романът успява да се отлепи от земята и не без изящество да полети по начертания от автора курс към развръзката — може и не съвсем изумяваща ни, но в никакъв случай не разочароваща.
Съдейки по отзивите в българската преса, Елена Алексиева е смятана в родината си за един сериозен автор от „средната“ категория, без да е суперзвезда и национално достояние. Но ако това наистина е така, то явно си струва по-внимателното вглеждане в българската литература. (Превод Красимир Лозанов)"
Виж целия пост
# 134
Орлов мост на Владимир Зарев.
Харесва ми. Един минорен роман, тъжен, много тъжен пъзел на безкрайния български преход.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия