Съвременни романи от български автори

  • 72 221
  • 158
# 15
"Нестинарка" на Кармен Мишу
Мноого любима книга ми е  Heart Eyes
Виж целия пост
# 16
                     Съвременни Романи от Български автори.
Ще се радвам да споделяме кой какво е прочел и от кой бг автор ?
Освен романи , може да споделяте и документални книги , очерци и т.н.
Би било добре и да се посочват и линкове ако са в електронен вариант.
 

http://jessikaneva.blogspot.com/2013/08/blog-post.html

една слабо известна авторка, чиито истории са уникални
Виж целия пост
# 17
Нещо за Р. Гизгинджиев да кажете?

РАЙ ми хареса, историята не е нещо кой знае колко оригинално, но е разказана по прекрасен начин, ако не обръщаш внимание на ужасното форматиране  Peace

ДНЕВНИЦИТЕ ми е някак странна, отговаря на името си - всяка страница е настроение, някои са в стихотворна форма, други в проза.
Фенка съм на емоционалният му стил на писане, но ми се иска да е малко по-креативен.
Виж целия пост
# 18
Аз пък въобще не харесах "Рай". Мисля, че просто е много добре презентирана и затова има успех. На мен ми се стори недобре написана и претенциозна.
Виж целия пост
# 19
Последно ми хареса Мравки и богове на Стефан Цанев. Препоръчвам.
Обичам да чета българска литература  и в последно време предпочитам основно наши автори, някои съвременни, някои не съвсем, но разочарована останах само от Людмила Филипова и Иво Сиромахов.
Теодора Димова харесвам (с изключение на Мирма, Мириам), Бойка Асиова, трилогията на Зарев е страхотна също, разказите на Мирослав Пенков пък са най-добрите разкази въобще, които съм чела напоследък. Сега ме чакат Кастинг за месия и Гравьор на сънища, ще споделя после.
Виж целия пост
# 20
и още за джеси кънева и нейните приказни романи

http://indigovo.blogspot.com/2010/01/blog-post.html
Виж целия пост
# 21
някой знае ли кога ще бъде по книжарниците тази книга:http://e-vestnik.bg/21657/1989-edna-balgarska-pionerka-na-lager-v-severna-koreya/

Виж целия пост
# 22
 Hug
Последната българска книга, която много ми хареса беше Медальонът на Галина Златарева. Обичам си такива исторически романи, в които все още витае духът на истинската България. Горещо препоръчвам.
Както и цялото творчество на Кармен Мишу - невероятно пътуване из българското.  Радвам се, че някой все още открива вдъхновение в миналото ни, бях изгубила надежда, когато един англичанин взе да пише романи за българската история.

Изненадана съм, че никой досега не е споделил мнение за Георги Господинов и Захари Карабашлиев. Thinking

Виж целия пост
# 23
Hug
Изненадана съм, че никой досега не е споделил мнение за Георги Господинов и Захари Карабашлиев. Thinking
Споменах "Естествен роман" на Г. Господинов по-горе - не ми хареса, ужасно скучни ми бяха историите с мухите и тоалетната...
18% сиво - хареса ми много, но не съм чела нищо друго от автора.
Виж целия пост
# 24

Чела съм и всичко на Станислава Чуринскиене:
1. "Хванаха ме да крада"
2. "Second Life"
3. "Инцидент"


Станислава има и нова книга, "От Космоса с любов", ако ти е харесало всичко нейно, тази няма да те остави безразлична. Книгата спечели конкурс за превод в Русия и ще бъде филмирана.

Ако говорим за романисти, мисля, че малко са успешните такива в съвременната ни литература. Освен прехваленият Милен Русков, има такива забележителни автори, които не биват подминавани просто защото за тях не се говори достатъчно  -  като Христо Караславов с "Разпоредители на смута", прясна- прясна, представянето и беше миналата седмица; има Георги Божинов и неговия забравен "Калуня - Каля", Маргарит Арабаджиев, Керана Ангелова, Златко Енев - превъзходни разказвачи... Наскоро прочетох "Сестри Палавееви" на Алекс Попов, която представя една интересна гледна точка към партизанското движение. Много харесвам и Владимир Зарев, въпреки че съм чела само неговата "Лето 1850" - аз съм наполовина видинчанка, а книгата е за подминатото някак си в историческия калабалък Видинско въстание..
На любителите на археологията и трилърите бих препоръчала "Усмовката на кучето" на Димана Трънкова. Както каза една позната, ако Л. Филипова беше чела повече и знаеше за какво пише, можеше и да и се получават историческите романи. Е, Димана е археолог и наистина знае за какво пише, а освен това има и талант.
Искрено и от душа препоръчвам "Забравени от небето" на Екатерина Томова. Тя е съвременна българска книга в по-широк смисъл, тъй като е "на възраст", но е толкова човешка и българска, че стяга за гърлото и не пуска дълго след като си я прочел.

Относно Карабашлиев и Господинов - скромното ми мнение ,че силата им е в кратките форми и разказите им се получават в пъти по-добре от романите. В този ред на мисли, ако излезем извън темата за романите, "Кратка история на самолета" на Карабашлиев и "И всичко стана луна" на Господинов са ми много на сърце.
Виж целия пост
# 25
има такива забележителни автори, които не биват подминавани просто защото за тях не се говори достатъчно  -  като Христо Караславов с "Разпоредители на смута", прясна- прясна,

Аз чета много съвременни български романи, бих казала, че през последната година това е основното ми меню. Понеже видях, че давате линкове към отзиви за книги, позволявам си да кача тук мисли за "Разпоредителите на смута", която ме развълнува много силно. Без да претендирам, че разбирам и 50 % процента "какво е искал да каже авторът"  Laughing. (Ако линкове към блогове са против правилата, моля модератор да трие.)

http://radiotinakirkova.wordpress.com/2014/11/07/%D1%80%D0%B0%D0 … 1%83%D1%82%D0%B0/

Иначе българското писане наистина имаше период на изхвърлена претенциозност в началото след 1989-та г, после нещата взеха да си идват по местата, според мен. А ако издателите се откажат от порочната практика "авторите плащат, ние ги издаваме", ще стане съвсем добре. Започнах да чета нашенци, защото наистина се уморих от предвидимостта и стандарта, който издателствата и редакторите налагат в западноевропейската и северноамериканската съвременна литература. Особено в Щатите, имам чувството, че напоследък всички автори са излезли от една и съща школа по творческо писане.

За разлика от angelina.bgk, разказите не са моето нещо. Пробвах да чета български автори на разкази и не бях впечатлена. Но това не е, защото са писани от нашенци, просто кратките форми не ме завладяват.  
Виж целия пост
# 26
И аз честичко опитвам съвременни български автори и имам страхотни попадения.
Чела съм почти всичко на Зарев и мисля, че е задължителен автор. "Разруха" може би ми хареса най-много, още помня с точност отделни сцени, които са ме впечатлили. "Светове" пък харесах повече, отколкото очаквах.
Иначе, тази година откритието ми безспорно е "Кривата на щастието" на Иво Иванов. Чакам с нетърпение преиздаване на предишната, изчерпана книга на автора - "Отвъд играта".
Миналогодишното ми откритие пък беше "Бежанци" на Весела Ляхова.
Приятно ме изненада преди време Евгений Черепов с "Добавено лято".
Следя също книгите на Радостина Ангелова - "Виенски апартамент" и "Имаго" изчетох на един дъх, "Обратната страна" не ми хареса толкова..
Приятно откритие беше и "Внезапни улици" на Иванка Могилска.
Внимание заслужават за мен и Александър Секулов, и Недялко Славов за прекрасния начин, по който пишат, сюжетно има обаче какво да се желае..
А от панаира мисля да се сдобия с "Реквием за никого" на Златко Енев и "Синестезия" на Диана Петрова.
Виж целия пост
# 27
Благодаря ви момичета , че публикувате толкова много заглавия .
Ще се възмолзвам задължително от споменатото до момента.  bouquet Peace
Виж целия пост
# 28
Тихол - автор Токораз Исто.....препоръчвам я
Виж целия пост
# 29
Добавям още една съвременна авторка, която харесвам - Магдалена Гигова. Харесах доста пътеписните й книги - "Маги, от Магелан" и "Новите пътешествия на Маги, от Магелан". Пише остроумно, с чувство за хумор и дори когато разказва за познати и известни неща, съумява да го прави от интересна перспектива. Препоръчвам на любителите на жанра.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия