Регистър на стопаните,притежаващи бойни породи кучета ?

  • 6 322
  • 73
# 45
Аз познавам изключително дружелюбен питбул, малкото дете на стопанина обожава да го язди и всячески да си играе с него, като се съберем и моето дете се присъединява към играта. В същото време има безброй безпородни агресивни кучета, като 90% от тях не са регистрирани никъде, да не говорим че в повечето случаи нито се ваксинират, нито нищо. А да се проверява стопанинът на всяко такова куче, особено по селата и малките градове, е просто утопия.
Така че аз лично смятам че всяко куче може да е дружелюбно или агресивно, независимо от породата и няма смисъл от такъв "регистър"
Виж целия пост
# 46
Регистрирането на кучетата става в общината по местоживеене, като за това се плаща данък. Това е едва ли не на доброволни начала и аз не съм чула нещо да се е случило (някаква санкция) на стопани не регистрирали животното си и не платили данък. Никой не следи какво се случва с кучетата освен, че веднъж годишно регистриралия куче трябва да се появи за да си плати, никой не следи дали кучето се е размножавало и къде са приплодите от размножаването, дори не се следи дали кучето е все още при стопанина и дали е живо. Ако не е при стопанина (изхвърли го е), но е регистрирано и той плаща сумата на общината, то може да се води живо и щастливо още 20 години сигурно. Ако е починало стопанина трябва (ако желае да спре плащанията) да обяви смъртта в общината със съответен документ (ние сме го правили с експертиза (протокол) от ветеринарен лекар).
Къде в коя БГ нямало ветеринари с четци?! newsm78 В Пловдив ветеринарите, които ползваме имат четец. Всеки, който поставя чипове би трябвало да може и да ги чете.  Laughing Laughing Laughing Друг е въпроса, че заради естеството на рабатата ми в офиса си и аз имам четец.
Относно чипирането и медальоните при ваксинации - почти нямат връзка с регистър. Поне не с този на общините. Чипирането (чипа) се записва в паспорта на животното и евентуално в системата на клиниката. Чипирането е доброволно и информацията си е едва ли не само за собственика и клиниката и служи при изгебени животни само май. Медальоните се регистрират, защото те освидетелстват ваксинирането за бяс. Само бес, а не поливалентна ваксина. Ваксинирането за бяс е част от национална програма за борба със зарназните заболявания. Ваксинирането е задължително и ваксината, като консуматив (доколкото знам или до преди време) се заплаща от държавата. Относно стопаните не ваксинирали животните си също не знам някой, накога да е оказвал санкции. При ваксинация информацията се подава навярно в регистрите на БАБХ отдел Здравеопазване, като там е отчетена изваршената ваксинация, лекаря, който я е извършил, собственика и адреса на животното. Тук ще се повторя, но не мисля, че този регистър някога и някьде кореспондира с общинските регистри за данъци и такси, а и да не говорим за хората, които не ваксинарат животните си и за т. нар. селски дворни кучета, които абсолютно не съществуват никъде.
Виж целия пост
# 47
Аз по-напред писах, че се опитах да регистрирам кучето ми в общината, но не успях. Аз под регистрация разбирам да се запише име, чип, пол, порода, възраст и т.н. и да се начислява данък на собственика всяка година.
На мен ми дадоха само бележка за платена такса за притежаване на куче и това беше. Нито е отбелязано някъде, че притежавам куче, нито ми се начислява данък. По тази логика аз може да имам две, три и повече кучета, а да платя за едно и то при добра воля, защото никой не контролира какво се случва с кучетата.

Ваксина да се заплаща от държавата за първи път чувам ?? Толкова ли са щедри  newsm78
Виж целия пост
# 48
То няма добър регистър въобще за кучета, камо ли за бойни кучета.
Впрочем аз съм гледала Дого аржентино, освен към обувки, друга агресия не проявяваше.
А във входа имаме едно малко бяло зло, което последно ме ухапа, а е наплашило и всички деца.
Виж целия пост
# 49
Само тази за бяс и не твърдя, че още е така. Беше така, когато за последно имах допир с отдел Здравеопазване, защото, както писах е (беше) част от национална програма за контрол на инфекциозните заболявания, част от същата програма тогава бяха и ваксинациите против антракс на селскостопански животни в огнища, където в близките 30 години е установявано заболяване, ваксинациите за Класическа чума по свинете (това отпадна, когато станахме членове на ЕС), туберкулинизициите на едри преживни, кръвните проби за бруцелоза и т.н.
Виж целия пост
# 50
Аз по-напред писах, че се опитах да регистрирам кучето ми в общината, но не успях. Аз под регистрация разбирам да се запише име, чип, пол, порода, възраст и т.н. и да се начислява данък на собственика всяка година.
На мен ми дадоха само бележка за платена такса за притежаване на куче и това беше. Нито е отбелязано някъде, че притежавам куче, нито ми се начислява данък. По тази логика аз може да имам две, три и повече кучета, а да платя за едно и то при добра воля, защото никой не контролира какво се случва с кучетата.

И аз така, но аз си попълних декларация, приложих документ за чипирането и си платих данъка. На следващата година чинно се явих в общината да си платя данъка за годината и каква беше изненадата ми, когато се оказа, че аз нямам куче... имало някакъв срив в системата, изчезнал им и архива и незнам си кво си още и ми казаха пак да си регистрирам кучето, за да мога да си платя. А, мерси, нямам никакво намерение всяка година да си регистрирам кучето, защото тях ги мързи да въведат кучетата в системата си.
Виж целия пост
# 51
Пухито - не съм написала, че в бг няма четци, а че с 300 зора открихме  - случката е от преди 2г. - кучето ни не е чипирано в бг и не живее в бг, но бяхме на ваканция, посетихме ветеринар по повод рана след среща с бодлива тел, след сканиране отговорно ни съобщиха, че кучето или няма чип, или е повреден чипа...и след това "компетентно" мнение доста пообиколихме докато накрая намерихме място в което чипа отреагира  ooooh! защото никъде в Европа като минаваш граници не сканират кучето, но няма как да влезеш в Англия без изрядни документи, в които основното е чипа - преди да се качиш на ферибота задължително сканират кучето и гледат номера дали съответства на документите - та за това пообиколихме, че няма как да се приберем с кучо обратно у дома, ако чипа не отговаря! Искренно се надявам да има промяна към добро, защото планираме тази година ваканция до бг отново с домашния любимец. Повече проблем с четенето на чипа не сме имали - на влизане в Англия чипа отговори, след това колкото пъти е воден на ветеринар тук - винаги е отговарял - тук ветеринаря като сканира чипа - веднага излиза цялото досие на кучето, без значение дали е водено в различни клиники!
Виж целия пост
# 52
Ех, кога ли ще въведат такава система и в България!

Ама то за хората няма, пък какво остава за кучетата!
Виж целия пост
# 53
... след сканиране отговорно ни съобщиха, че кучето или няма чип, или е повреден чипа...и след това "компетентно" мнение доста пообиколихме докато накрая намерихме място в което чипа отреагира  ooooh! ...

Вие посочихте ли къде е чипът, когато той не отреагира?
Виж целия пост
# 54
... след сканиране отговорно ни съобщиха, че кучето или няма чип, или е повреден чипа...и след това "компетентно" мнение доста пообиколихме докато накрая намерихме място в което чипа отреагира  ooooh! ...

Вие посочихте ли къде е чипът, когато той не отреагира?
Чипът се бие на едно и също място  в ляво  или в дясно зад ухото в цял свят
не си спомням точно посоката.
Виж целия пост
# 55
защото никъде в Европа като минаваш граници не сканират кучето, но няма как да влезеш в Англия без изрядни документи, в които основното е чипа - преди да се качиш на ферибота задължително сканират кучето и гледат номера дали съответства на документите - та за това пообиколихме, че няма как да се приберем с кучо обратно у дома, ако чипа не отговаря!

Англия, Малта и още две държави в Европа са изключение от общите правила в ЕС. Двете други не ги помня. Искат чип, ваксина, преглед в деня преди напускане на страната и т.н. В Малта даже не можеш да влезеш с животното ако преди това не си пратил специална форма в съответното министерство с всички данни. Те одобряват, подписват и подпечатват формата и ти я връщат, иначе не можеш да вкараш животното в страната им- На границата те чака ветеринар със скенер за чипове и проверява паспорта. В другите държави минавахме без никакви проверки, въпреки че в различни сайтове пише други неща и даже има разни форми за отделните държави. Аз в Гърция и Италия казвах на граничните полицаи: "Имаме две котки в колата!", а те идваха да им махат.  Crazy Мен пък ме беше яд, че една папка документи вадих за тях, а на никого не му пука. Но в Малта посред нощ ни чакаше ветеринарят и освен че сканира чиповете, изчете от кора до кора паспортите. Само че аз и ветеринарят от Варна чинно си ги бяхме попълнили точно според всичките им изисквания.   Mr. Green
Виж целия пост
# 56
На нашия любимец чипа е зад дясното ухо, на врата - не знам дали има стандартно определена посока, но винаги са скенирали целия врат на кучето. Преди да се качим на ферибота - жената от гишето подава скенера и мм скенира - като изпищи и връща скенера, на обезпаразитяването ако е минал 3 дневния срок - връщаш се във Франция - намираш ветеринар, обезпаразитяваш и тогава обратно на ферибота  Joy За Малта не знаех, но не бях се и интересувала - благодаря за информацията   bouquet За там все още не сме тръгнали. За да се преминат страните извън ЕС - също трябват допълнителни документи спрямо различните държави - когато е транзит, но какъв куп документи се подготвят и какви изследвания се правят, за да влезе куче живяло извън ЕС  .... Joy
Виж целия пост
# 57
О, да, със сроковете е пълна лудница. Три дни преди онова, десет дни след другото, точно предния ден пък следващото ...  Crazy Взехме калкулатора и календара с вет и всичко си дойде на мястото.
За чипа май има стандартно място. На нас не ни даваха да сканираме, ветеринарят я свърши тази работа, за което беше порядъчно одран. Казах му да внимава, но много беше смел.
Виж целия пост
# 58
Няма лоши кучета, има лоши стопани. По принцип ми се струва че регистър на всички домашни любимци трябва да има, а и реален контрол върху безстопанствените кучета и котки. Назад сме много в това отношение.
Виж целия пост
# 59
Няма лоши кучета, има лоши стопани. По принцип ми се струва че регистър на всички домашни любимци трябва да има, а и реален контрол върху безстопанствените кучета и котки. Назад сме много в това отношение.
Напълно съгласна
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия