Студ навън вилнее, а АПРИЛчето в коремчето на мама дивее - Тема 10

  • 22 687
  • 673
# 615
 И на мен ЕБХ ми е в повече и не бих си го причинила. Не си го представям да стоим с едно мъниче и да чакаме несъзнателен процес от негова страна да се случи и това по сто пъти на ден. Аз уж съм изгледала едно дете, но не си спомням, като бебе да съм разбирала, че  й се пишка в момента или че ей сега ще започне да пишка. За акането го разбирах в процеса, но не и непосредствено преди това. Може и да не съм била достатъчно наблюдателна и би ми било интерсно да съм свидетел на 6 месечно бебе, което се гледа без пелени. При разходки ми се вижда още по-трудно за реализация. Въпрос на избор!
Виж целия пост
# 616
Здравейте, защо съм чувала само гласове на мами за премахване на нощното кърмене? Напишете моля ви нещо повече за това, вредно ли е? А аз навсякъде чета, че нощното кърмене след първия месец трябва да се премахне..Ето ги и тук - http://ginea.bg/akusherstvo/hranene-kypane-razhodki.html - и те, АГ, препоръчват спиране на нощното кърмене и вйвеждане на сок...
Виж целия пост
# 617
Според мен е важно да не са самоцел всички тези аспекти на отглеждането.
То и моето дете е пило антибиотик 1-2 пъти, ама мога ли да кажа, че е заради педиатъра? Мога да твърдя, че е защото не се е наложило да пие по-често, слава богу, а вече имам и известен опит, старая се да хващам нещата рано и да не се стига до там. Ясно е, че не е желателно да се тъпчат децата с лекарства, но най-добре е да не се налага.


Същото е и с памперса, и с кърменето, и с всичко друго. Нито има твърди срокове, нито строго установени правила, не е нужно да се пренавива човек.
Виж целия пост
# 618
Ей.... ooooh! Направо,се чудя на някои от вас,извинявам се,но ми се струва че по цял ден търсите  каква глупост да прочетете,за да не ви е спокойно и да има за какво да си се притеснявате,просто ей така,за разкош и то най-вече не раждалите до сега мами...момичета,ха изчакайте да родите,да започнете с грижите около бебето,пък после мислете за ЕБХ и разни там други подобни,от сорта в кой университет ще го записвате. Нещата с бебето не се случват по вашият график,а точно обратното,така че наслаждавайте се на бременността си и по-спокойно.
Виж целия пост
# 619
Ооо имам една позната, на която предписват на детето и доста често АБ..
Абе, дано не ни се налага, дано са ни здравички, колкото се може повече  Heart Eyes
Виж целия пост
# 620
Не е така, като прочета, че съвременното познание отхвърля насилственото премахване на нощното кърмене и считат за грешка въвеждането на плодов сок след първия месец, искам да зная, ако някой е наясно по въпроса - ами без това ми изглеждаше ненормално детето ти да плаче гладно, а ти да "стискаш зъби" като мои познати Simple Smile)

Освен това аз като дете съм тъпкана с антибиотици, преди 40 години това е било върхът на модата и на грижата, ако не се задълбочиш да прочетеш, че са и били скъпи и е било върхът на сладоледа да си лекуваш детето така. Не искам от слушане на куци лекари да навлека на децата си това, което после ми се върна, че и е хронично.
Виж целия пост
# 621
Смехорани,както се казва и за нощното кърмене - според детето. Моето отказа,но не точно от 30-я ден, едното нощно хранене. При това не това в 03.00 часа,което е според препоръките на педиатрите,а това в 24.00 часа. И естествено не се получи да го променя този режим,а аз се нагодих към него. То и да си призная така ми беше и по-удобно.
А за сокчета - дадох едва в 8 месец по препоръка на гастроентеролог,защото беше с ужасни колики малкия. Няма нужда от ранно даване на сок,а и той повишава киселинността в стомахчето.
Виж целия пост
# 622
Vaseto29
моето дете беше точно колкото твоето, когато махнахме памперса.
Голямо, осъзнато дете - никакви драми и перални с напикани гащи.
Обясних му, че вече ще пишка "на вън", защото гащите се мокрят, той каза "добре" и ако искате ми вярвайте, но всичко с памперса приключи за ден.

Не съм привърженик на нищо прекалено и винаги съм се водила по детето.
И за нощното хранене и за кърменето, и за захранването и за памперсите...за всичко.
Всяко дете е различно и няма понятие като "това не е нормално"
Все пак отглеждаме деца, различни по темперамент и чувствителност, не еднакви роботи.
Виж целия пост
# 623
Vaseto29 и аз смятам,че не ти е кой знае,колко голямо детето,че да се притесняваш за памперса (насила хубост не става). Моят син до година и 10 месеца беше с памперс и му го махнаха в яслата...там привикна на гърне,може би гледайки от другите деца,не знам...но ако си беше вкъщи нямаше да ми е никак лесно с тези действия...СПОКО,всичко с времето си  Naughty
Виж целия пост
# 624
Здравейте, защо съм чувала само гласове на мами за премахване на нощното кърмене? Напишете моля ви нещо повече за това, вредно ли е? А аз навсякъде чета, че нощното кърмене след първия месец трябва да се премахне..Ето ги и тук - http://ginea.bg/akusherstvo/hranene-kypane-razhodki.html - и те, АГ, препоръчват спиране на нощното кърмене и вйвеждане на сок...
Дори не знам откъде да започна да коментирам този линк, отдавна не съм виждала толкова потресаваща информация на едно място Sad Това са препоръки от 70-80-те години, т.е. от преди повече от 30-40 години.

Ето препоръките от 2005-2010г на Българското министерство на здравеопазването: http://ncpha.government.bg/files/2preporaki%20karmacheta.pdf от техния сайт. Би трябвало да има и по-актуални, в момента не ги намирам. В тези има някои малки неточности, които е вероятно да са поправени в най-новата версия, но като цяло са 20-30 години напред от цитирания линк. Но е факт, че очевидно има лекари, които не са прочели тези препоръки, през последните 10 години, откакто са били публикувани. Изводите всеки може да си направи сам. Любопитно ми е колко от вас практикуват професии, в които може 10+ години човек да не осъвременява знанията си Sad И как може точно хора, от които да зависи здравето ни и това на децата ни, да не го правят Sad Можете да потърсите и препоръките на световни организации, като СЗО например.

Накратко по въпросите -  всяка храна, различна от кърма/АМ, се брои за захранване, а не само зеленчуковото пюре както твърди сайтът на Гинеа. Плодовият сок е отречен като метод за захранване, защото без фибрите става прекалено агресивен за стомахчетата на малки бебета, камо ли пък на такива на месец, които са ужасно неподготвени за захранване. Захранването започва по възмжност след 6-ти месец, в някои случаи малко по-рано, но в никакъв случай преди 4-ти месец. Преди се е препоръчвало сокче с цел да се дават витамини, което е отречено, защото не само, че стомахчетата на бебетата са незрели и не успяват да ги усвоят, а и нямат още достатъчно зряла чревна флора, за да се предпазят и товаможе да доведе както до краткосрочни проблеми като диария, така и до дългосрочни като алергии и т.н., които преди никой не е свързвал с ранното захранване. Ранното захранване е въведено през индустриализацията, с цел да е приключи напълно с кърменето до към 4-6м (а е нямало АМ или поне не е било толкова разпространено колкото сега), за да може майката труженичка да се върне в завода. Със съвременното майчинство в България от поне 1г, това силно се обезсмисля. За държави с по-кратко майчинство по-често срещаният избор е АМ, а има и майки, които да избират и да се цедят, докато са наработа, което има доказани ползи, но изисква доста организация и е по-трудна опция.

Нощното кърмене вече касае само майките, които са избрали и искат да кърмят. Обобщаващи препоръки като: дръжте детето Х минути на гърда (представяте ли си вие като ядете някой да ви засича и на петата или десетата минута да ви взима чинията???), хранете през Y часа, намалете броя на кърменията на еди си колко или в еди си кой месец, не се съобразяват с особеностите нито на бебето (някои бебета са по-мудни и разсеяни например, други огладняват по-начесто но хапват по малко и т.н.), нито на майката (различните гърди имат различна "вместимост", както и различните майки имат нужда от различна стимулация, за да произвеждат достатъчно кърма). Понякога тези препоръки сработват за някои майки, и те успяват да кърмят при тези условия. Но за голяма част от майките тези препоръки се оказват неадекватни, поради което се стига до лошо наддаване на бебето, "недостатъчна кърма" на майката, спряла кърма, когато бебето е на 2-3м и  и т.н. И в крайна сметка майка, която е искала да кърми, не успява, поради неадекватни съвети.
Иначе разпространението на махането на нощното кърмене е основно за удобство на майката, което понякога е спорно, защото детето се буди и трябва да му се дава вода и т.н. Минусът на махането на нощното кърмене е, че това често (макар и не винаги) води до недостатъчна стимулация, тъй като се получава голяма пауза, а и нощното хранен стимулира в много по-висока степен хормони като окситоцин и пролактин, отговорни за кърмата. Недостатъчната стимулация, води до намаляла кърма и съответно лошо наддаване, нужда от дохранване и ранно отбиване. Друг аспект на премахването на нощното хранене е, че понякога се правят неточни изводи и принцип за храненето с АМ се пренасят погрешно върху кърменето. АМ е значително по-трудно смилаемо (друг е въпросът доколко това е в плюс за бебето), поради което за храненето с него големи интервали са доста по-нормални. Също така там има доста по-тесни рамки на това колко мл и кога се яде, от там са пренесени директно за кърменето, което за съжаление няма как да е точно и често създава повече проблеми, отколкото решава.

Аз лично бих препоръчала при въпроси и проблеми относно кърменето, човек да се обръща към сертифицирани консултанти по кърмене, които са специално обучени за това. Добри източници на български са:
Ла Лече Лига(ЛЛЛ): http://lllbg.org/lll/
Национална Асоциация за Подкрепа на Кърменето(НАПК): http://www.podkrepazakarmene.com/
Бу (основател на ЛЛЛ България): https://missby.wordpress.com/
Хедра (основател на НАПК): https://xedra.wordpress.com/articles/bf/
Айла (за кърмене на близнаци): https://atwins.wordpress.com/


Иначе аз не споделям мнението, че човек не трябва да се информира за нищо преди раждането. След раждането често се оказва, че на майката не и остава време тепърва да започне да се информира, така че остава да разчита на ограничен брой източници (примерно педиатъра и приятелки), които не винаги дават най-добрите и адекватни съвети... Но наистина идеята е да се събере информация, а вече прилагането и да се нагоди по бебето след като се появи.
Виж целия пост
# 625
А, и да питам - какво стана със Силки,че отдавна не се е включвала? Аз може и да съм пропуснала и да е ставало вече на въпрос......
Виж целия пост
# 626
Абсолютно подкрепям мнението на ada_smiles. Сега ходя на училище за кърмене и точно тези неща се разискват. Даже специално по тези въпроси нямах намерение да слушам педиатъра, но мисля, че този който съм избрала също е ЗА всичко това. Е, аз не съм се срещала все още с нея.
Виж целия пост
# 627
Понеже педиатър се избира преди раждането и скоро ще ни е време, да си кажа и по този въпрос:)
За мен изборът на педиатър е много, много важен. Не бих се доверила на кой да е лекар с такава диплома. Обичайно всяка майка си препоръчва педиатъра, затова и просто похвали за мен не са достатъчни, нито примерно, че лекарят е близък познат на семейството.
Бих събрала възможно най-много мнения, като се интересувам доколко лекарят подкрепя примерно кърменето и по-късното захранване и дали отлага лечението с АБ; доколко отзивчив и откриваем е по телефона. Не на последно място гледам колко пациенти има пред кабинета. Пред нашите джипита (моя и на детето) винаги е тъпкано с хора. Чака се и по час-два. Пред другите кабинети я има някой, я не. Но и пет часа съм готова да чакам, понеже големият брой пациенти е мн показателен за успешната лекарска практика.
Виж целия пост
# 628
Мдааа...уж не сме по-знаещи от педиатрите, уж не се доверяваме на всичко четено по форуми на принципа Еднаженаказа, но все по-масово сме толкова знаещи, че не слагаме задължителните ваксини....и като резултат пак си имаме изкоренени по цял свят болести като туберкулоза.
И аз бих ви посъветвала да се водите по препоръките но Сзо. Те официално препоръчват изключително кърмене/  Ам до шести месец.
Виж целия пост
# 629
Педиатър който напълно да ни покрива всички изисквания не знам дали съществува. Поне от това, което чета и споделям с други.
Мен ме интересува нещо и ще помоля и ada_smiles за включване. Става въпрос за препоръката, че не може да се определи на бебето точно N брой минути за стоене на гърда както и ни се казва на лекциите. Притеснява ме възможността бебето да вземе гърдата ни за биберон и след това да реве постоянно и да иска да е нон-стоп на гърда така да се каже и само по такъв начин да се успокоява.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия