Фраза, която мразя

  • 1 218 267
  • 20 286
# 15 600
В нашия град кооперациите са строени от кооперации и в случая съвпадат нещата. Поне не знам някой да нарича блок кооперация. Аз съм израснала в сграда, строена от кооперация и в нашия район всички са такива. Просто блокове няма.
Виж целия пост
# 15 601
И аз се дразня от умалителните- "чуванка", "парички"... Дразня се и когато възрастен човек говори за себе си умалително- "чорапки", "крачета" Grin

Ооо като чуя "парички" и се изприщвам! Скоро не съм го чувала Слава Богу, но преди година-две беше набрало такава популярност, че дори хора, които не говорят така по принцип, го използваха. УжасТ!
Виж целия пост
# 15 602
Това ме подсети как преди време (може и в тази тема да е било) бях написала, че се дразня на измислените съществителни, завършващи на -ка. Примерно "Какви са тези криенки по ъглите?" вместо "криене" или пък "Без подсказванки!" вместо "подсказване". Тогава една дама тръгна да спори, че имало смислови разлики между двете. Grinning

Е, има дума „криеница“. Може да е пак нещо регионално – вместо „криеница“, „криенка“.
Виж целия пост
# 15 603
И в Пз казват нема. Не всички, но доста.
Не съм чула някой да казва, че има кооперация. А самата дума си е популярна за многофамилни сгради, с ниска етажност. И не панелно строителство.
Виж целия пост
# 15 604
"Нема" казват основно хора, които са от района на Белово и Септември. Там някъде явно минава ятовата граница. Wink
Аз съм чувала "купи/х/а си кооперация". Няколко пъти от различни хора.

"Хрумка" ме дразнеше мен навремето, ама май му свикнах.
Виж целия пост
# 15 605
"Уникално" паразитен израз.
"Изначално" не съм го чувала, само чела.
"На мен ми е красиво/а"
Виж целия пост
# 15 606
Дразня се на "пръстенце" вместо пръстче. "главенце" вместо глава.

И аз се дразня като цяло на умалителни думи, още повече когато са думи, които дори не съществуват.
Виж целия пост
# 15 607
Абе, ако ти дадат едно внуче ще видиш и пръстенца, и ушенца, и на дете ще станеш от кеф Simple Smile
Виж целия пост
# 15 608
Гроздице - Северна България.
орЕхи - къде ли не го казват така. Чувала съм го на много места.
Виж целия пост
# 15 609
А какво е гроздице?
Виж целия пост
# 15 610
Грозде.
Виж целия пост
# 15 611
Ама то не е гроздице, а е гроздинце /грозденце/, дори гроздинци го произнасяме.
Виж целия пост
# 15 612
Гроздинци в Северна България?
Виж целия пост
# 15 613
Това ме подсети как преди време (може и в тази тема да е било) бях написала, че се дразня на измислените съществителни, завършващи на -ка. Примерно "Какви са тези криенки по ъглите?" вместо "криене" или пък "Без подсказванки!" вместо "подсказване". Тогава една дама тръгна да спори, че имало смислови разлики между двете. Grinning
Мисля, че е диалектна особеност. Образуват отглаголни съществителни на -ка. Излизанка, разхожданка, изпитванка...
Виж целия пост
# 15 614
Ама то не е гроздице, а е гроздинце /грозденце/, дори гроздинци го произнасяме.

В селото на татко точно гроздице казват. Умалително за грозде.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия