Фраза, която мразя

  • 1 218 217
  • 20 286
# 7 005
И на мен звателния падеж не ми допада и се радвам, че хората го избягват.
Особено за женски мена, на -ка, звучи кошмарно. Пенке, Йорданке, Марийке. Crazy Stop
На едно много нежно момиченце госпожата им по БЕЛ като кажеше: кажи Марийо, чак мен ми ставаше гадно. С к-то е по приемливо даже. А Пламено, Ивелино и т.н? Ужас!
Виж целия пост
# 7 006
Има звателен, който си е съвсем наред, особено когато се ползва за умалителни имена.
Индивидуално е, зависи от името.
А това за махленското говорене на мен ми е префърцунено. Щом му говориш на малко име - значи сте в по-близки (т.нар. махленски от ) отношения. Моето пълно име също звучи грубо с "о" накрая, но не всички са така.
Какво им е на Елице, Антоне, Иване, Миме, Стефке, Светле, Жоре
Ако някоя жена се казва Ганка (ау, колко селско!), как да се обръщат към нея?
Виж целия пост
# 7 007
Как се преобразуват имена като Елена, Мария, Красимира, Силвия ?
Виж целия пост
# 7 008
Тъпо е, защото човекът си има име и по принцип е неприемливо и неуважително да го променяш, а камо ли заради правило ... Елено или Еленке, Марийо, Силвийо.. така ли ?
Виж целия пост
# 7 009
Как се преобразуват имена като Елена, Мария, Красимира, Силвия ?
Ели, Миме (Мими), Краси, Силве....последното съм чувала и като СисО
Ами ЦурЕ....това ми е най-омразното съкратено име
Виж целия пост
# 7 010
Ха-ха, стига де, много обидно звучи ...
Виж целия пост
# 7 011
Ха-ха, стига де, много обидно звучи ...
Ами тук, по Шопско, това е галено...свикнали са си така
Виж целия пост
# 7 012
Разбира се, въпрос на гледна точка. По тази причина, някои деца, никога не чуват истиското си име, само когато им се карат, евентуално Simple Smile

Ако ще му викаш Миме, кръсти го така, а не Мария..това пък е моята гледна точка.
Виж целия пост
# 7 013
Разбира се, въпрос на гледна точка. По тази причина, някои деца, никога не чуват истиското си име, само когато им се карат, евентуално Simple Smile

Ако ще му викаш Миме, кръсти го така, а не Мария..това пък е моята гледна точка.

Напълно подкрепям! Simple Smile
Виж целия пост
# 7 014
...
Ако ще му викаш Миме, кръсти го така, а не Мария..това пък е моята гледна точка.
Ако ще се обръща само майката към детето си - да, но към този човек ще се обръщат хиляди хора и някак си не върви Мименцето да е инженер Мименце Колева.
Виж целия пост
# 7 015
Познавам двама Ваньовци - мъже по 2 м
Един мой шеф се казваше Гошо, но съм чувала да го кръщават Георги, сигурно рожденото му име не им е звучало сериозно.
Виж целия пост
# 7 016
Аз не виждам нищо лошо в използването на звателен падеж за мъжки имена и за някои женски. Изобщо не ми звучи кофти "Иване" или "Станиславе", даже на приятеля си, който не е българин, понякога викам "Мартине, бе", ама съм му обяснила какво значи. "Иван, ела да те питам нещо" ми звучи превзето. Сестра ми пък предпочита да й викат "Катерино" пред "Кате".
Виж целия пост
# 7 017
И аз се дразня, когато не се използват звателните форми. Тук е мястото да кажа, че при женските имена на -а/-я те се схващат като груби, затова са отпаднали от употреба. Но при останалите имена приветствам звателните форми, те са едно от богатствата на езика. Имат и смислоразличителна функция. Едно е значението на "Стефане!", друго би могло да бъде на "Стефан!".
Виж целия пост
# 7 018
Няма как да се обръщам към клиент с "Иване", "Петре" или друго подобно. Към клиент се обръщам с малко име и учтива форма. "Иван, ще трябва да дойдете при мен за еди-какво си". Ако се обръщам към клиента си с фамилия, в сферата, в която работя, ще бъде много помпозно и "надуто". Към близки приятели и роднини, предпочитам пълното име. Синът ми е Ивайло, обръщам се към него с пълното име /дори не съм сигурна в звателен падеж как звучи/, а към дъщеря ми - Калина /не употребявам отново звателен падеж/
Виж целия пост
# 7 019
Когато се говори на малко име, се говори на "ти", а когато е официално обръщение, на "Вие". Т.е "Ти, Иване", но "Вие, г-н Иванов". Ивайло " е неизменяемо, има и такива имена, например Бойко, Рени, Жаклин, Жоро и пр.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия