Фраза, която мразя

  • 1 218 166
  • 20 286
# 14 775
А иначе всеки може да си говори както си иска.

А! Е, това е! Как никой досега не се е сетил да ни го каже!
Виж целия пост
# 14 776
Преизказното наклонение на минало неопределено и минало предварително време на този глагол е били ходили. Миналото несвършено причастие тук не се включва. А иначе всеки може да си говори както си иска.
Само дето аз не съм писала за преизказно наклонение на не знам кое време, а за минало свършено деятелно причастие (ходил, веднъж) и минало несвършено деятелно причастие (ходел, многократно). Иначе и въпросното наклонение си включва причастие, и още как. "Ходил" е точно причастие, с което се образуват и някои времена и наклонения. "Ходел" - също.

Вондито, примерът ти е ясен, просто по него дискусия не се образува (не се случи Wink), а не че не сме вдянали, както не знам защо решиха някои потребители.
Виж целия пост
# 14 777
Преизказното наклонение на минало неопределено и минало предварително време на този глагол е били ходили. Миналото несвършено причастие тук не се включва. А иначе всеки може да си говори както си иска.
Само дето аз не съм писала за преизказно наклонение на не знам кое време, а за минало свършено деятелно причастие (ходил, веднъж) и минало несвършено деятелно причастие (ходел, многократно). Иначе и въпросното наклонение си включва причастие, и още как. "Ходил" е точно причастие, с което се образуват и някои времена и наклонения. "Ходел" - също.

Вондито, примерът ти е ясен, просто по него дискусия не се образува (не се случи Wink), а не че не сме вдянали, както не знам защо решиха някои потребители.
Нещо прочетох, че имало вариант "били ходели". В какво време и какво наклонение е този глагол?
Виж целия пост
# 14 778
Не е точно фраза, която мразя, но звучи смешно - миналия месец за пръв път чух думата боклучка. Това е мъничко кошче за отпадъци, което стои на кухненския плот. Сега като вляза в магазин за домашни потреби винаги се хиля пред кошчетата.
Виж целия пост
# 14 779
Аз на това му казвам "локалното кошче" Blush
Виж целия пост
# 14 780
Не е точно фраза, която мразя, но звучи смешно - миналия месец за пръв път чух думата боклучка. Това е мъничко кошче за отпадъци, което стои на кухненския плот. Сега като вляза в магазин за домашни потреби винаги се хиля пред кошчетата.
За мен боклучки са дребни нещица без особена стойност.
Виж целия пост
# 14 781
Не знех, че това нещо си имало име.
Ето човек се учи докато е жив.
Толкова мразя да са ми отрупани плотовете в кухнята, че съм се лишила от боклучка завинаги.
Виж целия пост
# 14 782
и аз не виждам разлика между кошче за боклук и малко кошче за боклук (освен размера) и изобщо не бих приела думата "боклучка" като малко кошче.
Sad
Виж целия пост
# 14 783
Е, те боклучките явно са от същото семейство като горницата, долницата, анцуанелата, платенките и др. от този род.
Виж целия пост
# 14 784
Дразнех се от думата колаборация--между музиканти, в художествената гимнастика. По друг повод се наложи да търся точното значение и е дадено само съдействие, сътрудничество с враг, в ущърб на държавата. Перефразирам. Терминът се употребявал и в международното право. Откъде дойде другата употреба? За да не е сътрудничество, а нещо по-така? Някой знае ли?
Виж целия пост
# 14 785
Дразнех се от думата колаборация--между музиканти, в художествената гимнастика. По друг повод се наложи да търся точното значение и е дадено само съдействие, сътрудничество с враг, в ущърб на държавата. Перефразирам. Терминът се употребявал и в международното право. Откъде дойде другата употреба? За да не е сътрудничество, а нещо по-така? Някой знае ли?
Къде е било дадено значението само за "сътрудничество с враг"? Винаги съм го знаела само като "сътрудничество", за "колаборационистите" е ясно. И в "Речник на чуждите думи в българския език" е така:
Скрит текст:
Виж целия пост
# 14 786
Благодаря. Писах, видях че съм в грешка и бързах да го изтрия. но Ditto е по-бърза от мен. Blush
Виж целия пост
# 14 787
Няма проблем, мога да си редактирам поста, ако искаш.
Виж целия пост
# 14 788
Искам да ви споделя  едно видео, което предполагам всички сте гледали, но като чуя как езикът ни се ъпрейгдва с чуждици и винаги ми се ще да задам въпросите на Розмари на повечето. Не само дали децата ни знаят кои са бабите им, от къде са. Имената им.

 https://m.youtube.com/watch?v=TLX88w-NJLY&feature=youtu.be
Виж целия пост
# 14 789
Без лоши чуства, но не можах да се сдържа:" езикът ни се ъбгрейдва с чуждици".
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия